Koniec Dr House’a – serial zakończy się w maju

Serial o genialnym, lecz aspołecznym lekarzu zostanie zakończony na 8 sezonie, obecnie emitowanym w USA przez stacje FOX

Aktualizacja: 10.02.2012 10:45 Publikacja: 10.02.2012 10:32

Koniec Dr House’a – serial zakończy się w maju

Foto: ROL

Stał się telewizyjnym hitem i zarazem fenomenem popkultury, dzięki świetnemu scenariuszowi i błyskotliwej roli Hugh Lauriego. Brytyjski aktor otrzymał za nią dwa Złote Globy i był sześć razy nominowany do nagrody Emmy. W Polsce „Dr House" zdobył tak dużą popularność, że rok temu emitowały go aż trzy stacje – TVP 2, AXN i TVN. Obecnie Dwójka pokazuje siódmy sezon.

Zobacz na Empik.rp.pl

Fani serialu od dwóch lat wiedzieli, że jest zagrożony zdjęciem z anteny ze względu na słabnącą oglądalność. W 2011 r. zaczęła spadać poniżej 10 mln widzów (najlepszy wynik osiągnął trzeci sezon – średnio prawie 20 mln). Ciosem dla produkcji było również odejście po siódmej części Lisy Edelstein, grającej przełożoną i zarazem wielką miłość House'a.

Serial stworzony przez Davida Shore'a, chociaż dzieje się w szpitalu, bardziej przypomina opowieść detektywistyczną. Opryskliwy lekarz traktuje bowiem diagnozowanie pacjentów jak rozwiązywanie zagadek. Przyjmuje tylko chorych ze skomplikowanymi przypadłościami, których inni doktorzy nie potrafili wyleczyć. W ciągu ośmiu lat produkcja ewoluowała od atrakcyjnego widowiska ku przejmującemu studium szaleństwa i samotności. Główny bohater ukrywający się za maską trefnisia okazuje się człowiekiem zagubionym i cierpiącym.

Hugh Laurie stał się dzięki serii wielką gwiazdą i jednym z najlepiej zarabiających aktorów telewizyjnych (dostaje ok. pół miliona dolarów za odcinek). Na potrzeby „Dr. House'a" musiał nauczyć się płynnie mówić z amerykańskim akcentem, o czym zawsze opowiada w popularnych talk-showach. Przed karierą za oceanem, znany był głównie jako komik występujący w duecie ze Stephenem Fry'em w komediowych programach w latach 80. i 90. XX wieku. Polscy widzowie mogą go również pamiętać z drugoplanowej roli w angielskim sitcomie „Czarna żmija". Sława w USA nie sprawiła, że zaczął grać duże role w Hollywood, za to często podkładał głos w animacjach, m.in.„Potwory kontra obcy", „Artur ratuje gwiazdkę" czy „Simpsonowe". W kwietniu zeszłego roku Laurie wydał bluesową płytę „Let Them Talk", na której śpiewa, m.in. z Tomem Jonesem.

Karierę na wielkim ekranie zaczęła robić inna gwiazda serialu - Olivia Wide, która dołączyła do obsady w czwartym sezonie. Wystąpiła, m.in. w filmie „Kowboje kontra obcy" z Davidem Craigiem.

Na fali popularności „Dr. House'a" powstało kilka książek. W Polsce ukazały się dwie - zbiór esejów „Dr House i filozofia – wszyscy kłamią" i przewodnik po serialu. Stworzono również grę komputerową, w której pojawiają się animowane podobizny głównych bohaterów.

W maju stacja FOX pokaże ostatni odcinek – w sumie będzie ich 177. Niewiele serii tak długo utrzymuje się na małym ekranie, a tylko kilka w ciągu dekady zapewnia sobie miejsce w historii telewizji i kultury masowej.

Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów