Lotniczy dress code. Jak się ubrać na podróż samolotem

Czy można nie zostać wpuszczonym na pokład samolotu z powodu nieodpowiedniego ubrania? Można. W USA to nic nadzwyczajnego. W Europie także zdarza się to coraz częściej.

Publikacja: 02.05.2024 13:15

Czy można nie zostać wpuszczonym na pokład samolotu z powodu nieodpowiedniego ubrania?

Czy można nie zostać wpuszczonym na pokład samolotu z powodu nieodpowiedniego ubrania?

Foto: Bloomberg

Widać to po zażaleniach pasażerów zamieszczanych na stronach mediów społecznościowych. Do postów dodają również swoje zdjęcia - na dowód, że zostali niesprawiedliwie potraktowani. Najczęściej panie są w bieliźnie, panowie z gołym torsem. Czy chcielibyśmy siedzieć przez kilka godzin obok półgołej obcej osoby? Niekoniecznie. Niby nie trzeba obowiązkowo na nią patrzeć, ale machinalnie to robimy. Jeszcze gorzej jest, kiedy współpasażer skorzystał z okazji w sklepach wolnocłowych i przetestował kilkanaście marek zapachów.

Czytaj więcej

Trzeci kraj bierze się za walkę z chamstwem na pokładach samolotów

Gołe brzuchy nie przejdą

Amerykańscy przewoźnicy stawiają sprawę jasno: jeśli ktoś chce podróżować w samym staniku i sportowych spodenkach, musi się liczyć z tym, że personel pokładowy zasugeruje założenie bluzy na czas lotu. Odmowa jest równoważna z niewpuszczeniem na pokład bądź poleceniem przykrycia się na czas trwania rejsu samolotowym kocykiem.

Ale i reakcje bywają stanowcze. Amerykańskiej prokurator, która pod koszulką na ramiączkach nie miała stanika, załoga poleciła założenie chociaż koszuli na wierzch. Wprawdzie zastosowała się ona do samolotowego savoir vivre'u, ale po wylądowaniu zorganizowała konferencję prasową. Odbyła się pod hasłem „Piersi pasażerki przeciwko Delta Airlines”. Kolejnym krokiem odwetowym było napisanie listu do prezesa Delty z domaganiem się "zmiany polityki odzieżowej” i osobistego spotkania z prezesem przewoźnika.

Czytaj więcej

Linia lotnicza waży pasażerów przed wejściem do samolotu. "To dla bezpieczeństwa"

Sandały i skarpety do samolotu

Minęły już czasy, kiedy pasażerowie ubierali się elegancko na podróż lotniczą. W tej chwili liczy się przede wszystkim komfort, więc najwięcej osób na pokładzie zakłada jeansy, podkoszulki, bluzy, a na rejsy nocne — dresy, czy nawet piżamy. Tak jest przyjęte.

Buty to najczęściej tenisówki bądź obuwie sportowe. Zdarzają się nawet klapki, bądź sandały i tutaj pojawia się problem: bo sandały są OK, ale gołe stopy już niekoniecznie.

Warto jednocześnie pamiętać, że kiedy pasażer kupuje bilet, automatycznie zgadza się na warunki przewozu. I wprawdzie nie ma tam jasnego określenia dress code, ale coraz częściej zdarza się notka o tym, co na pokładzie jest zabronione. I w wielu liniach gołe stopy są nie do przyjęcia, m.in. ze względów higienicznych. Taka osoba może zostać poproszona o opuszczenie pokładu.

Podobnie może być w przypadku napisów na koszulkach, które mogą okazać się obraźliwe wobec pasażerów. To już zakrawa na prowokację.

Czytaj więcej

Rekordowa kara dla niesfornej pasażerki

Bikini nie na Hawajach

Hawaiian Airlines nie tolerują pasażerek w bikini, panów w kąpielówkach i wchodzących na pokład boso. A już generalnie, wszystkie linie apelują do pasażerów, aby na podróż ubierali się „odpowiednio”, a nie „obraźliwie” wobec otoczenia.

