Aktualizacja: 06.12.2019 06:13 Publikacja: 05.12.2019 21:00
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Nic dziwnego, że chętnych na przewóz towarów wagonami ubywa. Jeśli w przewozach pasażerskich kolej poprawia wyniki – w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2019 r. z pociągów skorzystało ponad 278 mln pasażerów, o 8 proc. więcej niż rok wcześniej, to wielkość przewozów towarowych kurczy się od grudnia ub. r. Według danych PKP Cargo w październiku wielkość przetransportowanych ładunków wyniosła 20,9 mln ton, o 7 proc. mniej niż rok wcześniej. Od stycznia do października przewieziono 197 mln ton, co oznacza spadek o 5,6 proc. Przed rokiem o tej porze obserwowaliśmy wzrost.
Przeniesienie LOT i Polskiej Grupy Lotniczej z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury miało uspokoić sytuację wokół naszego przewoźnika. Stało się jednak inaczej.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Michał Fijoł został odwołany ze stanowiska prezesa zarządu PLL LOT – poinformował przewoźnik w komunikacie.
Michał Fijoł został odwołany przez radę nadzorczą ze stanowiska prezesa zarządu PLL LOT - poinformował we wtorek przewoźnik. W komunikacie podano, że odwołanie nastąpiło w związku z wynikami postępowań audytowych.
Rosyjskie surowce miały trafiać do Azji nowymi liniami kolejowymi przez Syberię. Tych inwestycji jednak szybko nie będzie. W budżecie Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) zieje ogromna dziura. To skutek wojny Władimira Putina. Przewoźnik, zamiast zarabiać, przewozi wojsko i broń. Wojna wyssała też z firmy tysiące pracowników.
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
Zawirowania geopolityczne i ataki cybernetyczne to najpoważniejsze zagrożenia dla światowych łańcuchów dostaw, które z pewnością nie ustąpią w 2025 roku.
Przeniesienie LOT i Polskiej Grupy Lotniczej z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury miało uspokoić sytuację wokół naszego przewoźnika. Stało się jednak inaczej.
Już ponad milion pasażerów skorzystało z nowej linii tramwajowej do warszawskiego Wilanowa. Po zakończeniu tej inwestycji w stolicy zmieniono jednak trasy wielu linii, a części zmian dokonano mimo protestów pasażerów.
Korea Południowa sparaliżowana jest po potężnych opadach śniegu, Zginęły co najmniej dwie osoby. Odwołano setki lotów i połączeń kolejowych. Stolica kraju, Seul, boryka się z potężnymi kłopotami komunikacyjnymi.
Popyt na naczepy zmalał o jedną trzecią, Wielton puka do banków o dodatkowe kapitały i wchodzi na nowe rynki.
W najnowszym odcinku „Rzecz w Tym” Bogusław Chrabota rozmawia z dr. Maciejem Laskiem, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, o przyszłości tej kontrowersyjnej inwestycji. Czy CPK ma szansę zmienić Polskę, czy pozostanie politycznym symbolem podziałów?
Cztery osoby zostały ranne w wyniku wykolejenia się pierwszego wagonu pociągu Intercity na przejeździe kolejowym w miejscowości Nowa Sucha pod Sochaczewem. Do zdarzenia doszło, gdy rozpędzony skład uderzył w samochód ciężarowy, który znalazł się na przejeździe, wyposażonym w sygnalizację i rogatki.
Premier Donald Tusk ogłosił we wtorek, że spółka CPK zostanie dofinansowana dodatkowymi 3,5 mld zł w papierach skarbowych. Duża zmiana czeka też LOT – narodowy przewoźnik ma zostać przeniesiony do Ministerstwa Infrastruktury.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas