Musical o Wałęsach, Frasyniukach i Kuroniach

Słynny również dzięki „Dziadom” Mai Kleczewskiej Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ogłosił premiery sezonu 2022/2023 pod hasłem „Na skraju załamania”. Teatr wzmocnią Marcin Czarnik i Jan Klata.

Publikacja: 30.09.2022 11:46

Musical o Wałęsach, Frasyniukach i Kuroniach

Foto: materiały prasowe

- Pierwszą oznaką załamania nerwowego jest bezradność. Bezradność wobec informacji, jakie niesie świat, zarówno ten wielki jak i ten mały wokół nas – mówi Krzysztof Głuchowski, Dyrektor Naczelny i Artystyczny, który pomimo licznych ataków polityków trwa na stanowisku. - Skraj załamania to ten nieuchwytny moment, w którym jesteśmy tuż przed. Moment na granicy świadomości i szaleństwa, życia i śmierci. Rozwijając naszą cywilizację stworzyliśmy sobie piekło informacyjne. W jednym momencie docierają do nas pozornie wszystkie wiadomości, sprawy odległe stają się bliskie, życie innych staje się naszym życiem. Może właśnie wszyscy jesteśmy teraz na tej cienkiej granicy tuż przed. Może uważniej powinniśmy spoglądać na te miejsca, w których granica została przekroczona. Obok nas toczy się nieludzka wojna wywołana przez zło, które nie zna żadnych granic.

Czytaj więcej

Ewelina Marciniak: Jeśli obecna władza się utrzyma – degrengolada polskiego teatru będzie się powiększać

A jednak w nadchodzącym sezonie Teatr im. Juliusza Słowackiego pokaże sześć różnych narracyjnie i estetycznie premier.

Wiele wskazuje na to, że wydarzeniem sezonu będzie

„1989”, spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery formą nawiązujący do “Hamiltona”. Rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie polskiego musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz “Webber” znany m.in z wieloletniej współpracy z Łoną.

Czytaj więcej

Niezbyt piękna twarz polskiego teatru

1989 ukaże upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie będą towarzyszyć bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

Prapremiera w koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Prapremiera gdańska 19 listopada 2022. Premiera krakowska 2 grudnia 2022.

Sezon w Słowaku otworzyła już 10 września premiera „Znachora” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W spektaklu Jakuba Roszkowskiego widzowie śledzą losy uznanego chirurga, profesora, który traci wszystko. Moment skrajny staje się jednak przyczynkiem do nowego życia – wioskowego znachora, który za cel stawia sobie bezwarunkowe pomaganie potrzebującym.

„The Act of Killing” to teatralna adaptacja słynnego, wielokrotnie nagradzanego, nominowanego do Oscara, filmu dokumentalnego Joshu'y Oppenheimera o przywódcach indonezyjskich szwadronów śmierci w 1965-66 roku, o świecie w którym wszystkie granice zostały przekroczone. W roli głównej wystąpi Jan Peszek, reżyseruje - Jan Klata. Pierwszy pokaz przedpremierowy 25 listopada 2022. Premiera 5 stycznia 2023.

Jordan Tannahill w kolejnym po „Spóźnionych odwiedzinach” tekście – „Boticellim”, tym razem reżyserowanym przez Pawła Świątka, zabiera widzów do renesansowej, wrzącej od napięć Florencji. Rodzą się bunty i zaraza. Ale także „Narodziny Wenus” Botticellego. w czym niebagatelny udział ma jego mistrz. Leonardo da Vinci. Między mężczyznami rodzi się uczucie... Premiera styczeń 2023.

„Wybaw nas od zbawców” to z kolei śmieszno-gorzka opowieść o polskiej seksworkerce. O odkrywaniu i zakłamywaniu, o granicy między chrześcijańskim piekłem a niebiańską rozkoszą. Autorką tekstu i reżyserką jest nagrodzona przez Teatr na zeszłorocznym Forum Młodej Reżyserii Gosia Dębska. Planowana premiera krakowska - luty 2023.

Ostatnią premierą w sezonie będzie adaptacja klasycznej powieści „Czerwone i czarne” Stendhala w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Czasy po Rewolucji Francuskiej, po załamaniu. I młody chłopak, Julian Sorel, który pomiędzy mundurem i sutanną próbuje odnaleźć się w nowym, restaurowanym ze zgliszczy świecie. Planowana premiera kwiecień 2023.

Teatr
„Seks, Hajs i Głód”, czyli przydałby się wykrywacz teatralnych postaci
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Teatr
Perceval wystawia Zolę w Krakowie
Teatr
„Nie trzeba było tego mówić”, czyli jak wywołaliśmy aferę
Teatr
Niemieckie teatry zmagają się z kryzysem finansowym
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Teatr
Teatr 2024, czyli iluzja konkursów ministerialnych. Krzysztof Warlikowski najlepszy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego