Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówi, że Ukraina wygra wojnę, bo "Ukraińcy walczą o to, co należy do nich".
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Kirby: Gdyby inny kraj chciał wysłać myśliwce na Ukrainę, USA zdecydowanie by to poparły.
Poproszony o komentarz na temat polskich zamiarów przekazania Ukrainie MiG-29, John Kirby powiedział, że są to suwerenne decyzje poszczególnych państw.
Czytaj więcej
Gdyby inne kraje chciały wysłać myśliwce na Ukrainę, Stany Zjednoczone zdecydowanie by to poparły - powiedział koordynator ds. komunikacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby, w reakcji na deklarację premiera Morawieckiego, że Polska byłaby gotowa wysłać samoloty w ciągu 4-6 tygodni.
Serhij Haidai zrezygnował ze stanowiska
Szef obwodu ługańskiego zostanie najprawdopodobniej ambasadorek Ukrainy w Kazachstanie.
Czytaj więcej
Gabinet Ministrów zatwierdził dymisję Serhija Hajdaja, Maksyma Marczenki i Serhija Hamalija z funkcji gubernatorów odpowiednio obwodów ługańskiego, odeskiego i chmielnickiego - poinformował przedstawiciel rządu w parlamencie Taras Melnyczuk.
Węgry ponownie odkładają głosowanie ws. Szwecji i Finlandii w NATO
Jako przyczynę opóźnienia wnioskodawca przesunięcia głosowania podał trwające negocjacje Węgier z władzą wykonawczą Unii Europejskiej w sprawie naruszeń przez Budapeszt wymogów UE w zakresie praworządności.
Czytaj więcej
Długo opóźniane głosowanie w węgierskim parlamencie w sprawie ratyfikacji kandydatur Szwecji i Finlandii do NATO zostanie prawdopodobnie ponownie przełożone na wniosek wicepremiera.
Nad Biełgorodem obrona powietrzna zestrzeliła trzy rosyjskie rakiety
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow napisał na swoim kanale Telegram, że system obrony powietrznej zestrzelił trzy pociski nad stolicą obwodu.
Pozostałości jednej z rakiet spadły na osiedle mieszkaniowe. Nie odnotowano ofiar.
Ambasador Rosji na rozmowie w Departamencie Obrony
- Nie chcemy żadnej konfrontacji między USA a Federacją Rosyjską. Opowiadamy się za pragmatycznymi stosunkami w interesie obywateli USA i Federacji Rosyjskiej – powiedział Anatolij Antonow.
Czytaj więcej
Rosja nie chce konfrontacji z USA - powiedział ambasador Anatolij Antonow po rozmowie w Departamencie Stanu ws. strącenia amerykańskiego drona na Morzu Czarnym przez rosyjskie myśliwce.
Niemiecki koncern: Produkcja amunicji dla Ukrainy nie ruszy bez zamówień
- Nie uruchomię produkcji bez zamówień – powiedział Armin Papperger, szef niemieckiego koncernu obronnego Rheinmetall. Według niego kraje UE grają na zwłokę w sprawie zamówień na amunicję dla Ukrainy.
- W tym roku Rheinmetall wykorzysta zaledwie dwie trzecie swoich mocy produkcyjnych ze względu na opóźnienia w zamówieniach - zaznaczył szef koncernu.
Jeśli wystąpi dotkliwy brak amunicji, „nie będzie to wina przemysłu” – cytuje "Der Spiegel" wypowiedź Pappergera.
Mnisi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu moskiewskiego będą mogli pozostać w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej, jeśli zdecydują się wstąpić do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy
Nikt nie mówi, że życie mnichów w klasztorze ustanie. Ale to jest okazja dla mnichów do ustalenia, w jaki sposób mogą pozostać w klasztorze” – powiedział minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.
Decyzją władz Ukrainy mnisi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP) mieli do 29 marca opuścić wszystkie pomieszczenia najważniejszego kompleksu prawosławnych świątyń na Ukrainie, Ławry Peczerskiej w Kijowie.
Rosja twierdzi, że amerykański dron naruszył przestrzeń powietrzną
"Rankiem 14 marca br. nad Morzem Czarnym w rejonie Półwyspu Krymskiego kontrola przestrzeni powietrznej Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji zarejestrowała lot amerykańskiego bezzałogowego statku powietrznego MQ-9 w kierunku granicy państwowej Federacja Rosyjska” – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Departament twierdzi, że "lot odbył się z wyłączonymi transponderami „z naruszeniem granic obszaru tymczasowego reżimu użytkowania przestrzeni powietrznej, ustanowionego w celu przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej”.
Rosjanie oświadczyli, że dron "w wyniku gwałtownego manewrowania wszedł w niekontrolowany lot, utracił wysokości zderzył się z taflą wody, a rosyjscy piloci, którzy nie weszli w kontakt z bezzałogowym statkiem powietrznym", wrócili do bazy.
W Kijowie przebywa z wizytą premier Islandii Katrín Jakobsdóttir
W ramach wizyty premier odbyła rozmowę z prezydentem Zełenskim i odwiedziła Buczę i Borodziankę.
We wspólnej deklaracji znalazło się zapewnienie Islandii o dalszej pomocy dla Ukrainy, szczególnie w odbudowie sektora energetycznego.
Ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow przybył do Departamentu Stanu w Waszyngtonie
Antonow został wezwany po zderzeniu rosyjskiego myśliwca z amerykańskim dronem nad Morzem Czarnym. Siły amerykańskie nazwały incydent „niebezpiecznym i nieprofesjonalnym” przechwyceniem.
Antonow został wezwany do „przekazania naszych zdecydowanych zastrzeżeń” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.
Prezydent Syrii przybył do Moskwy
Prezydent Syrii Baszar al-Assad przybył do Moskwy na rozmowy z Władimirem Putinem.
To pierwsza zagraniczna wizyta od czasu tragicznego trzęsienia ziemi w lutym, które dotknęło Syrię i Turcję.
Al-Assad przybył do Moskwy z liczną delegacją przedstawicieli rządu.
Rosjanie wypierają się strącenia drona
Rosyjskie myśliwce nie miały kontaktu z amerykańskim dronem, który został zestrzelony nad Morzem Czarnym - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Rosjanie twierdzą, że dron był zbyt ostro manewrowany przez własnych pilotów, co doprowadziło do utraty wysokości i zderzenia MQ-9 z wodą.
"Dron leciał w kierunku rosyjskiej granicy z wyłączonymi transponderami – urządzeniami do komunikacji bezprzewodowej" – twierdzi ministerstwo.
Alert powietrzny na terytorium całej Ukrainy
Rosnieft stracił niemieckie aktywa
Sąd w Niemczech zatwierdził przekazanie aktywów Rosnieftu pod zarząd zewnętrzny. Obecnie Rosnieft kontroluje 54,17 proc. rafinerii Schwedt, ale po decyzji sądu straci kontrolę.
Czytaj więcej
Sąd w Niemczech zatwierdził przekazanie aktywów Rosnieftu pod zarząd zewnętrzny. Zdaniem sądu takie działanie pozwoli uniknąć ryzyka obstrukcyjnych działań rosyjskich na rynku niemieckich surowców.
Biały Dom wzywa rosyjskiego ambasadora
W związku z incydentem nad Morzem czarnym.
Czytaj więcej
Biały Dom wezwał ambasadora Rosji w związku ze zderzeniem rosyjskiego myśliwca z amerykańskim dronem nad wodami międzynarodowymi Morza Czarnego.
Najwyższy dowódca NATO poinformowął sojuszników o incydencie nad Morzem Czarnym
Najwyższy dowódca wojskowy NATO generał Christopher Cavoli poinformował sojuszników o incydencie nad Morzem Czarnym z udziałem rosyjskiego myśliwca i amerykańskiego drona wojskowego.
Zełenski ogłasza kontynuację obrony Bachmutu
Prezydent poinformował o kontynuacji obrony miasta po spotkaniu ze Sztabem Głównym.
