Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Białoruś będzie kontrolować granicę z Rosją
Punkty kontrolne będą funkcjonować do odwołania. Powód ich powstania nie został podany.
Czytaj więcej
Służby graniczne Białorusi rozpoczęły tworzenie tymczasowych punktów kontrolnych na granicy z Rosją, aby sprawdzać osoby wjeżdżające do kraju - poinformował w piątek niezależny portal informacyjny Zerkalo, powołując się na oficjalne źródła.
Prezydent Mołdawii: Jesteśmy bezpieczni tylko dzięki Ukrainie, Rosja dąży do odrodzenia ZSRR
Prezydent Mołdawii Maia Sandu uważa, że Rosja kontynuowałaby swoją ekspansję, w tym poprzez wysłanie wojsk do Mołdawii, gdyby skutecznie zajęła Ukrainę.
- Nie wierzę, że oni (Rosjanie - red.) zatrzymaliby się na granicy. Dziś jesteśmy bezpieczni tylko dzięki Ukrainie - powiedziała prezydent w rozmowie z "Financial Times".
"Za wkład w rozwój fizyki jądrowej". Medal dla Kadyrowa
Przywódca Czeczenii pochwalił się złotym medalem im. Igora Kurczatowa.
Czytaj więcej
Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow otrzymał złoty medal im. Igora Kurczatowa, jedno z najważniejszych wyróżnień Rosyjskiej Akademii Nauk.
Bachmut stanął w ogniu. Amunicja zapalająca zrzucona na osiedla
Nagranie opublikowała ukraińska armia.
Czytaj więcej
W piątek wieczorem Rosjanie masowo ostrzelali Bachmut w obwodzie donieckim amunicją zapalającą.
Kadyrow deklaruje gotowość do zastąpienia wagnerowców w Bachmucie
Przywódca Czeczenii uważa, że publiczne spory między Jewgienijem Prigożynem a dowództwem rosyjskiej armii demotywują żołnierzy i rosyjskie społeczeństwo.
Czytaj więcej
Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow powiedział, że jest gotowy zastąpić swoimi żołnierzami najemników z Grupy Wagnera, którzy mogą opuścić w najbliższych dniach Bachmut.
Bill Clinton: Od 2011 roku wiedziałem, że atak na Ukrainę jest kwestią czasu
Były prezydent USA wspomniał o swojej rozmowie z Władimirem Putinem.
Czytaj więcej
Władimir Putin powiedział Billowi Clintonowi trzy lata przed jego atakiem na Ukrainę w 2014 roku, że nie jest związany Memorandum Budapesztańskim gwarantującym integralność terytorialną kraju.
Burmistrz Odessy zwolniony za kaucją dzień po zatrzymaniu
Deputowany Rady Miejskiej w Odessie Dmytro Tantsiura wpłacił kaucję za burmistrza Hennadijaa Truchanowa, oskarżonego o defraudację środków państwowych.
4 maja Najwyższy Sąd Antykorupcyjny Ukrainy wydał 60-dniowy nakaz aresztowania mera Odessy i wyznaczył kaucję w wysokości 13 mln hrywien (około 352 tys. dolarów).
Truchanow jest oskarżony o zdefraudowanie ponad 92 mln hrywien (2,5 mln dolarów) ze środków budżetowych przy zakupie dla władz miasta budynku fabryki w Odessie po zawyżonej cenie.
Bez porozumienia w sprawie eksportu zboża przez Morze Czarne
Kolejny etap rozmów na temat porozumienia w sprawie transportu zboża przez Morze Czarne zakończył się impasem, po tym jak Turcja, Rosja, Ukraina i ONZ nie osiągnęły zgody w sprawie nowych statków mogących eksportować zboże.
Rosja wydała listę żądań, które należy spełnić, aby porozumienie było kontynuowane.
Błaszczak: USA udostępnią śmigłowce Apache z własnych zasobów
Uzyskaliśmy zapewnienie, że armia USA udostępni nam z własnych zasobów helikoptery Apache. Świetnie współpracują z czołgami Abrams, więc trafią na wschodnią flankę NATO. Będą stanowić zamknięcie Bramy Brzeskiej - powiedział w Waszyngtonie szef MON Mariusz Błaszczak.
Przed ukraińską ofensywą Rosjanie ewakuują mieszkańców z Zaporoża
Ewakuowanych ma być 70 tys. osób z 18 miejscowości.
