Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W środę z rosyjskiej niewoli wróciło na Ukrainę ponad 200 żołnierzy i cywilów.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Francja komentuje ataki na Biełgorod
Po serii eksplozji w Biełgorodzie 30 grudnia strona rosyjska podała, że zginęło około 25 osób, a ponad 100 zostało rannych. Strona rosyjska twierdzi też, że w ataku użyto amunicji kasetowej.
Czytaj więcej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji skomentowało atak na rosyjskie miasto Biełgorod 30 grudnia, który według Moskwy został przeprowadzony przez Ukrainę przy użyciu amunicji kasetowej. Miedwiediew reaguje złością.
Ukraina będzie terminowo wypłacać obywatelom świadczenia społeczne przez cały 2024 r.
Takie oświadczenie złożył premier Denys Szmyhal.
Potwierdził, że od 1 stycznia na Ukrainie zaktualizowano szereg standardów socjalnych. Tym samym Szmyhal określił, że płaca minimalna wzrosła o 6 proc. - z 6700 do 7100 hrywien.
Departament Stanu USA dementuje doniesienia mediów o zmianie strategii wspierania Ukrainy
Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA, zdementował doniesienia mediów o rzekomej zmianie amerykańskiej strategii wspierania Ukrainy w jej oporze wobec rosyjskiej agresji na pełną skalę.
Dziennikarze poprosili Millera o skomentowanie publikacji niektórych mediów, według których „USA chcą, aby Ukraina przekształciła swoją strategię od całkowitego zwycięstwa do zajęcia najsilniejszej pozycji negocjacyjnej”.
- Nie, to nieprawda - odpowiedział krótko Miller.
W grudniu co najmniej dwa media, The New York Times i Politico, opublikowały materiały na temat zmiany amerykańskiej strategii wobec Ukrainy.
Obydwa portale twierdziły, że USA narzucają Ukrainie bardziej defensywną strategię, aby utrzymać jej terytoria i zgromadzić siły w celu odstraszenia rosyjskiej ofensywy. Jedną z przyczyn tej zmiany była niepewność co do dalszego wsparcia wynikająca z debat w Kongresie.
NYT napisał także o rzekomej gotowości prezydenta Rosji Władimira Putina do podpisania „rozejmu”, jeśli Kijów i Zachód uznają część nielegalnie okupowanych terytoriów Ukrainy za rosyjskie.
Będą wspólne misje na ISS
NASA i Roscosmos zawarły porozumienie w sprawie wzajemnego wysłania członków załogi na swoje statki kosmiczne, aby zapewnić obu krajom niezależny dostęp do ISS oraz zapewnić wsparcie w razie problemów.
Czytaj więcej
NASA i Roskosmos zgodziły się na wspólne kontynuowanie misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) co najmniej do 2025 roku.
Rosjanie zaatakowali Charków rakietami S-300
,Według wstępnych informacji Rosjanie przeprowadzili dwa ataki na Charków przy użyciu rakiet S-300 –– poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Siniehubow.
Jak dotąd nie ma ofiar. Są informacje o zniszczeniach w infrastrukturze cywilnej niemieszkalnej w centralnej części miasta.
Rosjanie atakują dronami z południa Ukrainy
3 stycznia wieczorem Rosjanie przeprowadzili ataki dronami z południa Ukrainy.
Kilka grup dronów Shahed zauważono na południu obwodu mikołajowskiego, kierujących się na północny zachód.
Zagrożenia atakami ogłoszono w obwodzie odeskim i kirowogradzkim.
Rada Ukraina–NATO zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu
Zostanie zwołane na wniosek Ukrainy w związku z masowymi atakami rakietowymi i atakami dronów na ukraińskie miasta prowadzonymi w ostatnich dniach przez Rosję.
Jak poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kułeba, głównym tematem negocjacji Kijowa z zachodnimi partnerami będzie dodatkowa pomoc dla Ukrainy we wzmocnieniu jej systemu obrony powietrznej.
Od początku wojny z rosyjskiej niewoli wróciło 2828 Ukraińców
Od początku inwazji na pełną skalę Ukraina uwolniła już 2828 obywateli z rosyjskiej niewoli.
Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zapowiedział, że prace nad uwolnieniem pozostałych jeńców są kontynuowane.
Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozmawiały o dalszym wsparciu dla Ukrainy
Sekretarz stanu USA Anthony Blinken omówił we wtorek dalsze wsparcie dla Ukrainy z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Davidem Cameronem
W raporcie opublikowanym na stronie Departamentu Stanu napisano, że „omawiali konflikt między Izraelem a Hamasem, w szczególności potrzebę poprawy ochrony ludności cywilnej i dostarczania pomocy humanitarnej ludności cywilnej w Gazie”.
Ponadto omówiono „znaczenie zbiorowych wielostronnych działań w celu przeciwdziałania zagrożeniom dla interesów światowych wynikających ze wspieranych przez Iran ataków Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym, a także dalszych wysiłków Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na rzecz pomocy Ukrainie w jej ochronie przed rosyjską agresją”.
Niemiecki rząd nie planuje obecnie dostaw rakiet Taurus na Ukrainę
Niemcy potępiają kolejną zbrodnię wojenną popełnioną przez Rosję na Ukrainie – masowe ataki rakietowe 29 grudnia i 2 stycznia, ale nie planują na razie dostarczać do kraju rakiet manewrujących Taurus — powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.
Na pytanie, czy ataki te wpłynęły na decyzję o przerzuceniu na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu Taurus, rzecznik odpowiedział, że „nie ma w tej chwili żadnych wiadomości na ten temat”.
- Do tej pory Republika Federalna nie dostarczyła Ukrainie ani jednej rakiety Taurus. Uważnie przyglądamy się sytuacji i podejmujemy odpowiednie działania – dodał.
Były naczelnik więzienia w Doniecku skazany na 15 lat
Sąd w Kijowie uznał Denysa Kulikowskiego za winnego organizowania tortur i znęcania się nad ukraińskimi jeńcami wojennymi i ludnością cywilną w okupowanym Doniecku.
600 osób ewakuowano po „ukraińskim ataku” na obwód biełgorodzki
Dziś rano Rosja oskarżyła Ukrainę o przeprowadzenie nowego ataku na obwód biełgorodzki.
Gubernator Wiaczesław Gładkow powiedział, że 600 mieszkańców zostało zmuszonych do ewakuacji z powodu niewybuchów. W sumie opróżniono 323 domy w promieniu 500 metrów, a saperzy oceniali zagrożenie.
Na Ukrainę wraca 230 jeńców z niewoli rosyjskiej
"Dziś do domu wróciło 213 żołnierzy i sierżantów, 11 oficerów i 6 cywilów. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy osiągnęli ten wynik. Pamiętamy o każdym z naszych ludzi. I musimy doprowadzić do powrotu ich wszystkich" - napisał na Telegramie Wołodymyr Zełenski.
Ukraina uwalnia prawie 250 rosyjskich jeńców wojennych
Ukraina uwolniła 248 rosyjskich jeńców wojennych – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Propagandowa agencja TASS poinformowała, że w „złożonym procesie negocjacyjnym” pośredniczyły Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Rosyjskie siły powietrzne przetransportują zwolnionych jeńców do placówek medycznych w celu leczenia i rehabilitacji.
Dziewięć domów do naprawy po przypadkowym zbombardowaniu przez Rosję własnej wioski
"Wczoraj nad Pietropawłowką w obwodzie woroneskim doszło do „nienormalnego zrzutu amunicji lotniczej” – poinformowało ministerstwo obrony, cytowane przez rosyjską państwową agencję informacyjną RIA.
Gubernator obwodu Aleksander Gusiew nakazał naprawę dziewięciu domów we wsi przypadkowo zbombardowanej przez jeden z rosyjskich samolotów bojowych.Według gubernatora zniszczeniu uległa szkoła, centrum sztuki i budynek administracyjny obok rezydencji.
Europejscy członkowie NATO kupią do 1000 zaawansowanych rakiet przeciwlotniczych
Broń przeciwlotnicza zostanie dostarczona do takich krajów, jak Niemcy, Holandia, Rumunia i Hiszpania, w ramach umowy wspieranej przez dział zaopatrzenia NATO.
