Rosja chce zezwolić na naprawę samolotów nieoryginalnymi częściami

Już nie mówi się o kanibalizacji nielegalnie przejętych samolotów czy „równoległym” imporcie części. Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej przygotowało projekt dekretu rządowego umożliwiający konserwację boeingów i airbusów z wykorzystaniem nieoryginalnych podzespołów wyprodukowanych „zgodnie z procedurami krajów wiodących w światowym środowisku lotniczym” — informuje rosyjska agencja Interfax.

Publikacja: 25.10.2022 13:09

Rosja chce zezwolić na naprawę samolotów nieoryginalnymi częściami

Foto: Bloomberg

Projekt dokumentu został opublikowany na portalu Regulation.gov.ru. Polega ona na zmianie obowiązującej uchwały z dnia 12 marca 2022 r. nr 353.

Zachodnie sankcje spowodowały, że rosyjscy przewoźnicy nie mają możliwości serwisowania samolotów należących do zagranicznych firm leasingowych, a przejętych nielegalnie przez rosyjskie państwo. „Są trudności z dostawami oryginalnych komponentów produkowanych przez firmy zatwierdzone przez władze lotnicze krajów projektujących samoloty” — czytamy w uzasadnieniu projektu. Uruchomienie własnej produkcji niektórych zagranicznych części zamiennych w Federacji Rosyjskiej i ich certyfikacja „potrwa długo i spowoduje uziemienie naszych maszyn na jakiś czas”. Ta luka czasowa wpłynie na bezpieczeństwo i ruch lotniczy w Federacji Rosyjskiej, przyznają autorzy dokumentu.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Transport
Zdesperowani Rosjanie szukają samolotów. Proszą o pomoc Kuwejt i Katar
Transport
Będzie co przenosić do CPK. Rekordy na Lotnisku Chopina
Transport
Wielkie cięcia w Boeingu. Na początek do zwolnienia ci, którzy strajkowali
Transport
Są plany rozbudowy Lotniska Chopina, ale bez wielkiego rozmachu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Transport
Jedwabny Szlak w Ameryce Południowej. Chiński megaport w Peru