[b]Posiadam konto użytkownika na portalu zakupowym. Nie można na nim dokonywać przelewów, można płacić tylko kartą. Ostatnio nie mogę zrealizować ważnej transakcji, gdyż bank zablokował mi możliwość płatności kartą. Jak dokonać zakupu? Czy mogę zapłacić czyjąś kartą, czy też ktoś musi zapłacić w moim imieniu?[/b]
Oba rozwiązania są prawnie dopuszczalne. Jest jeszcze trzecie, płatność kartą pre-paidową.
[srodtytul]Rozwiązanie 1. Cudza karta[/srodtytul]
Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1942AA94205B97EFDF375AD9124B5791?id=167135]ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych[/link] (dalej ustawa eip) dają czytelnikowi możliwość skorzystania z karty innej osoby, posiadającej umowę z bankiem o kartę płatniczą. Jak tego dokonać?
Zgodnie z ustawą, karta płatnicza [b]może być używana wyłącznie przez osobę, której dane identyfikacyjne zostały umieszczone na karcie płatniczej [/b](art. 20 ust 1 ustawy eip). Mogłoby się zatem wydawać, że tylko klient banku, mający umowę z bankiem o kartę płatniczą może dokonywać płatności (np. zakupów w sieci). Należy pamiętać, że klient jest [b]posiadaczem karty, bez prawa własności do niej[/b]. Bank jest wydawcą i jednocześnie właścicielem karty. To od niego zależy, czy ktoś poza klientem (osoba trzecia) również może skorzystać z karty. Zgoda powinna zostać potwierdzona formalnie w umowie o kartę płatniczą. Strony powinny wpisać w niej dane osoby trzeciej oraz sposób korzystania z karty (art. 20 ust 2 ustawy eip). Od tego momentu osoba trzecia staje się użytkownikiem karty, z upoważnieniem posiadacza do dokonywania w imieniu i na rzecz posiadacza operacji określonych w umowie (art. 2 pkt 12 ustawy eip).