„Skonsolidowane zamówienia międzynarodowe, w duchu Europejskiej Inicjatywy Tarczy Powietrznej (ESSI), zapewniają korzyści skali i wspierają rozwój zdolności produkcyjnych nowych rakiet GEM-T, aby sprostać rosnącemu popytowi” – stwierdziło NATO.
Czytaj więcej
Członkowie NATO w Europie podpisali kontrakt na produkcję do 1000 rakiet Patriot w celu wzmocnienia obrony powietrznej w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, podał w środę Sojusz Północnoatlantycki.
Na Łotwie zatrzymano obywatela Rosji podejrzanego o szpiegostwo
Zatrzymany miał współpracować z rosyjskimi służbami specjalnymi. Rosjanin został aresztowany 20 grudnia. Był podejrzany o zbieranie i przekazywanie informacji na temat infrastruktury krytycznej i obiektów wojskowych na Łotwie.
Donald Tusk mówi, że "w strategicznej perspektywie Europa jest celem rosyjskiej agresji"
- To jest potrzeba chwili i potrzeba strategiczna: Europa jako całość musi być silniejsza militarnie od Rosji. To jedyny sposób wzmocnienia europejskich i polskich granic — mówił na konferencji prasowej polski premier.
Czytaj więcej
- Europa jako całość musi być silniejsza militarnie od Rosji - mówił w czasie konferencji prasowej Donald Tusk.
Jedna ofiara ostrzału wsi Nowotiaginka w obwodzie chersońskim
W wyniku ostrzału wsi przez Rosjan zginęła 83-letnia kobieta.
W wyniku środowego ataku na Awdijiwkę jedna osoba zginęła, a jedna została ranna
Informację taką przekazuje doniecka obwodowa administracja wojskowa. Rosjanie mieli ostrzelać Awdijiwkę ok. 11. Na miasto spadły cztery rosyjskie rakiety, które trafiły w budynek mieszkalny. 51-letni mężczyzna zginął na miejscu, a 50-letnia kobieta trafiła do szpitala.
Nad obwodem dniepropietrowskim strącony został rosyjski pocisk
Informację taką przekazuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
Od 29 grudnia Rosja użyła 300 rakiet i ponad 200 dronów-kamikadze do ataków na cele na Ukrainie
Mapa poniżej przedstawia m.in. aktualny przebieg frontu na Ukrainie.
Sytuacja na Ukrainie w 679 dniu wojny
Ministerstwo Obrony Rosji zapowiada wejście do służby nowego okrętu podwodnego o napędzie atomowym
W 2024 roku do służby w rosyjskiej Marynarce Wojennej ma wejść kilka nowych okrętów w tym wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie atomowym „Archangielsk”.
Ukraińcy nie chcą pieniędzy z Fundusz Solidarności
Chodzi o środki, które działacze oraz trenerzy mogliby przeznaczyć na przygotowania sportowców do najważniejszej imprezy czterolecia. MKOl jeszcze w sierpniu chwalił się, że przekazał w ten sposób Ukraińcom blisko 7,5 mln dolarów. Trafiły one do 3 tys. zawodników oraz szkoleniowców, model ich dystrybucji nie był dla wszystkich jasny.
Czytaj więcej
Ukraińcy nie chcą pieniędzy z Fundusz Solidarności, bo Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zgodził się na udział Rosjan i Białorusinów w tegorocznych igrzyskach w Paryżu.
Komu i na jak długo wystarczy rakiet
Wszystkich zaskoczyła ilość nowoczesnych i bardzo drogich pocisków hipersonicznych Kindżał, które Rosjanie wystrzelili jednorazowo na ukraińskie miasta. – Mogą jeszcze zrobić ze dwa-trzy takie zmasowane ataki – mówił ekspert Waleryj Romanienko.
Czytaj więcej
Po ogromnych, rosyjskich nalotach Ukraińcy już pięć razy atakowali pograniczny Biełgorod. W innych miejscach pogranicza nagle zniknęło ogrzewanie.
Ministerstwo Obrony Rosji: Rosyjska armia sama naprawia większość swojego sprzętu wojskowego
Z komunikatu resortu wynika, że 66 proc. systemów uzbrojenia, sprzętu wojskowego i sprzętu specjalnego wykorzystywanego przez rosyjskich żołnierzy jest naprawianych przez samą armię. 7 proc. wymaga naprawy w zakładach przemysłowych, a 22 proc. - naprawy przez zespoły przysłane przez producentów sprzętu.
