Rada UE zatwierdziła przyznanie miliarda euro na amunicję dla Ukrainy

W piątek Rada UE zdecydowała o przyznaniu miliarda euro z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju na dostarczenie Ukrainie amunicji artyleryjskiej.

Publikacja: 05.05.2023 18:11

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 155 mm haubicoarmaty samobieżne AS-90 wraz z amunicją i usługami z

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 155 mm haubicoarmaty samobieżne AS-90 wraz z amunicją i usługami związanymi ze szkoleniem.

Foto: MoD UK/Sgt Si Longworth RLC

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 436

W ramach pomocy UE sfinansuje dostarczenie Ukrainie 155-mm pocisków artyleryjskich i, w razie potrzeby, rakiet, które zostaną wspólnie zamówione przez państwa członkowskie UE od europejskiego przemysłu obronnego.

Środki zostaną przyznane producentom w UE i Norwegii, natomiast komponenty do produkcji mogą być kupowane poza krajami wspólnoty i Norwegią.

Ta kompromisowa formuła ma rozwiązać spór między poszczególnymi członkami UE, którzy nie mogli dojść do porozumienia w sprawie podpisania umów na zakup amunicji z krajami trzecimi.

Czytaj więcej

Rosjanie coraz lepiej radzą sobie z amerykańskimi systemami HIMARS

Kwota 1 mld euro zostanie przekazana dodatkowo obok takiej samej sumy przeznaczonej na rekompensatę dla państw członkowskich UE za pomoc wojskową dla Ukrainy. Została ona zatwierdzona przez Radę Unii Europejskiej w połowie kwietnia.

- Dzisiejsza decyzja to kolejny ważny krok w kierunku dostarczenia Ukrainie większej ilości amunicji. Ukraińskie Siły Zbrojne potrzebują znacznych ilości amunicji do obrony ukraińskiego narodu i terytorium. Potrzebują jej szybko. Wraz z poprzednią decyzją o szybkim dostarczeniu amunicji z istniejących zapasów, przeznaczamy na ten cel 2 mld euro, dzięki czemu łączne wsparcie wojskowe UE dla Ukrainy wynosi 5,6 mld euro - przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

"Z satysfakcją przyjmuję długo oczekiwane zatwierdzenie przez Radę UE drugiej transzy w wysokości 1 mld euro na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy. Krok ten wzmacnia długoterminowe zdolności obronne Ukrainy i jej zdolność do odparcia rosyjskiej agresji" - skomentował decyzję UE szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Polityka
Prezydent Iranu zapewnia, że jego kraj nie chciał zamordować Donalda Trumpa