Aktualizacja: 20.10.2021 16:25 Publikacja: 19.10.2021 21:00
Foto: Adobe Stock
Część polskiej branży motoryzacyjnej i ogromna rzesza kierowców mocno przeżywa ostatnie doniesienia związane z planowanymi zmianami w przepisach dotyczących homologacji samochodów. Zmiany mają dostosować polskie regulacje do wymogów Unii Europejskiej. Jednak niejasne i mało precyzyjne sformułowania wzbudziły obawy, że po wejściu w życie nowych przepisów dotychczasowe homologacje aut z LPG stracą ważność.
Oliwy do ognia dodała interpelacja w Sejmie kilku posłów alarmujących, że obecni posiadacze takich aut od stycznia przyszłego roku nie wyjadą na drogę.
Solidne wyniki finansowe, dostawy nowych samolotów przyspieszą. - Ale to wszystko nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa produkcji oraz dekarbonizacji - zapowiada Guillaume Faury, prezes Airbusa.
Kłopoty z nawigacją przy zakłóconym sygnale GPS oraz przekleństwa w kabinie pilotów spowodowały katastrofę AZAL Airlines - uważa Aleksander Jakowlew, rosyjski ekspert lotniczy. Ani słowa o tym, że samolot został ostrzelany przez Rosjan.
Pociągi na szybkiej linii między Warszawą, Łodzią, Wrocławiem i Poznaniem pojadą 320 km/h, a podróż do stolicy potrwa najwyżej 100 minut. Będzie nowa flota dla LOT, CPK ruszy w 2032 r. – mówi Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury.
Rząd Hiszpanii nie patrzy przychylnie na przejęcie przez PFR 40 proc. akcji producenta superszybkich pociągów Talgo. W tej sytuacji polski fundusz nie przedstawi w tej sprawie oferty - podaje w czwartek hiszpańska prasa.
Producenci aut w USA obawiają się ceł na importowane z Kanady i Meksyku towary. Przedstawiciele Forda alarmują, że tego typu działania będą szkodliwe dla sektora i pozwolą zdobyć silniejszą pozycję producentom samochodów z Europy czy Azji.
Co najmniej do lipca nie będzie pracował zakład przetwórstwa gazu Gazpromu w Astrachaniu. To efekt celnego ataku ukraińskich dronów.
Ceny hurtowe LPG spadły w Rosji o połowę w związku z wejściem w życie 20 grudnia unijnego zakazu importu tego rosyjskiego paliwa. Sprzedaż przekierowywana jest przez Rosjan w coraz większym stopniu do Azji, mimo to spodziewany jest spadek jego eksportu w przyszłym roku.
Kluczowe dla zapewnienia mocy do produkcji energii elektrycznej bloki gazowe już pod koniec lat 20. nie wygrały aukcji rynku mocy na 2029 r. i na bazie tego systemu wsparcia nie powstaną. Będą mogły uczestniczyć w kolejnych przyszłorocznych aukcjach. Wygrały inne konkurencyjne cenowo technologie. Znamy póki co wstępne wyniki tejże aukcji.
Władze Chin bez skrupułów wykorzystują upadek znaczenia Gazpromu i próby szukania nowych rynków dla eksportu rosyjskiego gazu. Aby drugi gazociąg z Rosji do Chin mógł powstać, stawiają wyjątkowy warunek: cena dla Chin ma być taka, jak dla Rosjan.
Niespodziewane odwołanie prezesa wykonawcy bloków gazowych (Polimex Mostostal) w Dolnej Odrze i pod Wrocławiem komplikuje i tak już nie łatwe rozmowy między spółką Polimex a Polską Grupą Energetyczną. „Rzeczpospolita” poznała jednak szczegóły zakończenia kluczowych dla polskiej energetyki inwestycji.
Co dziesiąty metr sześcienny gazu zużytego przez Unię Europejską w 2023 roku pochodził ze Stanów Zjednoczonych. Największy wśród krajów Wspólnoty udział amerykańskiego surowca w krajowym zużyciu był na Litwie.
Ciężarówki z napędami alternatywnymi rejestrowane są głównie przez dilerów dla prób u klientów.
Berlińska stacja RBB opisuje obawy Niemieckiego Stowarzyszenia Stacji Paliw po obniżce cen w Polsce. Niektórzy właściciele stacji przy granicy z Polską mówią nawet o konieczności ich zamknięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas