Aktualizacja: 05.03.2016 09:00 Publikacja: 05.03.2016 08:56
Hashim Thaci
Foto: AFP
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wiceszef MSZ Rosji deklaruje gotowość do rozmów z USA, ale podkreśla, że to Stany Zjednoczone muszą wykonać pierwszy krok.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 lutego rosyjskie drony atakowały m.in. Kijów i Charków. W Charkowie doszło do eksplozji, alarm powietrzny w Kijowie trwał prawie sześć godzin.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump mówi, że chce zawrzeć umowę, na mocy której Ukraina będzie dostarczać USA metale ziem rzadkich w zamian za otrzymywaną od Stanów Zjednoczonych pomoc.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiada rozmowy i negocjacje z Rosją i Ukrainą, których celem ma być zakończenie wojny.
„UNHRC stale wykazuje uprzedzenia wobec Izraela, skupiając się na nim niesprawiedliwie i nieproporcjonalnie podczas obrad" - brzmi uzasadnienie decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zdecydował też o zakończeniu finansowania UNRWA.
Jeśli napięcie między władzami Kosowa a serbską mniejszością znów się zwiększy, wówczas NATO jest gotowe na zwiększenie swojej obecności wojskowej w Kosowie - zapowiedział pierwszy zastępca dowódcy misji pokojowej NATO (KFOR) w Kosowie, gen. Luca Piperni.
Serbski prezydent wezwał do rozmów z Prisztiną. W odpowiedzi kosowska policja najechała serbskie miejscowości w republice.
Parlament Kosowa zdecydowaną większością głosów głosów zdecydował o stworzeniu armii, wywołując niezadowolenie Serbii. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że Kosowo podjęło taką decyzję w "niewłaściwym czasie" i wezwał do dialogu, który ma pomóc w utrzymaniu pokoju w regionie.
Papież Franciszek podniósł do rangi diecezji administrację apostolską Prizren w Kosowie. Biura Prasowe Watykanu podkreśliło w komunikacie, że jest to odtworzenie diecezji, która istniała już historycznie.
Sąd apelacyjny w Prisztinie podtrzymał wyrok skazujący dla dziesięciu byłych członków Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK).
Oczekuje się, że specjalny sądu ds. osądzenia zbrodni wojennych, popełnionych przez bojowników Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK), rozpocznie pracę z początkiem nowego roku. Będzie to już czwarta próba rozliczenia zbrodni wojennych kosowskich bojowników.
Serbska prokuratura zwróciła się z prośbą do władz Nigerii o umożliwienie przesłuchania lekarza Philipa Njemanze.
Według raportu "Big Deal: Split Asunder", tylko 4 z 17 punktów porozumienia zmierzającego do normalizacji stosunków między Prisztiną a Belgradem, wynegocjonowanego przy udziale UE, zostało zrealizowane.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas