Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 6 na 7 czerwca do serii eksplozji w czasie alarmu powietrznego doszło w obwodzie chmielnickim.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Najnowsze informacje z Ukrainy będziemy publikować w piątek od godzin porannych.
Zełenski w rocznicę wysadzenia tamy w Nowej Kachowce
W rocznicę wysadzenia tamy w Nowej Kachowce przez Rosjan prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał to działanie „jedną z największych zbrodni tej wojny”. „Zniszczenie tamy i konstrukcji elektrowni wodnej Kachowska przez rosyjskich okupantów to jedna z największych zbrodni tej wojny, celowy atak terrorystów na ludzi i życie” – napisał na Telegramie. Dodał, że „Rosja powinna ponieść odpowiedzialność za to, i za całą tę agresję”.
Macron nie uważa szkolenia wojskowego na Ukrainie za czynnik eskalacji
Prezydent Francji Emmanuel Macron nie uważa, że szkolenie ukraińskich żołnierzy przez francuskich instruktorów oznacza eskalację wojny. Zapowiedział także zamiar przygotowania przez swój kraj brygady dla armii ukraińskiej. „Chcemy wyszkolić armię. Proponujemy na początek szkolenie i wyposażenie dla 4500 ukraińskich żołnierzy” – powiedział francuski prezydent.
Rosja atakuje Ukrainę dronami i rakietami
W wielu regionach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny w związku z zagrożeniem atakiem rosyjskich dronów szturmowych i niebezpieczeństwem rakietowym. Odnotowano także wylot czterech bombowców strategicznych Tu-95.
Politycy Zjednoczonej Prawicy wręczali rosyjskie kamazy mimo sankcji
Z Funduszu Sprawiedliwości od 2019 r. kupowano ciężkie wozy gaśnicze dla strażaków. To głównie auta sprowadzane z litewskiej montowni Kamaza, ale też lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze rosyjskiej marki Gaz Gazela.
Czytaj więcej
Mimo że polski rząd wpisał Kamaza na listę przedsiębiorstw objętych sankcjami, Ministerstwo Sprawiedliwości wręczało pojazdy tej marki strażakom jeszcze przez półtora roku.
Francja przekaże Ukrainie myśliwce Mirage
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział transfer myśliwców Mirage na Ukrainę i szkolenie pilotów we Francji. „Jutro ogłosimy nową współpracę i przekazanie Mirage 2000-5” – powiedział Macron. Wcześniej zapowiadał, że samoloty zostaną wysłane na Ukrainę, a programy szkolenia pilotów rozpoczną się natychmiast i będą trwały do końca roku.
Rosja wysłała na Morze Czarne trzy lotniskowce
Rosja wysłała na Morze Czarne trzy lotniskowce wyposażone w 24 rakiety Kalibr. – poinformowały Południowe Siły Obronne. „Wróg zabrał na Morze Czarne trzy lotniskowce ziemia-ziemia wyposażone w maksymalnie 24 rakiety typu Kalibr. Poziom zagrożenia jest bardzo wysoki!” – czytamy w komunikacie.
Ukraina może uderzać w cele w Federacji Rosyjskiej niemiecką bronią
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz po raz kolejny potwierdził, że Ukraina może wykorzystać dostarczoną broń do obrony przed atakami z terytorium Rosji, w szczególności tymi, które Rosja przeprowadza w obwodzie charkowskim. „Aby bronić się przed takimi atakami, Ukraina może także użyć broni dostarczonej przez nas i naszych sojuszników – zawsze zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi” – powiedział Scholz podczas przemówienia w Bundestagu. Niemcy i Scholz odmawiały dotychczas dostarczenia Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus, które mogą atakować cele w głębi terytorium Federacji Rosyjskiej.
W ciągu ostatnich stu dni rosyjskie samoloty zrzuciły 84 bomby na Federację Rosyjską i terytoria okupowane
W ciągu ostatniego dnia rosyjskie samoloty wojskowe zrzuciły dwie bomby przeciwlotnicze na obwód Biełgorod w Federacji Rosyjskiej, po czym łączna liczba bomb lotniczych zrzuconych przez Rosjan w ciągu ostatnich stu dni na Federację Rosyjską i okupowane terytoria Ukrainy wyniosła do 84 jednostek – informuje kanał Astra Telegram. 5 czerwca na polu w pobliżu wsi Dobre znaleziono FAB-500, który spadł po „nieplanowanym starcie” z rosyjskiego samolotu, podają źródła Astry w służbach ratowniczych obwodu Biełgorodu. Tego samego dnia w pobliżu wsi Krasna Polana odnaleziono kolejny pocisk. Nikomu nic się nie stało. Dzień wcześniej, 4 maja, rosyjski samolot zrzucił na Biełgorod FAB-500, w wyniku czego rannych zostało 7 osób, uszkodzonych 31 domów i 10 samochodów. Władze rosyjskie ukrywały przyczynę upadku bomby oraz fakt, że była ona rosyjska. „W ten sposób w ciągu ostatnich 100 dni rosyjskie systemy obrony powietrznej co najmniej 84 razy przypadkowo zbombardowały obwód Biełgorodu i okupowane terytoria Ukrainy” – komentuje agencja Ukrinform.
Macron podziękował Ukraińcom
Prezydent Francji Emmanuel Macron podziękował narodowi ukraińskiemu za walkę i pragnienie wolności oraz obiecał, że wsparcie Europy nie osłabnie w obliczu groźby wysiłków Rosji na rzecz zmiany granic lub napisania historii na nowo. Podziękowaniami szef Francji zakończył swoje przemówienie do kilkudziesięciu światowych przywódców, w tym do przybyłego dziś do Normandii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. „Dziękuję narodowi ukraińskiemu za odwagę i pragnienie wolności. Jesteśmy tutaj i nasze wsparcie nie osłabnie” – powiedział Macron.
Generał pułkownik Sił Zbrojnych Rosji został oskarżony o zniszczenie tamy w Nowej Kachowce
O podejrzeniu naruszenia prawa i zwyczajów Ukrainy poinformowano współsprawcę zniszczenia tamy w Nowej Kachowce, generała pułkownika sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, byłego dowódcy rosyjskiej grupy „Dniepr” – poinformowały służby prasowe Prokuratury Generalnej i Służby Bezpieczeństwa. „Śledczy SB oraz pracownicy Prokuratury Generalnej zebrali materiał dowodowy przeciwko generałowi pułkownikowi, dowódcy grupy żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej „Dniepr” Olegowi Makarevychowi. Z akt sprawy wynika, że ten dowódca wojskowy wydał rozkaz wysadzenia w nocy z 5 na 6 czerwca 2023 r.” – podała SBU w oświadczeniu.
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przegrał w sądzie sprawę o powrót do Bundestagu
Gerhard Schroeder przegrał kolejną próbę uchylenia decyzji o pozbawieniu go finansowanego przez rząd urzędu. W 2022 r. Bundestag stwierdził, że Schroeder, kanclerz socjaldemokratów w latach 1998–2005, nie pełni już obowiązków byłego kanclerza, w związku z czym nie przysługuje mu ani biuro ani personel finansowany ze środków publicznych. Wcześniej jako były kanclerz był uprawniony do takich świadczeń.
„Putin musi zrozumieć, że Ukraina stała się częścią przestrzeni transatlantyckiej”
USA będą w dalszym ciągu wspierać Ukrainę, gdyż dla sojuszników NATO ważne jest utrzymanie roli światowego lidera – powiedział prezydent Finlandii Alexander Stubb w Helsinkach podczas debaty z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat współczesnych wyzwań i przyszłości Sojuszu. Forum odbyło się pod patronatem Rady Atlantyckiej w ramach wizyty przywódcy NATO w Finlandii.
W Sztabie Generalnym Ukrainy trwa optymalizacja struktury kadrowej
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Syrski poinformował, że w Sztabie Generalnym trwa optymalizacja struktury kadrowej. „Wojna nie stoi na przeszkodzie zmianom w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Kontynuujemy doskonalenie struktur zarządzania wojskiem. Naszym głównym zadaniem jest usprawnienie wojskowego systemu dowodzenia i wyeliminowanie dublowania funkcji. Działania te są realizowane w ramach realizacji strategii rozwoju typów i odrębnych rodzajów Sił Zbrojnych Ukrainy do 2035 roku” – napisał Syrski. Dodał, że po raz pierwszy w Siłach Zbrojnych planowanie odbywa się na dziesięć lat do przodu. W tym samym kontekście prowadzone jest formowanie Sił Systemów Bezzałogowych.
Finlandia i NATO nie planują wysyłać wojsk na Ukrainę
Prezydent Finlandii Alexander Stubb wraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem powiedzieli na konferencji prasowej, że nie rozważają możliwości wysłania wojsk na Ukrainę. Stoltenberg poinformował, że Sojusz nie planuje wysyłania wojsk na Ukrainę, a zamiast tego państwa sojusznicze skupią się na długoterminowym wsparciu dla Kijowa.
Ponad połowa Ukraińców nie oszczędza pieniędzy na „czarny dzień”
Jak wynika z sondażu Rakuten Viber, ponad połowa Ukraińców nie oszczędza pieniędzy na „czarny dzień”, 16% straciło możliwość oszczędzania wraz z rozpoczęciem inwazji na pełną skalę. Rakuten Viber przeprowadził ankietę, której celem było zbadanie zwyczajów finansowych Ukraińców w czasie wojny. Wyniki badania wykazały, że 56 proc. Ukraińców nie oszczędzało w czasie wojny, 16 proc. utraciło możliwość oszczędzania, 21 proc. nie miało żadnych oszczędności jeszcze przed wojną, a 19 proc. nie miało możliwości oszczędzania i wydać to, co zaoszczędzili. Jednocześnie 12 proc. respondentów oszczędza z każdej pensji, prawie jednej trzeciej respondentów (32 proc.) udaje się okresowo oszczędzać pieniądze.
Wojna pożera budżet Rosji. Banki boją się ją finansować
Rosyjska gospodarka po ponad dwóch latach od rozpętania wojny przez Kreml została podporządkowana jednemu sektorowi – zbrojeniowemu. W tym roku z kieszeni podatników Kreml wyda w tym celu kwotę bliską 9 proc. rosyjskiego PKB.
Czytaj więcej
W tym roku z kieszeni rosyjskich podatników Kreml wyda na finansowanie swojej wojny kwotę bliską 9 proc. rosyjskiego PKB. Rosyjska zbrojeniówka nie cieszy się jednak wsparciem rosyjskich banków. Boją się one ryzyka związanego z finansowaniem wojny.
Ukraina ratyfikowała umowę w ramach której od UE otrzyma 50 mld euro pomocy
„Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała umowę z Unią Europejską, niezbędną do otrzymania 50 mld euro w ramach Ukraińskiego Instrumentu Finansowego. To był ostatni krok, aby program zaczął działać” - poinformował na Telegramie Denys Szmyhal. W ramach tego instrumentu Ukraina jeszcze w tym roku ma otrzymać 16 mld euro pomocy. „Ukraine Facility to czteroletni program wsparcia, który przewiduje szereg reform i przekształceń przybliżających Ukrainę do członkostwa w Unii Europejskiej” - napisał Szmyhal.
Rosyjskie ataki na obwody doniecki i chersoński zabiły 1 osobę, a 5 raniły
W obwodzie donieckim 59-letnia kobieta zginęła w rosyjskim ataku na Czasiw Jar, a starszy mężczyzna został ranny — przekazał Vadym Filashkin.
Wojska rosyjskie dzisiaj próbowały poprawić swoje pozycje w kierunku Pokrowskim w obwodzie donieckim około 20 razy
Rosjanie już 20 razy próbowali dziś poprawić swoje pozycje na kierunku Pokrowskim. Obecnie walki toczą się w rejonach Jewgeniwki, Kalinowy, Nowooleksandriwki, Jasnoborodiwki i Nowopokrowskiego.
Joe Biden w rocznicę D-Day mówi o Ukrainie
Prezydent USA mówił, że walka Ukraińców z rosyjską agresją „wyraża ducha D-Day”. Jego zdaniem wojna Ukrainy z Rosją jest „częścią niekończącego się starcia między dyktaturą a wolnością”.
Czytaj więcej
Emmanuel Macron i Joe Biden biorą udział w obchodach 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii (D-Day).
Tomasz Szmydt chwali na Białorusi reżim Aleksandra Łukaszenki
- Jest wielka różnica – w polskich mediach pokazują całkowite bzdury. Jakoby tu ludzi zamykali w jakichś obozach koncentracyjnych. To wszystko robią po to, by zniechęcić Polaków do przyjeżdżania (...). Białoruś jest cudownym krajem. Mają tu bardzo dobry stosunek do Polaków – mówił Tomasz Szmydt, cytowany przez białoruską rządową agencję BiełTA.
Czytaj więcej
Zbiegły z Polski, były sędzia Tomasz Szmydt przekonuje, że polskie media kłamią na temat sytuacji w kraju urzędującego od trzech dekad dyktatora. W tym czasie w białoruskich łagrach torturują więźniów politycznych, co potwierdza to nowy raport ONZ.
Estonia chce ograniczyć prawo zakupu nieruchomości obywatelom Rosji i Białorusi
Informacje takie przekazuje minister spraw wewnętrznych Estonii, Lauri Läänemets. - Rząd omawiał kwestię ograniczenia możliwości zakupu nieruchomości dla obywateli Rosji i Białorusi w oparciu o względy bezpieczeństwa. Według słów szefa MSW ograniczenia, które obecnie dotyczą terenów przygranicznych, mają ostatecznie objąć całą Estonię.
Węgry wezmą udział w konferencji pokojowej ws. Ukrainy
Szef MSZ Węgier, Peter Szijjártó poinformował o uczestnictwie w konferencji pokojowej w czasie forum gospodarczego w Petersburgu.
Czytaj więcej
Szef MSZ Węgier, Péter Szijjártó poinformował, że Węgry będą reprezentowane na konferencji pokojowej ws. Ukrainy w Szwajcarii na poziomie ministra spraw zagranicznych.
Amerykańska gazeta częścią rosyjskiej wojny hybrydowej?
Ministerstwo energii Ukrainy oskarżyło „Financial Times” o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji i działanie w interesie rosyjskiego agresora.
Czytaj więcej
Rosyjska wojna hybrydowa jest odczuwalna nie tylko w Polsce. Ministerstwo energii Ukrainy oskarżyło brytyjski „Financial Times” o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, szerzenie defetyzmu i działanie w interesie rosyjskiego agresora.
Wołodymyr Zełenski przypomina, że rok temu doszło do wysadzenia tamy Kachowskiej Elektrowni Wodnej
Prezydent Ukrainy podkreślił przy tej okazji, że Rosja powinna być pociągnięta do odpowiedzialności za wszystkie zbrodnie, których dopuściła się na Ukrainie.
Dmitrij Pieskow: Słowa Putina o wysyłaniu rosyjskiej broni stronom trzecim są ważne
- To bardzo ważne oświadczenie, które jasno pokazuje, że dostarczanie broni, którą można nas atakować, nie może pozostać bez konsekwencji i te konsekwencje będą mieć miejsce — stwierdził Pieskow w czasie spotkania z dziennikarzami. Pieskow, podobnie jak Putin, nie wskazał jednak, gdzie miałaby trafić rosyjska broń. - Prezydent powiedział co chciał powiedzieć - uciął temat.
Władimir Putin przestał straszyć atomem. Teraz straszy wojną zastępczą
Kreml uważa, że w przypadku uderzeń jego popleczników jemu samemu nic nie grozi, bowiem to nie on będzie ich dokonywał. Tak jak w przypadku jemeńskich Huti, atakujących statki na Morzu Czerwonym i ściśle współpracujących z Teheranem. W odpowiedzi na ich uderzenia nikt nie zaatakował Iranu — pisze Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Rosyjski lider zaprzecza, by straszył bronią atomową, ale straszy nią nadal. Ukraińska armia pokazała jednak, że można się nie bać jego gróźb.
Rzecznik Kremla mówi, że pokazuje Władimirowi Putinowi jego karykatury, które świadczą o talencie artysty
Dmitrij Pieskow odpowiedział tak na pytanie o to czy pokazuje Władimirowi Putinowi jego karykatury, które ukazują się w zachodnich mediach.
Ukraiński wywiad wojskowy publikuje nagranie ze zniszczenia holownika na Jeziorze Panśkim na okupowanym Krymie
Do ataku miało dojść 6 czerwca. Atak przeprowadziła jednostka specjalna ukraińskiego wywiadu.
Dmitrij Miedwiediew grozi, że wrogowie Zachodu dostaną teraz rosyjską broń
Z wpisu Miedwiediewa wynika, że rosyjska broń może trafić m.in. do stron, które „nie są uznawane”, a więc do bytów quasipaństwowych czy nawet organizacji terrorystycznych.
Czytaj więcej
"Prezydent Rosji po raz pierwszy pozwolił na wysłanie naszej broni do regionów, które są w stanie wojny z państwami dostarczającymi broń Ukrainie" - napisał w serwisie Telegram były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew.
Pogranicze Ukrainy z Rosją w obwodach czernihowskim i sumskim ostrzelane 31 razy
Na terenie pogranicza obwodów czernihowskiego i sumskiego doszło w ciągu doby do 120 eksplozji — podaje Dowództwo Operacyjne „Północ”.
W działaniach wojennych na Ukrainie zginęło 91 pracowników mediów
Od wybuchu wojny na Ukrainie w kraju tym zginęło 91 pracowników mediów. 30 pracowników mediów znajduje się obecnie w rosyjskiej niewoli — poinformował minister kultury i polityki informacyjnej, Rostisław Karandejew.
Wołodymyr Zełenski zaprosił prezydent Peru na szczyt pokojowy w Szwajcarii
Zełenski zaprosił Dinę Boluarte na szczyt do Szwajcarii w czasie rozmowy telefonicznej.
Na Morzu Czarnym są obecnie cztery rosyjskie okręty
Jeden z tych okrętów jest uzbrojony w pociski Kalibr. Na jego pokładzie jest osiem takich pocisków.
W obwodzie chersońskim ostrzelano w ciągu doby 20 miejscowości
W atakach ranne zostały trzy osoby — informuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.
W nocy nad okupowanym Krymem strącono 13 dronów
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Rosyjska obrona przeciwlotnicza informuje też o strąceniu pocisku przeciwokrętowego Neptun nad obwodem rostowskim.
Siergiej Szojgu rozmawiał ze swoim białoruskim odpowiednikiem o porozumieniu ws. gwarancji bezpieczeństwa
Szojgu spotkał się z Aleksandrem Wolfowiczem, z którym rozmawiał o projekcie rosyjsko-białoruskiego porozumienia ws. gwarancji bezpieczeństwa.
W nocy Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu 18 dronów-kamikadze i dwóch pocisków Iskander-M
Ukraińcy strącili 17 dronów-kamikadze — podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 515 tys. żołnierzy, 7 828 czołgów, 15 076 pojazdów opancerzonych, 13 433 zestawy artyleryjskie, 1 095 wyrzutni rakiet, 831 zestawów przeciwlotniczych, 357 samolotów, 326 śmigłowców, 10 846 bezzałogowych statków powietrznych, 2 270 pocisków manewrujących, 27 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 18 360 pojazdów (w tym cystern) i 2 230 jednostek sprzętu specjalnego.
Ukraińskie drony miały zaatakować przedsiębiorstwo rolne w obwodzie biełgorodzkim
Informację o ataku podaje Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego. Drony miały zrzucić ładunki wybuchowe nad przedsiębiorstwem w wyniku czego uszkodzone zostały dwie ciężarówki.
Rozpoczęły się ćwiczenia Baltops, największe na Bałtyku manewry morskie
W manewrach weźmie udział ponad 50 okrętów i dziewięć tysięcy żołnierzy, a także 45 śmigłowców i samolotów oraz wojska powietrznodesantowe m.in. z Polski.
Czytaj więcej
W litewskiej Kłajpedzie rozpoczęły się ćwiczenia Baltops. Weźmie w nich udział ponad 50 okrętów i dziewięć tysięcy żołnierzy.
Rosyjski ekspert: Gazprom stracił już ponad 80 proc. europejskiego rynku
W tle tych liczb stale słyszymy debaty w UE, że mimo wszystko należałoby do 2028 roku całkowicie zrezygnować z dostaw rosyjskiego gazu – mówi Konstantin Simonow.
Czytaj więcej
Odcięcie Gazpromu od europejskich rynków i idące za tym problemy finansowe zapowiadają kłopoty polityczne Kremla zarówno w kraju, jak i za granicą.
43 proc. Ukraińców twierdzi, że pod rządami Wołodymyra Zełenskiego stan demokracji nad Dnieprem się pogorszył
Wynika to z najnowszego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS), który zapytał wygłaszających taką opinię rodaków o powody. Jedynie 11 proc. obwinia o to trwającą od blisko trzech lat wojnę. Ale 28 proc. ankietowanych wskazało, że prawa i wolności obywateli skurczyły się „z powodu działań władz”. Reszta odpowiedzialnością za to obarcza zarówno rządzących w Kijowie, jak i agresję Putina.
