Siostry Polgar w Planete+

Siostry Zsuzsa, Zsofia i Judit Polgar to jedno z najbardziej znanych rodzeństw na świecie. Ich zawrotne szachowe kariery nie mają precedensu.

Aktualizacja: 03.01.2015 18:30 Publikacja: 03.01.2015 13:49

Siostry Polgar w Planete+

Foto: Planete+

Zaczęło się od ambicji ojca Zsuzsy, Zsofii i Judit, który zaplanował życie córek, zanim jeszcze pojawiły się na świecie. Opracował teorię psychologiczną-wychowawczą opierającą się na założeniu, że każde zdrowe dziecko ma potencjał, by stać się geniuszem. No i konsekwentnie gromadził fiszki z zapisami partii szachowych, tworząc w końcu zbiór najobszerniejszy na świecie. Tak więc najstarsza z sióstr, Zsuzsa, (ur. 1969) już jako trzylatka rozpoczęła naukę matematyki, języków obcych i gry w szachy. Jej drogę kontynuowały Zsofia (ur. 1974) i Judit (ur. 1976).

Wstawały o szóstej rano, do siódmej grały w ping-ponga, przez kolejne trzy godziny ćwiczyły z trenerami. Do domu wracały na dziesiątą, jadły śniadanie i zaczynały dzień. Te metody wychowywania i kształcenia dzieci nie były jednak przyjmowane entuzjastycznie.

– Pracowaliśmy przez trzy godziny, po czym robiliśmy przerwę na wspólny posiłek i znów ćwiczyliśmy trzy godziny – wspomina jeden z trenerów sióstr. – Gdy ja wychodziłem, przychodził następny trener. Od rana do wieczora – szachy. Do tego dziewczynki nie chodziły do szkoły. Czas spędzały ze sobą, rodzicami, trenerami – i na turniejach, które szybko zaczęły wygrywać w imponującym tempie. Zsuzsa jako czterolatka pokonała w swym pierwszym turnieju dorosłych członków miejscowego klubu szachowego....

Siostry rosły i odnosiły coraz większe ich sukcesy. Coraz bardziej na wyciągnięcie ręki była też upragniona odmiana losu – rodzina żyła więcej niż skromnie, do tego w latach 70. socjalistyczne Węgry nie były krajem łatwo pozwalającym swoim obywatelom na podróże.

– Brakowało perspektyw na wyrwanie się z codzienności i na postęp – ocenia Zsuzsa Polgar. – Mieliśmy wiele ograniczeń. Rodzice marzyli, by zobaczyć świat i wydostać się poza „żelazną kurtynę".

W 1982 roku 12-letnia Zsuzsa po raz pierwszy zagrała za granicą i zdobyła mistrzostwo świata juniorek. Potem były kolejne turnieje i sukcesy, do których zaczęły się też dopisywać dwie młodsze siostry. Kiedy 14-letnia Zsuzsa została najlepszą szachistką świata, jej ojciec uznał, ze pora na walkę z mężczyznami, by udowodnić, że kobiety nie są wcale gorsze, gdy stworzyć im odpowiednie warunki. I tak Judit była pierwszą kobietą, która wygrała turniej koedukacyjny z arcymistrzami...

70-minutowy węgierski dokument „Siostry Polgar. Jak wychować szachowe mistrzynie" jest niezwykle interesującą wielowątkową opowieścią o losach wybitnych sióstr. Ich historia została opowiedziana na tle losów kraju, rodziny i doprowadzona aż do dziś, gdy każda z nich wybrała własne życie – daleko od pozostałych... Wciągające.

Premiera filmu 3 stycznia o godz. 21 w Planete+.

Małgorzata Piwowar

Telewizja
Arya Stark może powrócić? Tajemniczy wpis George'a R.R. Martina
Telewizja
„Pełna powaga”. Wieloznaczny Teatr Telewizji o ukrywaniu tożsamości
Telewizja
Emmy 2024: „Szogun” bierze wszystko. Pobił rekord
Telewizja
"Gra z cieniem" w TVP: Serial o feminizmie w dobie stalinizmu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Telewizja
"Pingwin" na platformie Max. O czym opowiada serial o przeciwniku Batmana?