Rewolucyjne zmiany w procesie i opłatach sądowych w sprawach cywilnych

25 czerwca miało miejsce posiedzenie senackich komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Szybkie tempo prac nad projektem i krótkie vacatio legis powoduje, że nowe przepisy gruntownie nowelizujące procedurę cywilną mogą zacząć obowiązywać już za kilka miesięcy. Jeszcze szybciej, bo w 14 do od daty ogłoszenia, zaczną obowiązywać przepisy zwiększające radykalnie wysokość opłat sądowych.

Aktualizacja: 26.06.2019 18:21 Publikacja: 26.06.2019 16:25

Rewolucyjne zmiany w procesie i opłatach sądowych w sprawach cywilnych

Foto: Adobe Stock

Na posiedzeniu senackich komisji przyjęto projekt ustawy z 14 drobnymi, redakcyjnymi poprawkami. Na posiedzeniu obecni przedstawiciele m.in. samorządów adwokackich i radcowskich i organizacji branżowych, w tym Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami wskazywali na swoje wątpliwości związane z likwidacją mechanizmu uznawania za doręczone pism sądowych podwójnie awizowanych i nieodebranych przez adresata, radykalny (nawet kilkukrotny) i niezwykle szybko wprowadzany wzrost kosztów i opłat sądowych, podwójną opłatą w przypadku braków fiskalnych środków odwoławczych wniesionych przez profesjonalnych pełnomocników, pozostawienie instytucji tzw. zastrzeżeń do protokołu w zakresie profesjonalnych pełnomocników czy procedurą wydawania nakazów zapłaty na podstawie wyciągów z ksiąg bankowych.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?