O pracach nad stworzeniem tego projektu poinformowali w trakcie kongresu „Odporność” InfoSecurity24 przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych.
Gen. Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura ministra spraw wewnętrznych i administracji, powiedział, że system ochrony ludności będzie bazował na dotychczas istniejących strukturach i instytucjach. Projekt ustawy powinien być gotowy do końca marca.
Czytaj więcej
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej poinformował, że podjął decyzję o opracowaniu specjalnego programu o nazwie "Warszawa chroni”. Na czym będzie polegał? - W jego ramach mają powstać i zostać wyposażone miejsca schronienia. Co roku mają się też odbywać szkolenia z bezpieczeństwa - podkreślił.
Kto będzie odpowiadał za ochronę ludności?
Resort zakłada, że za ochronę ludności będzie odpowiedzialny szef MSWiA, powstanie też Rządowy Zespół Ochrony Ludności, w skład którego wejdzie m.in. szef MSWiA i MON. W planach jest przeprowadzenie inwentaryzacji schronów i miejsc ukrycia. Krzysztof Bondaryk zapowiedział, że osoby odpowiedzialne za ochronę ludności zostaną wyłączone z mobilizacji w przypadku wybuchu wojny. Zakupy sprzętu będą zaś prowadzone przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Jego zdaniem działania związane ze zintegrowaniem systemu i przygotowaniem kraju na zagrożenia powinien trwać trzy–cztery lata.
Ile pieniędzy na ochronę ludności
Ochrona ludności powinna być finansowana przez fundusz, który będzie dysponował rocznie 0,1 proc. PKB, czyli ok. 3–4 mld zł. Te środki będą mogły zostać przeznaczone m.in. na budowę schronów i ich wyposażenie. Warto przypomnieć, że podobne plany finansowania obrony cywilnej znalazły się w projekcie ustawy o ochronie ludności i klęskach żywiołowych, nad którą pracował poprzedni rząd. Ostatecznie projekt ten nie został przekazany do Sejmu.