To związana z Rosjanami grupa cyberprzestępców, którzy kradną i udostępniają wrażliwe dane firm, chyba że zapłacony zostanie okup. W końcu października hakerzy Lockbita oświadczyli, że uzyskali „ogromną ilość” wrażliwych danych od Boeinga i umieszczą je Internecie, jeśli Boeing nie zapłaci okupu do 2 listopada. Amerykanie nie poddali się szantażowi i jak wynika z wpisu na stronie internetowej Lockbita, dane amerykańskiego giganta zostały opublikowane w piątek rano.
Boeing ze swojej strony potwierdził, że „elementy działalności firmy w zakresie produkowanych części i ich i dystrybucji doświadczyły incydentu cybernetycznego. Jesteśmy świadomi, że w związku z tym incydentem przestępczy podmiot zajmujący się oprogramowaniem ransomware ujawnił informacje, które według niego pobrał z naszych systemów. Kontynuujemy dochodzenie w sprawie incydentu i pozostajemy w kontakcie z organami ścigania i organami regulacyjnymi”— czytamy w oświadczeniu Boeinga.
Firma zapewnia jednocześnie, że zdarzenie nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa samolotów lub lotów, ale odmówiła komentarza na temat tego, czy Lockbit uzyskał dane obronne lub inne wrażliwe dane. Według nieoficjalnych doniesień wśród ujawnionych informacji znalazły się dane dotyczące finansów Boeinga, także o dostawcach i dystrybutorach, materiały szkoleniowe i instrukcje wewnętrzne.Jednocześnie Boeing zapewnia, że atak hakerów nie miał żadnego wpływu na bezpieczeństwo lotów.
Jak informuje Trend Micro, firma wyspecjalizowana w tworzeniu systemów bezpieczeństwa cybernetycznego Lockbit jest jedną z najbardziej profesjonalnych zorganizowanych grup przestępczych funkcjonującą w cybernetycznym podziemiu.
Oprogramowanie Ransomware, po raz pierwszy zostało zaobserwowane na rosyjskojęzycznych forach poświęconych cyberprzestępczości w styczniu 2020. Potem pojawiało się w różnych miejscach na globie, najczęściej ofiarami są firmy aktywne w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Brazylii,