Kirby: Rosja może zacząć ofensywę na kilku odcinkach frontu

Po poprawie warunków pogodowych na Ukrainie wojska rosyjskie mogą przejść do ofensywy w kilku rejonach frontu – powiedział koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby w rozmowie z „Głosem Ameryki”.

Publikacja: 24.04.2023 22:12

Ukraińscy żołnierze w T-64 na drodze między Czasiw Jarem i Bachmutem

Ukraińscy żołnierze w T-64 na drodze między Czasiw Jarem i Bachmutem

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 425

Kirby powiedział, że według ocen analityków wojskowych wraz z wiosenną poprawa pogody Rosjanie będą chceili przejść do ofensywy.

Najprawdopodobniej podejmą próby na kilku odcinkach frontu.

- Nie wiemy dokładnie, gdzie i jak to zrobią, ale chcemy mieć pewność, że Ukraińcy będą w stanie lepiej się przed tym bronić. Jeśli zdecydują się na własne działania ofensywne, będą mogli je przeprowadzić - podkreślił Kirby.

Zaznaczył, że USA zwiększają zdolności Ukrainy poprzez przekazywany jej sprzęt.

Kirby mówił także o bieżących  potrzebach Sił Zbrojnych Ukrainy, wśród których wymienił pojazdy opancerzone, artylerię, obronę powietrzną, wsparcie logistyczne.

Pod koniec marca Kirby powiedział CNN, że prawdopodobieństwo rozpoczęcia przez Rosję nowej ofensywy wraz z planowaną przez Ukrainę wiosenną kontrofensywą uczyniło kilka następnych tygodni wojny „krytycznymi” i że Stany Zjednoczone i inni zachodni sojusznicy muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić Ukraina była przygotowana.

21 kwietnia Amerykanie poinformowali, że 250 ukraińskich żołnierzy zostanie przeszkolonych „w nadchodzących tygodniach” w zakresie konserwacji i użytkowania 31 czołgów M1A1 Abrams. Szkolenie potrwa łącznie 10 tygodni, a po jego zakończeniu 31 czołgów M1A1 zostanie wysłanych na front.

W porównaniu z radzieckimi czołgami, których Ukraina i Rosja używają obecnie na polu bitwy, mobilność i siła ognia zachodniego sprzętu mogą pomóc Ukrainie w skuteczniejszej kontrofensywie.

Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos
Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna