Koniec piątkowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.
Waloryzacja emerytur w Rosji - o 3,3 proc.
„Od 1 kwietnia emerytury socjalne zostaną zindeksowane o kolejne 3,3 proc. oprócz waloryzacji o 10 proc. przeprowadzonej w czerwcu 2022 r. Decyzja ta została zatwierdzona przez rząd” – poinformował rosyjski resort pracy. Kwota indeksacji jest obliczana na podstawie tempa wzrostu minimum socjalnego dla emerytów i rencistów w ciągu ostatniego roku. Tradycyjnie indeksacja rent socjalnych przeprowadzana jest raz w roku - na początku kwietnia.
W Rosji rusza wiosenny pobór do wojska
W Rosji w sobotę rozpoczyna się wiosenny pobór do armii. Łącznie planuje się powołanie 147 tys. Rosjan. Oficjalnie władze zapewniają, że poborowi nie będą wysyłani na wojnę. Pobór potrwa do 15 lipca. Najwięcej poborowych tradycyjnie trafi do Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej.
Zełenski: Będzie nowa Norymberga - dla raszystów
- Najważniejszym dziś słowem jest „sprawiedliwość”. Sprawiedliwość – za nasze państwo, za wszystkich naszych ludzi, którzy stracili bliskich, rodzinę, zdrowie, dom, normalne życie w wyniku rosyjskiej agresji, w wyniku terroru okupanta - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu. Nawiązał przy tym do rocznicy wyzwolenia Buczy i szczytu, który dziś odbył się w podkijowskim mieście oraz w stolicy Ukrainy. - Mają one (szczyt i przeprowadzone rozmowy - red.) na celu przyspieszenie, bardziej energiczną globalną pracę na rzecz (powołania) trybunału w sprawie rosyjskiej agresji - tłumaczył.
Zełenski zapewnił, że rosyjscy „mordercy i kaci” zostaną sprawiedliwie osądzeni. - Na sto procent. Zapewnimy to. Znajdziemy formaty, znajdziemy narzędzia - obiecał rodakom.
- Ukraińcy przetrwają tę wojnę. Wyzwolimy naszą ziemię i wszystkich naszych ludzi spod rosyjskiej niewoli. I nadejdzie dzień, kiedy świat usłyszy, że sprawiedliwość została przywrócona Ukrainie. Będzie nowa Norymberga - w sprawie raszystów - powiedział Zełenski.
Premier Chorwacji wymienił trzy warunki zwycięstwa Ukrainy
- Uważam, że są trzy ważne aspekty, które są niezbędne, aby Ukraina wygrała (wojnę z Rosją). Pierwszym jest patriotyzm ukraińskiego narodu i ukraińskiej armii oraz ich entuzjazm do obrony kraju - powiedział premier Chorwacji Andrej Plenković
Szef chorwackiego rządu zaznaczył, że drugą rzeczą konieczną do zwycięstwa Ukrainy jest jej stałe wspieranie. Jego zdaniem Kijów jest teraz silniejszy niż kiedykolwiek w ciągu ostatniej dekady. - Po trzecie, rządy krajów zachodnich powinny dbać o to, aby (...) nie dopuścić do wewnętrznych podziałów w naszych krajach, które mogłyby zaszkodzić obecnej jedności politycznej - dodał premier Chorwacji.
Prezydent Mołdawii chce specjalnego trybunału dla Rosji
Mołdawia popiera ideę powołania specjalnego trybunału do spraw osądzenia rosyjskich zbrodni na Ukrainie i jest gotowa pomóc w zbieraniu dowodów - zadeklarowała prezydent Mołdawii Maia Sandu. - Wszyscy musimy pomóc Ukrainie wygrać tę wojnę, przywrócić integralność terytorialną oraz zachować wolność i demokrację - mówiła podczas swojej wizyty na Ukrainie.
Państwa bałtyckie mówią "nie" rosyjskiej prezydencji w RB ONZ
Rein Tammsaar, stały przedstawiciel Estonii przy ONZ, na piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa odczytał wspólne oświadczenie trzech państw bałtyckich.
Czytaj więcej
Estonia, Łotwa i Litwa wspólnie sprzeciwiły się rozpoczynającej się 1 kwietnia rosyjskiej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Odpowiedzialni członkowie tego organu muszą przeciwstawić się rosyjskim próbom przekształcenia głównego miejsca międzynarodowej dyplomacji w pośmiewisko i platformę dezinformacji".
Prezydenci Ukrainy i Słowenii podpisali wspólną deklarację popierającą przystąpienie Ukrainy do UE i NATO
W deklaracji przywódcy Ukrainy i Słowenii potępili także inwazję wojskową Rosji na Ukrainę na pełną skalę, podkreślając, że podważa ona fundamenty Karty Narodów Zjednoczonych.
USA przygotowują kolejny pakiet militarnej pomocy dla walczącej Ukrainy
Według agencji Reuters pakiet ma zostać ogłoszony w poniedziałek.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone w poniedziałek maja ogłosić nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 2,6 mld dolarów - informuje Reuters, powołując się na trzech anonimowych urzędników administracji prezydenta Joe Bidena.
Alarm przeciwlotniczy na wschodzie Ukrainy
Uczestnicy szczytu w Buczy podpisali deklarację o odpowiedzialności Rosji za zbrodnie popełnione na Ukrainie
Około 50 państw i organizacji międzynarodowych podpisało Deklarację Bucza o odpowiedzialności Rosji za zbrodnie popełnione na Ukrainie.
Uczestnicy szczytu w najostrzejszych słowach potępili zbrodnie prawa międzynarodowego, które zostały popełnione na terytorium Ukrainy, w tym masakrę w Buczy, która stała się symbolem okropności rosyjskiej agresji. Wyrazili również poparcie dla wysiłków Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego i wyrazili głębokie uznanie dla wyjątkowych i krytycznych działań Międzynarodowego Trybunału Karnego na rzecz zapewnienia ścigania sprawców najpoważniejszych zbrodni w świetle prawa międzynarodowego i zapobiegania ich bezkarności.
Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę. Wśród ofiar kilkumiesięczne niemowlę
W sumie dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku ostrzału – poinformował szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Media w liście otwartym domagają się uwolnienia Gershkovicha
„Rosja wysyła wiadomość, że dziennikarstwo w waszych granicach jest kryminalizowane, a zagraniczni korespondenci, którzy chcą raportować z Rosji, nie korzystają z dobrodziejstw rządów prawa” - czytamy.
Czytaj więcej
Szefowie ponad 30 mediów informacyjnych na całym świecie podpisali list do ambasadora Rosji w USA Anatolija Antonowa, domagając się uwolnienia przetrzymywanego w więzieniu reportera "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha.
Gen. Skrzypczak: Dajmy czas Ukraińcom na przygotowanie do kontrofensywy
- Kluczem do powodzenia jest silne, perfekcyjne, głębokie uderzenie tymi siłami, które Ukraińcy przygotowują do tej operacji - powiedział były dowódca Wojsk Lądowych, pytany o kontrofensywę Ukrainy.
Czytaj więcej
Ukraińskie wojska nie są jeszcze gotowe na kontrofensywę, ale warto na nią poczekać. Kluczem do jej powodzenia jest „silne, perfekcyjne, głębokie uderzenie” - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Władze USA wzywają wszystkich Amerykanów do opuszczenia Rosji
Stany Zjednoczone już wcześniej ostrzegały obywateli USA przed podróżowaniem do Rosji.
Czytaj więcej
Jeśli jesteś teraz w Rosji – czy to w interesach, czy dla przyjemności, niezależnie od rodzaju podróży – musisz wyjechać teraz - podkreślił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.
W wyniku piątkowego ostrzału w obwodzie zaporoskim zniszczonych jest 55 domów
Europol zidentyfikował 150 osób podejrzanych o zbrodnie wojenne na Ukrainie
Europol, Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania, dokonał analizy ok. 7 tys. zdjęć i nagrań wideo, identyfikując 150 osób podejrzanych o zbrodnie wojenne podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dyrektor wykonawcza Europolu Catherine de Bolle poinformowała o tym podczas konferencji „Zjednoczeni dla sprawiedliwości”, która odbyła się w Buczy, w rocznicę wyzwolenia miasta spod władzy najeźdźców. - Wspólnie z Międzynarodowym Trybunałem Karnym przyczyniliśmy się również do rozwoju zdolności Ukrainy do ochrony świadków - dodała. Catherine de Bolle podkreśliła, że Europol przywiązuje pierwszorzędną wagę do śledztw w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, zbiera informacje i identyfikuje osoby w zbrodnie zaangażowane.
Afrykański generał chce ruszyć na pomoc Putinowi
Gen. Muhoozi Kainerugaba, podejrzewany o nagminne korzystanie z Twittera w stanie upojenia alkoholowego, zapowiedział, że Uganda „wyśle żołnierzy do obrony Moskwy, jeśli kiedykolwiek będzie jej grozić imperializm”.
Czytaj więcej
Generał Muhoozi Kainerugaba, syn prezydenta Ugandy Yoweri Museveniego, stwierdził, że jego kraj chętnie „wyśle żołnierzy do obrony Moskwy, jeśli kiedykolwiek będzie jej grozić imperializm”.
Rosyjski żołnierz, który walczył na Ukrainie, wyrzucony z Mołdawii
Mołdawscy pogranicznicy poinformowali, że w piątek odmówili wjazdu do kraju rosyjskiemu żołnierzowi, który przyleciał do Kiszyniowa. Według straży granicznej zatrzymany to obywatel Rosji, który brał udział w działaniach przeciwko Ukrainie. „W trakcie rozmowy mężczyzna plątał się w swoich zeznaniach, próbując wprowadzić w błąd funkcjonariuszy straży granicznej. Odmówiono mu wjazdu do Mołdawii i odesłano samolotem do kraju, z którego przybył” – poinformowano w opublikowanym komunikacie, podkreślając, że Rosjanin zamierzał z Kiszyniowa udać się do Tyraspola, stróże prawa. Dowiedzieli się również, że mężczyzna zamierzał podróżować z Kiszyniowa do Tyraspola w Nadniestrzu.
Rosyjski koncern sprzedał siedem papierni w Europie
Kontrolowany przez AFK Sistema oligarchy Jewgienija Jewtuszenkowa holding Segezha Group sprzedał swoją europejską spółkę zależną Segezha Packaging, która miała siedem fabryk opakowań papierowych. Rosjanie nie ujawnili kwoty transakcji, więc cena musiała być bardzo niska. Rosjanie zapewniają jednak, że była to transakcja "rynkowa”.
Czytaj więcej
Papierniczy koncern rosyjskiego oligarchy sprzedał siedem swoich papierni w Europie. Sankcje uniemożliwiły dostawy rosyjskiego drewna na potrzeby tych zakładów.
MFW zatwierdza pożyczkę dla Ukrainy w wysokości 12,6 mld funtów
Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził pakiet finansowy dla Ukrainy o wartości 12,6 mld funtów, poinformował Reuters.
Zarząd Funduszu zgodził się rozłożyć fundusze na cztery lata, aby zaspokoić potrzeby Ukrainy w obronie przed rosyjską inwazją.
To najwyższa pożyczka dla Ukrainy od napaści Rosji w zeszłym roku i pierwszy duży pakiete zatwierdzony przez MFW dla kraju zaangażowanego w aktywny konflikt.
Zełenski spotkał się z premierem Słowacji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przybyłym na Ukrainę premierem Słowacji Eduardem Hegerem. Witając szefa słowackiego rządu w Kijowie, Zełenski podkreślił, że na Ukrainie jest on zawsze mile widziany. - W imieniu naszego narodu dziękuję za wsparcie, którego pan, pana rząd i prezydent Słowacji, a także zwykli ludzie, udzieliliście Ukrainie w tak trudnym i pełnym wyzwań roku - mówił. Jak relacjonuje kancelaria prezydenta, podczas spotkania Zełenski i Heger „szczegółowo omówili kwestię przeciwdziałania zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę oraz dalszej współpracy między Kijowem a Bratysławą, zarówno na poziomie dwustronnym, jak i na forach międzynarodowych.
Rosja wyśle poborowemu wezwanie przez internet
Wysłanie Rosjanom elektronicznego wezwania do komisariatu wojskowego za pośrednictwem usługi internetowej „Służby państwowe” będzie równoznaczne z wręczeniem go osobiście – powiedział wiceprzewodniczący Komitetu Obrony Dumy Jurij Szwytkin.
Premier Słowenii z wizytą na Ukrainie
Słowenia popiera Formułę Pokojową, zaproponowaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jest gotowa wziąć udział w odbudowie Ukrainy - zapewnił Robert Golob, premier Słowenii, po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Słoweński premier wyraził też poparcie dla przystąpienia Ukrainy do UE i NATO oraz zadeklarował gotowość pomocy w dalszej integracji europejskiej i wzmacnianiu zdolności obronnych Ukrainy.
Ukraiński kickbokser zginął na froncie
Witalij Merinow, czterokrotny mistrz świata w kickboksingu, zmarł w szpitalu z powodu ran odniesionych na polu bitwy - poinformował mer Iwano-Frankiwska Rusłan Marcinkiw. Merinow był obecnie członkiem komitetu wykonawczego tamtejszej rady miejskiej. Jak wspominał zmarłego Marcinkiw, były kickbokser „pierwszego dnia inwazji wyruszył do obrony swojego kraju”. Został ranny w nogę i po rekonwalescencji wrócił na front, by dalej bronić Ukrainy.
Francja odwołuje etap Pucharu Świata w szermierce
Francuska Federacja Szermiercza odwołała francuski etap Pucharu Świata w związku z dopuszczeniem przedstawicieli Rosji i Białorusi do zawodów międzynarodowych.
„W związku z niemożnością spełnienia wymogów Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) dotyczących przyjmowania rosyjskich i białoruskich sportowców (…), Francuska Federacja Szermiercza z przykrością informuje o odwołaniu Challenge Monal w 2023 roku” –brzmi oświadczenie organizacji.
Challenge Monal, francuski etap Pucharu Świata, miał się odbyć w dniach 19-21 maja w Saint-Maur-des-Fosse.
Wcześniej z podobnego powodu Niemiecka Federacja Szermiercza ogłosiła odmowę organizacji Pucharu Świata Kobiet w rapierach.
Nebenzia odrzuca oskarżenia o deportację ukraińskich dzieci
- Mówimy o ewakuacji ze strefy działań wojennych z pełnym poszanowaniem zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego, a także Konwencji o prawach dziecka - powiedział stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia.
Czytaj więcej
Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia zaprzeczył wywożeniu ukraińskich dzieci na terytorium FR i oddawaniu ich do nielegalnej adopcji. Deportacje nazwał "ewakuacją ze strefy działań wojennych", a adopcje - "tymczasową opieką".
Ukrainie zależy na misji MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Ukraina jest zainteresowana przedłużeniem misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej przynajmniej do czasu całkowitego wyzwolenia elektrowni z rąk rosyjskich najeźdźców.
