Rosja; cenzura i respiratory

Komisja parlamentu zamierza przeprowadzić śledztwo w sprawie zagranicznych mediów, które jej zdaniem kłamią na temat przebiegu epidemii w kraju. Znów na celowniku jest rosyjska redakcja Deutsche Welle.

Publikacja: 06.04.2020 19:19

6 kwietnia 2020. Opustoszały plac Czerwony w Moskwie

6 kwietnia 2020. Opustoszały plac Czerwony w Moskwie

Foto: AFP

– Rozpowszechniają fake newsy, które sieją panikę i strach, co także – w pewnym sensie – jest niebezpieczną infekcją – wyjaśnił deputowany Wasilij Piskariow cele rozpoczętej procedury.

Piskariow na co dzień będący szefem komitetu Dumy ds. bezpieczeństwa i zwalczania korupcji od jesieni ubiegłego roku wchodzi w skład komisji ds. zagranicznej interwencji w wewnętrzne sprawy Rosji. Powołano ją po wyborach do rady Moskwy, krytykowanych przez niezależne rosyjskie media z powodu dużej ilości fałszerstw.

Właśnie tymi mediami zajęła się komisja, zarzucając im „ingerencję w wybory". Kilka miesięcy deputowani studiowali materiały opublikowane przez media, ale śledztwo skończyło się niczym.

Teraz deputowani zajmą się znów m.in. Radiem Swoboda, rosyjską redakcją Deutsche Welle, kanałem telewizyjnym Nastojaszczije Wremia (utworzonym trzy lata temu przez Radio Swoboda i Głos Ameryki) i MBCH Media (należącymi do byłego miliardera i więźnia Michaiła Chodorkowskiego).

Piskariow ma pretensje do nich o „rozpowszechnianie informacji o braku (w Rosji) respiratorów, co nie odpowiada rzeczywistości" (na co jednak powszechnie skarżą się lekarze) oraz „rozpowszechnianie niewiarygodnych informacji o pracy rosyjskich lekarzy we Włoszech". Rosja wysłała tam 11 samolotami brygadę wojskowych lekarzy wraz ze sprzętem. Włoska „La Stampa" pierwsza stwierdziła, że 80 proc. przysłanego wyposażenia jest bezużyteczna, gdyż Włochy potrzebują głównie respiratorów, a Rosja przysłała głównie sprzęt do dezynfekcji dużych powierzchni.

Do Deutsche Welle zaś deputowani mają pretensje o to, że cytuje rosyjskich obrońców praw człowieka (z organizacji Otwarta Rosja – w dodatku uznanej „za niepożądaną w Rosji"), a ci zarzucają władzom, iż przyjęte ostatnio poprawki do ustaw ograniczają wolność słowa. W tym ostatnim przypadku chodzi o opisanie przez DW rozpoczętej właśnie w Petersburgu pierwszej w Rosji sprawie karnej właśnie o rozpowszechnianie fake newsów. Śledztwo wszczęto przeciw aktywistce społecznej i administratorce grupy w sieci społecznościowej W Kontaktie Annie Szuszpanowej. W jednym z komentarzy pojawiła się 2 kwietnia informacja, że ze szpitala w podpetersburskim Siestorecku wypuszczono chorego na koronawirusa. Zamierzano go przewieźć do Petersburga, ale z powodu infekcji tamtejszy szpital odmówił przyjęcia chorego. Całą informację uznano za fake newsa i choć nie napisała jej Szuszpanowa, to u niej przeprowadzono rewizję i zarekwirowano telefon oraz komputer.

– Wywołuje trwogę fakt, że DW i w ogóle media mogą znaleźć się pod obserwacją w związku z opisywaniem skutków epidemii w Rosji – stwierdził obecnie przedstawiciel Deutsche Welle Christopher Jumpelt.

Komisja Dumy jednak już w połowie marca zapowiadała, że „przyjrzy się, jak zachodnie fundacje i media wydają pieniądze wydzielone (im) na antyrosyjską propagandę".

Deputowany Adalbi Szhagoszew bowiem był przekonany, że wśród nich właśnie rozdawane jest 760 mln dolarów, które „Biały Dom poprosił w Kongresie na zwalczanie rosyjskich wpływów".

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1069
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Świat
Magdaléna Vášáryová: Słowacki sen o Rosji, której nigdy nie było i nie ma
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1068
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1066
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1065
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku