9 listopada w Nowym Sączu zostaną one przekazane ukraińskim żołnierzom z batalionu rozminowywania. Za ich szkolenie zapłaciła Komisja Europejska.
Psy zostały wyszkolone w Belgii, Luksemburgu i Finlandii. W Polsce odbyły 14 dniowy turnus adaptacyjny, w czasie którego ukraińscy przewodnicy zapoznali się z podopiecznymi. Komisja Europejska przekaże również ukraińskiej armii drony do wykrywania metali, które zostaną wykorzystane w celu wsparcia pracy psów saperskich.
Czytaj więcej
Kijów szacuje, że straty wynikające ze zniszczenia przyrody w czasie rosyjskiej inwazji przekraczają już 50 mld euro. Cierpień zwierząt domowych i tych żyjących dziko, które straciły właścicieli, domy czy naturalne siedliska, nie da się wycenić. A nadchodząca zima tylko pogorszy sytuację.
Projekt Komisji Europejskiej dla Ukrainy obejmuje wyszkolenie w sumie 50 psów. - Odnajdywanie i unieszkodliwianie pocisków, ładunków, materiałów wybuchowych czy materiałów radioaktywnych stanowi integralną część przywracania bezpieczeństwa cywilom, infrastrukturze i obiektom o znaczeniu krytycznym – informuje Ewa Modzelewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej w Polsce.
Psy wykryją substancje radioaktywne
Pilotażowy program Komisji Europejskiej ma na celu wykrywanie materiałów radiologicznych, które mogły zostać wywiezione ze szpitali po rosyjskiej inwazji i ukryte. Psy zostaną wyposażone w specjalne urządzenia do wykrywania takich substancji.