Michał Kotański, na którego Piotr Wawrzyk donosił PiS-owi, szefem Teatru TV

Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Żeromskiego w Kielcach od 2015 r., który prowadzi gigantyczną rozbudowę tej sceny, będzie szefem Teatru Telewizji, dowiadujemy się z dobrze poinformowanych źródeł.

Publikacja: 18.01.2024 12:27

Michał Kotański

Michał Kotański

Foto: PAP/Piotr Polak

O kieleckim teatrze, jednym z najciekawszych w kraju, kierowanym przez Michała Kotańskiego było głośno, gdy Jarosław Kaczyński w czasie kwietniowego objazdu Kielecczyzny, skąd ostatecznie startował do Sejmu, mówił jako mało przyjaznym dla PiS-u i protekcjonalnie dodał, że nie zrobi mu krzywdy.

Kaczyński o teatrze Kotańskiego

Odwołania Michała Kotańskiego żądał Mariusz Gosek, poseł Solidarnej Polski, ponieważ zdaniem polityka spektakl „Ale z naszymi umarłymi" Marcina Libera wg książki Jacka Dehnela „obrażał pamięć o zmarłych w katastrofie smoleńskiej”.

Były też inne donosy. „Pan minister Piotr Wawrzyk oraz pani minister Anna Krupka, mówiąc kolokwialnie, donosili na Nowogrodzką, kłamiąc na temat spektakli w kieleckim teatrze. W ten sposób próbowali załatwić swoje partyjne interesy. Prezes Jarosław Kaczyński usłyszał, że rzekomo obrażamy na scenie jego brata, co jest nieprawdą. Rozpętała się afera” – mówił Kotański w wywiadzie dla Onetu.

Czytaj więcej

Michał Kotański: Bywamy narzędziem do nabijania politycznych punktów

Pomimo tych napięć, w województwie kierowanym przez Zjednoczoną Prawicę, Kotański prowadził spektakularną, wartą ok. 160 mln zł, rozbudowę historycznej siedziby jedynego zawodowego zespołu w regionie.

Jednocześnie teatr odnosi sukcesy. Jest m. in. koproducentem „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusza Pakuła, który w ostatnim roku rozbił bank z wieloma nagrodami, zdobywając tytuł przedstawienia roku.

Za dyrekcji Kotańskiego powstały głośne spektakle „Samotność pól bawełnianych” Radosława Rychcika, „Caryca Katarzyna” Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina, „Harper” Grzegorza Wiśniewskiego, „1946” Remigiusza Brzyka – o pogromie kieleckim.

Kotański jako reżyser

Michał Kotański (1976) jest absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był asystentem m.in. Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy, Jerzego Jarockiego, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Golińskiego, Achima Freyera, Declana Donnellana i Dana Jemmetta. Wyreżyserował m. in. „Uciekła mi przepióreczka" i „Dzieje grzechu” Żeromskiego, „Widnokrąg” Myśliwskiego, „Świętoszka” Moliera, „Mefisto” Manna, „Być jak Kazimierz Deyna” Paczochy, „Przed odejściem w stan spoczynku” Bernharda, „Polaroidy” Ravenhilla i „Hamleta” Szekspira w Teatrze TV.

Teatr
„Nie trzeba było tego mówić”, czyli jak wywołaliśmy aferę
Teatr
Niemieckie teatry zmagają się z kryzysem finansowym
Teatr
Teatr 2024, czyli iluzja konkursów ministerialnych. Krzysztof Warlikowski najlepszy
Teatr
Premiera w Teatrze Studio. Warszawa jest pazerna jak dawne Mahagonny
Teatr
Monika Strzępka i Maciej Nowak zainspirowali serial „Udar” Pawła Demirskiego. Nowak dyrektorem Narodowego?