Czytaj więcej
W przeddzień ukraińskiej kontrofensywy prorosyjskie władze obwodu zaporoskiego podjęły decyzję o rozpoczęciu ewakuacji ludności.
Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję w sprawie amunicji dla Ukrainy
Państwa członkowskie UE wyraziły zgodę na przekazania miliarda euro na zakup amunicji artyleryjskiej pocisków rakietowych dla Ukrainy.
Czytaj więcej
W piątek Rada UE zdecydowała o przyznaniu miliarda euro z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju na dostarczenie Ukrainie amunicji artyleryjskiej.
Rosyjskie S-300 uderzyły w dwie fabryki w obwodzie donieckim
W Słowiańsku 2 rakiety S-300 trafiły w budynek zakładów ceramicznych Zeus, a w Kramatorsku uszkodzony został budynek administracyjny fabryki maszyn.
Dania i Niemcy wspólnie przekażą Ukrainie 80 czołgów Leopard 1
Dania i Niemcy łączą siły, aby dostarczyć Ukrainie 80 czołgów Leopard 1 - powiedział minister obrony Trøls Lund Pulsen.
Pulsen powiedział duńskiej TV2, że czołgi powinny być gotowe do użycia na Ukrainie do 1 czerwca.
Poulsen przebywa obecnie z wizytą w Berlinie, gdzie spotyka się z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. Spotkają się także z duńskimi instruktorami, którzy szkolą Ukraińców w zakresie obsługi czołgów.
Czołgi Leopard 1 zostały wycofane ze służby w Danii w 2005 roku.
Alarm lotniczy dla większości regionów Ukrainy
Liczba ogłaszanych alarmów gwałtownie wzrosła w ostatnich dniach, po tym jak Rosja oskarżyła Ukrainę o próbę zamachu na Władimira Putina. Kijów zaprzecza, by był odpowiedzialny za atak z użyciem dronów na Kreml.
Tylko w Kijowie w ciągu ostatnich trzech dni sześciokrotnie ogłaszano alarm.
Ukraina: Zniszczono magazyn wagnerowców pod Bachmutem
Zdaniem ukraińskiej armii celem Rosji będzie opanowanie miasta do 9 maja. W tym celu sprowadzani są najemnicy z innych odcinków frontu.
Czytaj więcej
Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar poinformował w piątek, że w pobliżu Bachmutu zniszczono skład amunicji, z którego korzystali najemnicy z Grupy Wagnera. Celem Rosji jest przejęcie kontroli nad miastem do 9 maja.
Ambasador Rosji wezwany przez MSZ
"Przedstawicielowi Federacji Rosyjskiej przekazano notę protestacyjną dotyczącą wypowiedzi byłego rzecznika praw dziecka Federacji Rosyjskiej, Pawła Astachowa, nawołującego do zabójstwa Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Moskwie" - poinformował Łukasz Jasina, rzecznik MSZ.
Czytaj więcej
W piątek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wezwano ambasadora Rosji Siergieja Andrejewa. Powodem są wypowiedzi byłego rosyjskiego rzecznika praw dziecka Pawła Astachowa.
CNN: Rosyjskie wojsko nauczyło się zakłócać działanie rakiet HIMARS
Rosjanie coraz skutecznie wykorzystują systemy zagłuszania, by unieszkodliwiać amerykańskie rakiety wystrzeliwane przez ukraińską armię.
Czytaj więcej
Rosyjskie wojsko w ostatnich miesiącach coraz częściej zakłócało ukraińskie ataki z wykorzystaniem mobilnych systemów rakietowych, które Ukrainie przekazali Amerykanie. Dzięki zagłuszeniom sygnału wystrzelane pociski nie trafiały w cel.
Ukraiński wywiad: Prigożyn nie będzie nigdzie wycofywał swoich najemników
Prigożyn z oświadczeniem wystąpił dlatego, że znów nie dotrzyma danego słowa i nie zdobędzie Bachmutu do 9 maja. No i teraz próbuje znaleźć winnego – ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Czernak, komentując zapowiedziane przez twórcę Grupy Wagnera wycofanie z Bachmutu najemników 10 maja.
Czytaj więcej
Właściciel Grupy Wagnera ogłosił, że jego wojsko 10 maja opuści pozycje na froncie i odejdzie na tyły. Znów rozpętał wojnę z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej.
Ambasador Rosji został wezwany przez polski MSZ
Ambasadorowi Rosji w Polsce wręczono notę protestacyjną dotyczącą wypowiedzi byłego rzecznika praw dziecka Rosji, Pawła Astachowa, który nawoływał do zabicia polskiego ambasadora w Rosji.
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali stronę francuskiego Senatu
Grupa hakerów określających się mianem NoName na kanale w serwisie Telegram przyznała się do ataku na stronę francuskiego Senatu, który sprawił, że strona była przez pewien czas niedostępna. Atak miał być reakcją na to, że Francja pracuje nad nowym pakietem pomocy, w tym pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Rosjanie chcą prowadzić przymusową ewakuację dzieci z okupowanej części Zaporoża?
Iwan Fedorow, ukraińskie mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie zapowiadają ewakuację do okupowanego Berdiańska położonych w okupowanej części obwodu zaporoskiego miejscowości Połogi, Tokmak i Mołoczańsk, co rodzi obawy, że Rosjanie obejmą m.in. dzieci przymusową ewakuacją. Podobne przygotowania mają być prowadzone w Enerhodarze.
Pożar dwóch magazynów w Jekaterynburgu
W Jekaterynburgu doszło do pożaru dwóch magazynów, w których składowane były produkty gumowe i ciecze łatwopalne. Pożar objął 4 tys. m2. Ok. 80 strażaków i 20 jednostek sprzętu walczy z żywiołem, by powstrzymać jego rozprzestrzenianie się. Ich pracę utrudniają warunki - silny wiatr i duża odległość magazynów od źródeł wody.
Ukraińska armia zaprzecza, jakoby zestrzeliła nad Kijowem hipersoniczną rakietę Ch-47 Kindżał
Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych zaprzeczył doniesieniom, jakoby ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad Kijowem 4 maja rosyjską hipersoniczną rakietę Kindżał. Wcześniej informacje takie podawał nieoficjalnie portal Defence Express.
Rosja reaguje na demontaż pomnika w Głubczycach
Rosyjskie MSZ zareagowało na zburzenie "pomnika wdzięczności Armii Czerwonej" w Głubczycach w woj. opolskim.
Czytaj więcej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zareagowało na demontaż sowieckiego obiektu propagandowego "wdzięczności Armii Czerwonej" w Głubczycach na Opolszczyźnie.
Rosyjskie lotnictwo zaatakowało dwie wsie w obwodzie chersońskim
Uszkodzony dom, zniszczona cerkiew i jedna osoba ranna - to bilans ataku z użyciem bomb kierowanych, przeprowadzonego przez rosyjskie lotnictwo, na dwie wsie w obwodzie chersońskim - informuje chersońska administracja obwodowa. Zaatakowane zostały wsie Weselje i Kozackie.
W Kijowie odbył się pogrzeb obywatela USA, Christophera Jamesa Campbella, który zginął w walkach pod Bachmutem
Campbell walczył w szeregach Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej. Był zaręczony z córką ukraińskiego reżysera, Olesia Sanina. - Pytałam go, dlaczego tu przyjechał. Odparł, że jest tu, ponieważ to jest coś, co należy zrobić, a on nie może patrzeć na ludobójstwo, które się rozgrywa - mówiła narzeczona poległego. Dodała, że Christopher chciał zostać pochowany na Ukrainie. - Był pewien, że Ukraińcy będą pamiętać o swoich bohaterach i nigdy ich nie zapomną - stwierdziła. Przekonywała też, że Christopher chciał mieszkać na Ukrainie i stworzyć tu rodzinę.
Sondaż: Ukraińcy najbardziej ufają armii i Zełenskiemu
Z badania opublikowanego przez grupę badawczą Gradus Research wynika, że najwięcej - 69 proc. Ukraińców - ufa ukraińskim siłom zbrojnym. Z kolei 49 proc. Ukraińców ufa prezydentowi kraju, Wołodymyrowi Zełenskiemu. Prezydent i siły zbrojne to dwie instytucje na Ukrainie cieszące się największym zaufaniem. Dla porównania ukraińskiej policji ufa 12 proc. respondentów, a parlamentowi (Radzie Najwyższej) - 5 proc. Rządowi ufa 9 proc. ankietowanych.
Putin zaprosił prezydenta Tadżykistanu na obchody Dnia Zwycięstwa do Moskwy
Władimir Putin miał zaprosić Emomaliego Rahmona do Moskwy na 9 maja w czasie piątkowej rozmowy telefonicznej - informuje służba prasowa prezydenta Tadżykistanu.
Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy: Na Morzu Czarnym jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr
Na Morzu Czarnym jest obecnie pięć rosyjskich okrętów, z których jeden uzbrojony jest w pociski Kalibr - na pokładzie okrętu ma być osiem takich pocisków. Informacje na ten temat przekazało Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Ministerstwo Energii Ukrainy: W wyniku ostrzału część mieszkańców Ukrainy pozbawionych jest dostaw prądu
Prądu nie ma m.in. w obwodzie kijowskim - pozbawionych dostaw prądu jest ok. 18 tys. mieszkańców w rejonie Irpienia.
Wyrzucony z resortu obrony Rosji generał został zastępcą dowódcy Grupy Wagnera
W dwóch nagraniach umieszczonych w serwisie Telegram przez Aleksandra Simonowa widać jak "nowy zastępca dowódcy Grupy Wagnera" wizytuje obóz szkoleniowy najemników oraz pozycje zajmowane przez najemników w Bachmucie.
Czytaj więcej
Gen. Michał Mizincew, były wiceminister obrony Rosji, miał dołączyć do Grupy Wagnera jako zastępca jej dowódcy - takie informacje pojawiły się w serwisie Telegram w czwartek, na kanałach prowojennych blogerów wojskowych.
Ukraina: Sprowadzono ciała 80 poległych żołnierzy
Ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów podało, że z terenów znajdujących się pod rosyjską okupacją sprowadzono ciała 80 poległych obrońców Ukrainy. "Przeniesienie ciał odbyło się przy pomocy Biura Komisarza ds. Osób Zaginionych" - czytamy. W komunikacie zaznaczono, że przenoszenie ciał poległych żołnierzy odbywa się zgodnie z normami Konwencji Genewskich, a zwłoki zostaną przekazane rodzinom do godnego pochówku.
Ranna w ostrzale Kramatorska 16-latka zmarła w szpitalu
Rada miejska z Kramatorska publikuje zdjęcie 16-latki, rannej w ostrzale miasta z 29 kwietnia, która zmarła, w wyniku doznanych obrażeń w szpitalu. Zmarła to Niewara Jelizawieta Dżoniwna, uczennica szkoły średniej numer 10 w Kramatorsku.
Przydacz: Nie ma miejsca na pomniki gloryfikujące Armię Czerwoną
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz został zapytany w Programie 1 Polskiego Radia o demontaż sowieckiego pomnika "wdzięczności Armii Czerwonej” w Głubczycach. - Nie chodzi o to, z kim Armia Czerwona walczyła, ale o co. Nie walczyła przecież o wolność Polski, tylko przyniosła zniewolenie - powiedział. - Każdy, kto ma choć drobną wiedzę na temat historii, na temat tego, co działo się podczas II wojny światowej, nie może być zwolennikiem pomników gloryfikujących Armię Czerwoną - dodał.
Czytaj więcej
- Każdy, kto ma choć drobną wiedzę na temat historii, na temat tego, co działo się podczas II wojny światowej, nie może być zwolennikiem pomników gloryfikujących Armię Czerwoną - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Kreml nie komentuje oskarżeń Prigożyna
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, nie chciał komentować nagrania, na którym Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, oskarża ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego, Walerija Gierasimowa o to, iż ci nie dostarczają amunicji jego najemnikom walczącym w Bachmucie. - Oczywiście widziałem to w mediach. Ale nie mogę komentować, ponieważ dotyczy to przebiegu specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) - powiedział Pieskow.
Szef MSZ Rosji: Ukraina nie zaatakowałaby Kremla bez wiedzy "właścicieli"
Według Siergieja Ławrowa Rosja "ma dużo cierpliwości". - Jest powiedzenie: Rosjanin zaprzęga konia bardzo długo, etc. - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji.
Czytaj więcej
Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji, w czasie konferencji prasowej w Indiach (Ławrow przebywa tam w związku ze spotkaniem szefów dyplomacji państw Szanghajskiej Organizacji Wojskowej), nazwał atak z użyciem dronów na Kreml mianem "wrogiego aktu".
Wagnerowcy mają opuścić Bachmut
Deklarację w tej sprawie wygłosił założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn.
Czytaj więcej
Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zapowiedział, że w ciągu kilku najbliższych dni wagnerowcy wycofają się z Bachmutu, oddając swe pozycje oddziałom regularnej rosyjskiej armii.
