Czy bez wsparcia samorządów państwo może być bezpieczniejsze

Już co piąty Polak obawia się wojny, a na emocje dodatkowo wpływa napięcie wokół granicy. W takich okolicznościach kluczowe jest sprawne funkcjonowanie państwa i zapewnienie obywatelom poczucia bezpieczeństwa.

Publikacja: 26.11.2021 16:00

Może być ono rozumiane szeroko i zawierać w sobie zarówno bezpieczeństwo osobiste, jak i dostęp do usług na europejskim poziomie. Zrealizowanie planu „zbitej szyby" surowego egzekwowania prawa na początku lat 90. w Nowym Jorku przez ówczesnego burmistrza Rudolfa Giulianiego pokazało, że dbanie przez samorządy o jakość przestrzeni publicznych wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo obywateli.

Również polskie doświadczenie 30 lat samorządności pokazuje, że ostoją stabilizacji i bezpieczeństwa są samorządy. Lokalna władza działa blisko obywateli i mieszkańców. Jest na bieżąco rozliczana ze swoich osiągnięć i porażek.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Wydarzenia Gospodarcze
John G. Ruggie: Odpowiedzialne działanie firm przestało być kwestią wyboru
Materiał partnera
Kluczowa jest dostępność naszych usług
Europejski Kongres Finansowy
Tadeusz Białek: Chcemy zmiany podstawy opodatkowania sektora
Europejski Kongres Finansowy
Artur Głembocki: Ze sztuczną inteligencją jesteśmy w komitywie od lat
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Europejski Kongres Finansowy
Obraz gospodarki: różowy czy nie?