Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W Awdijiwce ukraińskim władzom nie udało się ewakuować tylko jednego dziecka, które jest ukrywane przez rodziców.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosja ostrzelała 7 osad w obwodzie sumskim
Siły rosyjskie ostrzelały 24 kwietnia siedem społeczności w obwodzie sumskim, wystrzeliwując ponad 80 pocisków z różnych rodzajów broni, poinformowała na Facebooku Administracja Wojskowa Obwodu Sumskiego.
Prezydent Litwy: „Czerwone linie” dotyczące pomocy wojskowej dla Ukrainy muszą zostać przekroczone
Wszelkie narzucone „czerwone linie” dotyczące pomocy wojskowej dla Ukrainy muszą zostać przekroczone, aby zapewnić jej zwycięstwo nad Rosją, powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda w wywiadzie dla "Spiegla".
- Jest dla mnie całkiem jasne, że musimy przekroczyć wszystkie czerwone linie. W przeciwnym razie tracimy czas. Każdego dnia ludzie są zabijani i torturowani. Deportacje dzieci są na porządku dziennym, podobnie jak bombardowanie infrastruktury. straciliśmy czas, ponieważ długo wahaliśmy się przed podjęciem pewnych decyzji – powiedział Nauseda.
Prezydent Litwy podkreślił, że decyzja zachodnich sojuszników o dostawie czołgów po tylu tygodniach wojny wiązała się z „bardzo wysokimi kosztami” i że konieczne jest zrozumienie, że Rosja jest „bardzo niebezpiecznym agresorem, który nie zna granic”.
UE pomoże Mołdawii oprzeć się rosyjskim próbom destabilizacji
Około 40 ekspertów z krajów UE, w tym specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, przyjedzie do Kiszyniowa w maju. Dwuletnia misja powinna pomóc w obronie przed rosyjską ingerencją.
„Jesteśmy świadkami ciągłych rosyjskich prób destabilizacji Mołdawii” – powiedział szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell. UE rozważa też nałożenie sankcji na prorosyjskich oligarchów mołdawskich.
Partyzanci wysadzili w powietrze rosyjski punkt kontrolny
Ukraińscy partyzanci wysadzili 23 kwietnia punkt kontrolny rosyjskich najeźdźców w obwodzie chersońskim - podało Narodowe Centrum Oporu.
„Partyzanci przeprowadzili udaną operację na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu chersońskiego. W szczególności wieczorem 23 kwietnia pod Oleszkami wysadzono w powietrze punkt kontrolny w pobliżu infrastruktury wojskowej” – czytamy w raporcie.
Rosja oskarża Ukrainę o złamanie warunków umowy zbożowej
W poniedziałek rano warunki „umowy zbożowej” zostały omówione przez rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa i szefa ONZ António Guterresa.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony oskarżyło Ukrainę o naruszenie warunków „umowy zbożowej”. Rosja twierdzi, że Kijów wykorzystał przydzielone trasy do ataku dronami na Zatokę Streletską w Sewastopolu na anektowanym Krymie.
Porzucone walizki w ambasadzie Rosji w USA
Trwa poszukiwanie kobiety, która zostawiła bagaże przy budynku placówki dyplomatycznej.
Czytaj więcej
Niezidentyfikowana kobieta zostawiła w poniedziałek dwie walizki w ambasadzie Rosji w Waszyngtonie. Na miejsce wezwano tajne służby USA, ekspertów od materiałów wybuchowych oraz przedstawicieli innych amerykańskich służb ratowniczych.
UE i Ukraina będą uznawać orzeczenia sądowe w sprawach cywilnych i handlowych
Unia Europejska i Ukraina będą w przyszłości wzajemnie uznawać i wykonywać swoje orzeczenia sądowe w sprawach cywilnych i handlowych.
Państwa członkowskie UE zagłosowały za nawiązaniem stosunków z Ukrainą na mocy odpowiedniej umowy międzynarodowej – poinformowała Rada UE.
Rada ustaliła, że na Ukrainie nie ma ku temu zasadniczych przeszkód – na przykład w odniesieniu do niezawisłości sądownictwa, poszanowania praw podstawowych i walki z korupcją.
Polskie samorządy prawnicze za zakazem pomocy dla Rosjan
Zakaz świadczenia pomocy prawnej Rosji został nałożony przez Komisję Europejską jako jedna z sankcji po wybuchu wojny w Ukrainie. Dotyczy on zarówno zwykłych obywateli jak i osób prawnych.
Czytaj więcej
CCBE – Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy nie przystąpi do postępowania przed TSUE ws. zakazu świadczenia pomocy prawnej dla firm i obywateli Rosji.
Bachmut z lotu ptaka. Tak wygląda miasto po roku rosyjskiej inwazji
Przed wojną Bachmut zamieszkiwało ponad 70 tysięcy ludzi.
Ukraina: Rosja stosuje w Bachmucie "taktykę syryjską"
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby rosyjskie samoloty przeprowadziły 47 nalotów, a ponad 30 szturmów naziemnych zostało odpartych.
Wiceminister obrony Hanna Maliar oceniła, że Rosjanie w Bachmucie stosują "taktykę syryjską" - całkowitego niszczenia budynków i innych obiektów.
Kirby: Rosyjska armia może przejść do ofensywy w kilku miejscach frontu
- Nie wiemy dokładnie, gdzie i jak to zrobią, ale chcemy mieć pewność, że Ukraińcy będą w stanie lepiej się przed tym bronić. Jeśli zdecydują się na własne działania ofensywne, będą mogli je przeprowadzić - powiedział koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby w wywiadzie dla Głosu Ameryki.
Czytaj więcej
Po poprawie warunków pogodowych na Ukrainie wojska rosyjskie mogą przejść do ofensywy w kilku rejonach frontu – powiedział koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby w rozmowie z „Głosem Ameryki”.
Mieszkańcy obwodu biełgorodzkiego handlowali bronią kupioną od wojsk
Dwóch mieszkańców obwodu biełgorodzkiego zostało zatrzymanych za próbę odsprzedaży broni zakupionej od wojska
Według FSB zatrzymani kupowali karabiny szturmowe i amunicję od rosyjskiego wojska w pobliżu granicy z Ukrainą i próbowali odsprzedać broń.
Chiny dystansują się od wypowiedzi swojego ambasadora we Francji
Kilku ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej stwierdziło, że komentarze ambasadora Lu Shaye, w których kwestionował on suwerenność Ukrainy i innych byłych państw radzieckich, były nie do przyjęcia i zwróciło się do Pekinu o zajęcie stanowiska.
Czytaj więcej
Rzeczniczka MSZ Mao Ning powiedziała, że Pekin szanuje status byłych państw członkowskich Związku Radzieckiego jako suwerennych narodów po upadku Związku Radzieckiego. - To jest oficjalne stanowisko Chin - zapewniła Mao Ning.
List z nieznaną substancją w ambasadzie Francji w Moskwie
Informację podał Reuters, powołując się na propagandową rosyjską agencję TASS.
Czytaj więcej
Do ambasady francuskiej w Moskwie wysłano list zawierający nieznaną substancję - podał Reuters, powołując się na rosyjską reżimową agencję TASS.
Ukraińcy zestrzelili w ciągu dnia 9 rosyjskich dronów
Jednostki Sił Powietrznych Ukrainy zniszczyły 24 kwietnia dziewięć rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych.
Wśród nich było sześć dronów szturmowych Shahed-136.
Przestrzeń nad moskiewskim lotniskiem Wnukowo zamknięta
Przestrzeń powietrzna nad lotniskiem Wnukowo w Moskwie została czasowo zamknięta z powodu informacji o niezidentyfikowanym dronie - poinformowały rosyjskie media.
Pieskow o polskiej rusofobii: Nienawidzą nas jak szaleni
Rzecznik Kremla dodał, że prędzej czy później rusofobia minie, jak "każda ostra choroba", ale taka jest sytuacja w tej chwili.
Czytaj więcej
Polska jest teraz po prostu ogarnięta atakiem rusofobii, oni nas nienawidzą, po prostu nienawidzą jak szaleni - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podczas maratonu edukacyjnego "Wiedza" - pisze rosyjski dziennik "Izwiestia"
Podolak zaprzecza informacjom "The Washington Post"
"Takie publikacje, z obowiązkowym odniesieniem do „anonimowych źródeł”, spełniają tylko jedną katastrofalną funkcję: kształtują opinię publiczną w zachodnich stolicach, tak jakby Ukraina była nierozsądnym, infantylnym i impulsywnym krajem, któremu dorośli mogą niebezpiecznie powierzyć poważną broń" - napisał doradca szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego.
Premier Estonii wzywa do rozmów o członkostwie Ukrainy w UE
Podczas wizyty w Żytomierzu premier Kaja Kallas wyraziła nadzieję, że rozmowy o członkostwie w UE z Kijowem mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Kallas, rozmawiając z Zełenskim, powiedziała, że Ukraina musi dążyć do spełnienia standardów członkostwa w UE.
- To będzie trudny proces, a wymagania muszą zostać spełnione w 100 procentach - powiedziała. - Mamy nadzieję, że Ukraina może rozpocząć negocjacje akcesyjne z UE jeszcze w tym roku.
Szef wywiadu: Staramy się o wymianę "wszyscy za wszystkich"
Kyryło Budanow przyznał, że obecnie strony są coraz bliższe podpisania odpowiednich umów.
Czytaj więcej
Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, potwierdził, że strony prowadzą takie negocjacje i są "coraz bliższe" wdrożenia odpowiednich umów.
Szef unijnej dyplomacji o zakupie amunicji dla Ukrainy
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że jest „pewny”, że UE sfinalizuje w ciągu kilku dni plan zakupu amunicji dla Ukrainy.