Rosyjskie służby nie ujawniają modelu dronów, które zaatakowały Kreml w nocy z 2 na 3 maja
W czwartek trwały prace naprawcze dachu pałacu senatorskiego, w którym mieści się rezydencja rosyjskiego prezydenta. Nie wiadomo też, skąd miały nadlecieć bezzałogowce wyposażone w ładunki wybuchowe. Kijów nie bierze za to odpowiedzialności, a w Moskwie grożą odwetem.
Czytaj więcej
Drony atakują Kreml, dywersanci wysadzają pociągi, eksplodują rosyjskie magazyny z paliwem i rafinerie. A Ukraina niedługo ruszy z kontrofensywą.
Mniej Rosjan ufa Putinowi
Z sondażu wynika, że większość Rosjan popiera działania Putina na stanowisku prezydenta Rosji.
Czytaj więcej
Większość mieszkańców Rosji popiera działania prezydenta Władimira Putina - wynika z najnowszego sondażu.
Ambasador USA: Rosjanie boją się amerykańskich wojsk.Polska jest bezpieczna
Amerykański ambasador Mark Brzezinski ocenił w rozmowie z Radiem ZET, że „rosyjskie wojsko boi się amerykańskiego i dlatego też Polska jest bezpieczna”. Zaznaczył także, że polski rząd podjął dobrą decyzję dokonując zakupu amerykańskiej technologii, w tym między innymi czołgów Abrams czy samolotów F-35.
Czytaj więcej
- Fakt, że prezydent Biden odwiedził Polskę dwukrotnie, mówi wszystko na temat tego, jak mocno ta administracja docenia to, co Polska robi. Traktujemy Polskę jako humanitarne mocarstwo - powiedział w rozmowie z Radiem Zet amerykański ambasador Mark Brzezinski.
Ławrow: Każde szanujące się państwo powinno wstrzymywać się od kontaktów z Zełenskim
Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji, w czasie konferencji prasowej w Indiach mówił, że "Zełenski i jego zespół robią wszystko w przestrzeni medialnej i w praktycznych działaniach, by sprawić, że każde szanujące się państwo powinno wstrzymywać się od rozmawiania i komunikowania się z nimi, to jest fakt". Ławrow odniósł się w ten sposób do ataku z użyciem dronów na Kreml, o który Rosja oskarża Ukrainę czemu Kijów zaprzecza.
Kolejny atak z użyciem dronów na rafinerię Ilski w Kraju Krasnodarskim w Rosji
Tym razem pożar po ataku objął 60 m2. Został ugaszony ok. 9 czasu moskiewskiego.
Czytaj więcej
Rafineria Ilski, w Kraju Krasnodarskim, została zaatakowana z użyciem drona drugi dzień z rzędu - informuje agencja TASS, powołując się na źródła w służbie ds. sytuacji nadzwyczajnych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 11,618 mln osób
Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 27 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 19,2 tys. osób a od 24 lutego - 9,842 mln osób.
Bill Clinton: W 2011 roku zrozumiałem, że Putin zaatakuje Ukrainę
"Financial Times" cytuje Billa Clintona, który stwierdził, że w 2011 roku zdał sobie sprawę, że "jest tylko kwestią czasu", by Władimir Putin zaatakował Ukrainę, po tym jak rozmawiał z prezydentem Rosji w szwajcarskim Davos. Putin miał w 2011 roku powiedzieć Billowi Clintonowi, że nie zgadza się z porozumieniem zawartym przez Borysa Jelcyna a wynegocjowanym przy udziale USA, na mocy którego Rosja zgodziła się na poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy w zamian za przekazanie Rosji arsenału atomowego znajdującego się na ukraińskim terytorium. Putin miał powiedzieć Clintonowi, że nie zgadza się z tym porozumieniem i nie czuje się nim związany.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali cztery rejony w obwodzie charkowskim
Gubernator obwodu, Ołeh Synehubow, informuje o ostrzale rejonów charkowskiego, iziumskiego, czuhujewskiego i kupiańskiego. W wyniku ostrzału nikt nie został ranny.
