Pogrzeb Mateusza Sitka. Żołnierz został śmiertelnie raniony na granicy

Odbyły się uroczystości pogrzebowe sierż. Mateusza Sitka. Msza żałobna 21-letniego żołnierza, który zmarł po tym, jak został śmiertelnie ugodzony nożem na polsko-białoruskiej granicy, odbyła się w Kościele pw. Świętej Anny w miejscowości Nowy Lubiel.

Publikacja: 12.06.2024 12:37

Uroczystości pogrzebowe sierż. Mateusza Sitka przed kościołem pw. Świętej Anny w miejscowości Nowy L

Uroczystości pogrzebowe sierż. Mateusza Sitka przed kościołem pw. Świętej Anny w miejscowości Nowy Lubiel.

Foto: PAP/Albert Zawada

adm

Pogrzeb Mateusza Sitka – polskiego żołnierza, który został śmiertelnie ugodzony nożem na polsko-białoruskiej granicy – rozpoczął się w środę o godzinie 11.00. Polskiego żołnierza żegnali bliscy, przedstawiciele służ mundurowych, a także niektórzy politycy. 

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Śmierć Mateusza Sitka nie może pójść na marne

Pogrzeb sierż. Mateusza Sitka. Żołnierz zmarł po ataku nożem na granicy

Pogrzeb sierż. Mateusza Sitka odbył się w kościele pw. św. Anny w miejscowości Nowy Lubiel, w której urodził się żołnierz. Około godziny 10.30 trumna z ciałem zmarłego została wniesiona do świątyni. Do kościoła nie mogły wejść osoby postronne. 

Tuż przed rozpoczęciem ceremonii pojawił się prezydent RP Andrzej Duda. Udział w uroczystościach pogrzebowych zapowiedział wcześniej także między innymi minister obrony narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. 

- Świętej pamięci Mateusza znałem od jego urodzenia. 11 kwietnia 2004 r. poprzez udzielenie mu sakramentu chrztu świętego wprowadziłem go do rodziny dzieci bożych. W 2011 r. udzieliłem mu po raz pierwszy komunii świętej — mówił podczas nabożeństwa żałobnego ksiądz proboszcz parafii p.w. Św. Anny. Duchowny podziękował także rodzicom żołnierza za wychowanie syna. Na początku nabożeństwa odczytano informację o odznaczeniu Sitka. Zmarły odznaczony został Krzyżem Zasługi „za czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach z wykazaniem wyjątkowej odwagi, w obronie nietykalności granicy państwowej oraz życia”.

O godzinie 12.00 w całym kraju zabrzmiały syreny "na znak czci dla Mateusza i solidarności wszystkich służb mundurowych dbających o bezpieczeństwo polskiej granicy". Hołd zmarłemu oddali policjanci, strażacy oraz strażnicy graniczni. Sierżanta Mateusza Sitka minutą ciszy w środę uczcił także Sejm. 

Nie żyje żołnierz śmiertelnie raniony przez migranta na polsko-białoruskiej granicy

6 czerwca Dowództwo Generalne podało informację, że zmarł Mateusz Sitek, żołnierz, który pod koniec maja został ugodzony nożem na granicy polsko-białoruskiej. Pod warszawskim szpitalem na Szaserów warszawiacy zostawiali znicze i kwiaty.

Szeregowy Sitek był leczony w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. „Pomimo udzielonej pomocy w rejonie bandyckiego ataku na granicy z Białorusią i wysiłków lekarzy, jego życia nie udało się uratować. Bliskim zmarłego żołnierza zapewniono wsparcie i opiekę psychologiczną. Dodatkowa pomoc, zarówno psychologiczna jak i organizacyjna, będzie kontynuowana w zależności od woli rodziny. Mateuszu, Nasz Bracie w służbie, wypełniłeś słowa roty przysięgi. Spoczywaj w pokoju” - pisało Dowództwo Generalne. Zmarły żołnierz służył w 1 Brygadzie Pancernej.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Mateusz Sitek zginął, broniąc granicy. Czas przypomnieć sobie, co jest ważne

Szeregowy Mateusz Sitek miał 21 lat, w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej służył od 18 grudnia 2023 roku. Wcześniej był w Wojskach Obrony Terytorialnej. 

Pod koniec maja jeden z migrantów, który nielegalnie próbował przedostać się na terytorium Polski z Białorusi, zaatakował nożem Mateusza Sitka. Do zdarzenia doszło w okolicy Dubicz Cerkiewnych.

Wojsko
Gen. Wiesław Kukuła: Kreml uważa nas za mentalnie nieprzygotowanych do walki
Wojsko
Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnia kulisy odwołania gen. dyw. Artura Kępczyńskiego. Tak, chodziło o miny
Wojsko
Żołnierz strzelał do cywilów w Mielniku. Jak reaguje wojsko
Wojsko
Kazał inwigilować Sikorskiego. Wojsko pożegnało go na Powązkach orkiestrą dętą
Wojsko
Ofensywa szefa BBN. O wojnie hybrydowej Rosji na Bałtyku