19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 09:35 Publikacja: 04.02.2022 13:13
Foto: Adobe Stock
Jeden z największych amerykańskich przewoźników lotniczych Southwest Airlines przywraca sprzedaż alkoholu na pokładach swoich samolotów. Możliwość zakupu napojów wyskokowych ma wrócić 16 lutego, po niemal dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią.
Alkohol (oraz napoje bezalkoholowe) będą serwowane na wszystkich trasach dłuższych niż 176 mil (283 km). Pojawią się też bezalkoholowe nowości w postaci gorącego kakao.
Osoby podróżujące pociągami przeżywają dziś koszmar. W nocy z 14 na 15 stycznia niekorzystne warunki atmosferyczne sparaliżowały polską kolej, sieci trakcyjne są oblodzone, a pociągi opóźnione już nawet dziesięć godzin.
Powstanie kolejny fragment drogi ekspresowej S8 na Dolnym Śląsku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu podpisała umowę na realizację odcinka między Niemczą a Ząbkowicami Śląskimi. Docelowo trasa ma prowadzić z Wrocławia do granicy z Czechami.
Ryanair podał informacje na temat konkretnych kosztów i opłat, które poniósł w wyniku chuligańskiego zachowania pasażera na pokładzie lotu z Dublina na Lanzarote z 9 kwietnia 2024 roku. Irlandzki przewoźnik wyliczył je na ponad 15 tys. euro.
Powiązana z rosyjskim Gazpromem spółka Omne Energia została skreślona z listy sankcyjnej, po czym została sprzedana za 3 zł. To ta firma jest kontrahentem Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie i dostarcza gaz do części stołecznych autobusów – informuje Wirtualna Polska.
Zarząd Kanału Panamskiego niezrażony pogróżkami Donalda Trumpa zlecił konsorcjum firm i placówek naukowych z Francji i Belgii sporządzenie kompleksowego opracowania studium opłacalności modernizacji śluz tego szlaku wodnego. Nie podano tylko wartości tego zlecenia.
Zniesienie podatków lotniczych, obniżenie opłat za kontrolę lotów, rozwiązanie problemu opóźnień wynikających ze strajków kontrolerów i zniesienie ograniczeń w ruchu - Ryanair opublikował listę postulatów pod adresem rządów krajów unijnych, jeśli chciałyby one rozwijać lotnictwo, turystykę i tworzyć miejsca pracy.
Problemy z dostarczaniem przez producentów nowych samolotów powodują, że linie lotnicze mają wyższe koszty i ograniczone możliwości rozwoju – wskazuje Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).
Ryanair ogłosił, że w 2025 roku odbierze z fabryki w Seattle 29 boeingów 737 max. Przewoźnik zapowiada jednak, że żadnej z nowych maszyn nie umieści w krajach, w których podwyższono podatki lotnicze.
Komisja Europejska opracowała system obliczania emisji gazów cieplarnianych, które powstają w czasie lotu. Przewoźnicy latający po Unii Europejskiej lub z niej wylatujący mogą dobrowolnie przystąpić do programu, który nosi nazwę Flight Emissions Label. W pełni zacznie działać od lipca 2025 roku.
Niemiecki minister transportu Volker Wissing przyznaje, że branża lotnicza ponosi zbyt wysokie koszty w porównaniu z przewoźnikami z innych krajów. Zapowiada szukanie sposobów ich obniżenia.
Tureckie linie lotnicze Turkish Airlines zostały oficjalnie wpisane do Księgi rekordów Guinnessa po tym jak udokumentowały, że są przewoźnikiem lotniczym, który lata do największej liczby krajów na świecie.
Dyskusja o rewizji dyrektywy unijnej, dotyczącej praw pasażerów lotniczych, była okazją do przypomnienia postulatu wprowadzenia obowiązku ubezpieczania się linii lotniczych na wypadek bankructwa.
Przychody największego polskiego przewoźnika czarterowego, Enter Aira, w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniosły 2,35 miliarda złotych, co oznaczało 13-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas