Ministerstwo Finansów chce wyeliminować rozbieżne interpretacje podatkowe

Specjalizacja izb skarbowych w danym podatku może spowodować, że w razie rozbieżności wykładnia przepisów będzie zgodna z interesem fiskusa.

Publikacja: 20.01.2015 17:10

Ministerstwo Finansów chce wyeliminować rozbieżne interpretacje podatkowe

Foto: www.sxc.hu

Ministerstwo Finansów chce wyeliminować rozbieżne interpretacje podatkowe. Zdaniem resortu przyczyną jest brak specjalizacji wydających je organów.

Za proces wydawania interpretacji odpowiedzialny ma być dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej. Obecnie biura KIP funkcjonują w strukturach pięciu izb skarbowych: w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Podatnicy składają wnioski na podstawie miejsca zamieszkania lub siedziby.

Konieczna specjalizacja

Ministerstwo chce, by docelowo każda z pięciu izb skarbowych (biuro KIP) wyspecjalizowała się w konkretnym podatku. Interpretacje dotyczące CIT ma wydawać izba w Katowicach, w sprawie VAT – dwie izby: poznańska i warszawska, a PIT – łódzka i bydgoska. Izba w Katowicach ma przejąć w całości tzw. podatki niszowe, czyli akcyzę, PCC oraz podatek od spadków i darowizn.

Utrudnienia dla firm

Eksperci pozytywnie oceniają planowane przez ministerstwo zmiany, ale z założeniem, że organy wydające interpretacje będą w razie rozbieżności przyjmowały jako jedyną obowiązującą tę wersję, która jest korzystna dla podatników.

– W przeciwnym razie zainteresowanym pozostanie dochodzenie swoich praw przed sądem – zwraca uwagę Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG.

To, że dotychczasowa rozbieżność utrudniała prowadzenie działalności gospodarczej, potwierdza Tomasz Misiak, starszy menedżer w PwC. – Zdarzało się, że na tak samo zadane pytania (w tożsamych stanach faktycznych) wnioskodawcy otrzymywali odmienne merytorycznie rozstrzygnięcia w zależności od linii orzeczniczej prezentowanej przez poszczególne biuro KIP – mówi.

To jednak, jak stosowane będą nowe przepisy, oceni dopiero praktyka. Założenia Ministerstwa Finansów mają być realizowane w kilku etapach do 2019 r. Pierwsza część ma być wprowadzona już 1 lipca 2015 r.

Opinia dla „Rz"

Jarosław Ziobrowski, adwokat

Ujednolicenie interpretacji będzie można ocenić pozytywnie, gdy jego efektem będzie przyjęcie przez wszystkie biura KIP korzystnej dla podatników linii orzeczniczej. Nie jest tajemnicą, że w niektórych sytuacjach podatnicy korzystali na rozbieżnościach. Zdarzało się przenoszenie siedziby firmy na teren tej izby skarbowej, która wydawała w danej sprawie pozytywne rozstrzygnięcia. Obawiam się, że zmiany planowane przez Ministerstwo Finansów doprowadzą de facto do przyjęcia w danych sprawach wykładni profiskalnej, zgodnej z interesem budżetu państwa. Wówczas rola interpretacji indywidualnych może się zmniejszyć.

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce