Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. 11 lipca w Wilnie rozpoczyna się szczyt NATO, w czasie którego Ukraina spodziewa się jasnego komunikatu co do swojej przyszłości w Sojuszu.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Państwa NATO przygotowały plan obrony na wypadek ataku Rosji
Pakiet dokumentów liczy 4 tysiące stron.
Czytaj więcej
Pakiet dokumentów został przyjęty na dzień przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu na Litwie, poinformowała agencja informacyjna dpa.
Ukraińska noblistka prosi władze RPA o jasne stanowisko w sprawie nakazu aresztowania Putina
Ołeksandra Matwijczuk, działaczka zajmująca się prawami człowieka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, zwróciła się 10 lipca do prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosy o jasne stanowisko w sprawie nakazu aresztowania rosyjskiego dyktatora Władimira Putina.
„W sierpniu w Republice Południowej Afryki odbędzie się szczyt BRICS. W samym kraju i na szczeblu międzynarodowym toczą się intensywne dyskusje na temat tego, czy przywódcy kraju wykonają nakaz aresztowania, jeśli rosyjski prezydent ośmieli się przybyć” - napisała Matwijczuk.
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał 17 marca nakaz aresztowania Putina w związku z masowymi deportacjami ukraińskich dzieci do Rosji. Nakazuje to wszystkim sygnatariuszom Statutu Rzymskiego, w tym Republikę Południowej Afryki, zatrzymanie dyktatora Rosji, jeśli to możliwe.
Biden spotka się w Wilnie z Zełenskim i z Erdoganem
Prezydent USA Joe Biden odbędzie dwa dwustronne spotkania wysokiego szczebla z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w ramach szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie.
Rishi Sunak o "historycznym momencie" dla NATO i jego bezpieczeństwa
Nawalny zmuszany do słuchania przemówienia Putina
Polityk Aleksiej Nawalny, odsiadujący wieloletni wyrok w kolonii poprawczej nr 6 w obwodzie włodzimierskim, przez sto dni z rzędu każdego wieczoru w swojej celi jest zmuszony do wysłuchania przesłania do Zgromadzenia Federalnego, które Putin wygłosił 21 lutego tego roku.
Czytaj więcej
Odsiadujący wyrok w kolonii karnej Aleksiej Nawalny przez sto ostatnich dni był zmuszany do słuchania przemówienia Władimira Putina. Ma to na celu "kształtowanie praworządnych zachowań wśród skazanych".
Szef brytyjskiego MSZ komentuje decyzję Erdogana
"W interesie nas wszystkich leży przystąpienie Szwecji do NATO. Czyni nas to bezpieczniejszymi" - napisał na Twitterze James Cleverly.
Erdogan zapowiedział przekazanie parlamentowi szwedzkiego wniosku dotyczącego akcesji do NATO
Poinformował o tym w Wilnie szef NATO Jens Stoltenberg.
Czytaj więcej
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że po miesiącach rozmów prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na przekazanie parlamentowi swojego kraju wniosku akcesyjnego Szwecji do NATO.
Zełenski: Nasza broń jest bronią Sojuszu
"Rzeczywistość bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO zależy od Ukrainy. Kiedy aplikowaliśmy do NATO , byliśmy szczerzy: Ukraina jest już de facto w Sojuszu. Nasza broń jest bronią Sojuszu. Nasze wartości są tym, w co wierzy Sojusz. Nasza obrona jest właśnie elementem formuły Europy, która czyni ją zjednoczoną, wolną i pokojową.
Wilno musi to wszystko potwierdzić" - powiedział prezydent Ukrainy w wieczornym nagraniu.
Dodał, że trwają prace nad ustaleniem treści takiego potwierdzenia.
"Ale już rozumiemy fakt, że Ukraina będzie w Sojuszu i pracujemy nad tym, aby algorytm uzyskiwania członkostwa był jak najbardziej przejrzysty i szybki jak to możliwe. Nasza praca nad tym – praca całego ukraińskiego zespołu – będzie kontynuowana w każdej minucie tych dni- mówił Zełenski.
Ukraina już teraz w NATO? Polacy raczej przeciw
Z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że prawie połowa pytanych (47,7 proc.) nie zgadza się na to, aby już teraz Ukraina mogła stać się członkiem NATO, przeciwnego zdania jest 40 proc. Polaków, a nie ma zdania na ten temat 12,3 proc. osób
Czytaj więcej
Polacy są sceptyczni wobec propozycji, aby Ukraina już teraz weszła do Paktu Północnoatlantyckiego. Dużą rezerwę widać wśród wyborców opozycji.
W Krasnodarze zginął zastępca szefa wydziału mobilizacyjnego
Według doniesień mediów, Stanisław Rżycki został zastrzelony przez niezidentyfikowaną osobę podczas porannego joggingu.
Stanisław Rżycki miał 42 lata. Wcześniej służył w marynarce wojennej i był dowódcą okrętu podwodnego Krasnodar, wyposażonego w pociski manewrujące Kalibr. Ukraińskie media twierdziły, że jego okręt podwodny uczestniczył w ostrzale Winnicy w lipcu ubiegłego roku, gdy pociski Kalibr spadły na miasto, wystrzelone z Morza Czarnego.
USA o aspiracjach unijnych Turcji
USA uważają, że życzenie Turcji przyjęcia do Unii Europejskiej nie powinno opóźniać przystąpienia Szwecji do NATO - poinformował w poniedziałek Departament Stanu.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone uważają, że życzenie Turcji przystąpienia do Unii Europejskiej nie powinno opóźniać przystąpienia Szwecji do NATO.
Fiński minister oddał hołd poległym Ukraińcom
Fiński minister do spraw europejskich Anders Adlercreutz zagrał na wiolonczeli melodię pieśni „CzerwonaKalina” ku pamięci poległych za wolność Ukrainy.
USA o aspiracjach Turcji do UE: Nie powinny przeszkadzać Szwecji
- Nadal naciskamy na to, że Szwecja podjęła szereg kroków w celu rozwiązania obaw podniesionych przez Turcję i uważamy, że nadszedł czas, aby Turcja poparła przystąpienie Szwecji do NATO - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.
Premier Wielkiej Brytanii: Właściwe miejsce Ukrainy jest w NATO
Brytyjski premier Rishi Sunak chce współpracować z sojusznikami w celu omówienia ścieżki przystąpienia Ukrainy do NATO, ale dokładny harmonogram jest przedmiotem dyskusji - powiedział jego rzecznik po rozmowach z prezydentem USA Joe Bidenem.
Emerytowany generał: Karta Narodów Zjednoczonych nie ma żadnej wartości
Gen. Waldemar Skrzypczak skrytykował Organizację Narodów Zjednoczonych i „podobne organizacje” za to, że „w zasadzie nie są w stanie w żaden sposób powstrzymać Rosjan”. „To tylko utwierdza wszystkich w przekonaniu, że to fasadowe struktury pozbawione zdolności do zapobiegania wojnom i zbrodniom wojennym” - zwrócił uwagę.
Czytaj więcej
„Nadchodzi czas, kiedy Ukraińcy powinni i będą mogli sięgać głęboko w terytorium imperium, niszcząc ważne dla funkcjonowania Rosjan obiekty” - ocenia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Andrzej Duda przed wylotem na szczyt NATO
- To drugi szczyt w czasie toczącej się wojny na Ukrainie. Mamy nadzieję, że będzie decyzyjny w wielu punktach. Będziemy rozmawiać o istotnych kwestiach z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa - powiedział polski prezydent.
Prezydent Joe Biden przybył do Wilna
Prezydencki Air Force One wylądował w stolicy Litwy. Wcześniej Joe Biden złożył krótką wizytę w Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał się z królem Karolem i premierem Rishi Sunakiem.
Na lotnisku Biden został powitany przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę.
Joe Biden i Gitanas Nauseda
Siergiej Bubka robi biznesy z Rosją
Z informacji do jakich dotarli dziennikarze tropiącego korupcję portalu Bihus.Info wynika, że wartość pierwszych zamówień wyniosła niespełna 1 mln rubli.
Czytaj więcej
Rodzinna firma Siergieja Bubki, byłego mistrza w skoku o tyczce działa na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy. Właśnie podpisała pierwsze kontrakty na dostawy paliwa rosyjskim okupantom.
Kułeba: Wzywam niemiecki rząd, aby nie powtarzał błędów popełnionych przez Merkel
Ukraina liczy na szybką ścieżkę do NATO. Obawia się sprzeciwu ze strony Niemiec.
Czytaj więcej
Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał niemieckie władze do zaprzestania blokowania szybkiego przystąpienia Ukrainy do NATO. Dziennik "Bild" poinformował w poniedziałek, że Niemcy i USA blokują oficjalny wniosek Ukrainy o członkostwo w NATO.
NATO ma nowy plan reagowania na atak Rosji
Kraje NATO uzgodniły nowe plany reagowania na potencjalny atak Rosji lub organizacji terrorystycznej na terytorium należące do państwa sojuszu – poinformowała niemiecka agencja DPA, powołując się na źródła wśród dyplomatów.