- Tak, nadal istnieje pewna różnica zdań. Ale jestem pewien, że wszyscy zrozumieją, że sytuacja jest niezwykle pilna – powiedział dziennikarzom Borrell, gdy przybył na spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu. - Jestem pewien, że w najbliższych dniach osiągniemy porozumienie – dodał.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wyraził w zeszłym tygodniu poważne zaniepokojenie, że podpisana w zeszłym miesiącu przełomowa umowa dotycząca wspólnego zakupu pocisków artyleryjskich przez kraje UE dla Kijowa nie została jeszcze wdrożona
- Dla Ukrainy koszt bezczynności mierzy się życiem ludzkim – ostrzegł.
Rosjanie zaminowują pola pod Melitopolem
Mer Melitopola Iwan Fiodorow poinformował, że rosyjskie wojsko układa miny na polach uprawnych i drogach gruntowych w pobliżu wsi Wesele w obwodzie melitopolskim.
"Rolnikom, którzy początkowo byli zmuszeni do obsiewania ziemi, zabroniono teraz pracy na polach” – przekazał Fiodorow.
Wspólne oświadczenie ambasadorów UE przy ONZ
- Rosja próbuje przedstawiać się jako obrońca Karty Narodów Zjednoczonych i multilateralizmu. Nic nie może być dalsze od prawdy. To cyniczne - powiedział ambasador UE przy ONZ Olof Skoog w imieniu krajów członkowskich.
Czytaj więcej
Tuż przed rozpoczęciem posiedzenia RB ONZ, której w tym miesiącu rotacyjnie przewodniczy Rosja, wszyscy ambasadorowie Unii Europejskiej wydali wspólne oświadczenie potępiające działania Rosji na Ukrainie.
Ławrow oskarża Zachód o „niszczenie globalizacji”
Rosyjski minister spraw zagranicznych powiedział, że ONZ „przeżywa głęboki kryzys”, który jest spowodowany „zastąpieniem przez USA prawa międzynarodowego porządkiem opartym na pewnych zasadach”.
Ławrow przewodzi dziś obradom RB ONZ, z racji przejęcia przez Rosję rotacyjnego przewodnictwa w tej organizacji.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przewodniczy poniedziałkowemu posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Powiedział, że świat znalazł się w bardziej niebezpiecznej sytuacji niż nawet podczas zimnej wojny. Guterres
Premier Estonii Kaja Kallas z wizytą na Ukrainie
Kaja Kallas i prezydent Wołodymyr Zełenski spotkali się w Żytomierzu, mieście na zachód od Kijowa, które było historycznym węzłem komunikacyjnym łączącym Mińsk na Białorusi, stolicę Polski Warszawę i stolicę Ukrainy.
"Jestem tutaj z mocnym przesłaniem – wierzę w zwycięstwo Ukrainy i wierzę w Ukrainę jako dobrze prosperującą liberalną demokrację, która należy do euroatlantyckiej rodziny" - napisała Kallas w mediach społecznościowych.
Péter Szijjártó skarży się na atmosferę w UE
Szijjártó stwierdził, że wojownicza atmosfera w UE przejawia się również atakowaniem krajów, które powiadają się za dążeniem do pokojowych negocjacji między Ukraina i Rosją.
Czytaj więcej
Zdecydowana większość państw członkowskich dostarczyłaby Ukrainie więcej broni za jeszcze większe pieniądze i jeszcze szybciej, podczas gdy zwolennicy negocjacji pokojowych są atakowani - powiedział w Luksemburgu minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó.
Ministrowie obrony Rosji, Iranu, Turcji i Syrii spotkają się w Moskwie
Spotkanie potwierdził minister obrony Turcji Hulusi Akar.
- Naszym celem jest rozwiązanie problemów w drodze negocjacji i jak najszybsze zaprowadzenie pokoju i spokoju w regionie – powiedział.
Ministrowie obrony Turcji, Rosji i Syrii oraz szefowie wywiadów spotkali się w Moskwie w grudniu ub.r. i postanowili kontynuować spotkania.
Ankara wielokrotnie wyrażała chęć ułatwienia zawieszenia broni między Moskwą a Kijowem.
Rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin, powiedział w styczniu, że Turcja „jest gotowa naciskać na lokalne zawieszenie broni i niewielkie lokalne deeskalacje” na Ukrainie.
Ambasada Chin we Francji: Wypowiedź ambasadora to jego prywaty punkt widzenia
"Komentarz ambasadora Chin w Paryżu był wyrazem osobistego punktu widzenia, nie powinien być nadinterpretowany i nie jest oświadczeniem chińskich władz" - poinformowała ambasada Chin we Francji w komunikacie.
Ambasador Lu Shaye powiedział w wywiadzie wyemitowanym w piątek we francuskiej telewizji, że historycznie Krym był częścią Rosji i został zaoferowany Ukrainie przez byłego sowieckiego przywódcę Nikitę Chruszczowa.
Dyplomata powiedział też, że kraje byłego Związku Radzieckiego, które po jego upadku odzyskały niepodległość", nie mają czynnego statutu w prawie międzynarodowym.
Pojawiają się doniesienia o pojawieniu się na wschodnim brzegu Dniepru ukraińskich żołnierzy
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną poinformował, że nie znalazł żadnych dowodów na przeprawienie się ukraińskich oddziałów na okupowany brzeg rzeki. Przeciwnie sądzą inni zachodni analitycy, którzy na podstawie zdjęć i nagrań wideo doszli do wniosku, że Ukraińcy jednak tam są. Ale ewentualna obecność Ukraińców na drugim brzegu Dniepru nie wpływa na przebieg walk na froncie, nie prowadzi też do koncentracji dodatkowych, rosyjskich sił naprzeciw zagrożonych odcinków. Rosjanie najwyraźniej uważają, że wystarczą przeszkody naturalne.
Czytaj więcej
Rosjanie biją na alarm, że ukraińskie oddziały przeprawiają się na wschodni brzeg rzeki.
Rosjanie zaczęli oszczędzać
W Rosji spad sprzedaż komputerów i laptopów,
Czytaj więcej
O jedną trzecią mniej wydali Rosjanie na stacjonarne komputery i laptopy w pierwszym kwartale tego roku. Sprzedaż spada coraz szybciej. Rosjanie oszczędzają na sprzęcie.
Memoriał: W Rosji nieznani sprawcy zniszczyli pomnik upamiętniający polskich i litewskich zesłańców
Na pomniku umieszczony był napis: "Tutaj pochowano Litwinów i Polaków, ofiary represji politycznych 1945 roku", a także "Pamiętamy o was, kochamy was, tęsknimy. Rodacy". Ponadto na metalowych płytach wypisano nazwiska ofiar represji radzieckich.
Czytaj więcej
W rosyjskim Kraju Permskim zniszczono pomnik upamiętniający polskich i rosyjskich zesłańców - informuje rosyjska organizacja pozarządowa Memoriał dokumentująca stalinowskie zbrodnie,
Wicemarszałek parlamentu Węgier o Ukrainie w NATO: Potrzebna jest zgoda ze strony Kremla
- Bez ryzyka rozpoczęcia wojny przystąpienie Ukrainy jest możliwe tylko wtedy, gdy Rosja zatwierdzi je w formie porozumienia - uważa wiceprzewodnicząca węgierskiego parlamentu.
Czytaj więcej
Wiceprzewodnicząca węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Dora Duro (Ruch Naszej Ojczyzny) powiedziała, że przystąpienie Ukrainy do NATO bez większych zagrożeń dla bezpieczeństwa jest możliwe tylko wtedy, gdy Rosja zatwierdzi taki krok w formie porozumienia.
Wiceminister kultury Ukrainy: Potrzeba 100 mld dol. na odbudowę obiektów kultury na Ukrainie
W wyniku wojny na Ukrainie 1 373 instytucji kultury i ponad 550 monumentów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Ich odbudowa będzie wymagać ok. 100 mld dolarów - przekonywała wiceminister kultury Ukrainy, Halyna Hryhorenko, w rozmowie z austriackim dziennikiem "Die Presse".
Strona rosyjska informuje o ukraińskim ataku na skład paliw w okupowanej części obwodu ługańskiego
Do ataku na skład paliw w miejscowości Rowenki Ukraińcy mieli użyć dwóch dronów szturmowych Mugin-5 Pro.
Prezydent Litwy: Potrzeba mechanizmu szybkiej integracji Ukrainy z NATO
Gitanas Nauseda, prezydent Ukrainy oświadczył, że "zamiast powtarzać formułki o polityce otwartych drzwi NATO, trzeba znaleźć konkretny mechanizm szybkiego włączenia Ukrainy w przestrzeń NATO po zakończeniu wojny".
Budanow planował ataki na Rosję. Interweniowali Amerykanie
Wywiad wojskowy Ukrainy przygotowywał się do przeprowadzenia ataków na cele w Rosji w rocznicę inwazji. Decyzję odłożono po prośbie ze strony władz USA.
Czytaj więcej
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy, Kyryło Budanow, planował śmiałe ataki głęboko wewnątrz Rosji, które zaniepokoiły urzędników w Waszyngtonie.
Resort obrony Rosji potwierdza doniesienia o próbie ataku na port w okupowanym Sewastopolu
Ministerstwo Obrony Rosji potwierdziło wcześniejsze doniesienia szefa władz okupacyjnych Sewastopolu o ataku z użyciem dronów morskich na port - bazę Floty Czarnomorskiej, do którego doszło w poniedziałek o 3:30 czasu moskiewskiego. Ze słów gen. Igora Konaszenkowa, rzecznika resortu obrony Rosji wynika, że drony zostały zniszczone przed dotarciem do celów.
Ukraina umieściła irlandzką firmę na czarnej liście sponsorów rosyjskiej wojny
Peninsula Petroleum Limited osiąga ogromne zyski z dostaw paliwa tankowcom przewożącym rosyjską ropę.
Czytaj więcej
Irlandzka firma Peninsula Petroleum Limited osiąga ogromne zyski z dostaw paliwa tankowcom przewożącym rosyjską ropę. Ukraina umieściła firmę na swojej czarnej liście sponsorów rosyjskiej wojny.
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: Wojna się skończy, gdy odzyskamy Krym i Donbas
- Jeśli Krym zostanie odbity jako ostatni (z rąk Rosji - red.) - to będzie koniec (wojny). Jeśli Krym zostanie odbity najpierw, a Donbas nie zostanie odbity - to nie będzie koniec. To jedyny sposób zakończenia wojny - powrót do granic podobnych do tych z 1991 roku. Jest niemożliwe, nierealistyczne zakończenie wojny bez rozwiązania kwestii terytorialnych - mówił w rozmowie z ukraińskim radiem szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, Kyryło Budanow. Budanow wyraził też przekonanie, że Rosjanie nie użyją broni atomowej, jeśli Ukraińcy wejdą na Krym.
ISW: Czy Rosjanie będą w stanie zatrzymać planowaną przez Ukrainę kontrofensywę?
Ocenę aktualnego stanu rosyjskiej armii przeprowadzili analitycy amerykańskiego think tanku.
Czytaj więcej
Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim poniedziałkowym raporcie informuje, że wszystkie rosyjskie wojska powietrznodesantowe są już zaangażowane w działania ofensywne lub defensywne na Ukrainie, a Rosja musiałaby rozmieścić znaczne rezerwy, aby przeprowadzić większą ofensywę.
Władimir Putin zaproszony na szczyt grupy BRICS w RPA
Kreml poinformował, że prezydent Rosji, Władimir Putin, został zaproszony na szczyt grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA), który odbędzie się w sierpniu w Republice Południowej Afryki.
Pieskow potwierdza, że jego syn walczył na Ukrainie
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, potwierdził słowa swojego syna, który oświadczył wcześniej, że brał udział w walkach na Ukrainie w szeregach Grupy Wagnera. Dopytywany dlaczego Pieskow junior nie walczył na Ukrainie w szeregach rosyjskiej armii, rzecznik Kremla odparł, że jego syn "służył już w armii i wypełnił konstytucyjny obowiązek". - Podjął taką decyzję (by walczyć w szeregach Grupy Wagnera - red.), jest dorosły. Tak, rzeczywiście, brał udział w SWO (specjalna operacja wojskowa - tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) - dodał.
80 eurodeputowanych chce wydalenia chińskiego ambasadora z Francji
Powodem jest wypowiedź Lu Shaye podważająca suwerenność m.in. państw bałtyckich i Ukrainy.
Czytaj więcej
Kraje powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego nie są podmiotami prawa międzynarodowego - uważa ambasador ChRL we Francji Lu Shaye. Co na to Pekin?
Francuska sieć nie opuści Rosji
Leroy Merlin nie zamierza zamykać sklepów pod naporem międzynarodowej krytyki.
Czytaj więcej
Francuska sieć sklepów budowlanych, która pod naporem międzynarodowej krytyki i bojkotu sklepów (także w Polsce), po roku zdecydowała się przestać zarabiać w Rosji, liczy, że szybko tu wróci. Dlatego nie sprzeda swoich magazynów, wypełnionych towarami.
Morawiecki wraz z premierem Czech i Słowacji na łamach "Foreign Affairs": Nie chcemy wojny z Rosją. Rosja jej chce
"Zakończenie wojny, przy którym Rosja nadal będzie posiadać Krym i tereny na wschodzie Ukrainy, będzie jak wysłanie zaproszenia dla wszystkich autorytarnych szaleńców, którzy sądzą, że jest czymś w porządku najeżdżanie sąsiadów na podstawie sfabrykowanych powodów, nienawistnych narracji i zabijając w efekcie setki i tysiące niewinnych cywilów" - ostrzegają premierzy Polski, Czech i Słowacji.
Czytaj więcej
"Ukraina nie chce być w stanie wojny z Rosją. My też nie" - piszą na łamach amerykańskiego magazynu "Foreign Affairs" premierzy Polski, Czech i Słowacji.
9 maja w Moskwie bez zagranicznych gości. Przyjedzie tylko prezydent Kirgistanu
Rosjanie z powodu obaw przed ewentualnym atakiem Ukrainy odwołują wiele publicznych wydarzeń.
Czytaj więcej
Prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow będzie jedynym zagranicznym przywódcą, który dołączy do prezydenta Rosji Władimira Putina na obchodach Dnia Zwycięstwa 9 maja - podała gazeta "Wiedomosti", powołując się na źródło dyplomatyczne i rozmówcę bliskiego administracji prezydenckiej.