Brytyjski resort obrony: Rośnie liczba wypadków kolejowych w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zauważa, że w ostatnim czasie rośnie liczba wypadków kolejowych w Rosji, w pobliżu granicy z Ukrainą, co wiąże się z działaniami nieznanych sabotażystów. "Niemal z pewnością spowoduje tu krótkoterminowe, lokalne zakłócenia w transporcie kolejowym rosyjskiej armii" - czytamy w krótkiej analizie.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęło dwóch cywilów
Rannych w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zostało pięciu cywilów - podaje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Obwód chersoński ostrzelany 95 razy w ciągu doby
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. Z jego wpisu wynika, że w efekcie ostrzału rannych zostało dwoje cywilów.
W nocy nad obwodem dniepropietrowskim strącono dwa rosyjskie drony
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Serhij Łysak, na swoim kanale w serwisie Telegram. Łysak pisze też, że w nocy rosyjska artyleria ostrzelała Nikopol.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 193 210 żołnierzy, 3 710 czołgów, 7 224 pojazdy opancerzone, 2 978 zestawów artyleryjskich, 550 wyrzutni rakiet, 304 zestawy przeciwlotnicze, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 540 bezzałogowych statków powietrznych, 947 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 916 pojazdów (w tym cystern) i 373 jednostki sprzętu specjalnego.
Think tank: Rosja może wykorzystać atak na Kreml do odwoływania parad zwycięstwa
Według ISW Kreml może chcieć ograniczyć liczbę parad wojskowych, aby "ukryć degradację rosyjskiej armii", ponieważ w czasie tego typu wydarzeń Moskwa chwaliła się zaawansowanym sprzętem wojskowym, który dziś albo odgrywa kluczową rolę w walkach na Ukrainie i musi znajdować się w rejonie frontu, albo został zniszczony w czasie 14 miesięcy wojny.
Czytaj więcej
"Władze Rosji prawdopodobnie wykorzystają atak dronów na Kreml z 3 maja, by na większą skalę odwoływać parady wojskowe zaplanowane na Dzień Zwycięstwa 9 maja" - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: W ciągu doby strąciliśmy 18 z 24 irańskich dronów-kamikadze
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim najnowszym raporcie pisze, że w ciągu ostatniej dobry Rosja przeprowadziła zmasowany atak na cele na Ukrainie z użyciem dronów-kamikadze Shahed. Ukraińska obrona przeciwlotnicza miała strącić 18 z 24 takich dronów. W ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili też 10 ataków rakietowych, 75 ataków powietrznych i 65 ostrzałów artyleryjskich celów na Ukrainie.
Chrabota o ataku dronów na Kreml: Podgrzewanie nastrojów bez wątpienia ma wywołać efekt flagi
Uzasadnić eskalację albo brutalizację wojny. Sięgnięcie po nową broń. Albo, to w scenariuszu „z dużej chmury mały deszcz” rezygnację z defilady „ w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego”. Jak będzie, zobaczymy. Osobiście radziłbym ostrożność, coraz bardziej osaczony Kreml jest tak nieprzewidywalny, że możliwe są wszystkie scenariusze - pisze redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", Bogusław Chrabota.
Czytaj więcej
Czy za dronami kryje się ręka Kremla? To rzecz jasna tylko jedna z hipotez, nie mniej dla zwykłych Rosjan niezwykle wiarygodna
Ponad połowa dzieci uchodźczych z Ukrainy w wieku szkolnym pozostaje poza polskim systemem edukacji
Dzieci te uczą się online w ukraińskim systemie albo wcale. Nikt nie sprawdza, co się z nimi dzieje.
Czytaj więcej
56 proc. młodych uchodźców nie kształci się w krajowych placówkach. Przez pół roku ubyło ich 10 tys.
W kilku bazach w Rosji w stan gotowości bojowej postawiono bombowce Tu-22M zdolne do przenoszenia taktycznej broni jądrowej
Były prezydent i zastępca Putina w Radzie Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew nawołuje do „fizycznej likwidacji Zełenskiego” i współpracowników ukraińskiego prezydenta. Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin oświadczył, że rosyjski parlament będzie się domagał od Kremla użycia broni, która „jest zdolna powstrzymać i zniszczyć kijowski terrorystyczny reżim”.
Czytaj więcej
Od reakcji Władimira Putina po uderzeniu dronów na Kreml może zależeć przyszłość świata.
Prigożyn w najnowszym nagraniu pojawia się obok ciał poległych najemników
W nowym nagraniu twórca Grupy Wagnera znów domaga się amunicji i apeluje do ministra obrony, Siergieja Szojgu oraz szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, gen. Walerija Gierasimowa, by spojrzeli na ciała poległych.