- Ukraina jest bardzo zainteresowana przedłużeniem misji MAEA. Po pierwsze, misja przebywa w elektrowni na zaproszenie Ukrainy. Po drugie, w ten sposób strona ukraińska otrzymuje informacje o stanie urządzeń i systemów, które są dla ekspertów MAEA dostępne - powiedział Ołeh Korikow, p.o. szefa Państwowego Inspektoratu Dozoru Jądrowego Ukrainy. Dodał, że obecność misji MAEA wywiera presję na Rosjan, którzy nie są przyzwyczajeni do pracy pod kontrolą.
Amerykańskie media wzywają Rosję do natychmiastowego uwolnienia Evana Gershkovicha
Rosjanie i Białorusini wracają na Wimbledon. Kułeba: Czy Rosja zaprzestała swojej agresji"
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba określił decyzję Wimbledonu o dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich graczy do rywalizacji jako „niemoralną”.
Czytaj więcej
„Decyzja Wimbledonu o dopuszczeniu do udziału rosyjskich i białoruskich graczy jest niemoralna" - ocenił w mediach społecznościowych szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba
Joe Biden wezwał Rosję do uwolnienia amerykańskiego dziennikarza
Opuszczając Biały Dom i udając się do spustoszonej przez burzę Mississippi, prezydent powiedział po prostu: - Wypuśćcie go.
Joe Biden oświadczył, że obecnie nie planuje wydalenia rosyjskich dyplomatów w związku z aresztowaniem 31-letniego Evana Gershkovicha z Wall Street Journal.
FSB oskarżyła Gershkovicha o gromadzenie informacji stanowiących tajemnicę państwową na temat fabryki wojskowej.
Bez przedstawienia dowodów Rosja poinformowała, że zatrzymała 31-letniego dziennikarza w Jekaterynburgu na Uralu, gdy próbował zdobyć tajne informacje.
Josep Borell: Chiny nie rozróżniają agresora od ofiary agresji
Chiny nie mogą być mediatorem w wojnie na Ukrainie, ale mogą odgrywać rolę pośrednika w osiągnięciu porozumienia pokojowego z Rosją - powiedział Borrell podczas panelu, który odbył się w Madrycie. Dodał: - Chiny nie rozróżniają agresora od ofiary agresji.
Premier Słowacji: Pomożemy Ukrainie dołączyć do UE tak szybko, jak to możliwe
Eduard Heger zadeklarował to w czasie przemówienia w Buczy, gdzie uczestniczył w uroczystych obchodach rocznicy wyzwolenia miasta.
Putin zatwierdził nową koncepcję polityki zagranicznej Rosji
"Rosja nie uważa się za wroga Zachodu, nie izoluje się od niego, nie ma wobec niego wrogich zamiarów" - głosi uaktualniona koncepcja polityki zagranicznej Rosji, zatwierdzona przez Władimira Putina.
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin zatwierdził dekretem nową koncepcję polityki zagranicznej Rosji. Dokument określa priorytety rosyjskiej dyplomacji, jest w nim mowa m.in. o polityce wobec państw Zachodu.
MSZ Litwy domaga się wstrzymania prac nad uruchomieniem drugiego reaktora jądrowego w elektrowni na Białorusi
"Kiedy Białoruś przygotowuje się do uruchomienia drugiego, wadliwego reaktora jądrowego, ukrywając (...) usterki przed opinią publiczną, a rosyjski prezydent grozi rozmieszczeniem broni atomowej na Białorusi, pokazuje to nieodpowiedzialność reżimów dyktatorskich jeśli chodzi o energię atomową i stwarza zagrożenie nuklearne dla całego regionu" - podkreśla MSZ Litwy.
Czytaj więcej
MSZ Litwy zaprotestowało przeciwko białoruskim planom dotyczącym uruchomienia drugiego reaktora jądrowego w Białoruskiej Elektrowni Jądrowej.
Coroczne orędzie Aleksandra Łukaszenki trwało ponad trzy godziny
Dyktator szczególną uwagę poświęcił Polsce, planom rozwoju polskiej zbrojeniówki i armii. Mówił też o przeciwnikach reżimu, którzy znaleźli w Polsce schronienie oraz Białorusinach walczących po stronie Ukrainy.
Czytaj więcej
Białoruski dyktator wygłosił coroczne orędzie. Straszył rodaków inwazją NATO oraz zagroził strategiczną bronią atomową. Wspomniał też o Andrzeju Poczobucie.
Potężne opady śniegu w Rosji. Korek nad Donem na 80 km
Największe od 30 lat opady śniegu nawiedziły okolice Rostowa nad Donem w czwartek wieczorem. Tysiące ludzi utknęło w korku, a dziesiątki tysięcy domów pozostaje bez prądu. Wprowadzono stan wyjątkowy.
Czytaj więcej
Największe od 30 lat opady śniegu nawiedziły okolice Rostowa nad Donem w czwartek wieczorem. Tysiące ludzi utknęło w korku, a dziesiątki tysięcy domów pozostaje bez prądu. Wprowadzono stan wyjątkowy.
Tegoroczny Wimbledon znów z tenisistami z Rosji i Białorusi
W ubiegłym roku Rosjanie i Białorusini nie mogli wystartować w tym wielkoszlemowym turnieju.
Czytaj więcej
Tenisiści z Rosji i Białorusi wezmą udział w tegorocznym Wimbledonie. Rok temu był to jedyny turniej Wielkiego Szlema, z którego ich wyproszono.
Premier Rosji zapowiada znaczące zwiększenie produkcji sprzętu wojskowego
- Potrzeby sił zbrojnych jeśli chodzi o sprzęt wzrosły znacząco, aby zagwarantować dostawy wszystkiego, co jest potrzebne, wykorzystamy maksymalnie możliwości fabryk firm kompleksu militarno-przemysłowego, będziemy realizować inwestycje w zwiększenie produkcji, w przyspieszonym tempie - zapowiedział premier Rosji, Michaił Miszustin.
Obchody rocznicy wyzwolenia Buczy. Zełenski: Na naszej ziemi toczy się bitwa o fundamenty wolnego świata
Ukraińscy żołnierze znaleźli w Buczy ciała cywilów porzucone na ulicach, niektóre z rękoma związanymi z tyłu, co wskazywało, że osoby te padły ofiarą egzekucji. W mieście znaleziono też zbiorowe groby. Ukraina oskarżyła Rosję o dopuszczanie się zbrodni wojennych w Buczy - odpowiedzialność za to mieli ponosić żołnierze z 64 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej
W rocznicę wyzwolenia podkijowskiej Buczy przez ukraińskie wojska prezydent Wołodymyr Zełenski, uczestniczący w uroczystych obchodach tego wydarzenia, stwierdził, że "Bucza stała się miejscem, widząc które, świat się zmienił i przebudził".
Na Morzu Czarnym są cztery rosyjskie okręty
Spośród czterech rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym jest uzbrojony w pociski Kalibr. Na jego pokładzie znajdują się cztery takie pociski.
Premier Ukrainy: Doceniamy gotowość Chorwacji ws. przekazania nam śmigłowców Mi-8
Denys Szmyhal napisał o tym na swoim kanale w serwisie Telegram, po spotkaniu w Kijowie z premierem Chorwacji, Andrejem Plenkoviciem. "To przyczyni się do naszego zwycięstwa i do bezpieczeństwa całego europejskiego kontynentu" - podkreślił Szmyhal.
Pieskow: Kreml nie może ignorować możliwości rozmieszczenia broni atomowej na Ukrainie
- To hipotetyczne zagrożenie, którego nasz kraj nie może ignorować - powiedział rzecznik Kremla w czasie spotkania z dziennikarzami. Pieskow wspominał, że dwa lata temu Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, mówił o takiej możliwości na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Kreml: W przyszłym tygodniu rozmowy Putina i Łukaszenki o zawieszeniu broni na Ukrainie
Propozycja Aleksandra Łukaszenki, przywódca Białorusi, który zaapelował o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie, będzie prawdopodobnie przedmiotem dyskusji między Łukaszenką a Władimirem Putinem w przyszłym tygodniu - zapowiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. W przyszłym tygodniu ma odbyć się posiedzenie Najwyższej Rady Państwa Związkowego, która ma być okazją do takiej dyskusji - wyjaśnił Pieskow.
Orban mówi, że UE może wysłać siły pokojowe na Ukrainę. Jest reakcja Kremla
Jak dotąd żaden przywódca państwa Unii Europejskiej nie mówił o takiej możliwości. Przed rokiem propozycję wysłania na Ukrainę jakiejś formy misji pokojowej NATO przedstawił w Kijowie prezes PiS Jarosław Kaczyński, ale inne państwa nie podjęły tego tematu.
Czytaj więcej
Viktor Orban na łamach węgierskiego radia państwowego stwierdził, że Unia Europejska jest "bliska dyskutowania o wysłaniu sił pokojowych na Ukrainę". Temat ten podchwycił też Kreml.
Litwa ukarze grzywną i konfiskatą za łamanie antyrosyjskich sankcji
Wilno jako pierwsze w Unii wprowadza do swojego prawodawstwa konkretne kary za łamanie antyrosyjskich sankcji tak międzynarodowych, jak i litewskich. Osobom prywatnym i firmom grożą grzywny i konfiskaty.
Czytaj więcej
Wilno wprowadza do swojego prawodawstwa konkretne kary za łamanie antyrosyjskich sankcji tak międzynarodowych, jak i litewskich. Osobom prywatnym i firmom grożą grzywny i konfiskaty.
Prezydent i minister obrony spotkali się na poligonie z załogami czołgów K2 i armatohaubic K9
Żołnierze biorą udział w ćwiczeniach na poligonie w Bemowie Piskim.
Andrzej Duda podpisał dokument określający kierunki rozwoju Sił Zbrojnych
Sondaż: Co drugi Ukrainiec wierzy w zwycięstwo nad Rosją do końca roku
Takie wyniki przynosi najnowsze badanie przeprowadzone przez Centrum Razumkowa.
Czytaj więcej
93 proc. Ukraińców uważa, że Ukraina wygra wojnę z Rosją - 79,5 proc. jest tego pewnych, a 13,5 proc. uważa, że jest to prawdopodobne - wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Razumkowa.