6-letnie dziecko po raz pierwszy na Ukrainie przeszło przeszczep serca
"Sześcioletnia dziewczynka otrzymała nowe serce. Operacja przebiegła pomyślnie. Dziewczynka czuje się dobrze" - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Zdrowia.
Przeszczep został przeprowadzony przez kardiochirurga Borysa Todurowa. Przeprowadził on również pierwszy przeszczep serca na Ukrainie w 2001 roku.
Afryka liczy, że Putin zrobi krok w stronę pokoju
Przywódcy państw afrykańskich liczą na gest ze strony prezydenta Rosji przed szczytem Rosja-Afryka.
Czytaj więcej
Prezydent Senegalu Macky Sall powiedział, że afrykańscy przywódcy wezwali rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do "wykazania chęci pójścia naprzód (w kierunku pokoju)", zanim spotkają się w Petersburgu na szczycie Rosja-Afryka pod koniec lipca.
Pasażerka zmarła w rosyjskim samolocie
Na pokładzie samolotu lecącego z Moskwy do Erywania zmarła 60-letnia kobieta. Nie wiadomo, o jakie linie lotnicze chodzi.
Czytaj więcej
Na pokładzie samolotu lecącego z Moskwy do Erywania zmarła 60-letnia kobieta. Nie wiadomo, o jakie linie lotnicze chodzi. Dziesięć dni wcześniej 46- letnia kobieta zmarła w samolocie Uralskich Linii Lotniczych, a dwa tygodnie temu poważnie zasłabł pasażer lotu Moskwa-Grozny.
Scholz: Turcja w UE i Szwecja w NATO to nie są powiązane ze sobą kwestie
Kanclerz Niemiec odniósł się od warunku, który w poniedziałek przedstawił prezydent Turcji.
Czytaj więcej
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przedstawił nowy warunek w sprawie zaakceptowania kandydatury Szwecji do NATO - wznowienie rozmów w sprawie włączenia Turcji do UE. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uważa, że obie kwestie nie są ze sobą związane.
Niemiecki Rheinmetall zbuduje i naprawi czołgi na Ukrainie
Niemiecki producent broni Rheinmetall otworzy fabrykę pojazdów opancerzonych na Ukrainie w ciągu najbliższych 12 tygodni - zapowiedział dyrektor generalny firmy Armin Papperger.
Norwegia przedłuży obecność swoich sił NATO na Litwie do 2024 roku
Norweska grupa liczy obecnie około 150 osób. Na Litwie są od 2014 roku.
Mieszkańcy wszystkich regionów Ukrainy chcą przystąpienia do NATO
Na przestrzeni roku zmieniło się podejście Ukraińców. Początkowo uważali, że wystarczające są gwarancje bezpieczeństwa ze strony Zachodu. Obecnie zdecydowana większość oczekuje przyjęcia kraju do NATO.
Czytaj więcej
Większość Ukraińców chce, aby Ukraina stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i uważa za niedopuszczalną rezygnację z przystąpienia do NATO w imię pokoju.
Gdzie są trzej rosyjscy generałowie? Wciąż nie wiadomo
Cały czas krążą plotki, że generałowie zostali aresztowani lub umieszczeni w aresztach domowych za wsparcie zbuntowanego milionera. Chodzi o dowódcę rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych, gen. Siergieja Surowikina, wiceministra obrony Junus-bieka Jewkurowa oraz zastępcę szefa rosyjskiego wywiadu wojskowego, GRU, gen. Władimira Aleksiejewa.
Czytaj więcej
Od czasu stłumienia rebelii najemników Jewgienija Prigożyna nikt nie widział co najmniej trzech wysokich rangą rosyjskich dowódców.
Polskie konwoje już nie jeżdżą z ukraińskim zbożem
Rząd po cichu wycofał się z konwojowania tranzytu zboża przewożonego z Ukrainy przez Polskę – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Odbyły się 372 konwoje. Ile kosztowały podatnika, nie wiadomo.
Czytaj więcej
Rząd po cichu wycofał się z konwojowania tranzytu zboża przewożonego z Ukrainy przez Polskę – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Odbyły się 372 konwoje. Ile kosztowały podatnika, nie wiadomo.
Rosjanie podają, że na Ukrainie walczyło 11 675 zagranicznych najemników, najwięcej z Polski
W komunikacie rosyjskiego resortu obrony nie ma słowa o ochotnikach z Rosji, którzy walczą po stronie ukraińskiej armii. Tymczasem na Ukrainie walczą dwie rosyjskie formacje - Legion Wolność Rosji i Rosyjski Korpus Ochotniczy. Formacje te dokonywały wiosną 2023 roku rajdów na teren obwodu biełgorodzkiego.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że od wybuchu wojny na Ukrainie rosyjska armia zabiła na Ukrainie 4 845 "zagranicznych najemników", którzy walczyli po stronie Ukrainy.