Rosyjskie Su-27 zestrzeliły MQ-9
Dowództwo poinformowało w oświadczeniu, że dziś o godzinie 7:03 czasu środkowoeuropejskiego dwa rosyjskie samoloty Su-27 dokonały „niebezpiecznego i nieprofesjonalnego” przechwycenia drona.
Czytaj więcej
Amerykański dron został strącony nad Morzem Czarnym. USA oskarżają rosyjskie lotnictwo o niekompetencję. Rosjanie wypierają się strącenia drona.
Ukraina rozpoczęła produkcję pocisków kalibru 125 mm
Ukraiński koncern państwowy „Ukroboronprom” we współpracy z jednym z krajów NATO rozpoczął produkcję pocisków kalibru 125 mm.
"Na zlecenie Ministerstwa Obrony Ukrainy pierwsza partia pocisków kalibru 125 mm do czołgów T-64, T-72 i T-80, którymi Siły Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy uderzyły w najeźdźców, została już dostarczona" - poinformowała służba prasowa „Ukroboronpromu”.
Koncern przypomniał, że generalnie Ukraina po raz pierwszy od uzyskania niepodległości uruchomiła własną produkcję amunicji: min moździerzowych 82 mm i 120 mm, pocisków artyleryjskich 122 mm i 152 mm, a teraz pocisków czołgowych 125 mm. Ze względów bezpieczeństwa produkcja została przeniesiona poza granice kraju, ale w tworzeniu amunicji uczestniczą Ukraińcy: projektanci, technolodzy, tokarze, odlewnie itp.
Holandia wyśle na Ukrainę dwa trałowce wraz z systemami radarowymi do wykrywania dronów
We wtorkowym oświadczeniu holenderskie Ministerstwo Obrony przedstawiło swoje plany współpracy z Belgią i być może innymi krajami sojuszniczymi w celu szkolenia sił ukraińskich w zakresie korzystania z trałowców.
- Dostarczenie trałowców Ukrainie „przyczyni się do bezpieczeństwa Morza Czarnego, bezpieczeństwa Europy i globalnego bezpieczeństwa żywnościowego - powiedziała holenderska minister obrony Kajsa Ollongren, która spotkała się dziś w Odessie z Ołeksijem Reznikowem.
We wtorkowym oświadczeniu holenderskie Ministerstwo Obrony przedstawiło swoje plany współpracy z Belgią i być może innymi krajami sojuszniczymi w celu szkolenia sił ukraińskich w zakresie korzystania z trałowców.
Prezydent Zełenski ogłosił kontynuacje obrony Bachmutu
Zełenski przekazał tę decyzję po spotkaniu ze Sztabem Głównym.
Słynne nowojorskie muzeum zmienia opisy dzieł
Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, popularnie nazywanym Met, "przeklasyfikowało" niektóre ze swoich obrazów. Dwóch artystów, niegdyś określanych jako Rosjanie, jest teraz klasyfikowanych jako Ukraińcy, a obraz francuskiego impresjonisty Edgara Degasa został przemianowany z „Rosyjska tancerka” na „Tancerka w ukraińskiej sukience”.
Czytaj więcej
Metropolitan Muzeum of Art w Nowym Jorku zmienia kategorię części swoich zbiorów. Zmiany dotyczą dzieł dotychczas klasyfikowanych jako rosyjskie.
Kreml ma za granicą 80 miliardów szarych dolarów
Według Bloomberga około 80 miliardów dolarów szarych rosyjskich dolarów ukryte został w nieruchomościach i zagranicznych firmach.
Czytaj więcej
Zyski ze sprzedaży surowców z ominięciem sankcji, rosyjski reżim skrył za granicą. Według Bloomberga około 80 miliardów szarych rosyjskich dolarów ukryte został w nieruchomościach i zagranicznych firmach.
Steven Seagal deklaruje: Jestem w 100 proc. rusofilem i w 1 milionie procent Rosjaninem
Litwa uznała Grupę Wagnera za organizację terrorystyczną
W rezolucji podkreślono również konieczność przyjęcia przez Litwę ustawy o zapobieganiu terroryzmowi, która określałaby konkretne kryteria sporządzania listy organizacji terrorystycznych i nakładała sankcje na osoby zaangażowane w ich działalność.
Czytaj więcej
Litewski parlament uznał we wtorek jednogłośnie prywatną firmę wojskową, Grupę Wagnera, walcząca ramię w ramię z rosyjską armią na Ukrainie, za organizację terrorystyczną.
Putin wyartykułował warunki zwycięstwa na Ukrainie
- Aby osiągnąć pokój i stabilizację, musimy oczywiście wykazać się konsolidacją naszego społeczeństwa i opanowaniem - oświadczył prezydent Rosji.
Czytaj więcej
Rosja wygra operację specjalną prowadzoną na Ukrainie, jeśli społeczeństwo wykaże konsolidację i opanowanie, a wróg to zobaczy. - powiedział dziś Władimir Putin podczas wizyty w Zakładach Lotniczych Ułan-Ude, transmitowanej przez telewizję Rossija 24.
Premier Szwecji dopuszcza sytuację, w której Finlandia wejdzie do NATO przed jego krajem
Dotychczas Finlandia i Szwecja, blisko współpracujące militarnie, działały tak, by wejść do Sojuszu wspólnie. Oba kraje jednocześnie złożyły wniosek o członkostwo w NATO zrywając z długą polityką neutralności, co było spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Ulf Kristersson, premier Szwecji oświadczył we wtorek, że jest coraz bardziej prawdopodobne, iż Finlandia przystąpi do NATO przed jego krajem, w związku z obiekcjami Turcji wobec szwedzkiej kandydatury.
Zakłady zbrojeniowe w Rosji przestawione na pracę w trybie wojennym
Państwowy zakład zbrojeniowy Rostec poinformował, że produkcja w niektórych przypadkach wzrosła nawet kilkudziesięciokrotnie
Czytaj więcej
Rosyjskie zakłady przemysłu zbrojeniowego realnie zostały przestawione na tryb wojenny, aby zaspokoić potrzeby wojsk walczących na Ukrainie. Państwowy koncern Rostec poinformował agencję RIA Nowosti, że produkcja amunicji wzrosła kilkukrotnie, a w przypadku niektórych typów produktów - kilkadziesiąt razy.
Sytuacja w niemieckiej armii jest gorsza niż przed rokiem
O sytuacji w niemieckim wojsku poinformowała w swoim rocznym raporcie pełnomocniczka Bundestagu ds. sił zbrojnych.
Czytaj więcej
Niemieckie wojsko zmaga się z większym niedoborem broni i sprzętu niż przed inwazją Rosji na Ukrainę rok temu - powiedziała we wtorek w swoim rocznym raporcie Eva Hoegl, pełnomocnik Bundestagu ds. sił zbrojnych.
Liczba rannych w ataku rakietowym na Kramatorsk wzrosła do dziewięciu
Dziewięć wielopiętrowych budynków mieszkalnych i przedszkole zostały uszkodzone we wtorkowym ataku rakietowym na Kramatorsk. Liczba rannych w ataku wzrosła do dziewięciu. Jedna osoba zginęła - podaje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Władze obwodu briańskiego zaprzeczają informacjom o ataku ukraińskich dronów na zakłady chemiczne
"Służby operacyjne nie potwierdziły informacji opublikowanych w mediach i komunikatorach" - głosi komunikat służb prasowych władz obwodu. Wcześniej pojawiła się informacja o próbie ataku ukraińskiego drona na zakłady chemiczne w pobliżu miasteczka Sielco. Dron miał zostać zestrzelony przez zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1.
Dwóch rosyjskich snajperów oskarżonych o gwałty pod Kijowem
Wśród ofiar są m.in. 4-latka i jej matka.
Czytaj więcej
Prokuratura Generalna Ukrainy bada obecnie ponad 71 000 doniesień o zbrodniach wojennych, które wpłynęły od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku.
Morawiecki: Przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie może nastąpić w ciągu 4-6 tygodni
W ten sposób premier odpowiedział na pytanie o wcześniejszą wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że możliwe jest przekazanie poradzieckich myśliwców używanych przez polskie Siły Powietrzne Ukrainie.
Czytaj więcej
- Przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie może nastąpić w ciągu 4-6 tygodni - tak premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytanie w sprawie tego kiedy poradzieckie myśliwce używane przez polskie Siły Powietrzne mogą trafić na Ukrainę.
Bachmut: Wagnerowcy pozują do zdjęć w zakładzie, w którym pod koniec roku z żołnierzami spotkał się Zełenski
Walki w Bachmucie mają obecnie koncentrować się w przemysłowej części na północy miasta.
Czytaj więcej
Nagrania i zdjęcia pojawiające się w mediach społecznościowych we wtorek potwierdzają, że w Bachmucie walki prowadzone są wokół zakładu metalurgicznego AZOM, który jest rozległym kompleksem w północnej dzielnicy miasta.
Ukraińska prokuratura od ponad roku tworzy mapę podejrzanych i odpowiedzialnych za zbrodnie Rosjan
Ukraińska prokuratura od lutego minionego roku na bieżąco tworzy mapę przedstawiającą nazwiska osób odpowiedzialnych bądź podejrzanych o popełnienie zbrodni wojennych w Ukrainie. Mapa jest szeroka na cztery oraz długa na niemal dwa metry. Umieszczono na niej setki nazwisk, w tym rosyjskiego prezydenta.
Czytaj więcej
Od lutego 2022 roku, kiedy wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na Ukrainę, tamtejsza prokuratura na bieżąco aktualizuje mapę, na której znajdują się nazwiska osób odpowiedzialnych i podejrzanych o popełnienie zbrodni wojennych w tym kraju. Na mapie, która szeroka jest na cztery i długa na niemal dwa metry, umieszczono setki nazwisk, w tym rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.
Wkrótce w Polsce rozpoczną się ćwiczenia "Anakonda-23"
Z informacji, które uzyskaliśmy od kapitan Ewy Złotnickiej z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych wynika, że będzie to najważniejsze ćwiczenie Sił Zbrojnych w tym roku. Ćwiczenie z wojskami ruszy 17 kwietnia i potrwa do 16 maja.
Czytaj więcej
Ponad 13 tysięcy żołnierzy weźmie udział w największych w tym roku w Polsce ćwiczeniu wojskowym pod kryptonimem Anakonda-23. Polscy żołnierze dokonają m.in. desantu na szwedzką wyspę.
Ukraińska policja pokazuje skutki poniedziałkowego ostrzału obwodu donieckiego
Rosjanie w ciągu doby ostrzelali 14 miejscowości, uszkodzili lub zniszczyli 60 budynków cywilnych, w tym 37 budynków mieszkalnych, szkołę, gazociąg, samochody, autobusy i garaż - podaje ukraińska policja z obwodu donieckiego.
Niemieckie media ustaliły, jaką łódź przeszukano po wybuchach Nord Stream
Jak podaje "Der Spiegel", żaglowiec "Andromeda" został przeszukany w styczniu.
Czytaj więcej
Niemiecki "Der Spiegel" zidentyfikował łódź, która została przeszukana przez władze w związku z eksplozjami, które przerwały we wrześniu gazociąg Nord Stream.
Pieskow o możliwości spotkania Putin-Trump
Były prezydent USA wspomniał o możliwości spotkania z Władimirem Putinem. Kreml informuje, że nie są obecnie prowadzone w tej sprawie przygotowania.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow został zapytany przez dziennikarzy, czy może dojść do spotkania Władimira Putina z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Obecnie taka inicjatywa nie jest podejmowana.
Kreml: Negocjacje z Ukrainą dopiero po uznaniu nowych "realiów terytorialnych"
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla stwierdził, że Rosja jest gotowa na negocjacje z Ukrainą po spełnieniu następujących warunków: wypełnieniu wcześniejszych żądań Moskwy i uznaniu nowych "realiów terytorialnych". - Bez wzięcia tego pod uwagę przejście w stronę pokoju będzie niemożliwe - stwierdził Pieskow.
Rosjanie okopują się wzdłuż drogi Mariupol-Donieck
Zdjęcia ilustrujące budowę linii okopów w tym rejonie publikuje Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola.
Pieskow: Przedłużenie "porozumienia zbożowego" to gest dobrej woli ze strony Rosji
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla stwierdził, że zgoda Rosji na przedłużenie tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca 2022 roku jest "gestem dobrej woli ze strony Rosjan", poczynionym w nadziei na "wypełnienie części porozumienia dotyczącej Federacji Rosyjskiej". W ten sposób Pieskow odpowiedział na pytanie dlaczego Rosja zgodziła się na przedłużenie umowy o 60 dni, a nie o 120.
Ekspert: Krym jest granicą, której żaden polityk rosyjski nie odważy się przekroczyć
Dla Rosji, "Krym jest symbolem historycznym, ponieważ to tu miała miejsce wojna krymska i walki o Sewastopol podczas drugiej wojny światowej" - mówił w RMF FM prof. Hieronim Grala, historyk.
Czytaj więcej
Krym jest granicą, której żaden polityk rosyjski nie odważy się przekroczyć - mówił prof. Hieronim Grala, historyk i współautor książki pod tytułem „Wataha Putina”, w rozmowie z RMF FM.
Kazachstan spodziewa się wizyty prezydenta Rosji, Władimira Putina, w 2023 roku
Biuro prasowe prezydenta Kazachstanu, Kasyma-Żomarta Tokajewa poinformowało, że Astana spodziewa się wizyty prezydenta Rosji, Władimira Putina w Kazachstanie w 2023 roku. O wadze tej wizyty mówił w rozmowie z rosyjskim ambasadorem w Kazachstanie, Aleksiejem Brodawkinem, prezydent Tokajew.
Rankiem Rosjanie ostrzelali Wowczańsk
W czasie ostrzału infrastruktury miejskiej jeden z pocisków trafił w samochód prowadzony przez 55-latkę. Kobieta zginęła na miejscu - informuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.
Utrata rosyjskiego obywatelstwa za dyskredytowanie armii?
Rosyjscy parlamentarzyści będą rozpatrywać przyjęcie takiej poprawki do ustawy o obywatelstwie.
Czytaj więcej
Duma Państwowa przygotowuje podstawy prawne do pozbawienia Rosjan nabytego obywatelstwa. Jedną z podstaw może być dyskredytacja rosyjskich sił zbrojnych.
Pieskow: Rosja nie uznaje jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, oświadczył, że Rosja nie uznaje Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze i jego jurysdykcji. - Tak to traktujemy - stwierdził w związku z doniesieniami, że przed Trybunałem w Hadze mają ruszyć dwie sprawy przeciwko Rosjanom - za ostrzeliwanie obiektów cywilnych na Ukrainie oraz za przymusowe wywózki ukraińskich dzieci do Rosji.
Kreml nie wyklucza zorganizowania w tym roku sesji pytań i odpowiedzi do Putina
Dmitrij Pieskow podkreślił, że na razie data ewentualnej sesji pytań i odpowiedzi z Władimirem Putinem nie jest znana.
Czytaj więcej
Kreml spodziewa się, że w tym roku dojdzie do sesji pytań i odpowiedzi z udziałem Władimira Putina - czyli wielkiego telewizyjnego wydarzenia, w czasie którego Putin odpowiada na pytania Rosjan.
Tajwan stawia na drony jako "klucz do wojny asymetrycznej"
Doświadczenia z wojny na Ukrainie wykazały, że tajwańska armia musi pilnie wzmocnić swoją obronność - w tym pracować nad rozwojem nowych bezzałogowych statków powietrznych, które na Ukrainie są powszechnie wykorzystywane do prowadzenia rozpoznania, ale też do ataków powietrznych czy korygowanie ognia artyleryjskiego.
Czytaj więcej
Kluczem do wojny asymetrycznej mają być nowe, tajwańskie drony zaprezentowane we wtorek przez Narodowy Instytut Nauki i Technologii Chung-Shan (NCSIST) - informuje Reuters.
Rankiem Rosjanie ostrzelali centrum Kramatorska
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego.
UE stara się znaleźć sposób na szybkie dostarczenie Ukrainie amunicji
Ukraina potrzebuje natychmiast ogromnych zapasów pocisków 155 mm. Ministrowie spraw zagranicznych i obrony UE omówią tę kwestię w przyszłym tygodniu.
Czytaj więcej
Unia Europejska, która zgodziła się wesprzeć Kijów dodatkową amunicją, szuka sposobu na pilne uzupełnienie potrzeb ukraińskiej armii. Wspólnota ma problem z dostarczeniem pocisków 155 mm, których Kijów potrzebuje w tym roku.
Ukraińcy zatrzymali rosyjskiego żołnierza, który przez pół roku ukrywał się na wyzwolonych terenach
Rosjanin prawdopodobnie nie zdołał uciec przed szybko przeprowadzoną ukraińską kontrofensywą. Nie jest również wykluczone, że prowadził działania sabotażowe.
Czytaj więcej
Po wyzwoleniu obwodu charkowskiego przez ukraińską armię, 42-letni Rosjanin przez pół roku ukrywał się w opuszczonych budynkach. Został zatrzymany przez ukraińską policję.
Trwa proces odwrotu TotalEnergies z rosyjskiego rynku
Firma wydała komunikat, z którego wynika, że sprzedała swoją fabrykę smarów przemysłowych pod Moskwą.
Czytaj więcej
Proces odwrotu TotalEnergies z rosyjskiego rynku francuskiego giganta naftowego z siedzibą w Paryżu nadal trwa. Firma wydała komunikat, z którego wynika, że sprzedała swoją fabrykę smarów przemysłowych pod Moskwą.
Ukrainie brakuje wykwalifikowanych żołnierzy i amunicji, rosną straty i pesymizm
Jakość ukraińskich sił zbrojnych, do tej pory uważana za znaczącą przewagę nad Rosją, została osłabiona przez rok strat, które wyłączyły z pola walki wielu najbardziej doświadczonych żołnierzy. Część ukraińskich urzędników ma wątpliwości co do gotowości armii do przeprowadzenia wyczekiwanej wiosennej ofensywy.
Czytaj więcej
Jakość ukraińskiej armii pogorszyła się wraz z utratą wielu najbardziej doświadczonych żołnierzy, co doprowadziło niektórych ukraińskich urzędników do zakwestionowania gotowości Kijowa do długo oczekiwanej wiosennej ofensywy - inforrmuje "Washington Post".
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 93 razy
Na obwód chersoński spadło w ciągu minionych 24 godzin 412 pocisków. Sam Chersoń został ostrzelany cztery razy - 13 pocisków spadło tam na dzielnice mieszkalne. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła a sześć zostało rannych.
W Symferopolu na okupowanym Krymie w płomieniach stanął magazyn
Pożar objął 1 000 m2 - czytamy na kanale "Krymskij Wieter" w serwisie Telegram.
W ciągu doby w wyniku działań wojennych w obwodzie donieckim zginęło trzech cywilów
Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Z wpisu Kyryłenki wynika też, że 14 cywilów zostało rannych w ciągu doby.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie 160 540 żołnierzy, 3 484 czołgi, 6 789 pojazdów opancerzonych, 2 519 zestawów artyleryjskich, 495 wyrzutni rakiet, 260 zestawów przeciwlotniczych, 304 samoloty, 289 śmigłowców, 2 120 bezzałogowe statki powietrzne, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 367 pojazdów (w tym cystern) i 256 jednostek sprzętu specjalnego.
Na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt podwodny uzbrojony w cztery pociski Kalibr
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram Serhij Bratczuk, rzecznik odeskiej administracji obwodowej.
