Joanna Lewicka z nominacją do najważniejszej niemieckiej nagrody teatralnej Der Faust

Reżyserka Joanna Lewicka znalazła się w gronie trójki reżyserów nominowanych do Nagrody Fausta za spektakl „Antygona” w Teatrze Plauen-Zwickau. W 2020 nagrodę otrzymała Ewelina Marciniak za „Boksera” wg Twardocha w hamburskiej Thalii.

Publikacja: 25.09.2024 14:51

Nagroda Der Faust

Nagroda Der Faust

Foto: Cornelis Gollhardt/mat.pras.

Już sama nominacja jest ogromnym wyróżnieniem, ponieważ laureaci są wybierani w dwuetapowym procesie przez dwa składy jurorskiej: Jury Nominacyjne, które wybiera propozycje zgłoszone przez teatry (nie można sugerować własnych tytułów) oraz „Jury Laureatów”. Skład członków jury zmienia się co roku. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Stefan Bachmann, obecny dyrektor Burgtheater Wien.

Joanna Lewicka w prestiżowym gronie

Laureatów tegorocznej nagrody wybierze siedmioosobowe jury złożone z przedstawicieli Niemieckiej Akademii Sztuki Scenicznej (Deutsche Akademie der Darstellenden Künste)

Jak poinformowało Niemieckie Stowarzyszenie Sceniczne (Der Deutsche Bühnenverein), Joanna Lewicka została nominowana w kategorii reżyseria do najważniejszej niemieckiej Nagrody Teatralnej „Der Faust“ za inscenizację „Antygony”, która miała premierę 9 lutego 2024 na dużej scenie Teatru Plauen- Zwickau.

Czytaj więcej

Mięśniacy, cheerleaderki i wszyscy pozostali. Recenzja „Heathers” w Teatrze Syrena

Nagroda Teatralna „Der Deutsche Theaterpreis DER FAUST“ 2024 przyznawana jest przez Niemiecką Akademię Sztuki Scenicznej (Deutsche Akademie der Darstellenden Künste), Niemieckie Stowarzyszenie Sceniczne (Der Deutsche Bühnenverein) oraz Stowarzyszenie Kulturalne Landu (Kulturstiftung der Länder). Partnerem tegorocznej edycji jest Theater Altenburg Gera. Partnerem medialnym wydarzenia jest telewizja 3sat oraz magazyn teatralny „Die Deutsche Bühne”.

Nagroda zostaje w tym roku przyznawana po raz 19. Laureatów poznamy 16 listopada na gali w Gerze.

Joanna Lewicka (ur. 1980) studiowała filozofię, romanistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie w Konstancji, a w roku 2007 ukończyła reżyserię teatralną w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej (HfMDK) we Frankfurcie nad Menem.

Czytaj więcej

„Bajo bongo” w Romie. Komunistyczna kukurydza i ideologicznie wrogie melodie

Praktyki reżyserskie odbywała w Schauspielhaus Zürich i Bat Berlin. W latach 2007–2011 współpracała z Instytutem Polskim w Düsseldorfie.

Joanna Lewicka w Polsce

W Polsce pracowała w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, lublińskim Teatrze Starym i Muzycznym, Scenie Prapremier InVitro i Nettheatre, a także Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

W roku 2012 na zaproszenie festiwalu Konfrontacje Teatralne zrealizowała szekspirowski „Sen nocy letniej” w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim z udziałem więźniów i profesjonalnych aktorów. Spektakl grany był m.in. w ramach obchodów 100-lecia Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Za spektakl „Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle” (2017) w Teatrze Starym w Lublinie otrzymała nagrodę im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe w konkursie „Klasyka Żywa”.

Od roku 2015 r. działa z ramienia Gesellschaft Internationaler Zusammenarbeit/Civil Peace w kambodżańsko-wietnamskich wioskach zagrożonych konfliktem społeczno-politycznym po dyktaturze Czerwonych Khmerów.

Teatr
Konkurs w Teatrze Narodowym: Klata 3 głosy, Kotański 2 głosy
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Teatr
Konkurs na dyrektora Teatru Narodowego. Tajne/poufne, czyli co reżyseruje ministra Hanna Wróblewska?
Teatr
„Seks, Hajs i Głód”, czyli przydałby się wykrywacz teatralnych postaci
Teatr
Perceval wystawia Zolę w Krakowie
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Teatr
„Nie trzeba było tego mówić”, czyli jak wywołaliśmy aferę
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku