Rosnące problemy z płaceniem za import i uzyskiwaniem przychodów z eksportu zmusiły rosyjski reżim do przyspieszenia legalizacji płatności transgranicznych w walutach cyfrowych. Projekt taki trafił do Dumy już w kwietniu 2023 r. i długo tam leżał. Dziś Duma przyjęła go w pierwszym czytaniu, informuje „The Moscow Times”.
Z czego wynika pośpiech w przyjęciu przez Rosję przepisów o płatnościach w kryptowalutach?
Używanie walut cyfrowych w płatnościach było do tej pory w Rosji zabronione. Jest to narzędzie nowe i istnieje ryzyko, że jego użycie naruszy jakiś przepis – przeciwdziałający praniu pieniędzy, walutowy lub inny – piszą autorzy przepisów w uzasadnieniu. W związku z tym podjęto decyzję o stworzeniu „eksperymentalnych reżimów prawnych” (EPR) dla konkretnych projektów.
Czytaj więcej
W związku z intensyfikacją sankcji ze strony Zachodu Rosja rozważa sprzedaż ropy i gazu za bitcoiny.
Dzięki nim importerzy będą mogli używać walut cyfrowych jako środka płatniczego w handlu zagranicznym. Jeżeli bank centralny zidentyfikuje luki w tym schemacie lub w pracy operatora, poinformuje o tym FSB i Rosfinmonitoring. Ustawa wchodzi w życie 1 września – od tego dnia możliwe będzie tworzenie platform umożliwiających wykorzystanie kryptowalut w płatnościach międzynarodowych.
Pośpiech z jakim nowe przypisy zostały teraz uchwalone może wynikać z rosnących trudności w rozliczeniach międzynarodowych. Sankcje USA zmusiły banki z „przyjaznych” Rosji krajów — jak Chiny, Turcja czy ZEA — do odmowy obsługi transakcji z Rosjanami. Z tego powodu import spadł o prawie 10 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a eksporterzy porównują otrzymanie zapłaty za towar do gry w ruletkę: pieniądze mogą dotrzeć lub nie. Autorzy projektu ustawy wśród oczekiwanych rezultatów wskazują „rozszerzenie jakości i dostępności towarów, robót budowlanych i usług”.