Premier: Ukraina potrzebuje 37 mld dolarów zewnętrznego finansowania
Denys Szmyhal, premier Ukrainy, poinformował, że w 2023 roku Ukraina pozyskała 42,6 mld dolarów zewnętrznego finansowania. W przyszłym roku Ukraina ma potrzebować ponad 37 mld dolarów finansowania z zewnątrz — wynika z jego słów.
Cztery osoby ranne w wyniku "nieprawidłowego uwolnienia amunicji" przez rosyjski samolot wojskowy nad obwodem woroneskim
Do wypadku doszło nad wsią Petropawłowka. O rannych poinformował gubernator obwodu, Aleksandr Gusiew. Ranni mieli doznać niegroźnych obrażeń.
Rosyjskie diamenty na czarnej liście UE
Bruksela nałożyła sankcje na koncern Alrosa oraz jego prezesa Pawła Marinyczewa.
Czytaj więcej
Weszły w życie sankcje Unii Europejskiej wobec rosyjskiego koncernu diamentowego Alrosa i jej dyrektora generalnego. Uzasadnieniem jest współpraca koncernu z rosyjskim wojskiem.
Rosjanie ostrzelali w środę rano wieś Sadowe w obwodzie chersońskim
W wyniku ostrzału śmierć poniosła jedna osoba.
W 2023 roku na ogarniętej wojną Ukrainie przeprowadzono 585 transplantacji narządów
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Zdrowia Ukrainy. Na transplantacje wciąż oczekuje 2 914 pacjentów.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego apeluje, by zainstalować na telefonach aplikację, dzięki której będą na bieżąco powiadamiani o ostrzałach i alarmach
„Drodzy przyjaciele, zróbcie to” - powiedział Wiaczesław Gładkow na nagraniu umieszczonym w mediach społecznościowych. Gładkow wyjaśnił, że w czasie ostrzału jest „technicznie niemożliwe, by wysłać SMS-y jednocześnie do wszystkich użytkowników w obwodzie”.
Norwegia wyśle dwa myśliwce F-16 do Danii, gdzie szkolić się będą na nich ukraińscy piloci
Informacje takie przekazuje norweski resort obrony. Norwegia wysłała już wcześniej 10 instruktorów do Danii — mają oni pomóc w szkoleniu ukraińskich pilotów z obsługi F-16.
Misja ONZ: Od 29 grudnia w rosyjskich atakach zginęło na Ukrainie 90 cywilów
Misja ONZ ds. Monitorowania Praw Człowieka w Ukrainie podała, że w rosyjskich atakach powietrznych na Ukrainę, prowadzonych od 29 grudnia. ONZ podaje, że rannych w atakach na 12 obwodów Ukrainy zostało 421 cywilów. Dane te obejmują ofiary ostrzelanych przez Ukraińców części okupowanego obwodu donieckiego, w tym samego Doniecka.
W rosyjskim Biełgorodzie ogłoszono alarm powietrzny
O alarmie informuje kancelaria mera Biełgorodu. Mieszkańcy mają - jeśli to możliwe — nie opuszczać domów i trzymać się daleko od okien.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon dnieprowski Chersonia
Nagranie ze skutkami ostrzału publikuje chersońska administracja obwodowa.
Ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych informuje o ugaszeniu pożaru magazynu w rejonie podilskim Kijowa
Magazyn stanął w płomieniach po wtorkowym ataku rakietowym Rosji na Kijów.
Dowódca wojsk lądowych Ukrainy: Rosjanie kontynuują intensywne działania ofensywne na kierunkach kupiańskim i bachmuckim
Gen. Ołeksandr Syrski poinformował też, że na kierunku łymańskim Rosjanie przegrupowują się i „intensywniej używają sprzętu” w działaniach ofensywnych. W rejonie Bachmutu intensywne walki mają trwać w rejonie Bohdaniwki. „Wróg próbuje nacierać w kierunku miejscowości Czasiw Jar” - informuje gen. Syrski. Dowódca wojsk lądowych Ukrainy napisał też, że trwają rosyjskie ataki w rejonie Syńkiwki, na kierunku kupiańskim, co ma na celu stworzenie przyczółku do przyszłych ataków na Kupiańsk. Tymczasem na kierunku łymańskim Rosjanie po poniesieniu strat przegrupowują się i przygotowują do działań ofensywnych.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego podsumowuje skutki ostrzału obwodu przez Ukraińców w ciągu ostatniej doby
W wyniku wtorkowego ostrzału obwodu biełgorodzkiego przez ukraińskie wojska rakietowe zginęła jedna osoba, a 11 zostało rannych — podał Wiaczesław Gładkow.
Radosław Sikorski wzywa do zaostrzenia sankcji przeciw Ukrainie
Szef polskiego MSZ napisał w serwisie X, że Zachód powinien odpowiedzieć na ostatnie ataki Rosji na Ukrainę „w języku, który Putin rozumie: zaostrzając sankcje, tak aby nie mógł budować nowej broni z przemycanych elementów”, a także „przekazując Kijowowi pociski dalekiego zasięgu, które umożliwią niszczenie miejsc odpalania rakiet i centrów dowodzenia”.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,181 mln osób
Z danych Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 23,6 tys. osób. W tym samym czasie na Ukrainę z Polski wyjechało 20,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — 16,396 mln osób.
Radosław Sikorski: Ukraina powinna otrzymać pociski dalekiego zasięgu
„Powinniśmy odpowiedzieć na ostatnią napaść na Ukrainę w języku zrozumiałym dla Putina: zaostrzając sankcje, aby nie mógł produkować nowej broni z przemycanych komponentów i dając władzom w Kijowie pociski dalekiego zasięgu, które pozwolą mu zlikwidować wyrzutnie i centra dowodzenia” - uważa szef MSZ Radosław Sikorski.
Atak rakietowy 29 grudnia: liczba ofiar śmiertelnych w Kijowie wzrosła do 30
W Kijowie liczba ofiar rosyjskiego ataku rakietowego z 29 grudnia wzrosła do 30 osób. Kolejna osoba zmarła w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń.
29 grudnia 2023 r. rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany atak powietrzny na Ukrainę. W nocy zaatakowali dronami kamikadze i pociskami różnych typów.
Rankiem nad obwodem biełgorodzkim rosyjska obrona przeciwlotnicza przechwyciła 12 rakiet
Biełgorod miał być ostrzeliwany przez zestawy rakietowe Toczka-U oraz Wilcha — wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji.
Obwód chersoński ostrzelany 121 razy w ciągu doby
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału jedna osoba została ranna.
Koniec alarmu powietrznego w Biełgorodzie
Informację podała służba prasowa mera miasta.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 361 500 żołnierzy, 5 990 czołgów, 11 107 pojazdów opancerzonych, 8 546 zestawów artyleryjskich, 945 wyrzutnie rakiet, 629 zestawów przeciwlotniczych, 329 samolotów, 324 śmigłowce, 6 748 bezzałogowych statków powietrznych, 1 783 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 391 pojazdów (w tym cystern) i 1 289 jednostek sprzętu specjalnego.
ISW: Władimir Putin wskazuje Zachód, a nie Ukrainę, jako wroga, by usprawiedliwić straty ponoszone przez Rosję
Think tank z USA zauważa też, że Putin wskazując, iż Rosja walczy z Zachodem, nie Ukrainą i mówiąc, że w retoryce Zachodu obecnie punkt ciężkości przesuwa się na kwestię „szybkiego zakończenia konfliktu” pokazuje, iż z jego perspektywy negocjacje pokojowe miałyby toczyć się między Rosją a Zachodem, a nie Rosją i Ukrainą.
Czytaj więcej
Władimir Putin zidentyfikował Zachód jako "wroga" Rosji i zasugerował, że Rosja walczy na Ukrainie, aby pokonać Zachód - odnotowuje w swojej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rankiem Biełgorod został dwukrotnie ostrzelany
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu biełgorodzkiego, który pisze o „napiętej sytuacji w mieście”. W rejonie Biełgorodu aktywna miała być obrona przeciwlotnicza. Na razie nie ma informacji o skutkach ostrzału.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 57 potyczek na froncie w ciągu doby
Z informacji przekazywanych przez ukraiński Sztab wynika, że Rosjanie przeprowadzili 89 ataków rakietowych, 72 uderzenia powietrzne, w tym z użyciem dronów-kamikadze oraz 48 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych na Ukrainie w ciągu minionej doby. W atakach na m.in. Kijów i Charków rannych zostało ponad 130 osób, w tym dzieci.
Prezydent Ukrainy oświadczył, że co najmniej „izolowanie Krymu” będzie głównym zadaniem ukraińskiej armii w zaczynającym się roku.
– Punktem ciężkości wojny w 2024 roku będzie Krym. (…) Będziemy dążyli do izolacji półwyspu i degradacji rosyjskiego potencjału wojskowego na Morzu Czarnym – zapowiedział Zełenski w wywiadzie dla tygodnika „The Economist”.
Czytaj więcej
Pomimo niesprzyjającej sytuacji na froncie prezydent Zełenski zapowiedział, że półwysep będzie atakowany.
Władze obwodu czerkaskiego przekazały ok. 100 dronów ukraińskiej armii
Informację taką przekazuje gubernator obwodu czerkaskiego, Ihor Taburec.
Sekretarz stanu USA rozmawiał z szefem MSZ Wielkiej Brytanii m.in. o dalszej pomocy dla Ukrainy
Antony Blinken i David Cameron rozmawiali też o sytuacji w Strefie Gazy i o podjęciu działań w związku z zagrożeniem dla żeglugi w rejonie Morza Czerwonego stwarzanym przez rebeliantów Huti z Jemenu.
W rosyjskim Biełgorodzie ogłoszono alarm powietrzny
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram o zagrożeniu Biełgorodu atakiem rakietowym.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące przebieg 678. dnia wojny
Nagranie zostało opublikowane na profilu ukraińskiego Sztabu na Facebooku.
W okupowanym Mariupolu Rosjanie mają rozmieszczać żołnierzy w budynkach cywilnych
Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola, zarzuca Rosjanom posługiwanie się taktyką „ludzkich tarcz” - rozmieszczanie żołnierzy w budynkach cywilnych, otoczonych przez inne obiekty cywilne, ma chronić ich przed ukraińskimi atakami.
Rosjanie ostrzelali budynek szkoły w ataku przeprowadzonym na Charków 2 stycznia wieczorem
Zdjęcia ilustrujące skutki ataku publikowane są na kanale Suspilne Charków w serwisie Telegram.
2 stycznia Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na Kijów
W stronę Kijowa wystrzelono m.in. 10 pocisków hipersonicznych Kindżał. Wszystkie zostały strącone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
2 stycznia Rosjanie atakowali cele na Ukrainie 99 pociskami różnego typu
W okupowanych częściach Ukrainy dostęp do internetu mają mieć jedynie posiadacze rosyjskich paszportów
Informacje takie przekazuje Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy. Jak czytamy „na tymczasowo okupowanych terenach wróg wymyślił nową metodę zmuszania do przyjmowania paszportów i kontroli nad mieszkańcami”. „Okupanci zamierzają wprowadzić obowiązkową weryfikację paszportów użytkowników internetu. Tak jest, wszyscy użytkownicy muszą mieć paszport Federacji Rosyjskiej, aby być w stanie otrzymywać usługi” - pisze Centrum Narodowego Oporu.
Nad Morzem Czarnym, w pobliżu Sewastopola, Rosjanie zestrzelili ukraińską rakietę
Informacje takie przekazuje Michaił Razwożajew, szef okupacyjnych władz miasta. Razwożajew podkreślił, że szczątki spadającej rakiety nie uszkodziły żadnego elementu infrastruktury miasta.
Rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła "kilka celów powietrznych" na podejściach do Biełgorodu
O aktywności obrony przeciwlotniczej w obwodzie biełgorodzkim poinformował jego gubernator, Wiaczesław Gładkow. Gładkow w serwisie Telegram napisał, że na razie nie ma informacji o żadnych konsekwencjach ataku na obwód biełgorodzki.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 1 na 2 stycznia spadające szczątki drona-kamikadze wywołały pożar w Kijowie. Stolica Ukrainy była rankiem 2 listopada celem zmasowanego ataku rakietowego Rosji.