Skarga obywatela w tej sprawie trafiła do Biura RPO. Dołączono do niej odpowiedź wójta gminy na pismo skarżącego. Wójt wyjaśnił, że unieważnienie dokumentu tożsamości nastąpiło zgodnie z art. 50 ust. 3 pkt 6 ustawy o dowodach osobistych. Nie nakłada on na organ gminy obowiązku poinformowania posiadacza dowodu o unieważnieniu dokumentu.
Brak zawiadomienia wynika także z tego, że w tej sprawie nie prowadzi się postępowania administracyjnego kończącego się wydaniem decyzji administracyjnej, którą doręcza się stronie. Unieważnienie następuje w drodze czynności materialno-prawnej.
- Analiza sprawy prowadzi do wniosku, że w ustawie o dowodach osobistych powinien być ustanowiony obowiązek powiadamiana obywateli o unieważnieniu tego dokumentu - uważa zastępca RPO Valeri Vachev, który wystąpił w tej sprawie do podsekretarza stanu w MSWiA Bartosza Grodeckiego.
Czytaj więcej
Po zaginięciu i szybkim odnalezieniu dowodu osobistego można spróbować odwołać zastrzeżenie zrobione w banku, ale nie we wszystkich to się uda.
Okazuje się, że żaden przepis prawa nie gwarantuje, iż każdy posiadacz dowodu, który unieważniono, dowie się o unieważnieniu dokumentu.