„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 19 zł kwartalnie!
Aktualizacja: 24.12.2024 02:49 Publikacja: 01.11.2024 17:01
Wybory w USA. Donald Trump i Kamala Harris walczą o głosy w kluczowych wahających się stanach
Foto: REUTERS/Mike Blake, REUTERS/Sam Wolfe
Broszurki turystyczne i filmy marketingowe nie mówią całej prawdy. Piękne wieżowce, zapierający dech widok na jezioro Michigan – to nie wszystko. W ciągu ostatniego pół wieku Chicago straciło 1/5 ludności. A to i tak relatywnie mało, skoro Cleveland miał 50 lat temu o połowę więcej ludności, a Detroit – o 60 procent.
Co się stało? Indiana, Ohio, Michigan, Illinois, Wisconsin, Nowy Jork i Pensylwania to była w pierwszej połowie XX wieku potęga. Stała na wydobyciu węgla, hutnictwie i przemyśle, przede wszystkim motoryzacyjnym. Pierwsze sygnały załamania przyszły w latach siedemdziesiątych. Pojawiła się konkurencja – najpierw z Japonii, potem Chin. Jednocześnie związki zawodowe wynegocjowały w 1973 roku bardzo korzystne podwyżki płac i w ten sposób dobiły konkurencyjność amerykańskiego przemysłu.
Wyniki wyborów prezydenckich, które otwierają J.D. Vance’owi drogę do Białego Domu, są przypieczętowaniem jego ideologicznej transformacji. On wytyczy dalsze losy ruchu MAGA.
Kamala Harris nie powiększy swego dorobku w Kolegium Elektorskim. Według prognozy Edison Research, Donald Trump wygrał także w Arizonie, co oznacza, że w wyborach na prezydenta USA zwyciężył we wszystkich siedmiu kluczowych stanach wahających się (swing states).
W czasie pierwszej kadencji miliarder szukał współpracy z autorytetami. Teraz klucz jest inny.
Donald Trump, amerykański prezydent-elekt, poinformował kto będzie szefem personelu Białego Domu po objęciu przez niego władzy, co nastąpi 20 stycznia 2025 roku.
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług internetu światłowodowego i telewizji. Widać to nie tylko przez pryzmat oferty, ale również infrastruktury. Firma buduje sieć stacjonarną w całej Polsce, w każdym kwartale przyłączając do niej kolejne dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych. Od lat rośnie też liczba nadajników operatora. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na szybki internet i zużycie danych w domu i poza domem rośnie w niespotykanym tempie.
Walka z drożyzną to tylko pretekst, aby ukryć prawdziwe powody, dla którego Amerykanie postawili na kandydata Republikanów – uważa Guy Sorman, wybitny amerykańsko-francuski publicysta.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Tureckie linie lotnicze Turkish Airlines zostały oficjalnie wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa po tym jak udokumentowały, że są przewoźnikiem lotniczym, który lata do największej liczby krajów na świecie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Robert Fico pisze w mediach społecznościowych o zapewnieniach Władimira Putina, dotyczących gotowości do dalszego dostarczania gazu na Zachód.
Węgierski MOL złożył ofertę zakupu rafinerii w Burgas. Zakłady należą do rosyjskiego Łukoilu, który ma zakaz sprowadzania i przerobu w Bułgarii rosyjskiej ropy. Oprócz MOL w przetargu uczestniczy jeszcze sześciu innych chętnych.
Prezydent Gruzji żąda powtórzenia wyborów parlamentarnych, demonstranci co wieczór zapełniają centrum stolicy, a Zachód wprowadza wciąż nowe sankcje.
Zdjęcia satelitarne pokazują, że Korea Północna zwiększa przepływ broni do Rosji, informuje "Wall Street Journal".
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Największym wrogiem Izraela jest Iran, który geograficznie jest daleko, ale z jakiegoś dziwnego powodu cały czas myśli o zniszczeniu nas - mówi rabin Szalom Dow Ber Stambler, szef polskiego oddziału Chabad Lubawicz, który jest pierwszym gościem nowego podcastu „Rzeczpospolitej” pod nazwą „Globalny Chrząszcz”.
Po tym jak Donald Trump we wpisie w serwisie Truth Social wyraził ponownie zainteresowanie przejęciem przez USA kontroli nad Grenlandią, zareagował premier tego autonomicznego terytorium zależnego Danii, Mute Egede.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas