Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja wyraziła gotowość do przedłużenia tzw. porozumienia zbożowego o 60 dni.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Pierwsi ukraińscy żołnierze ukończą w tym tygodniu szkolenie na hiszpańskich leopardach
Pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy szkolących się do obsługi i obsługi hiszpańskich czołgów Leopard 2A4 zakończy szkolenie w tym tygodniu - poinformowało hiszpańskie Ministerstwo Obrony w oświadczeniu.
W skład pierwszej grupy wchodzi 10 kompletnych załóg i personelu pomocniczego, składających się łącznie z 55 żołnierzy.
Hiszpania zgodziła się wysłać na Ukrainę sześć swoich czołgów podstawowych Leopard 2A4 w ramach skoordynowanych wysiłków z Niemcami, Norwegią, Polską, Portugalią i Holandią, aby dostarczyć Kijowowi około 80 czołgów Leopard 2. Niemcy dostarczą Ukrainie 18 bardziej zaawansowanych wariantów leopardów 2A6.
W Czernihowie może powstać aleja imienia Ołeksandra Macijewskiego
O nadaniu imienia rozstrzelanego bohatera ma zdecydować rada Czenihowa na najbliższym posiedzeniu.
Zełenski w wieczornym wystąpieniu mówi o sytuacji na froncie
- Biłohoriwka i Marjinka, Awdijiwka i Bachmut, Wuhłedar i Kamjanka i wiele innych miejsc - w nich teraz decyduje się, jaka będzie nasza przyszłość. Tam walczy się o przyszłość wszystkich Ukraińców - mówił prezydent.
Czytaj więcej
Bardzo ciężko na wschodzie i bardzo boleśnie. Ale musimy zniszczyć potęgę militarną wroga – i zniszczymy ją- powiedział w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski,
Kułeba o wejściu Ukrainy do UE i NATO
- Członkostwo Ukrainy w UE i NATO zagwarantuje długotrwały pokój i stabilność - uważa szef ukraińskiej dyplomacji.
Dmytro Kułeba stwierdził, że wejście Kijowa do UE i NATO nie powinno być postrzegane jako „dobroczynność”, ale jako coś w „najlepszym pragmatycznym interesie społeczności europejskiej”.
- Niedopracowane rozwiązania, takie jak trzymanie Ukrainy w tle lub w poczekalni, niezmiennie skutkowałyby nową rosyjską agresją, co nie leży w interesie Europy – powiedział Kułeba podczas przemówienia na szczycie Oksford-Ukraina w Wielkiej Brytanii.
Lloyd Austin rozmawiał z Ołeksijem Reznikowem
Szefowie departamentów obrony USA i Ukrainy omawiali priorytety przed spotkaniem grupy do spraw obrony Ukrainy, które odbędzie się 15 marca,
Serbski minister gospodarki wezwał władze do przyłączenia się do sankcji wobec Rosji
- Serbia powinien natychmiast nałożyć sankcje na Rosję - powiedział minister gospodarki Rade Basta. Według niego republika „już teraz płaci wysoką cenę” za odmowę przystąpienia do międzynarodowych sankcji wobec Rosji.
Basta zauważył, że presja na Serbię „staje się nie do zniesienia” i może doprowadzić do poważnych negatywnych konsekwencji gospodarczych.
- Jako minister gospodarki widzę naciski wywierane na prezydenta Vučicia i nie mogę pogodzić się z tym, że milczymy. Dlatego jestem za nałożeniem sankcji na Rosję, popieram prezydenta Vučicia w obronie interesów państwowych i narodowych oraz całkowicie mu ufam – podkreślił i wezwał innych członków rządu do wypowiedzenia się w tej sprawie.
Ukraińscy uchodźcy mogą dłużej zostać w USA
Decyzja administracji dotyczy posiadaczy ukraińskich paszportów, którym wygasa poprzednie zezwolenie władz USA.
Czytaj więcej
Administracja Joe Bidena pozwoliła tysiącom obywateli Ukrainy, którzy rok temu uciekli do Stanów Zjednoczonych po rozpoczęciu zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji, na przedłużenie pobytu w Stanach Zjednoczonych.
Rosjanie usuwają obowiązkowy język ukraiński ze szkół w obwodzie zaporoskim
Rosyjscy okupanci twierdzą, że we wrześniu 2023 roku rodzice będą mogli wybrać, czy ich dzieci będą uczyć się rosyjskiego czy ukraińskiego jako języka ojczystego.
Czytaj więcej
Rosyjskie władze okupacyjne zamierzają z początkiem nowego roku szkolnego znieść obowiązkowy program nauczania języka ukraińskiego na terenach czasowo okupowanych obwodu zaporoskiego.
Ukraina powiększa budżet na wojsko
Gabinet Ministrów poparł zwiększenie budżetu wojskowego Ukrainy o 537 mld hrywien - powiedział premier Denys Szmyhal.
Litwa zwiększa wydatki obronne. Sfinansują je banki
Wilno ma pomysł na dodatkowe wpływy do budżetu obronnego państwa. Opodatkuje rosnące zyski banków, a otrzymane dodatkowe pieniądze przeznaczy na projekty wojskowe. Będzie tego około 510 mln euro.
Czytaj więcej
Wilno ma pomysł na dodatkowe wpływy do budżetu obronnego państwa. Opodatkuje rosnące zyski banków, a otrzymane dodatkowe pieniądze przeznaczy na projekty wojskowe. Będzie tego około 510 mln euro.
Wielka Brytania zwiększa nakłady w siły zbrojne
Premier Rishi Sunak powiedział, że Wielka Brytania zainwestuje dodatkowe 5 miliardów funtów w siły zbrojne w ciągu dwóch lat i zwiększy wydatki na obronę do 2,5 proc. PKB.
- To oczywiste, że świat stał się bardziej niestabilny. Zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa wzrosły – powiedział Sunak.
Premier Finlandii otwarty na dyskusję o przekazaniu Ukrainie odrzutowców F18
Premier Finlandii Sanna Marin powiedziała, że jest otwarta na dyskusję na temat przekazania Ukrainie myśliwców, pomimo krytyki w kraju, ponieważ Kijów opowiada się za bardziej zaawansowanymi systemami uzbrojenia.
Podczas gdy Finlandia posiada obecnie flotę myśliwców F/A-18 Hornet, w grudniu 2021 roku ogłosiła, że zamawia 64 myśliwce wielozadaniowe F-35A od amerykańskiego kontrahenta Lockheed Martin.
-Nadchodzą nowe myśliwce F35… Kiedy te stare Hornety zostaną wycofane z eksploatacji, możemy omówić ich przyszłe wykorzystanie – powiedziała dziennikarzom premier Sanna Marin.
Jednak nowe samoloty mają pojawić się dopiero w 2025 roku.
Ambasador Niemiec w Wielkiej Brytanii: Zakończyło się szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard
"Po kilku tygodniach dobiega końca szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard 2 w niemieckim Munster. Żołnierze mogą teraz korzystać z nowoczesnych czołgów podstawowych, których 18 Niemcy wysyłają na Ukrainę w najbliższych dniach" - napisał Miguel Berger.
UE rozszerza sankcje na 1473 osoby, 205 podmiotów z Rosji
Rada UE zdecydowała o przedłużeniu na kolejne sześć miesięcy środków ograniczających wymierzonych w osoby odpowiedzialne za podważanie lub zagrażanie integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy.
Obowiązujące środki ograniczające przewidują ograniczenia w podróżowaniu osób fizycznych, zamrożenie aktywów oraz zakaz udostępniania funduszy lub innych zasobów gospodarczych wymienionym osobom i podmiotom. Sankcje będą nadal obowiązywać 1473 osoby i 205 podmiotów, z których wiele jest celem odpowiedzi na trwającą nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresję wojskową Rosji na Ukrainę.
Prezydent Zełenski publikuje zdjęcia z frontu
Rosja jest skłonna przedłużyć umowę zbożową tylko o 60 dni
Rosja twierdzi, że jest gotowa zaakceptować przedłużenie kluczowej umowy eksportowej zboża, która pomogła obniżyć światowe ceny żywności w czasie wojny z Ukrainą – ale tylko na 60 dni.
Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja wynegocjowały w lipcu umowę między dwoma walczącymi krajami, która umożliwia Ukrainie transport żywności i nawozów z trzech jej portów nad Morzem Czarnym. 120-dniowa umowa, która pomogła nieco złagodzić rosnące ceny żywności na świecie, została odnowiona w listopadzie ubiegłego roku.
Po poniedziałkowych rozmowach w Genewie delegacja rosyjska przekazała: "Kompleksowa i szczera rozmowa po raz kolejny potwierdziła, że o ile komercyjny eksport ukraińskich produktów odbywa się w stałym tempie i przynosi Kijowowi znaczne zyski, o tyle restrykcje wobec rosyjskich eksporterów rolnych są wciąż na swoim miejscu”.
Będzie porozumienie o współpracy energetycznej Polski z Ukrainą
Operatorzy sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i ropy podpiszą ze swoim ukraińskimi odpowiednikami porozumienie ws. zacieśnienia współpracy energetycznej. Uroczystość odbędzie się w środę 15 marca z udziałem przedstawicieli rządu polskiego i ukraińskiego.
Czytaj więcej
Operatorzy sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i ropy podpiszą ze swoim ukraińskimi odpowiednikami porozumienie ws. zacieśnienia współpracy energetycznej. Uroczystość odbędzie się w środę 15 marca z udziałem przedstawicieli rządu polskiego i ukraińskiego.
Rosjanie rozpowszechniają fake newsy o zajęciu Bachmutu
Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji (CSCIS) ostrzegło, że rosyjscy okupanci próbują podważyć zaufanie społeczeństwa ukraińskiego do władz, publikując w mediach społecznościowych fałszywe informacje o rzekomej „przegranej bitwie o Bachmut” oraz rezygnacji sojuszników z kolejnych dostaw broni dla Ukrainy.
CSCIS zaleca składanie skarg dotyczących takich treści w mediach społecznościowych.
W pięciu kolejnych dzielnicach Moskwy rozpoczęto instalację systemów obrony przeciwlotniczej
Zaraz po Nowym Roku w kilku dzielnicach Moskwy rozpoczęło się aktywne wylesianie. Jak dowiedział się rosyjski niezależny portal The Insider, przygotowywane są obiekty na potrzeby Ministerstwa Obrony, w szczególności pod instalacje obrony przeciwlotniczej.
Czytaj więcej
W pięciu kolejnych dzielnicach Moskwy rozpoczęto instalację systemów obrony przeciwlotniczej. Instalowane są systemy przeciwrakietowe ziemia-powietrze S-400, pisze "The Insider". Znikają ogromne połacie lasów.
MTK wystapi o nakazy aresztowania Rosjan za uprowadzenie ukraińskich dzieci
Oczekuje się, że Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wkrótce będzie zabiegał o wydanie nakazów aresztowania Rosjan zaangażowanych w konflikt na Ukrainie - informuje Reuters powołując się na anonimowe źródło.
MTK ma zabiegać o zgodę na wydanie listów gończych przeciwko kilku Rosjanom za uprowadzenie dzieci z Ukrainy do Rosji i atak na infrastrukturę cywilną.
"The New York Times", który również informował o możliwych nakazach MTK, dodał, że nie jest jasne, kogo Trybunał planuje oskarżyć, ale będzie to pierwszy międzynarodowy zarzut, który zostanie wniesiony od początku konfliktu.
Import rosyjskiej ropy do Niemiec spadł o 99,9 procent
Niemcy w ciągu roku zmniejszyły zakupy ropy z Rosji o 99,9 procent. Berlin zwiększył zakupy w Norwegii, Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, USA i ZEA.
Czytaj więcej
Import rosyjskiej ropy naftowej do Niemiec praktycznie ustał. Berlin zwiększył zakupy w Norwegii, Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, USA i ZEA.
Wagnerowcy rekrutują mieszkańców Melitopola
Rosyjskie wojska oferują mieszkańcom Melitopola 200 000 rubli (2650 dolarów według oficjalnego kursu Rosji) miesięcznie za walkę po stronie Rosji w Bachmucie.
Czytaj więcej
Rosyjskie wojska oferują mieszkańcom Melitopola 200 000 rubli miesięcznie za walkę po stronie Rosji w Bachmucie - mówi ukraiński mer Melitopola Iwan Fiodorow, powołując się na źródła w mieście.
Genewa. Rozpoczęły się negocjacje ws. umowy zbożowej
Negocjacje dotyczą przedłużenia umowy, która wygasa 18 marca.
Kreml wyklucza pokojowe rozwiązanie konfliktu
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie widzi obecnie przesłanek do "przejścia sytuacji na Ukrainie na pokojowy kurs".
Czytaj więcej
Cele wyznaczone przez Rosję na Ukrainie w tej chwili można osiągnąć tylko środkami wojskowymi - oświadczył sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali rejon kupiański w obwodzie charkowskim
W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby.
Jedynym wyjściem dla Prigożyna, by całkowicie nie stracić łask władcy (a możliwe, że i życia) jest zdobycie Bachmutu
Ale szturmowanie miasta prowadzi do niszczenia już nie „mięsa armatniego”, ale najlepszych jednostek najemniczych. Wraz z ich topnieniem znikają też polityczne wpływy ich właściciela. – Rosjanie mogli stracić tam do 30 tys. żołnierzy – sądzi brytyjski analityk wojskowy Philip Ingram.
Czytaj więcej
Miasto nadal jest niezdobyte, co oznacza porażkę właściciela najemników Jewgienija Prigożina. Możliwe, że zostanie kozłem ofiarnym i odpowie za wszystkie klęski rosyjskiej armii.
Na Morzu Czarnym są trzy rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że na Morzu Czarnym znajdują się obecnie trzy rosyjskie okręty (w tym jeden podwodny), uzbrojone łącznie w 20 pocisków Kalibr, zdolnych razić cele na całej Ukrainie.
Indie nie złamią sankcji nałożonych na Rosję
Władze Indii zwróciły się do banków i handlowców o przestrzeganie zachodnich sankcji.
Czytaj więcej
Rosja po raz pierwszy w historii znalazła się w pierwszej piątce największych partnerów handlowych Indii. Obroty handlowe między obydwoma krajami w 2022 r. osiągnęły rekordowe 39,8 mld dolarów. Wszystko dzięki korzystaniu przez Delhi na rosyjskiej zbrodniczej wojnie na Ukrainie.
W latach 2018-2022 wartość importu uzbrojenia skoczyła w Europie o 47 proc. w porównaniu z okresem 2013-2017
Motorem napędowym tego wyniku jest oczywiście Ukraina, która w 2022 r. skoczyła na pozycje trzeciego największego na świecie importera, za Katarem i Indiami. W całym analizowanym okresie Kijów uplasował się na 14 pozycji, co oznacza, że za naszą wschodnią granicę trafiło 2 proc. globalnego eksportu uzbrojenia.
Czytaj więcej
Wyniki największych eksporterów i importerów broni na świecie doskonale pokazuje, gdzie znajdują się obecnie najbardziej zapalne regiony świata.
Obwód chersoński: Samochód wjechał na minę. Jedna osoba nie żyje
Jedna osoba zginęła w wyniku wjechania samochodu na minę w obwodzie chersońskim - informuje chersońska prokuratura obwodowa. W sprawie wszczęto śledztwo.
Rosjanie ostrzelali szkołę w Awdijiwce. Jedna osoba nie żyje
Informacje takie przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak.
Minister kultury Niemiec o filmie "Na Zachodzie bez zmian": Pokazuje wojnę, która znów szaleje w Europie
"Na zachodzie bez zmian", antywojenny film na podstawie powieści Ericha Marii Remarque'a pod tym samym tytułem, zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, a także Oscary za najlepsze zdjęcia, najlepszą muzykę filmową i najlepszy scenariusz.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, pogratulował twórcom filmu "Na Zachodzie bez zmian" zdobycia czterech nagród Akademii w czasie tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów.
Szef parlamentarnej frakcji partii Zełenskiego: Chcielibyśmy wejść do UE z naszymi gruzińskimi braćmi
Dawid Arachmia, szef parlamentarnej frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że Ukraina chciałaby wejść do UE wraz z Gruzją, ale "gruzińskie władze zmierzają w całkowicie przeciwnym kierunku".
Rosjanie podali nowe dane o ukraińskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku armia Ukrainy miała stracić w czasie walk 400 samolotów, 220 śmigłowców, 3 401 bezzałogowych statków powietrznych, 412 zestawów przeciwlotniczych, 8 280 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 055 wyrzutni rakiet, 4 333 zestawy artyleryjskie i moździerze oraz 8 904 specjalne pojazdy wojskowe - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.
Liczba rannych w ostrzale rejonu mikołajowskiego wzrosła do czterech
Dwie osoby zginęły, a cztery, w tym 7-letnie dziecko, zostały ranne w związku z porannym ostrzałem rejonu mikołajowskiego przez Rosję. Rankiem, 13 marca, rosyjska artyleria ostrzelała wieś Sołonczaki w tym rejonie.
Xi Jinping włącza Chiny do dyplomatycznej gry. W planach rozmowy z Putinem i Zełenskim
Przywódca Chin, po wizycie w Moskwie i spotkaniu z Władimirem Putinem, ma rozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim. Do takiej rozmowy nie doszło od początku wojny.
Czytaj więcej
"The Wall Street Journal" informuje, ze przywódca Chin Xi Jinping planuje pierwszą od rozpoczęcia wojny na Ukrainie rozmowę z Wołodymyrem Zełenskim. Miałoby do niej dojść po jego spotkaniu z Władimirem Putinem w Moskwie.
Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie sumskim, jedna osoba nie żyje
Wieś Znob-Nowgorodskie, w obwodzie sumskim, została ostrzelana przez Rosjan. W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne.
Rosyjscy piłkarze wystąpią na mistrzostwach Azji Środkowej
Środkowoazjatycką Federację Piłkarską tworzą Afganistan, Iran, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan. Wszystkie te kraje należą do Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej.
Czytaj więcej
Federacja Piłkarska Tadżykistanu poinformowała, że piłkarska reprezentacja Rosji zagra w pierwszych historii mistrzostwach Środkowoazjatyckiej Federacji Piłkarskiej (CAFA).
Błędne oceny Kremla. Jak Rosjanie źle przygotowali się do wojny na Ukrainie
W artykule dla London School of Economics, Ołeh Czupryna, doktorant w Centrum Studiów Europejskich i Euroazjatyckich na Uniwersytecie Maynooth, opisuje, jak Władimir Putin popełnił "krytyczny błąd, ponieważ wierzył, że niepodległa Ukraina była historycznym kaprysem, sztucznie stworzonym przez Zachód w celu osłabienia i podzielenia Rosji".
Czytaj więcej
Brutalna wojna na Ukrainie wybuchła ponad rok po tym, jak Władimir Putin rozbudował swoje często powtarzane twierdzenie, że Rosjanie i Ukraińcy to "jeden naród". Jak rosyjski prezydent dokonał błędnej kalkulacji w sprawie możliwości przebiegu wojny na Ukrainie?
Zmiany personalne w kierownictwie ukraińskiej armii
Generał Wiktor Nikoliuk został szefem szkolenia wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Dmytro Krasilnikow stanął na czele Dowództwa Operacyjnego "Północ".
Kreml o propozycji zmiany nazwy Rosji: Śmieszna ciekawostka
Federacja Rosyjska, niezależnie od tego jak ktoś ją nazywa, pozostanie wielką potęgą, wielkim krajem, pozostanie Rosją - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
"Śmieszną ciekawostką" nazwał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, polecenie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, by zbadać kwestię możliwości zmiany nazwy Rosji i Federacji Rosyjskiej na Moskowię i Federację moskiewską.
Hakerzy uderzyli w rosyjskie banki i sieć społecznościową
Hakerzy zablokowali Rosbank objętego sankcjami oligarchy Potanina, a po nim masową awarię ogłosiła jedyna dopuszczona przez Kreml sieć społecznościowa VKontakte. Wcześniej ucierpiał Sbierbank.
Czytaj więcej
Najpierw zaatakowany został Sbierbank - największy bank Rosji. W poniedziałek hakerzy zablokowali Rosbank objętego sankcjami oligarchy Potanina, a po nim masową awarię ogłosiła jedyna dopuszczona przez Kreml sieć społecznościowa VKontakte.
Kreml nie wyklucza udziału Putina w szczycie G20 w Delhi
Dmitrij Pieskow stwierdził, że Kreml nie wyklucza możliwości udziału prezydenta Rosji, Władimira Putina, w szczycie G20 w Delhi, ale - jak dodał - ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
Putin spotka się w poniedziałek z Ramzanem Kadyrowem
Prezydent Rosji, Władimir Putin, ma spotkać się w poniedziałek z prezydentem Czeczenii, Ramzanem Kadyrowem - poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Wcześniej pojawiały się spekulacje, że Kadyrow jest ciężko chory a nawet, że został otruty.
Co trzeci mieszkaniec okupowanego Siewierodoniecka nie ma dostępu do prądu
Ukraińska Ługańska Obwodowa Administracja Wojskowa pisze na swoim profilu na Facebooku, że choć "zimą okupanci przywrócili dostawy prądu w Siewierodoniecku", to jednak "zrobili to bez zastosowania środków bezpieczeństwa". "W szczególności nie przywiązywano uwagi do instalacji transformatorów. Cały ten system ledwie funkcjonował zimą. Ale nie jest w stanie wytrzymać obciążenia również w marcu" - piszą ukraińskie władze obwodu ługańskiego. Z wpisu wynika, że ze względu na dużą konsumpcję prądu ponad tysiąc mieszkańców miasta, co stanowi obecnie 1/3 jego populacji, nie ma dostępu do prądu. "Przyczyny są znane, ale nie mogą być rozwiązane bez znaczących środków" - podkreśla Ługańska Obwodowa Administracja Wojskowa.
Auchan nie otwiera nowego sklepu w Rosji
Francuska sieć nie zamyka też już działających, ale zmieni ich nazwę.
Czytaj więcej
Francuska sieć handlowa Auchan zaprzecza, że otwiera nowy sklep w Rosji. Przyznaje jednak, że dokonuje rebrandingu już istniejących placówek – informuje Reuters.
Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko podpisał mapę drogową ws. wszechstronnej współpracy między Białorusią a Iranem
Do podpisania dokumentu ws. współpracy białorusko-irańskiej w latach 2023-2026 doszło po negocjacjach między Łukaszenką a prezydentem Iranu, Ebrahimem Ra'isim. Dokument dotyczy współpracy na polach "politycznym, gospodarczym, konsularnym, naukowym i technicznym, a także w zakresie edukacji, kultury, sztuki, mediów i turystyki" - podaje agencja BiełTA. Łukaszenko, po negocjacjach z Raisim ogłosił gotowość Białorusi i Iranu do "rozpoczęcia nowego etapu współpracy".
Burmistrz Seulu: Ukraina niemal nie atakuje terytorium Rosji, bo Rosja ma broń atomową
- Rosja swobodnie narusza przestrzeń powietrzną Ukrainy (...), wystrzeliwuje rakiety... ale Ukraina niemal nie atakuje terytorium Rosji z powodu psychologicznej niższości względem państwa nuklearnego - ocenił burmistrz Seulu, Oh Se-hoon.
Czytaj więcej
Korea Południowa powinna zbudować swój arsenał broni atomowej, aby wzmocnić swoją obronność w związku z zagrożeniem ze strony Korei Północnej, nawet jeśli naraziłoby to ją na reperkusje na arenie międzynarodowej - twierdzi burmistrz Seulu, Oh Se-hoon.
Patriarcha Cyryl pogratulował papieżowi Franciszkowi z okazji 10. rocznicy wyboru na papieża
Agencja RIA cytuje fragment depeszy gratulacyjnej, w której patriarcha Cyryl pisze, iż "w trudnych czasach, z którymi się mierzymy, dialog pomiędzy przywódcami religijnymi może przynieść dobre efekty".
W nocy w okupowanym Mariupolu i w otaczających go wsiach było słychać eksplozje
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram mariupolska rada miejska. Z jej wpisu wynika też, że nad obwodem zaporoskim aktywne było rosyjskie lotnictwo.
Xi Jinping w przyszłym tygodniu może odwiedzić Moskwę
O planowanym spotkaniu przywódcy Chin z Władimirem Putinem informuje agencja Reutera.
Czytaj więcej
Prezydent Chin Xi Jinping planuje podróż do Rosji, aby spotkać się z Władimirem Putinem, już w przyszłym tygodniu - informuje agencja Reutera.
Patruszew: Rosja nie wie, kto doprowadził do uszkodzenia gazociągów Nord Stream
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej mówił, że Rosja powinna być stroną śledztwa, które ma wyjaśnić okoliczności uszkodzenia gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. - Wciąż nie wiemy z pewnością, kto dokładnie jest autorem i sprawcą eksplozji (gazociągów) Nord Stream. Rosja nie została włączona do śledztwa ws. tego bezprecedensowego aktu terrorystycznego - powiedział Patruszew w rozmowie z tygodnikiem "Argumenty i Fakty".
Żony i matki zmobilizowanych apelują do Putina
Bliscy zmobilizowanych Rosjan twierdzą, że armia wysyła swoich żołnierzy na rzeź.
Czytaj więcej
Grupa rosyjskich żon i matek wezwała prezydenta Władimira Putina do zaprzestania wysyłania ich mężów i synów "na rzeź" poprzez zmuszanie ich do przyłączania się do grup szturmowych na Ukrainie bez odpowiedniego szkolenia i zaopatrzenia.
Bolesna porażka Rosji w tworzeniu odpowiedników zachodnich technologii
Rosja chce stworzyć własne telefony i tablety z systemem Android kosztem 10 mld dol. Ale już kilka razy takie projekty zakończyły się klapą.
Czytaj więcej
Grupa rosyjskich żon i matek wezwała prezydenta Władimira Putina do zaprzestania wysyłania ich mężów i synów "na rzeź" poprzez zmuszanie ich do przyłączania się do grup szturmowych na Ukrainie bez odpowiedniego szkolenia i zaopatrzenia.
Prigożyn próbuje uzupełnić straty. Szuka najemników w szkołach i klubach sportowych
Grupa Wagnera nie ma już możliwości werbowania do armii rosyjskich więźniów. Szukają najemników w innych miejscach.
Czytaj więcej
Według brytyjskiego wywiadu wojskowego rosyjska Grupa Wagnera prawdopodobnie otrzymała zakaz rekrutacji w więzieniach z powodu trwającego sporu z Ministerstwem Obrony. Jewgienij Prigożyn szuka innych sposobów na zwiększanie liczebności swojej armii.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 56 razy
Na obwód chersoński miało spaść w niedzielę ponad 330 pocisków - podaje chersońska administracja obwodowa. Rosjanie w ciągu ostatniej doby ostrzelali m.in. dwukrotnie dzielnice mieszkalne w Chersoniu, stolicy obwodu.
FSB z obwodu nowogrodzkiego informuje o zatrzymaniu obywatela Rosji, który namawiał żołnierzy walczących na Ukrainie do kapitulacji
Służba prasowa Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że funkcjonariusze FSB z obwodu nowogrodzkiego zatrzymali urodzonego w obwodzie winnickim na Ukrainie obywatela Rosji, który "namawiał osoby zaciągające się do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, by dostarczali wrogowi informacji o lokalizacji jednostek wojskowych, przekazywali (wrogowi) sprzęt wojskowy, a także poddawali się" - głosi komunikat służby prasowej.
Druga ofiara ostrzału Mikołajowa
Mężczyzna i kobieta w wieku 40 lat zginęli w rosyjskim ostrzale Mikołajowa - poinformował gubernator obwodu.
Witalij Kim przekazał, że do szpitala przetransportowano siedmiolatka. Dwóm innym osobom na miejscu udzielono pomocy.
Do ataku doszło we wsi Kutsurub.
Grupa Wagnera atakuje Bachmut z kilku kierunków
O aktualnej sytuacji na wschodzie kraju poinformował dowódca wojsk lądowych Ołeksandr Syrski.
Czytaj więcej
Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy, powiedział, że sytuacja wokół Bachmułu w obwodzie donieckim jest trudna - okupanci nie rezygnują z prób przełamania obrony i posuwania się do centrum miasta, ale ponoszą ciężkie straty.
Politico: Coraz większe podziały między USA a Ukrainą
Portal Politico informuje, że coraz częściej widoczne są różnice w podejściu do wojny między rządami w Kijowie i Waszyngtonie. Potencjalne punkty zapalne dotyczą m.in. tego, jak i kiedy konflikt się zakończy.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone i Ukraina w znacznej mierze trzymały się razem od czasu, gdy administracja prezydenta Joe Bidena obiecała wsparcie "tak długo, jak będzie to konieczne" w odpierania rosyjskiej inwazji. Portal Politico informuje, że w kuluarach narastają różnice pomiędzy Waszyngtonem a Kijowem co do celów wojennych.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan rannych zostało siedmioro cywilów
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Rosjanie ostrzelali rejon mikołajowski
W wyniku ostrzału miejscowości Kucuruwska w rejonie mikołajowskim zginęła jedna osoba.
Brytyjski resort obrony: Połowa więźniów walczących w szeregach Grupy Wagnera zginęła na Ukrainie
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie pisze, że twórca Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, prawdopodobnie nie może już prowadzić rekrutacji najemników w rosyjskich więzieniach ze względu na jego konflikt z kierownictwem resortu obrony Rosji. "Prigożyn prawdopodobnie zwraca się obecnie ku prowadzeniu zaciągu wśród wolnych obywateli Rosji" - czytamy w analizie.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 r. Rosjanie mieli stracić na Ukrainie 159 800 żołnierzy, 3 474 czołgi, 6 774 pojazdy opancerzone, 2 503 zestawy artyleryjskie, 493 wyrzutnie rakiet, 259 zestawów przeciwlotniczych, 304 samoloty, 289 śmigłowców, 2 109 bezzałogowych statków powietrznych, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 354 pojazdy (w tym cysterny), 251 jednostek sprzętu specjalnego.
Żona Nawalnego: Mój mąż jest w więzieniu tylko za to, że mówi prawdę
Po ogłoszeniu, że "Nawalny" został uhonorowany Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, na scenie, oprócz reżysera filmu, Daniela Rohera, pojawiła się też żona opozycjonisty, Julia.
Czytaj więcej
Film dokumentalny "Nawalny", opowiadający o otruciu przed trzema laty najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty, który obecnie odsiaduje wieloletni wyrok w rosyjskim łagrze zdobył Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.
Ukraiński żołnierz: Już dwa tygodnie nie było na froncie poważnych ruchów, wróg nie jest w stanie okrążyć Bachmutu
My prowadzimy tylko działania stabilizacyjne, tzn. małe, lokalne kontrataki, odrzucające wroga, gdy za bardzo zbliży się do dróg prowadzących do miasta – powiedział dziennikarzom ukraiński żołnierz z Bachmutu Andrij Babiczew.
Czytaj więcej
Rosyjskich najemników dzieli już tylko około 10 kilometrów od zamknięcia okrążenia wokół miasta, ale im się to nie udaje.
O tym, że Kreml może próbować ingerować w wybory w Polsce, w 2020 roku ostrzegał „Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego”
Powołując się na rosyjskich analityków, autor artykułu dr Michał Wojnowski, przestrzegał, że Kreml może dopuścić się trzech rodzajów operacji: eksplozji informacyjnej, fali informacyjnej i operacji wpływu. Jego zdaniem wszystkie trzy rodzaje działań Rosjanie przećwiczyli już m.in. w USA i we Francji.
Czytaj więcej
Kreml będzie próbował zaingerować w elekcję w Polsce – ostrzega poseł, który pyta rząd o przygotowania do tego scenariusza.
Chodorkowski: Gdyby imperialny model zarządzania okazał się skuteczny, pewnie żylibyśmy w świecie imperiów
Imperium w świecie współczesnym nie jest konkurencyjne. Nadszedł czas dla Rosji, by przestała być imperium. Warto przyznać, że 80 procent mieszkańców kraju utożsamia się z kulturą rosyjską niezależnie od przynależności etnicznej. I państwo na terenie Rosji będzie budowane na bazie kultury rosyjskiej, uwzględniając kultury innych narodowości. Ale trzeba porzucić idiotyczną ideę, że ekspansja terytorialna prowadzi do dobrobytu. Raczej do nędzy - mówi w rozmowie z Rusłanem Szoszynem rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski.
Czytaj więcej
Nadszedł czas dla Rosji, by przestała być imperium – mówi „Rz” Michaił Chodorkowski, czołowy przeciwnik Kremla.
Premier Gruzji twierdzi, że Zełenski ingeruje w sytuację polityczną w jego kraju
Premier Gruzji stwierdził jednocześnie, że "życzy wszystkim szybkiego zakończenia wojny i pokoju" na Ukrainie.
Czytaj więcej
Irakli Garibaszwili, premier Gruzji w niedzielę zaapelował do prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, by ten nie ingerował w sytuację polityczną w Gruzji.
Jedna osoba ranna po zestrzeleniu nad obwodem biełgorodzkim w Rosji czterech rakiet
Gubernator obwodu biełgoradzkiego, Wiaczesław Gładkow pisze, że szczątki zestrzelonych rakiet uszkodziły dwa budynki mieszkalne. Ranna została kobieta, którą zabrano do szpitala.
Czytaj więcej
Gubernator graniczącego z obwodem charkowskim na Ukrainie obwodu biełgorodzkiego w Rosji, Wiaczesław Gładkow, poinformował, że rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad terytorium obwodu biełgorodzkiego cztery rakiety.
W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili osiem ataków powietrznych na cele na Ukrainie
W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe, osiem ataków powietrznych i 49 ostrzałów celów na Ukrainie przez artylerię i wojska rakietowe - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Jewgienij Prigożyn mówi, że Ukraińcy rzucają do walki w Bachmucie "niekończące się rezerwy"
Obecnie linia frontu w Bachmucie przebiega wzdłuż Bachmutki - niewielkiej rzeki dzielącej miasto na część wschodnią i zachodnią - podaje Reuters. Rosjanie - przede wszystkim najemnicy z Grupy Wagnera - kontrolują wschodnią część miasta.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu mówił o stratach jakie Rosjanie ponoszą w walkach o Bachmut.
Wielka Brytania zwiększy wydatki na armię do 2,5 proc. PKB
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiedział, że w ciągu dwóch najbliższych lat jego rząd zwiększy wydatki na brytyjską armię o 5 mld funtów, co oznacza, że Wielka Brytania będzie przeznaczać na siły zbrojne 2,25 proc. PKB. Docelowo Londyn chce przeznaczać na armię 2,5 proc. PKB - zapowiedział brytyjski premier.
"Nawalny" z Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego
Czytaj więcej
W Hollywood po raz 95. wręczono Oscary, najbardziej prestiżowe nagrody w świecie filmu. Najwięcej, bo aż siedem statuetek, między innymi za najlepszy film, reżyserię oraz scenariusz oryginalny, powędrowało do twórców „Wszystko wszędzie naraz”. Nagrodzony nie został niestety polski film "IO" Jerzego Skolimowskiego.
W okupowanym Mariupolu zaczęło nadawać ukraińskie radio
Informacje takie przekazuje doradca ukraińskiego mera miasta, Petro Andriuszczenko. "Teraz Ukraina jest jeszcze bliżej" - napisał Andriuszczenko na swoim kanale w serwisie Telegram.
Rosyjscy żołnierze na Białorusi. Ukraiński dowódca: Monitorujemy ruchy wroga
Dowódca ukraińskich Sił Połączonych gen. Serhij Najew zaznaczył, że na terytorium Białorusi przebywają wojska rosyjskie.
Czytaj więcej
Dowódca ukraińskich Sił Połączonych, gen. Serhij Najew, ocenił ryzyko ataku wojsk rosyjskich z terytorium Białorusi.
Minister kultury Ukrainy za zmianą nazwy Rosji
Ołeksandr Tkaczenko oświadczył, że podoba mu się pomysł zmiany nazwy rosyjskiego państwa z "Federacji Rosyjskiej" na "Federację Moskiewską".
Czytaj więcej
Minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko powiedział, że podoba mu się pomysł, by zmienić nazwę Rosji na Moskowię.
W Genewie odbędą się dziś konsultacje ws. przedłużenia porozumienia zbożowego
W konsultacjach wezmą udział przedstawiciele Rosji i ONZ. Ze słów rzeczniczki MSZ Rosji, Marii Zacharowej wynika, że w konsultacjach weźmie udział m.in. zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths, 9 marca szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow mówił, że kwestia przedłużenia "porozumienia zbożowego" staje się "skomplikowana" ze względu na to, że jest ono realizowane tylko w połowie. Rosja ma obiekcje co do realizacji części porozumienia mówiącej o "usunięciu przeszkód w eksporcie rosyjskiego zboża i rosyjskich nawozów".
Ministerstwo Obrony Rosji: Nasze jednostki zmotoryzowane prowadzą ofensywę na Ukrainie
"Rosyjska armia prowadzi ofensywę w strefie specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji nazywają wojnę na Ukrainie - red.), ze wsparciem artylerii rakietowej z Centralnego Okręgu Wojskowego" - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji nie wskazując jednak, na którym odcinku frontu prowadzona jest ofensywa. Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że "załogi wyrzutni rakiet BM-21 Grad z Centralnego Okręgu Wojskowego wspierają ofensywę wojsk piechoty zmotoryzowanej, ostrzeliwując obszary ufortyfikowane i zgrupowania wojsk oraz sprzętu sił zbrojnych Ukrainy". Resort obrony Rosji dodaje, że koordynaty do przeprowadzania ostrzału przekazują wojskom rakietowym "operatorzy dronów i wywiad".
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
Minął rok od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Rosjanie rozpoczęli swoją inwazję 24 lutego 2022 roku. Ofensywa, która według twierdzeń Kremla miała potrwać kilka dni, przerodziła się w długotrwały konflikt.