Cudzoziemcy kupują mieszkania w Polsce. Najwięcej Ukraińcy
Pod względem metrażu Ukraińcy kupili więcej mieszkań, niż łącznie obywatele kolejnych 20 krajów, w tym m.in. Niemiec, Białorusi, Rosji, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii. Po 2014 r. udział obywateli Ukrainy w transakcjach mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców wzrósł z 13 proc. do 43 proc.
Czytaj więcej
W 2022 r. w ręce cudzoziemców trafiło blisko 14,4 tys. mieszkań. Najwięcej kupili ich obywatele Ukrainy. Coraz większą grupę cudzoziemców kupujących mieszkania w Polsce stanowią obywatele Białorusi. Tak wynika z danych portalu GetHome.
Rosjanie przerzucili brygadę czołgów w pobliże Awdijiwki
Informacje takie przekazał przedstawiciel ukraińskiej armii Ołeksij Dmytraszkiwski. Z jego słów wynika, że Ukraińcy spodziewają się, iż Rosjanie wkrótce rzucą sprowadzoną w rejon Awdijiwki brygadę czołgów do szturmu w kierunku miasta.
Rosjanie informują o ukraińskim dronie znalezionym w lesie pod Moskwą
Maszyna miała transportować 17 kg materiałów wybuchowych, ale prawdopodobnie zabrakło paliwa, by dotrzeć do celu.
Czytaj więcej
Rosyjskie media poinformowały, że w rejonie Moskwy znaleziono drona rzekomo wyprodukowanego na Ukrainie. Na jego pokładzie miało znajdować się 17 kilogramów materiałów wybuchowych.
W ciągu doby obwód zaporoski został ostrzelany ponad 100 razy
Jak informuje szef lokalnej administracji obwodowej, Jurij Małaszko, obwód zaporoski był ostrzeliwany z artylerii, wyrzutni rakiet, a także atakowany z powietrza, w tym przy użyciu dronów.
W sieci pojawiło się nagranie ilustrujące nocny atak ukraińskich dronów na Sewastopol
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: Rosja nie zwiększa liczebności swoich sił na Białorusi
- Nie odnotowaliśmy żadnych niestandardowych działań wzdłuż granicy (z Białorusią). Oczywiście, rosyjska armia nadal jest tam obecna, ale angażuje się w szkolenie (rezerwistów - red.) a liczebność rosyjskich żołnierzy nie zmieniła się w ostatnim czasie - mówił Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy w rozmowie z ukraińskim radiem.
SBU aresztowała agentkę FSB, która szukała zatrudnienia we władzach obwodu czerkaskiego
Zatrzymana kobieta miała zbierać informacje na temat miejsc stacjonowania i ruchów ukraińskiej armii w obwodzie czerkaskim. Ponadto aresztowana miała szerzyć dezinformację na temat wojny na Ukrainie i usprawiedliwiała działania najeźdźców. Dodatkowo kobiecie polecono, by zatrudniła się w lokalnych władzach w celu prowadzenia działań wywiadowczych i dywersyjnych.
Ukraiński wywiad: Rosjanie nie planują rozszerzenia ofensywy, przeszli do obrony
Na pytanie czy są jakieś przesłanki wskazujące, że Rosjanie przygotowują się do zintensyfikowania swoich działań lub rozpoczęcia ofensywy na innym odcinku frontu, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, Kyryło Budanow stwierdził, że Rosjanie "nie mają takich planów".
Czytaj więcej
Rosjanie na całej długości frontu na Ukrainie przeszli do obrony, jedyne miejsca, w których podejmują działania ofensywne to Bachmut i Awdijiwka oraz Marjinka - wynika z wypowiedzi szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego, Kyryło Budanowa.
Pięciu cudzoziemców walczących po stronie Ukrainy stanie przed sądem w Rosji
Agencja Interfax informuje, że przed sądem wojskowym Południowego Okręgu Federacji Rosyjskiej staną obywatele Wielkiej Brytanii: Joe Harding, Dylan Hill i Andrew Hill, Chorwaty Vekoslav Prebeg i Szwed Matthias Gustavsson. Wszyscy oni mieli brać udział w walkach na Ukrainie po stronie ukraińskiej armii. Agencja Interfax określa ich mianem "najemników".
W pierwszym kwartale 2023 roku PKB Białorusi zmniejszyło się o 2,1 proc. rok do roku
O spadku PKB Białorusi informuje Białoruski Komitet Statystyczny (Biełstat). Z jego danych wynika też, że inflacja na Białorusi - rok do roku - wyniosła w I kwartale 2023 roku 9,4 proc.
Brytyjski resort obrony: Rosja przyznaje swoje paszporty, by "rusyfikować" okupowane części Ukrainy
W najnowszym raporcie brytyjskiego Ministerstwa Obrony na temat sytuacji na Ukrainie czytamy, że Rosjanie zmuszają mieszkańców okupowanych części Ukrainy, by przyjmowali rosyjskie paszporty. W okupowanej części obwodu chersońskiego mieszkańcy zostali ostrzeżeni, że zostaną deportowani i pozbawieni majątku, jeśli do 1 czerwca 2023 roku nie przyjmą rosyjskiego obywatelstwa. Zdaniem Brytyjczyków Rosjanie w ten sposób "rusyfikują" okupowane części Ukrainy.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało ponad 11,342 mln osób
Z danych Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 27,6 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 26,1 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 9,569 mln osób.
Chiny skrytykowane za wypowiedź na temat suwerenności krajów byłego Związku Radzieckiego
Chiński ambasador w Paryżu stwierdził, że niektóre kraje byłego Związku Radzieckiego w świetle prawa "nie są suwerenne".
Czytaj więcej
Francja oraz kraje bałtyckie: Estonia, Łotwa i Litwa wyraziły dezaprobatę po tym, jak ambasador Chin w Paryżu zakwestionował suwerenność byłych państw Związku Radzieckiego, takich jak Ukraina.
Miedwiediew odpowiada groźbą na możliwy krok państw G7
"Pomysł kretynów z G7 o całkowitym domyślnym zakazie eksportu do naszego kraju jest o tyle doskonały, że zakłada również kontr zakaz importu z naszego kraju w najbardziej wrażliwych dla G7 kategoriach. W takim przypadku skończy się dla nich umowa zbożowa i wiele innych potrzebnych rzeczy" - przekazał były prezydent Rosji.
Czytaj więcej
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że jeśli państwa G7 zakażeą eksportu do Rosji, Moskwa zareaguje wypowiedzeniem umowy o transporcie zboża przez Morze Czarne
Syn Pieskowa opowiada o walce na froncie. Podważono jego wersję
Syn rzecznika Kremla miał dołączyć do najemników z Grupy Wagnera. Kilka dowodów temu zaprzecza.
Czytaj więcej
Syn rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa, przekonuje, że na początku inwazji Rosji na Ukrainę dołączył do najemników z Grupy Wagnera i walczył na froncie. W wersję przedstawianą przez Nikołaja Chowlesa nie wierzą niezależne rosyjskie media.
Obwód chersoński ostrzelany 83 razy w ciągu doby
W ciągu ostatniej doby na obwód chersoński spadły 412 pociski - informuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału zginęło dwóch cywilów, a sześciu zostało rannych.
Prigożyn zapowiada, że rosyjscy najemnicy nie będą już brać jeńców
Założyciel Grupy Wagnera w ten sposób, reaguje na nagranie, które ma być przechwyconą rozmową ukraińskich żołnierzy.
Czytaj więcej
Założyciel Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, zapowiedział, że rosyjscy najemnicy nie będą już brać do niewoli ukraińskich żołnierzy, a zamiast tego "zabiją wszystkich na polu walki".
Rankiem rosyjska armia ostrzelała obwód czernihowski
O ostrzale rosyjsko-ukraińskiego pogranicza w obwodzie czernihowskim informuje Dowództwo Operacyjne "Północ".
W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol z ciężkiej artylerii
Informacje takie podaje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 187 080 żołnierzy, 3 683 czołgi, 7 139 pojazdów opancerzonych, 2 849 zestawów artyleryjskich, 539 wyrzutni rakiet, 289 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 413 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 753 pojazdy (w tym cysterny), 339 jednostek sprzętu specjalnego.
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono 10 rosyjskich dronów
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 14 uderzeń na zgrupowania rosyjskich sił. Ponadto w ciągu ostatnich 24 godzin nad Ukrainą zestrzelono dwa drony rozpoznawcze i osiem dronów-kamikadze Lancet.
Prof. Norman Davies: Siły zbrojne Władimira Putina są definitywnie za słabe, aby zająć całą Ukrainę
Oczywiście ani Putin nigdy się do tego nie przyzna, ani też Rosjanie nie oddadzą dobrowolnie terenów, które udało im się zająć. Nie zrezygnują z owoców swojego cząstkowego zwycięstwa. W moim przekonaniu całkiem możliwe jest, że państwa te zdecydują się w pewnym momencie na zawieszenie broni, ale nie podpiszą jakiegoś oficjalnego traktatu pokojowego. Może wówczas wykreować się sytuacja podobna lub wręcz analogiczna do tej, jaka po wojnie zaistniała na polskich Ziemiach Odzyskanych. Chociaż ustalono, że należeć one będą właśnie do Polski, to ich oficjalny status potwierdził dopiero mający formę umowy bilateralnej polsko-niemiecki traktat graniczny z 14 listopada 1990 r. - mówi brytyjski historyk w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Czytaj więcej
– Stoimy dziś w obliczu sytuacji, w której Polska ponownie może odegrać olbrzymią rolę w kształtowaniu się przyszłości naszego kontynentu – uważa profesor Norman Davies, historyk, pisarz, założyciel i prezes rady fundacji Polish Studies Foundation.
Ruch statków w rejonie portu w Sewastopolu został wstrzymany
Przyczyn wstrzymania ruchu statków nie podano. W nocy władze okupacyjne informowały o próbie ataku z użyciem dronów morskich na port.
Rosjanie będą obserwatorami w czasie wyborów w Turcji
Ełła Pamfiłowa, szefowa rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej poinformowała, że przedstawiciele rosyjskiej Komisji wejdą w skład międzynarodowej misji obserwatorów w czasie wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Turcji.
SIPRI: Wydatki Ukrainy na armię wzrosły w 2022 roku o 640 proc.
To bezprecedensowy wzrost w historii danych zbieranych przez SIPRI od 1949 roku. SIPRI nie dolicza do ukraińskich wydatków na obronność pomocy militarnej dostarczanej Ukrainie przez Zachód.
Czytaj więcej
Wydatki na zbrojenia osiągnęły w 2022 roku rekordową wysokość 2,24 bln dolarów - podaje Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań Pokojowych (SIPRI).
Rosjanie poinformowali o postępach swoich wojsk w Bachmucie
W niedzielę rosyjski resort obrony informował o postępach ofensywy w Bachmucie (który Rosjanie nazywają Artiomowskiem) i zajęciu dwóch bloków w zachodniej części miasta.
Czytaj więcej
Rosyjski resort obrony poinformował w niedzielę o zajęciu dwóch bloków mieszkalnych w zachodnich dzielnicach Bachmutu oraz o wsparciu ofensywy na miasto z północy i południa przez jednostki powietrzno-desantowe - odnotowuje Reuters.
Korea Płd. zakazuje eksportu 741 produktów do Rosji i na Białoruś
Ministerstwo Handlu Korei Południowej poinformowało o dodaniu 741 produktów do listy produktów objętych zakazem eksportu do Rosji i na Białoruś. Łącznie Seul zakazuje eksportu do tych dwóch krajów 798 produktów. Południowokoreańskie Ministerstwo Handlu wyjaśnia, że zakaz związany jest z tym, iż Rosja i Białoruś mogłyby wykorzystać objęte zakazem eksportu produkty do celów militarnych. Decyzja wejdzie w życie 28 kwietnia.
Zełenski do Ukraińców: Zawsze pomagajcie naszym żołnierzom, gdy jest to potrzebne
- Jest ważne, aby zrozumieć, że w każdym z naszych miast, w każdej z wiosek, wszędzie, gdzie jest dziś mniej lub bardziej spokojnie. Wszędzie, gdzie dziś był zwykły, wiosenny słoneczny dzień... Każdy dzień takiego spokoju na tyłach frontu jest zyskiwany dzięki walce naszych wojowników na froncie. Dzięki codziennym bitwom! Proszę, szanujcie to. I zawsze pomagajcie naszym żołnierzom, gdy jest to potrzebne, zawsze wspierajcie państwo i jego obronę tak bardzo, jak to możliwe - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Ukraina chce, by cypryjski parlament uznał rosyjskie zbrodnie na Ukrainie za ludobójstwo
Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, spotkał się z Anitą Dimitriu, przewodniczącą cypryjskiej Izby Reprezentantów, i zaapelował do niej o przyłączenie się przez Cypr do działań na rzecz powołania specjalnego trybunału, który sądziłby rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Stefanczuk zaprosił też Dimitriu na Ukrainę i zaapelował, aby cypryjski parlament uznał rosyjskie zbrodnie na Ukrainie oraz Hołodomor (Wielki Głód) z lat 1932-1933 za ludobójstwo na ukraińskim narodzie.
Rosyjski niszczyciel rakietowy weźmie udział w ćwiczeniach na Morzu Japońskim
"Admirał Tribuc", rosyjski niszczyciel rakietowy wchodzący w skład Floty Pacyfiku, weźmie udział w ćwiczeniach z zakresu zwalczania wrogich okrętów podwodnych na Morzu Japońskim - informuje dowództwo Floty. Okręt wypłynął już z portu we Władywostoku. W ramach ćwiczeń załoga okrętu będzie atakować pozorowany cel z użyciem torped i ładunków głębinowych.
Rosjanie informują o próbie ataku na port w okupowanym Sewastopolu
Stojący na czele władz okupacyjnych Sewastopola, Michaił Razwożajew poinformował o próbie ataku z użyciem dronów morskich na port w Sewastopolu. Próba ataku miała mieć miejsce o 3:30 czasu lokalnego. Jeden dron miał zostać zniszczony przez Rosjan na redzie zewnętrznej, drugi eksplodował sam przed wejściem do portu. Razwożajew zapewnia, że "żadne obiekty nie zostały uszkodzone".
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.