Aktualizacja: 05.02.2025 10:27 Publikacja: 24.04.2024 15:46
Logo Sądu Najwyższego w siedzibie SN Warszawie
Foto: PAP/Leszek Szymański
To sedno najnowszej uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim (dalej: „Trybunał”) umorzył postępowanie dyscyplinarne względem klubu sportowego. Polski Związek Rugby zaskarżył to orzeczenie do Sądu Najwyższego, pytając w skardze kasacyjnej m.in. czy wspomniany Trybunał ma kompetencję do wiążącej oceny prawidłowości działań organów polskich związków sportowych (w sprawie chodziło o wewnętrzne przepisy szkoleniowe młodzieży i ewentualne sankcje za niedopatrzenia).
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emerytura będzie wypłacana miesiąc później, wraz z kwietniowym świadczeniem. Ile wyniesie „trzynastka" w 2025 roku i kiedy dokładnie planowane są wypłaty?
Ktoś pojawia się pod twoimi drzwiami i mówi, że musi wejść do środka – bez względu na to, czy jest to policjant, strażak, czy listonosz, można mieć poważne wątpliwości przed wpuszczeniem obcej osoby do swojego mieszkania. Kiedy nie trzeba tego robić?
Warszawscy gangsterzy skazani przed laty za produkcję i obrót narkotykami staną ponownie przed sądem, jednak ich przestępstwa mogą się przedawnić. Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok w tej sprawie, bo wydał go tzw. neosędzia.
Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, kiedy brak rozprawy pozbawia stronę możliwości obrony. I w konsekwencji, czy skutkuje to nieważnością postępowania.
Małgorzata Manowska to w mojej ocenie jedna z największych pomyłek personalnych III RP - stwierdził we wpisie na portalu X poseł PiS, Janusz Kowalski. To reakcja na powołanie przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego 11 prezesów sądów dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych.
Resort Adama Bodnara ma już projekty, które pozwolą rozwiązać kwestię tzw. neosędziów. Długotrwała weryfikacja czy natychmiastowa utrata obecnych stanowisk? Ujawniamy szczegóły przepisów, które mają „uzdrowić” polskie sądy.
Wchodzimy w kolejną fazę sporu o praworządność. Początek prezydenckiej kampanii wyborczej nie wróży najlepiej, bo zamiast merytorycznej debaty nad wypracowanymi propozycjami, raczej możemy się spodziewać politycznej młócki i festiwalu demagogii.
Przed Sądem Najwyższym stanie niebawem były prezes tego sądu 97-letni Bogdan Dzięcioł, który w 1952 r. bezprawnie skazał na śmierć młodego pilota. To pierwsza sprawa w historii, w której za stalinowską zbrodnię sądową prawomocnie odpowie sędzia.
Sąd ma szukać abuzywności postanowień umowy kredytu, nawet bez wniosku konsumenta.
Koalicja rządząca podejmuje próbę rozwiązania problemu, który sama wykreowała.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas