Hyperloop One ogłosił 10 zwycięskich tras w ramach konkursu Global Challenge. Mogą one liczyć na wsparcie organizatora podczas budowy.
– Hyperloop One zapewni zwycięskim drużynom znaczne zasoby biznesowe i techniczne oraz będzie z nimi ściśle współpracować w celu określenia ekonomicznej opłacalności – napisano w oświadczeniu.
4 spośród zwycięskich tras znajdują się w USA (Chicago-Columbus-Pittsburgh, Dallas-Laredo-Houston, Cheyenne-Denver-Pueblo i Miami-Orlando), 1 w Kanadzie (Toronto-Montreal), 1 w Meksyku (Mexico City-Guadalajara), 2 w Indiach (Bengaluru-Ćennaj i Mumbaj-Ćennaj), a 2 na Wyspach Brytyjskich (Edynburg-Londyn i Glasgow-Liverpool). Niestety, do finału nie zakwalifikowała się drużyna z Polski, która proponowała trasę Wrocław-Łódź-Warszawa.
– Wyniki konkursu przekroczyły nasze oczekiwania – powiedział dyrektor Hyperloop One Rob Lloyd. – Jesteśmy także podekscytowani współpracą z Departamentem Transportu Kolorado i firmą AECOM. Ta bezprecedensowa współpraca sektorów publicznego i prywatnego dowodzi, jak szybko hyperloop może stać się rzeczywistością. Badania prowadzą nas w kierunku uruchomienia trzech pełnowymiarowych systemów w 2021 r.
Wypowiedź dyrektora oznacza największe szanse dla budowy trasy Cheyenne-Denver-Pueblo w stanach Kolorado i Wyoming. Do trwającego od 2015 r. konkursu zgłosiło się aż 2,6 tys. drużyn z całego świata, w tym Hyper Poland, której członkowie dotarli aż do półfinału.