Widać to po zażaleniach pasażerów zamieszczanych na stronach mediów społecznościowych. Do postów dodają również swoje zdjęcia - na dowód, że zostali niesprawiedliwie potraktowani. Najczęściej panie są w bieliźnie, panowie z gołym torsem. Czy chcielibyśmy siedzieć przez kilka godzin obok półgołej obcej osoby? Niekoniecznie. Niby nie trzeba obowiązkowo na nią patrzeć, ale machinalnie to robimy. Jeszcze gorzej jest, kiedy współpasażer skorzystał z okazji w sklepach wolnocłowych i przetestował kilkanaście marek zapachów.
Czytaj więcej
Branża lotnicza w Holandii zjednoczyła się w walce z niesfornymi pasażerami. Liczba przypadków agresji na pokładzie tylko w KLM wzrosła dwukrotnie od 2019 roku.
Gołe brzuchy nie przejdą
Amerykańscy przewoźnicy stawiają sprawę jasno: jeśli ktoś chce podróżować w samym staniku i sportowych spodenkach, musi się liczyć z tym, że personel pokładowy zasugeruje założenie bluzy na czas lotu. Odmowa jest równoważna z niewpuszczeniem na pokład bądź poleceniem przykrycia się na czas trwania rejsu samolotowym kocykiem.
Ale i reakcje bywają stanowcze. Amerykańskiej prokurator, która pod koszulką na ramiączkach nie miała stanika, załoga poleciła założenie chociaż koszuli na wierzch. Wprawdzie zastosowała się ona do samolotowego savoir vivre'u, ale po wylądowaniu zorganizowała konferencję prasową. Odbyła się pod hasłem „Piersi pasażerki przeciwko Delta Airlines”. Kolejnym krokiem odwetowym było napisanie listu do prezesa Delty z domaganiem się "zmiany polityki odzieżowej” i osobistego spotkania z prezesem przewoźnika.
Czytaj więcej
Linia lotnicza Finnair waży pasażerów wsiadających do jej samolotów w Helsinkach. Tłumaczy, że chce poznać dokładną średnią wagę samolotu przed startem, żeby lepiej go później wyważyć.