Łukaszenko proponuje zawieszenie broni na Ukrainie
Aleksandr Łukaszenko zaproponował zamrożenie konfliktu na Ukrainie i pozostanie sił obu stron na obecnie zajmowanych pozycjach. Oznaczałoby to, że rosyjska armia pozostanie na terenach stanowiących ok. 20 proc. terytorium Ukrainy.
Łukaszenko: Zachód rozbudowuje siły w Polsce, chce zniszczyć Białoruś
Aleksandr Łukaszenko, wygłaszając orędzie do narodu i Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) stwierdził, że rozmieszczenie na Białorusi rosyjskiej taktycznej broni jądrowej jest szansą na "zapewnienie bezpieczeństwa kraju wobec zagrożenia z zachodu".
Japonia bije w Rosję nowymi sankcjami
Japoński rząd po raz kolejny rozszerzył sankcje wobec Rosji. Zakazał eksportu m.in. części do dronów, stali, sprzętu nawigacyjnego. Najboleśniejszy jest jednak zakaz eksportu z Japonii do Rosji części i sprzętu dla przemysłu lotniczego i kosmicznego.
Czytaj więcej
Japoński rząd po raz kolejny rozszerzył sankcje wobec Rosji. Zakazał eksportu m.in. części do dronów, stali, sprzętu nawigacyjnego. Najboleśniejszy jest jednak zakaz eksportu z Japonii do Rosji części i sprzętu dla przemysłu lotniczego i kosmicznego.
Premierzy Słowacji, Chorwacji i Słowenii na Ukrainie
Szefowie rządów Słowacji (Eduard Heger), Chorwacji (Andrej Plenković) oraz Słowenii (Robert Golob) przybyli z wizytą do Kijowa - podała agencja Interfax-Ukraina.
Na Litwie rozpoczęły się ćwiczenia wojsk NATO, które potrwają do 11 kwietnia
W Ćwiczeniach bierze udział 1,3 tys. żołnierzy i 250 jednostek sprzętu.
Rosjanie informują o ofiarach ostrzału okupowanej miejscowości Hoła Prystań
Cztery osoby zginęły, a jedna została ranna w wyniku ostrzału okupowanej przez Rosję miejscowości Hoła Prystań na lewym brzegu Dniepru, w obwodzie chersońskim - informują okupacyjne władze.
Andrij Jermak publikuje nagranie z Bachmutu
Szef kancelarii opisuje nagranie hashtagiem #FortecaBachmut.
W nocy Rosjanie ostrzelali Kramatorsk
W wyniku ostrzału Kramatorska uszkodzonych zostało osiem budynków mieszkalnych - informuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Kyryłenko poinformował też o nalocie na Awdijiwkę oraz ostrzale tego miasta przez rosyjskie czołgi.
Rosja: Aktor Teatru Dramatycznego podciął sobie żyły podczas spektaklu. „Nie mam siły do walki "
Artur Szuwałow, aktor Rosyjskiego Teatru Dramatycznego w Ułan Ude, stolicy Buriacji na Syberii, okaleczył się na scenie po zakończonym przedstawieniu, podcinając sobie żyły – podaje portal The Insider, powołując się na syberyjskie media. Aktor był jednym z pracowników, którzy domagali się przywrócenia do pracy byłego dyrektora placówki Siergieja Lewickiego. Mężczyznę zwolniono, gdyż sprzeciwiał się agresji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Jak informuje rosyjski portal The Insider, powołując się na media z Syberii, aktor rosyjskiego teatru w stolicy Buriacji Ułan Ude na zakończenie przedstawienia wygłosił ze sceny manifest, podczas którego wyznał, że ze względu na to, iż sprzeciwiał się wojnie w Ukrainie, był prześladowany.
Ukraińscy sportowcy nie będą mogli brać udziału w kwalifikacjach olimpijskich, jeśli mieliby rywalizować z Rosjanami
Informację taką przekazał zasiadający w ukraińskim rządzie Ołeh Nemczinow. Decyzja w tej sprawie została przyjęta w związku z propozycją ministra sportu Ukrainy.
Rosyjski Sztab Generalny zapewnia, że nie wyśle poborowych w rejon walk na Ukrainie
Admirał Władimir Cimlianskij, przedstawiciel rosyjskiego Sztabu Generalnego, w rozmowie z telewizją Rossija-24 oświadczył, że Rosja nie wyśle poborowych w rejon działań wojennych na Ukrainie. - Nawet jeden poborowy nie zostanie wysłany w rejon specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) - powiedział admirał Cimlianskij.
MSZ Rosji odpowiada szefowi dyplomacji UE: Wstaw się za Assangem
Maria Zacharowa, szefowa MSZ Rosji, skrytykowała szefa dyplomacji UE, Josepa Borrella na swoim kanale w serwisie Telegram, za jego krytyczną wypowiedź na temat zatrzymania w Rosji dziennikarza "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. "Dziennikarze powinni być wolni i wykonywać swój zawód z należną ochroną" - oświadczył Borrell. "Dowiedź, Josep, swoich słów - wstaw się za Julianem Assange i Maratem Kasemem. Dla równowagi" - napisała Zacharowa (Marat Kasem to redaktor naczelny litewskiej wersji Sputnika, który w styczniu został zatrzymany na Litwie).
W nocy Rosjanie przeprowadzili atak z użyciem dronów na obiekty infrastruktury w rejonie iziumskim
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Z jego wpisu wynika, że w nocy z czwartku na piątek Rosjanie przeprowadzili ostrzał rakietowy Charkowa - na jedną z dzielnic miało spaść dziewięć pocisków wystrzelonych z zestawów przeciwlotniczych S-300. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały obiekty infrastruktury cywilnej, budynki mieszkalne, a trzy osoby zostały lekko ranne. W nocy Rosjanie przeprowadzili też atak z użyciem dronów-kamikadze na infrastrukturę cywilną rejonu iziumskiego. W wyniku ataku rannych zostało dwóch cywilów.
Wołodymyr Zełenski o Buczy: 33 dni okupacji, 1 400 zabitych, w tym 37 dzieci
Na swoim kanale w serwisie Telegram Wołodymyr Zełenski pisze, że Bucza, miejscowość pod Kijowem, stała się symbolem okrucieństw armii okupacyjnej.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. z Ukrainy do Polski wjechało ponad 10,769 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że tylko 30 marca z Ukrainy do Polski wjechało 23,6 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 26 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - prawie 8,894 mln osób.
Brytyjski resort obrony: Ukraińcy pokazali zniszczony rosyjski radar kontrbateryjny
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zwraca uwagę, że Rosja straciła co najmniej sześć radarów ZOOPARK-1M i prawdopodobnie "pozostało jej już niewiele takich radarów na Ukrainie". "Odtwarzanie arsenału radarów kontrbateryjnych jest prawdopodobnie priorytetem dla obu stron konfliktu, Rosji będzie jednak o to ciężko, ponieważ te systemy opierają się na nowoczesnej elektronice, której dostawy są zakłócane przez sankcje" - czytamy w raporcie.
W nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę z użyciem dronów-kamikadze
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że od 21:10 w czwartek do 1:30 w piątek Rosjanie mieli wysłać w kierunku celów na Ukrainie drony-kamikadze i pięć innych obiektów powietrznych, prawdopodobnie balonów. Dziewięć z dziesięciu dronów-kamikadze Shahed-136/131 wysłanych przez Rosjan z terenu obwodu briańskiego w stronę obwodu sumskiego i czernihowskiego zostało zestrzelonych.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginął jeden cywil
Sześciu innych cywilów zostało rannych - podał gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 173 360 żołnierzy, 3 615 czołgów, 6 977 pojazdów opancerzonych, 2 675 zestawów artyleryjskich, 526 wyrzutni rakiet, 278 zestawów przeciwlotniczych, 306 samolotów, 291 śmigłowców, 2 248 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 521 pojazdów (w tym cystern), 294 jednostek sprzętu specjalnego.
Jeden cywil zginął, dwóch zostało rannych w wyniku ostrzału obwodu chersońskiego 30 marca
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. Z jego wpisu wynika, że obwód chersoński został ostrzelany w ciągu doby 64 razy. Na cele w obwodzie spadły 243 pociski. Sam Chersoń został ostrzelany 9 razy.
Straty poniesione w rejonie Bachmutu mają ograniczyć możliwości działania rosyjskiej armii na Ukrainie
Taką ocenę przedstawia think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.
Czytaj więcej
"Grupa Wagnera i rosyjskie siły konwencjonalne straciły znaczną część swojej siły żywej w rejonie Bachmutu, co jeszcze bardziej ograniczy rosyjską ofensywę w Bachmucie" - pisze thinka tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej najnowszej analizie.
W nocy Rosja ostrzelała przedmieścia Zaporoża
Informacje takie przekazuje p.o. mer Zaporoża, Anatolij Kurtiew, na swoim kanale w serwisie Telegram. Z wpisu Kurtiewa wynika, że w wyniku ostrzału uszkodzony został obiekt infrastruktury cywilnej w mieście. Rosjanie mieli ostrzelać Zaporoże i jego okolice przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300.
W 2022 r. w Rosji wyprodukowano niespełna 350 tys. aut osobowych i 103 tys. ciężarowych
Połowa tego przypadła na dwa pierwsze miesiące roku, kiedy jeszcze Kreml nie rozpętał wojny z Ukrainą. To najgorsze wyniki od 30 lat. Dla porównania w 2021 r. Rosjanie kupili 1,5 mln nowych aut osobowych, głównie koncernów europejskich.
Czytaj więcej
Motoryzacja to sektor rosyjskiej gospodarki, który najbardziej pogrążyła wojna rozpętana przez Kreml. Rosję opuściły wszystkie zachodnie koncerny samochodowe. Sprzedaż i produkcja aut spadła do poziomu najniższego w historii.
Von der Leyen: Reakcja Chin na wojnę Putina, zdecyduje o stosunkach między UE i Chinami
W przyszłym tygodniu Ursula von der Leyen leci z Emmanuelem Macronem do Pekinu. W czwartek przedstawiła gorzki bilans relacji UE – Chiny. Efektem tej refleksji jest coraz lepsze wyposażenie Unii w instrumenty ochrony przed chińską ekspansją.
Czytaj więcej
Unia zamierza ograniczać zależności gospodarcze i chce większego dystansu politycznego wobec Państwa Środka.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Zestrzeliliśmy 9 z 10 rosyjskich dronów-kamikadze
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 11 ataków rakietowych i cztery rakiety powietrzne przeciwko celom na Ukrainie, przeprowadzili też 43 ostrzały artyleryjskie celów na Ukrainie. W czasie ataków powietrznych Rosjanie wysłali w kierunku Ukrainy 10 dronów-kamikadze Shahed-136, z których dziewięć zostało zestrzelonych - wynika z komunikatu.
Według ukraińskiego analityka wojskowego walki uliczne w Bachmucie zbliżają się do centrum miasta
- Jeśli pojawiła się informacja, że rosyjskie wojska poczyniły "pewne postępy", to prawdopodobnie dlatego, że przekroczyli rzekę Bachmutkę. Nacierają falami, fala za falą, mówimy o (zdobyciu) kilkuset metrów - wyjaśnił Jewhen Dikij, ukraiński analityk wojskowy.
Czytaj więcej
Ukraiński Sztab Generalny w opublikowanym w czwartek wieczorem raporcie z frontu podał, że Rosjanie nadal nacierają na położone w obwodzie donieckim miasta Bachmut i Awdijiwka. Z komunikatu wynika też, że ukraińska armia wciąż odpiera ataki i nie wycofuje się z rejonu obu miast.
Rosyjski Sztab Generalny przekonuje, że rośnie liczba Rosjan zgłaszających się na ochotnika do wojska
- Obecnie liczba obywateli, którzy zdecydowali się rozpocząć dobrowolnie służbę wojskową, jako żołnierze kontraktowi, znacząco wzrosła. Aby zapewnić ich sprawną rejestrację, Ministerstwo Obrony rozszerzyło sieć punktów rekrutacyjnych dla żołnierzy kontraktowych i zwiększyło liczbę instruktorów, którzy mają pracować z kandydatami (na żołnierzy) - mówił przedstawiciel rosyjskiego Sztabu Generalnego.
Czytaj więcej
Admirał Władimir Cimlianskij, rzecznik departamentu Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej odpowiedzialnego za prowadzenie mobilizacji, zapewnił w piątek, że w Rosji nie jest planowana druga fala mobilizacji.
Ukraiński mer Mariupola: Pełna odbudowa miasta potrwa 20 lat
Wadim Bojczenko, ukraiński mer okupowanego przez Rosjan Mariupola, stwierdził na antenie ukraińskiej telewizji, że "odbudowa i ożywienie półmilionowego miasta, nowoczesnego, europejskiego, ukraińskiego miasta (...), które w ciągu dwóch miesięcy pełnowymiarowej agresji Federacji Rosyjskiej zostało zniszczone w 50 proc., zajmie 20 lat". Koszty odbudowy Bojczenko ocenił na 14 mld hrywien (ok. 400 mln dolarów).
Zełenski: Jeśli twoje intencje są dobre, cały świat będzie po twojej stronie
- Co jest siłą Ukrainy? Jeśli twoje intencje są dobre, cały świat będzie po twojej stronie i będzie ci pomagał - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski, przemawiając w czterechsetnym dniu pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę dziękował "wszystkim na świecie, którzy wspierają Ukrainę". - Którzy podzielają naszą interpretację wolności. Którzy wspierają nasze dążenie do sprawiedliwości. Którzy mają te same silne przekonania, które mamy my, Ukraińcy... Przekonanie, że świat musi być oparty na prawach, cywilizowanych prawach - na prawach humanitaryzmu, poszanowania i pokoju. I dlatego Ukraina wygra - podkreślił. - Ponieważ wolność i sprawiedliwość, ludzkość i szacunek, pokój zasłużony przez ludzi, muszą zwyciężyć - dodał.
Rosyjska prokuratura pokazała skutki ostrzelania przez Rosjan Charkowa przy użyciu zestawów S-300
Do ataku doszło późnym wieczorem, 30 marca. Charkowska prokuratura opublikowała nagranie, na którym widać skutki ataku. Na miasto miało spaść sześć pocisków S-300, wystrzelonych z terytorium rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały domy i dwa samochody prywatne w jednej z dzielnic miasta.
Łukaszenko wygłosi orędzie do Białorusinów i Zgromadzenia Narodowego
O tym, że przywódca Białorusi 31 marca ma wygłosić orędzie do narodu i Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) informuje kanał na Telegramie powiązany ze służbą prasową białoruskiego prezydenta.
Rosja: Kolejny pułk, wyposażony w wyrzutnie rakiet międzykontynentalnych Jars, rozpoczął ćwiczenia
Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że w ramach ćwiczeń pułk będzie przemieszczał się i rozpraszał, a także szkolił się z zakresu odpierania ataków grup sabotażowych i rozpoznawczych. Już wcześniej resort obrony Rosji informował o rozpoczęciu na Syberii ćwiczeń dowódczo-sztabowych, w których ma wziąć udział 3 tys. żołnierzy i ok. 300 sztuk sprzętu, w tym wyrzutnie rakiet Jars.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Recep Tayyip Erdogan nie wykluczył, że pod koniec kwietnia Władimir Putin odwiedzi Turcję.