Dmytro Kułeba: Sojusznicy NATO zgadzają się na uproszczoną procedurę przyjęcia Ukrainy
Po intensywnych rozmowach sojusznicy NATO zgodzili się na usunięcie Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP) ze ścieżki akcesyjnej dla Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Z zadowoleniem przyjmuję tę długo oczekiwaną decyzję, która skraca naszą drogę do NATO. Jest to również najlepszy moment, aby przedstawić jasne stanowisko w sprawie zaproszenia Ukrainy do członkostwa - dodał.MAP przewiduje, że kraj jest oceniany krok po kroku na drodze do spełnienia określonych kryteriów przystąpienia do NATO, co może zająć lata, a nawet dziesięciolecia. Finlandia, która złożyła wniosek o przystąpienie do NATO w maju 2022 r. i pominęła proces MAP, zdołała zostać członkiem Sojuszu w mniej niż rok.
Wołodymyr Zełenski pojawi się na szczycie NATO
Informację taką przekazał sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.
Wjazdy i wyjazdy z Bachmutu znajdują się pod ukraińskim ostrzałem
Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar pisze, że "od kilku dni" wjazdy i wyjazdy z Bachmutu znajdują się pod ukraińskim ostrzałem dzięki zdobyciu przez ukraińską armię najważniejszych wzgórz górujących nad Bachmutem.
Czytaj więcej
Wszystkie wjazdy i wyjazdy z Bachmutu znajdują się obecnie pod ostrzałem ukraińskiej armii - przekazała wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar.
Lata starań. Ukraina oczekuje jasnej deklaracji w sprawie przystąpienia do NATO
Jak do tej pory przebiegał proces? Czemu Ukraina do tej pory nie została przyjęta? Władze w Kijowie liczą, że szczyt w Wilnie będzie przełomowy.
Czytaj więcej
Ukraina zintensyfikowała swoje wysiłki na rzecz przystąpienia do NATO po rozpoczętej w lutym ubiegłego roku inwazji rosyjskich wojsk, argumentując, że gwarancje bezpieczeństwa udzielone przez Moskwę, Waszyngton i Londyn, gdy kraj zrzekł się swojego arsenału nuklearnego na rzecz Rosji w 1994 roku, były wyraźnie nic nie warte.
Białoruś chce kupić fabrykę Volvo w Kałudze
Chęć zakupu fabryki należącej do Volvo, która znajduje się w rosyjskiej Kałudze i rozpoczęcie w niej produkcji, zgłosił premier Białorusi, Roman Gołowczenko w czasie rozmowy z premierem Rosji, Michaiłem Miszustinem.
Kanada wyśle na Łotwę dodatkowych 1 200 żołnierzy
Batalion NATO stacjonujący na Łotwie ma stać się brygadą - czyli powiększyć co najmniej dwukrotnie.
Czytaj więcej
Kanada wyśle dodatkowych 1 200 żołnierzy na Łotwę - poinformował premier Kanady, Justin Trudeau, w czasie wspólnej konferencji prasowej z premierem Łotwy, Krišjānisem Kariņšem.
Prigożyn po buncie Grupy Wagnera spotkał się z Putinem
Spotkanie na Kremlu miało trwać trzy godziny.
Czytaj więcej
29 czerwca, pięć dni po buncie najemników z Grupy Wagnera, w Moskwie odbyło się spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z Jewgienijem Prigożynem - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Rzecznik Kremla o spadku kursu rubla: To się zdarza
Dmitrij Pieskow przekonywał w czasie spotkania z dziennikarzami, że słabnący kurs rubla nie zagraża stabilności finansowej Federacji Rosyjskiej. - Jeśli chodzi o kurs - cóż, to się zdarza i to nie zagraża stabilności w żaden sposób - powiedział rzecznik Kremla.
Rosyjski koncern Rostec miał rozpocząć seryjną produkcję pocisków hipersonicznych
- Dziś masowo produkujemy Kindżały. Jeśli wcześniej produkowaliśmy je, aby dalej je modernizować i zakończyć prace z zakresu badań i rozwoju, dziś weszliśmy w produkcję seryjną. Prowadzimy ją w takim zakresie, w jakim jest to konieczne - powiedział Władimir Artiakow, pierwszy zastępca dyrektora generalnego Rostecu, w rozmowie z telewizją Rossija-24.
Czytaj więcej
Rosja prowadzi pełnowymiarową produkcję seryjną pocisków hipersonicznych Kindżał, które są wykorzystywane w czasie wojny na Ukrainie - oświadczył na antenie rosyjskiej telewizji Władimir Artiakow, pierwszy zastępca dyrektora generalnego Rostecu.
Władze obwodu biełgorodzkiego kupują broń dla oddziałów samoobrony
400 sztuk broni zostanie zakupionych na potrzeby formowanych w obwodzie biełgorodzkim batalionów samoobrony - poinformował asystent gubernatora obwodu biełgorodzkiego, Oleg Mantulin. Na terenie obwodu biełgorodzkiego ma powstać osiem batalionów samoobrony składających się z 2,9 tys. osób. Bataliony mają być umundurowane. Na zakup sprzętu i uzbrojenia dla batalionów przeznaczonych ma zostać ponad 400 mln rubli (ok. 4,36 mln dolarów).
Czytaj więcej
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że poprze kandydaturę Szwecji do NATO, jeśli Unia Europejska wznowi długo wstrzymywane rozmowy z Ankarą w sprawie członkostwa.
Recep Tayyip Erdogan: Sprawa członkostwa Szwecji w NATO zależy od tureckiego parlamentu
Prezydent Turcji zorganizował konferencję przed wylotem do Wilna, na szczyt NATO.
W kolejce na przejazd Mostem Krymskim stoi 1230 pojazdów
Ponad pięć godzin auta osobowe i autokary czekają na wjazd na Most Krymski od strony Rosji. Ciężarówki jadą przez okupowane tereny Ukrainy albo w ogóle, bo promy przestały kursować.
Czytaj więcej
Ponad pięć godzin auta osobowe i autokary czekają na wjazd na Most Krymski od strony Rosji. Ciężarówki jadą przez okupowane tereny Ukrainy albo w ogóle, bo promy przestały kursować.
Rosyjska spółka Roboavia chce zbudować fabrykę, w której powstawać będzie 1 100 dronów rocznie
O planach Roboavii mówił zastępca gubernatora obwodu rostowskiego, Igor Sorokin, w rozmowie z agencją Interfax. Koszt inwestycji ma wynieść 500 mln rubli (ok. 5,46 mln dolarów).
Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim
W wyniku ostrzału artyleryjskiego wsi Inżenierne ranne zostały dwie 79-letnie kobiety, które w momencie ostrzału przebywały w swoich domach.
W kolejce na przejazd Mostem Krymskim stoi 1 230 pojazdów
Ponad pięć godzin auta osobowe i autokary czekają na wjazd na Most Krymski od strony Rosji. Ciężarówki jadą przez okupowane tereny Ukrainy albo w ogóle, bo promy przestały kursować.
Czytaj więcej
Ponad pięć godzin auta osobowe i autokary czekają na wjazd na Most Krymski od strony Rosji. Ciężarówki jadą przez okupowane tereny Ukrainy albo w ogóle, bo promy przestały kursować.
Według szefa wywiadu wojskowego Ukrainy poziom życia w okupowanej przez Rosję części Ukrainy przypomina poziom życia na Kubie
"Porównanie tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy z Kubą jest bardzo wymowne. Musimy natychmiast wyzwolić te ziemie, aby dać szansę ukraińskim obywatelom pod okupacją (...) W innym przypadku te tereny zmienią się w nieoświecone dzikie pola XXI wieku, a mieszkańcy i ich losy staną się zakładnikami imperialnych ambicji głupców z Kremla" - czytamy a kanale ukraińskiego wywiadu wojskowego w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
"Standard życia w okupowanej przez Rosjan części Ukrainy przypomina Kubę" - czytamy na kanale ukraińskiego wywiadu wojskowego w serwisie Telegram.
Miedwiediew grozi atakiem na elektrownie atomowe w Europie i na Ukrainie
Miałby to być rewanż za domniemaną próbę ukraińskiego ataku na elektrownię w Diesnogorsku.
Czytaj więcej
Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew zagroził uderzeniem w trzy ukraińskie elektrownie jądrowe i obiekty jądrowe w Europie Wschodniej, jeśli potwierdzi się rzekoma próba ataku sił zbrojnych Ukrainy na elektrownię jądrową w Diesnogorsku w Rosji „rakietami NATO”.
Wołodymyr Zełenski dziękuje przywódcom czterech krajów, które odwiedził w ubiegłym tygodniu
Przed szczytem NATO w Wilnie Zełenski odwiedził Bułgarię, Czechy, Słowację i Turcję.
Cztery ofiary rosyjskiego ataku na punkt dystrybucji pomocy humanitarnej w obwodzie zaporoskim
Rosjanie mieli zaatakować budynek szkoły, w którym znajdował się punkt dystrybucji pomocy humanitarnej, przy użyciu bomby kierowanej zrzuconej przez rosyjski samolot. Ukraińska prokuratura generalna wszczęła już śledztwo w tej sprawie. Do ataku doszło w niedzielę po południu.
Czytaj więcej
Cztery osoby zginęły w rosyjskim ataku na punkt dystrybucji pomocy humanitarnej w Orichiwie, miasteczku położonym w południowo-wschodniej części obwodu zaporoskiego - informują ukraińskie władze.
Na Morzu Czarnym nie ma obecnie rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr
Informacje takie przekazuje ukraińska Marynarka Wojenna. Na wodach Morza Czarnego znajduje się obecnie sześć rosyjskich okrętów.
1 300 samochodów czeka na wjazd na Krym
Czas oczekiwania na wjazd na Krym wynosi obecnie sześć godzin. Nie ma natomiast problemów z wyjazdem z Krymu do Rosji.
Prymitywna pierwsza pomoc odpowiedzialna za nawet połowę wojennych zgonów Rosjan
Według brytyjskiego wywiadu wojskowego „prymitywna” pierwsza pomoc i powolna ewakuacja rannych odpowiadają nawet za 50 procent zgonów rosyjskich żołnierzy na froncie. Brytyjskie Ministerstwo obrony szacuje, że Rosjanie tracą dziennie średnio 400 żołnierzy. Stwierdzono, że szpitale wojskowe w rosyjskich regionach przygranicznych są prawdopodobnie zarezerwowane tylko dla klasy oficerskiej. „Bardzo powolna ewakuacja ofiar w połączeniu z niewłaściwym użyciem prymitywnej opaski uciskowej jest prawdopodobnie główną przyczyną możliwych do uniknięcia ofiar śmiertelnych i amputacji” - pisze resort obrony.
Od dziś obowiązuje zakaz wjazdu rosyjskiego biznesu do Finlandii
Finlandia zamknęła granice dla rosyjskiego biznesu, studentów i właścicieli nieruchomości. Zakaz obowiązuje na czas nieokreślony.
Czytaj więcej
Od dzisiaj rosyjski biznes i właściciele nieruchomości nie wjadą do Finlandii. Zakaz obowiązuje na czas nieokreślony.
Rosjanie przyznają, że Ukraińcy próbowali atakować Most Krymski
- Obrona powietrzna zniszczyła dwie rakiety, które wystrzelono w stronę przeprawy na Cieśninie Kerczeńskiej i lotniska w Morozowsku. Nie było zniszczeń ani ofiar - oświadczył generał Wiktor Afzałow podczas spotkania z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, głównodowodzącym wojsk rosyjskich na Ukrainie, gen. Walerij Gierasimow.
Czytaj więcej
Wśród obiektów, które próbowała zaatakować Ukraina, były Most Krymski i lotnisko wojskowe w obwodzie rostowskim - zameldował szef sztabu Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, generał Wiktor Afzałow podczas spotkania z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, głównodowodzącym wojsk rosyjskich na Ukrainie, gen. Walerij Gierasimow.
Rosyjskie niezależne media liczą wojenne straty
Meduza i Mediazona (oba są uznawane w Rosji za „zagranicznych agentów”, a Meduza jest też organizacją niepożądaną) opublikowały opracowanie, według którego w wojnie z Ukrainą zginęło ok. 47 tys. obywateli Rosji.
Czytaj więcej
Od maja 2022 r. Mediazona, rosyjska redakcja BBC i zespół wolontariuszy prowadzą własną listę poległych żołnierzy. Dokładnymi danymi o stratach armii rosyjskiej podczas inwazji na Ukrainę dysponuje wyłacznie władza.
ABW zatrzymała 15 osobę, która miała szpiegować w Polsce dla Rosji
Do aresztowania doszło 21 czerwca. ABW podaje, że podejrzany przyjechał do Polski w 2019 r., nawiązał kontakt z koordynatorem siatki szpiegowskiej, a za realizację skierowanych przeciwko RP zadań, polegających m.in. na prowadzeniu obserwacji infrastruktury krytycznej – obiektów militarnych i portów morskich, otrzymywał systematyczne wynagrodzenie.
Czytaj więcej
W śledztwie dotyczącym siatki szpiegowskiej, która na terenie RP realizować miała zadania na rzecz Rosji, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonali zatrzymania kolejnej osoby. Szczegóły sprawy przedstawił szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja traci średnio 400 żołnierzy dziennie
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie podaje, że straty ponoszone przez Rosję na Ukrainie wywołują prawdopodobnie ograniczenie dostępu do opieki medycznej dla obywateli Rosji w rejonach na pograniczu między Rosją a Ukrainą.
Niezależne źródła o stratach Rosjan. Zginęło ich co najmniej 47 tysięcy
Niezależne rosyjskie portale Meduza i Mediazona przeanalizowały rejestry i dokumenty, które wskazują liczbę potwierdzonych zgonów obywateli FR na wojnie z Ukrainą,
Resort obrony Rosji publikuje nagranie z Gierasimowem
Ministerstwo obrony Rosji po raz pierwszy od czasu nieudanego puczu Grupy Wagnera z 24 czerwca opublikowało wizerunek Walerija Gierasimowa.
Gierasimow jest jednym z najbardziej krytykowanym przez Prigożyna rosyjskim dowódcą.
General Gierasimow jest szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i I zastępcą ministra obrony Federacji Rosyjskiej. Od 2012 r. jest członkiem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
Cztery ofiary ostrzału obwodu zaporoskiego
Cztery osoby zginęły, a 11 zostało rannych po zbombardowaniu przez Rosję dzielnicy mieszkalnej położonego na linii frontu miasta Orichiw w obwodzie zaporoskim na Ukrainie podczas dystrybucji pomocy humanitarnej – poinformował w poniedziałek gubernator obwodu Jurij Małaszko.
Wśród zabitych są trzy kobiety i mężczyzna.
Małaszko powiedział, że Rosja przeprowadziła 36 ataków ukierunkowanych na 10 osad w obwodzie zaporoskim.
Finlandia wprowadza ograniczenia dotyczące wjazdu Rosjan do kraju
Od teraz Rosjanie podróżujący w interesach nie będą mogli przejeżdżać przez Finlandię w drodze do innych krajów. Ponadto obywatele Rosji chcący odwiedzić Finlandię w interesach lub prywatnie będą musieli przedstawić ważny powód wizyty.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 13,44 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 33,9 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 36,5 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 11,611 mln osób.
W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol i Marhaniec z ciężkiej artylerii
Informacje takie podaje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
Jedna osoba ranna w ostrzale obwodu donieckiego w ciągu ostatniej doby
O skutkach rosyjskiego ostrzału obwodu donieckiego informuje jego gubernator, Pawło Kyryłenko.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosjan
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 234 480 żołnierzy, 4 085 czołgów, 7 966 pojazdów opancerzonych, 4 371 zestawów artyleryjskich, 668 wyrzutni rakiet, 414 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 309 śmigłowców, 3 686 bezzałogowych statków powietrznych, 1 271 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 937 pojazdów (w tym cystern) i 632 jednostki sprzętu specjalnego.
Wydaje się, że Zełenski – wbrew wcześniejszym groźbom – przyjedzie do Wilna
Prezydent Ukrainy będzie tam się starał do ostatniej chwili lobbować na rzecz interesów Ukrainy i przekonywać członków sojuszu do udzielania jak najdalej idących gwarancji bezpieczeństwa.
Czytaj więcej
– Już wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zrozumiał, że w tych przypadkach, gdy USA nie są gotowe dać nam pozytywnej odpowiedzi – jak to było w sprawie dostaw czołgów czy samolotów F-16 – trzeba maksymalnie zwiększać poparcie Ukrainy wśród innych państw Zachodu. Pokazać, jak duża koalicja nas wspiera. I to miało wpływ na USA – wyjaśnia motywy ukraińskiego prezydenta politolog Wołodymyr Fesenko.
Ambasador Niemiec w Polsce: Polska i Niemcy chcą, aby Rosja poniosła możliwie najcięższą klęskę
- Jeśli nas coś różni, to sposób dojścia do tego celu. Ale to są zasadniczo taktyczne różnice - mówi Thomas Bagger w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.
Czytaj więcej
Nie chcemy odpowiadać na karykaturyzowanie relacji polsko-niemieckich – przyznaje Thomas Bagger, ambasador RFN.
KGB z Białorusi tropi posiadaczy Karty Polaka
Funkcjonariusze bezpieki podczas rozmowy proponują posiadaczom Karty Polaka napisanie wniosku w sprawie rezygnacji i skierowanie go do właściwego konsulatu RP. Osobom, które odmawiają, grożą aresztem. Niezależne białoruskie centrum obrony praw człowieka Wiosna informuje o co najmniej dziesięciu takich przypadkach, do których ostatnio doszło po białoruskiej stronie granicy.
Czytaj więcej
Na celowniku białoruskiej bezpieki znajdują się nie tylko opozycjoniści, ale i posiadacze Karty Polaka. Są przesłuchiwani na granicy.