Czytaj więcej
Prawie połowa mieszkańców nad Dnieprem uważa, że prawa i wolności obywateli mocno się skurczyły. Nie tylko z powodu wojny. Wielu Ukraińców uważa, że w otoczeniu prezydenta są „nieuczciwi i skorumpowani” ludzie.
Zmiany w przyznawaniu pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy czekają na podpis prezydenta
Nowelizacja specustawy, która bez poprawek przeszła przez Sejm i Senat, likwiduje od 1 lipca tego roku wypłatę 40 zł za wyżywienie i zakwaterowanie Ukraińców w prywatnych domach, wprowadza weryfikację stanu majątkowego osób korzystających ze zwolnień od opłat i uzależnia wypłatę świadczeń na dziecko 800+ oraz „Dobry start” od tego, czy dziecko chodzi do polskiej szkoły. Okazuje się jednak, że ten wymóg będzie obowiązywał dopiero za rok.
Czytaj więcej
Przyznanie 800+ tylko dla ukraińskich dzieci, które chodzą do polskiej szkoły, wejdzie w życie dopiero za rok. Powodem jest okres rozliczeniowy tego świadczenia – tłumaczy MSWiA.
Ukraińscy partyzanci: Rosjanie przenieśli zestawy obrony przeciwlotnicze z okupowanego Mariupola na Krym
Informacje takie podaje partyzancki ruch ATESZ na swoim kanale w serwisie Telegram.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące przebieg 833 dnia wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
Władimir Putin: Ukraińcy tracą 50 tys. żołnierzy miesięcznie
Zdaniem rosyjskiego prezydenta stosunek ukraińskich strat do strat rosyjskich wynosi 5 do 1.
Czytaj więcej
USA i Wielka Brytania podejmują decyzje ws. ataków przeprowadzanych przez Ukraińców przy użyciu precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu ATACMS i Storm Shadow - przekonywał Władimir Putin w czasie spotkania z przedstawicielami zagranicznych agencji informacyjnych.
W nocy, w czasie ataku dronów-kamikadze, w Zaporożu rozległy się eksplozje
Alarm powietrzny w związku z dronami-kamikadze skierowanymi nad Ukrainę przez Rosję ogłoszono w środę wieczorem.
W Dnieprze zatrzymano agentkę GRU i jej córkę
SBU poinformowała o zatrzymaniu w Dnieprze kobiety współpracującej z rosyjskim wywiadem wojskowym (GRU) oraz jej córki, która usprawiedliwiała rosyjską agresję na Ukrainę. Matka dziewczyny miała nawiązać współpracę z GRU w 2023 roku i — na zlecenie rosyjskiego wywiadu — pomagała w korygowaniu ataków powietrznych w rejonie Dniepru ustalając miejsca koncentracji wojsk i ciężkiego sprzętu.
Nad ranem ukraińskie Siły Powietrzne ostrzegały przed atakami powietrznymi w rejonie frontu
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy, na swoim kanale w serwisie Telegram, poinformowało o aktywności „wrogiego lotnictwa taktycznego na południowym-wschodzie”.
Władimir Putin spotka się z przywódcami Boliwii i Zimbabwe
Jurij Uszakow, asystent prezydenta Rosji, Władimira Putina poinformował, że rosyjski przywódca na marginesie Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu spotka się z prezydentem Boliwii, Luisem Arce oraz prezydentem Zimbabwe, Emmersonem Mnangagwą.
W nocy ukraińskie drony atakowały rafinerię w obwodzie rostowskim
W wyniku kilkukrotnego ataku na rafinerię w Nowoszachtyńsku wstrzymała ona pracę. Pracowników rafinerii ewakuowano — poinformował gubernator obwodu rostowskiego, Wasilij Gołubiew. W wyniku ataku na terenie rafinerii wybuchł pożar. Na miejsce skierowano służby ratunkowe.
Ukraiński dron zaatakował skład paliw w obwodzie biełgorodzkim
O ataku na skład paliw w rejonie miasta Stary Oskoł poinformował gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. W wyniku ataku jeden ze zbiorników z paliwem stanął w płomieniach. Z wpisu Gładkowa wynika, że Ukraińcy użyli do ataku drona-kamikadze. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 833 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 833 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Joe Biden w czasie wizyty w Europie będzie miał dwie okazje do spotkania z Wołodymyrem Zełenskim.