Czytaj więcej
W najnowszym nagraniu umieszczonym w mediach społecznościowych, Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, pokazuje się obok ciał najemników poległych w walkach na Ukrainie i domaga się dostaw amunicji od rosyjskiej armii.
Obwód sumski ostrzelany 14 razy w ciągu doby
O ostrzale obwodu sumskiego, położonego na północy Ukrainy, informuje tamtejsza administracja obwodowa. Teren obwodu ostrzeliwany był 4 maja od rana - z artylerii i moździerzy. W wyniku ostrzału jedna osoba została ranna, uszkodzonych zostało też kilka budynków.
Wiceszef MSZ Rosji ostrzega przed "otchłanią konfliktu zbrojnego" między USA a Rosją
Słowa Siergieja Riabkowa padły po tym, jak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, oskarżył USA o współodpowiedzialność za atak z użyciem dronów na Kreml, który - zdaniem Moskwy - był ukraińską próbą zamachu na prezydenta Rosji, Władimira Putina. Pieskow przekonywał, że to USA wskazują Ukrainie cele takich ataków.
Czytaj więcej
Relacje między Rosją a USA znajdują się na krawędzi otwartego konfliktu zbrojnego - oświadczył na antenie rosyjskiej telewizji Siergiej Riabkow, wiceszef MSZ Rosji.
Pożar wsi Uspienka w obwodzie tiumeńskim w Rosji
3900 m2 objął pożar, który wybuchł we wsi Uspienka w obwodzie tiumeńskim. Z ogniem, który strawił 13 budynków mieszkalnych i zmusił do ewakuacji 360 osób, walczy 226 strażaków, 56 jednostek sprzętu gaśniczego i dwa śmigłowce Mi-8.
Ukraińska wiceminister obrony: Paszporty są bronią hybrydową Rosji
Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że "Rosja wydaje paszporty mieszkańcom tymczasowo okupowanych terytoriów, by móc legalnie prześladować Ukraińców". "Paszporty są bronią hybrydową Federacji Rosyjskiej. Rosyjska Federacja walczy nie tylko rakietami, artylerią, propagandą i informacją, ale też paszportami (...)" - pisze Malar, która następnie wyjaśnia, że Rosjanie wykorzystują przyznawanie rosyjskiego obywatelstwa, by "wzmocnić reżim karny na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy". "Otrzymanie rosyjskiego paszportu legalizuje brutalne działania Federacji Rosyjskiej przeciw obywatelowi, ponieważ w niektórych przypadkach taka przemoc jest dopuszczalna w świetle prawa Federacji Rosyjskiej. Tak, jest to naruszenie norm prawa międzynarodowego, ale posiadanie rosyjskiego obywatelstwa de facto pozbawia Ukrainę i społeczność międzynarodową możliwości niesienia skutecznej pomocy" - wyjaśnia ukraińska wiceminister obrony.
"The Sun": Wielka Brytania wysłała fregatę, by monitorować ruch rosyjskich okrętów na Morzu Północnym
Brytyjska fregata, wysłana do monitorowania ruchów rosyjskich okrętów, ma być uzbrojona w pociski przeciwokrętowe Harpoon - podaje brytyjski tabloid, powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony. Rozmówca gazety mówi, że brytyjskie władze "są świadome, iż niewielka liczba rosyjskich okrętów prowadzi ćwiczenia w pobliżu Wielkiej Brytanii".
Siergiej Ławrow spotkał się z szefem MSZ Chin
W czasie spotkania szefa MSZ Rosji z Qin Gangiem, szefem chińskiej dyplomacji, chiński minister zadeklarował, że jego kraj jest gotów do koordynowania wraz z Rosją wysiłków, których celem będzie polityczne rozwiązanie "kryzysu na Ukrainie" - wynika z komunikatu chińskiego MSZ. Qin powiedział, że Chiny będą nadal "dążyć do pokoju i negocjacji" oraz że "są gotowe do utrzymywania kontaktów i koordynowania działań z Rosją, aby wnieść istotny wpływ do politycznego rozwiązania kryzysu".
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 3 na 4 maja eksplozje rozlegały się w obwodzie kijowskim, Odessie i obwodzie zaporoskim. Tej samej nocy na terenie dwóch rafinerii w Rosji - w obwodzie rostowskim i Kraju Krasnodarskim - miało dojść do pożarów w wyniku ataków dronów. Według danych przekazywanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy Rosja straciła na Ukrainie już ok. 192 590 żołnierzy.