Początek końca Grecji w strefie euro

Strefa euro nie będzie już negocjować porozumienia z Grecją. Przygotowuje plan działania na wypadek bankructwa tego kraju.

Aktualizacja: 28.06.2015 09:14 Publikacja: 27.06.2015 18:34

Początek końca Grecji w strefie euro

Foto: AFP

W Brukseli odbyło się w sobotę po południu dramatyczne posiedzenie Eurogrupy, która decyduje o przyszłości Grecji w strefie euro. Po pierwszej części, trwającej trzy godziny, szef tego gremium Jeroen Dijsselbloem ogłosił najbardziej negatywny scenariusz z możliwych: negocjacje zakończyły się fiaskiem, a obecny program pomocowy obowiązuje tylko do 30 czerwca. To oznacza, że od 1 lipca Grecji grozi bankructwo i wyjście ze strefy euro.

— Przedstawiliśmy Grecji dobrą ofertę: hojną i elastyczną, jeśli chodzi o warunki. Niestety została ona odrzucona przez rząd — ogłosił Dijsselbloem. Grecy rzeczywiście po pięciu miesiącach negocjacji nie przyjęli proponowanego kompromisu. Zapowiedzieli natomiast referendum 5 lipca, w którym to społeczeństwo miałoby zdecydować, czy chce wprowadzenia programu proponowanego przez wierzycieli, czyli strefę euro i MFW. Rząd rekomenduje głosowania na “nie”. Decyzję w tej sprawie podejmie teraz parlament. Minister finansów Grecji prosił swoich kolegów ze strefy euro o przedłużenie programu pomocowego o dwa tygodnie, tak żeby poznać wolę ludzi. Ale po miesiącach bezowocnych negocjacji, greckich szantaży i niedotrzymywania obietnic, ministrowie finansów pozostałych 18 krajów byli nieugięci.

Janis Warufakis był zaskoczony. — Przecież jest wysokie prawdopodobieństwo, że społeczeństwo wypowiedziałoby się za programem. Nie rozumiem dlaczego nie mogli nam dać jeszcze trochę czasu — mówił Grek. Tłumaczył, że sam rząd nie mógł podjąć ostatecznej decyzji w sprawie pakietu oferowanego przez wierzycieli, bo nie ma wystarczającego mandatu. Na partie koalicji głosowało w sumie nieco ponad 40 proc. społeczeństwa. — W takiej sprawie werdykt musi podjąć przynajmniej 50 proc. społeczeństwa — tłumaczył minister.

Wierzyciele nie rozumieją jednak tej gry. — Załóżmy że wynik referendum byłby pozytywny. Rząd musiałby wtedy przyjąć naszą ofertę. Ale jak mamy mu ufać, skoro on sam nie wierzy w program? — mówił Dijsselbloem. Według niego do tej pory programy pomocowe realizowane ze wszystkimi krajami (Irlandią, Grecją, Portugalią) miały pełne poparcie rządzących, którzy w dobrej wierze wprowadzali je w życie.

Ministrowie finansów wrócili jeszcze na salę obrad, ale już bez greckiego kolegi. W gronie 18 państw mówili o planie B, czyli utrzymaniu stabilności strefy euro na wypadek bankructwa jednego z jej członków. — Jesteśmy dziś znacznie mocniejsi niż jeszcze kilka lat temu i mamy znacznie więcej instrumentów, żeby poradzić sobie z taką sytuacją — oświadczył potem Dijsselbloem pytany o ryzyko “zarażenia”, czyli rozlania się niestabilności w Grecji na inne słabsze kraje strefy euro. Istnieje fundusz ratunkowy ESM, a przede wszystkim Europejski Bank Centralny może na bieżąco zasilać banki setkami miliardów euro. Ma w tej dziedzinie nieograniczone możliwości i przyzwolenie rządów. W niedzielę dojdzie do pilnego spotkania zarządu EBC w tej sprawie.

Obecny program pożyczkowy dla Grecji wygasa 30 czerwca. Jest w nim jeszcze 7,2 mld euro. Gdyby Grecja osiągnęła porozumienie, to mogłaby te pieniądze wykorzystać na bieżące płatności, w tym np. spłatę raty 1,6 mld euro wobec MFW, która przypada 1 lipca. Wobec fiaska negocjacji nie tylko nie dostanie tych pieniędzy (a kasa państwa greckiego świeci pustkami), ale również Europejski Bank Centralny będzie zmuszony zatrzymać transfery gotówki do greckich banków, której do tej pory utrzymywały płynność systemu. W tej sytuacji grecki rząd będzie musiał prawdopodobnie zamknąć banki i wprowadzić ograniczenia kapitałowe. Dalszy scenariusz wydarzeń jest nieznany. Nigdy jeszcze żaden kraj nie wyszedł ze strefy euro, takiej możliwości nie przewiduje też unijny traktat.

—Anna Słojewska z Brukseli

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1160
Świat
Indie – Pakistan: Przygotowania do wojny o wodę
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1157
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1156
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1155