Polska została zalana zbożem z Ukrainy
– W pierwszych czterech miesiącach 2023 r., gdy trwały już protesty polskich rolników, sprowadzono z Ukrainy prawie 338 tys. ton pszenicy. To aż 610 razy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – mówi dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak, prof. SGGW. – Skala importu zbóż z Ukrainy w ostatnim półtora roku jest dla mnie szokująca – dodaje.
Czytaj więcej
W pierwszych miesiącach 2023 r. wjechało do nas 600 razy więcej ukraińskiej pszenicy niż rok wcześniej.
W przededniu szczytu NATO Joe Biden odwiedza Londyn
Do wizyty Bidena w Wielkiej Brytanii dochodzi w momencie, gdy niektórzy sojusznicy USA - w tym Wielka Brytania - kwestionują decyzję prezydenta USA o przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej.
Czytaj więcej
Prezydent USA, Joe Biden, w przededniu szczytu NATO w Wilnie, przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie spotka się z premierem tego kraju, Rishim Sunakiem i królem Karolem III.
Antony Blinken odbył "ważną rozmowę" z Dmytro Kułebą
Szefowie dyplomacji USA i Ukrainy rozmawiali w przededniu szczytu NATO, który odbędzie się w Wilnie w dniach 11-12 lipca.
W ciągu wojny w Kijowie urodziło się ponad 24 tys. dzieci
24 026 dzieci przyszło na świat w Kijowie w ciągu 500 dni wojny. Od 24 lutego 2022 roku w stolicy Ukrainy 32 290 par zawarło małżeństwo - podał Mykoła Poworoznyk, zastępca szefa kijowskiej miejskiej administracji wojskowej.
48 ukraińskich dzieci spędziło dwa tygodnie na Cyprze
Obóz wakacyjny dla dzieci ukraińskich żołnierzy i mieszkańców miasteczka Bojarka, w obwodzie kijowskim, został zorganizowany przez ambasadę Ukrainy na Cyprze oraz cypryjskie Ministerstwo Edukacji, Sportu i Młodzieży.
Ukraińcy posuwają się naprzód na południowej flance Bachmutu
Ukraiński analityk wojskowy, Denys Popowycz twierdzi, że Ukraińcy "zajęli ważne pozycje w rejonie Kliszczijiwki". - Pozwolą one naszej artylerii kontrolować samą Kliszczijiwkę i część dróg zaopatrzenia Bachmutu - powiedział Popowycz w ukraińskim radiu. - Tak jak Grupa Wagnera otoczyła miasto, tak my to zrobimy - dodał.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski twierdzi, że ukraińskie siły "przejęły inicjatywę" w ramach prowadzonej od 4 czerwca kontrofensywy.
Prezydent Niemiec poparł przekazanie amunicji kasetowej Ukrainie
Prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, w rozmowie z ZDF stwierdził, że choć zakaz stosowania amunicji kasetowej przyjęty przez Niemcy jest właściwy, to jednak "w obecnej sytuacji Niemcy nie powinni stać na drodze USA" w zakresie przekazywania amunicji kasetowej Ukrainie. Niemcy, w przeciwieństwie do USA, a także Ukrainy i m.in. Polski, są stroną konwencji zakazującej stosowania amunicji kasetowej.
Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego: Rosja to kraj terrorystów
W rozmowie z ABC News Andrij Jermak, szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego stwierdził, że "część krajów nie rozumie współczesnej Rosji". - To nie jest kraj Puszkina, Czajkowskiego, rosyjskiego baletu czy kraj posiadający jedną z najsilniejszych armii świata. To kraj terrorystów - stwierdził. - Kiedy słucham rozmów o eskalacji, brzmi to trochę dziwnie dla nas, Ukraińców. Jakiej jeszcze eskalacji potrzeba? To czas na podjęcie historycznych decyzji - dodał Jermak w wywiadzie, który ukazał się w przededniu szczytu NATO w Wilnie.
Rosjanie zakazują mieszkańcom okupowanych części Ukrainy kontaktów z mieszkańcami terenów kontrolowanych przez Ukrainę
Informacje takie podaje Centrum Narodowego Oporu (strona internetowa Sił Zbrojnych Ukrainy mająca na celu wsparcie oporu ludności cywilnej na okupowanych terenach - red.). Zakaz kontaktów z terytorium kontrolowanym przez Ukrainę ma dotyczyć przede wszystkim mieszkańców obwodu ługańskiego. Zakaz wprowadzono w związku z obawą o przekazywanie informacji na temat pozycji rosyjskich jednostek wojskowych.
W nocy w Mikołajowie rozległa się eksplozja
Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że na miasto spadł prawdopodobnie pocisk z zestawu przeciwlotniczego S-300.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Do ojczyzny z Turcji wrócili dowódcy obrony Azowstalu.