No i tutaj jest wielkie pole do spekulacji, bo co innego jest obraźliwe na Hawajach, a co innego w Prowansji, Lizbonie, czy Warszawie. I różne są w tym względzie oczekiwania wobec kobiet i mężczyzn. Bo pan w opiętej koszulce nie wzbudza kontrowersji, a pani, która nic pod nią nie włoży, już tak. Rzeczniczka KLM Air France nie chciała wypowiadać się na ten temat, w Lufthansie usłyszeliśmy, że to nie jest duży problem, bo pasażerowie sami wiedzą jak się ubrać - chociaż rzeczywiście, zwłaszcza na kierunkach wakacyjnych zdarzają się nieprzyjemne sytuacje. A stewardesy nie ukrywają, że zwracanie uwagi pasażerom na nieodpowiedni strój to dla nich samych nic przyjemnego. Chociaż zdarzają się takie sytuacje, zwłaszcza w lotach przewoźników niskokosztowych.

Czytaj więcej

Podróże lotnicze jak z horrorów. Chore pomysły niesfornych pasażerów

Taka akcja ze strony personelu pokładowego może spowodować opóźnienie rejsu, a to już zaczyna się robić poważna sprawa. Bo o wszystkim, co dzieje się na pokładzie, musi zostać poinformowany kapitan. I to on ostatecznie decyduje, że półgoła pani, czy półgoły i bosy pan, mogą lecieć, czy jednak będą zbyt dużym dyskomfortem dla pasażerów. Jeśli zdecyduje, że tak, taka osoba poniesie koszty niewykorzystanego biletu, bądź zmiany rezerwacji, jeśli bilet ma ograniczenia taryfowe. A żadna firma ubezpieczeniowa nie pokryje kosztów poniesionych w takim przypadku.

Ewakuacja z pokładu po kielichu

Często zdarza się, że pasażerowie, którzy zamówili specjalne posiłki, otrzymują je wcześniej, niż siedzący obok współpasażerowie. Czy w takim przypadku można zacząć jeść samemu, nie czekając, aż osoby siedzące z boku także otrzymają swoje porcje? Otóż można, jak najbardziej. Podróż samolotem, to nie obiad rodzinny, kiedy trzeba czekać, aż pani domu usiądzie i wszyscy zaczną jeść jednocześnie.

A czy osoba w klapkach może siedzieć obok wyjścia ewakuacyjnego? W zasadzie może. Bo personel pokładowy pyta tylko o znajomość angielskiego i prosi o przeczytanie instrukcji otwierania drzwi awaryjnych.

Czytaj więcej

Kary dla niesfornych pasażerów. 75 tys. dol. za ugryzienie stewardesy

Ale przy każdej podróży lotniczej warto się zastanowić, czy w ubraniu, jakie wybraliśmy, możemy być bezpieczni, gdyby doszło do sytuacji, kiedy samolot musi być ewakuowany. Uciekać z pokładu w klapkach, bądź na szpilkach? To nie jest dobry pomysł. Nawet wówczas, gdy nie siedzimy przy wyjściu awaryjnym.

A czy siedząc tam można pić alkohol? W zasadzie nie ma przepisów, które by tego zabraniały. Tutaj powinien zadziałać zdrowy rozsądek. Nie mówiąc o tym, że podróż lotnicza i alkohol niespecjalnie do siebie pasują.

Musimy się jednak liczyć z tym, że jeśli wypijemy sobie na lotnisku i personel pokładowy to zauważy, to zazwyczaj takiego pasażera przesadzi na inne miejsce i dodatkowo wykupiona przestrzeń na nogi znika. I nie warto się wtedy spierać z pracownikami pokładu, bo w ogóle możemy pozostać na ziemi.

Transport
Potężne opóźnienia pociągów. Kolej sparaliżowana przez warunki pogodowe
Transport
Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S8. Ważny fragment trasy z Wrocławia
Transport
Ryanair nie odpuszcza awanturom w samolotach. Domaga się interwencji Brukseli
Transport
Warszawskie autobusy miejskie z rosyjskim partnerem. W tle omijanie sankcji
Transport
Panama nie boi się pogróżek Donalda Trumpa. Inwestuje w kanał