Aktualizacja: 24.02.2025 10:42 Publikacja: 19.02.2023 19:56
Foto: Adobe Stock
Sąd Rejonowy w Krakowie nieprawomocnym wyrokiem przyznał powodowi 10 tys. zł zadośćuczynienia. Od tej decyzji odwołał się pozwany przedsiębiorca, prowadzący restaurację na licencji sieci fast food, w której doszło do zdarzenia. W zaserwowanym tam deserze znalazła się metalowa kulka, początkowo niewidoczna w trakcie jedzenia. Mężczyzna, który go spożywał, kiedy wyczuł w ustach obcy element, próbował odruchowo go połknąć, ale ten utknął mu w gardle. Następnie zaczął wydawać dźwięki wskazujące na to, że się nim zakrztusił. Po chwili udało mu się go wypluć. W wyniku zdarzenia cierpiał on na przewlekły ból gardła i stres, odczuwał też nienaturalny lęk przed jedzeniem płynnych potraw.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Kierujący, zamierzający wykonać skręt w lewo, nie jest zobowiązany do upewnienia się, czy nie jest wyprzedzany - orzekł Sąd Najwyższy.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
Od soboty 15 lutego do środy 30 kwietnia można składać zeznania podatkowe za 2024 rok. Jest to możliwe w formie tradycyjnej – papierowej, a także elektronicznej. Wyjaśniamy, jak złożyć zeznanie przez Twój e-PIT oraz w aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy.
Przepisy nie rozstrzygają kolejności postępowań odszkodowawczych. Czy brak wypłaty świadczenia z ustawy wypadkowej zamyka pracownikowi drogę sądową w dochodzeniu roszczeń od pracodawcy?
Wypłacane gminom odszkodowania z tytułu wycinki drzewostanu na potrzeby inwestycji drogowych stanowią w istocie wynagrodzenie za świadczoną usługę i podlegają opodatkowaniu VAT.
Na wymiar odszkodowania za wywłaszczone grunty pod drogę publiczną, bezpośredni wpływ ma przeznaczenie nieruchomości, które przy braku planu ustala się na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, do której zalicza się decyzję o warunkach zabudowy.
To, że powodzianie będą rozważać skorzystanie z grupowego dochodzenia odszkodowań za szkody, było do przewidzenia, bo jest to praktyczne narzędzie w rękach większych grup poszkodowanych po zaniedbaniach władzy.
W ubezpieczeniach obowiązkowych budynków rolniczych występuje unikalny dla tych ubezpieczeń problem prawny: uwzględnianie zużycia budynków przy wyliczaniu odszkodowania. Nie występuje w innych rodzajach umów ubezpieczenia, gdyż ubezpieczenie obowiązkowe budynków rolniczych podlega zasadom zastrzeżonym dla tego właśnie ubezpieczenia w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (dalej: "ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych").
Nie każda ofiara nieszczęśliwego zdarzenia na drodze może liczyć na odszkodowanie. I to nawet jeżeli sprawca posiadał ubezpieczenie OC, a poszkodowany doznał poważnych urazów.
Intensywne ulewy lub praca rzeki może spowodować osunięcie, zalanie czy podmycie części gruntu. Co można zrobić, jeśli okaże się, że działka ma zmniejszoną powierzchnię? Kiedy przysługuje odszkodowanie, gdy rzeka i powódź zabrała część nieruchomości?
Wchodząc do lasu, trzeba będzie zachować ostrożność i uważać na pozostawiony samochód. Leśnicy mieliby już nie odpowiadać za szkody spowodowane np. upadkiem gałęzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas