Naukowcy zaobserwowali, że przez ostatnie sto lat średnia temperatura na powierzchni Ziemi podniosła się o 0,74 stopni Celsjusza. Prognozy Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu informują, że będzie jeszcze cieplej. W najlepszym przypadku do końca XXI wieku temperatura wzrośnie o 1,1 stopnia Celsjusza, w najgorszym – aż o 6,4. Nie ma zgodności co do przyczyn, które wywołują to zjawisko.
Jedni uważają, że są spowodowane zmianą aktywności Słońca, inni, że to zwyczajne zmiany klimatu, które w przeszłości miały już miejsce. Najwięcej zwolenników ma jednak teoria, że ocieplenie jest skutkiem działalności człowieka i emitowania do atmosfery coraz większej ilości gazów cieplarnianych – głównie dwutlenku węgla i metanu. Około 20 procent z nich pozostanie w atmosferze przez dziesiątki stuleci.
Wykres zmian temperatury powietrza w ostatnich kilkuset latach według wszystkich pomiarów ma kształt hokejowego kija. Widać też wyraźnie, że w ostatnich kilkudziesięciu latach temperatury są zdecydowanie wyższe. Pokazują to wykresy notujące odstępstwa od średnich rocznych temperatur.
Globalne ocieplenie może spowodować znaczne stopienie lodowca Arktyki, co w konsekwencji zakłóciłoby cyrkulację wody na Ziemi oraz Prądu Zatokowego, który aktualnie ogrzewa Europę. To z kolei przyniosłoby na Starym Kontynencie znaczące oziębienie. W Polsce mieszają się wpływy klimatu kontynentalnego i morskiego, co znacznie utrudnia prognozowanie nie tylko pogody, ale i konsekwencji takiego zjawiska jak efekt cieplarniany.
Autorzy filmu towarzyszą Łukaszowi, młodemu człowiekowi, który pytania dotyczące klimatu stawia fachowcom. Odwiedzają wspólnie m.in. szklarnię, miejsce, w którym łatwo prześledzić zjawisko efektu cieplarnianego. Wykonują też eksperymenty przybliżające istotę problemu.