Niektórzy rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że Ukraina jest w stanie przeprowadzić ofensywę na dwóch odcinkach frontu
Think tank z USA, ISW pisze, że "rosyjscy blogerzy wojskowi są w dużej mierze zgodni co do tego, że ukraińskie siły uczynią priorytetem działania ofensywne na południu w kierunku Berdiańska i Melitopola wobwodzie zaporoskim lub Mariupola-Wołnowachy w obwodzie donieckim".
Czytaj więcej
Rosyjscy blogerzy wojskowi spekulują na temat spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy na południowej Ukrainie, co wskazuje na rosnące obawy w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, jeśli chodzi o możliwości bojowe ukraińskiej armii w czasie, gdy rosyjska armia związała się ofensywnymi działaniami w Bachmucie - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Bielecki: Przyznanie Ukrainie statusu członka do Unii było odruchem serca, ale też łatwym gestem
Wątpliwości wzbudza po pierwsze debata nad reformą Unii, konieczną, aby Zjednoczona Europa mogła przyjąć Ukrainę do swojego grona. A raczej brak takiej debaty - pisze dziennikarz działu świat "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Rok temu wykluwała się idea przyjęcia naszego wschodniego sąsiada do Wspólnoty. Ale dziś nie widać, aby ktoś w Brukseli robił coś w tym kierunku.
Dane ZUS wskazują, że w 2022 roku z obywatelami Ukrainy zawarto w Polsce ok. 24 tys. umów o dzieło
– Okazuje się, że wypychanie cudzoziemców, w tym Ukraińców, na umowy o dzieło to kolejny mit. Krążyły opowieści o całych fabrykach, w których nie ma obcokrajowca zatrudnionego na innej podstawie. Okazuje się, że ten problem został wyolbrzymiony. Cudzoziemcy nie są w naszym kraju zatrudnionymi drugiej kategorii. Na pewno nie można ich obecnie tak traktować. Pracodawcy często oferują im oskładkowane umowy, w tym także stosunek pracy – mówi Łukasz Kozłowski.
Wartość japońskiej pomocy dostarczonej Ukrainie w 2022 roku wyniosła ok. 1,6 mld dolarów
Informacje takie przekazuje agencja Kyodo, powołując się na dane MSZ Japonii.
Ukraińska armia w ciągu doby ostrzelała trzy składy amunicji
W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 10 ataków na zgrupowania rosyjskich sił. Z kolei ukraińskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały pięć rejonów koncentracji rosyjskich wojsk i sprzętu, trzy składy amunicji i cztery stacje do walki radioelektronicznej.
Gubernator Florydy: Celem USA na Ukrainie powinien być pokój
Ron DeSantis opowiedział się przeciw wysyłaniu Ukrainie myśliwców F-16 i pocisków dalekiego zasięgu, o które Ukraina prosi.
Czytaj więcej
Gubernator Florydy, potencjalny kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta w wyborach w 2024 roku, Ron DeSantis, w korespondencji z dziennikarzem Fox News, Tuckerem Carlsonem stwierdził, że obrona Ukrainy nie jest "żywotnym" interesem narodowym USA.
Ukraiński historyk wojskowości: Ryzyko okrążenia w Bachmucie bardzo realne
- Jeśli po prostu oddamy Bachmut i wycofamy nasze jednostki i sprzęt, nic strasznego się nie stanie. Jeśli zamkną pierścień (okrążenia) stracimy ludzi i sprzęt - powiedział Roman Ponomarenko na antenie radia NV.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w wieczornym wystąpieniu mówił, że przyszłość kraju rozstrzyga się w walkach na wschodzie. Tymczasem Ołeh Żdanow, ukraiński analityk wojskowy zauważa, że Ukraina rzuca do obrony Bachmutu rezerwy, przeszkolone na Zachodzie.
Ministrowie obrony Wielkiej Brytanii, Włoch i Japonii spotkają się w czwartek w Tokio
W grudniu Wielka Brytania, Włochy i Japonia ogłosiły rozpoczęcie wspólnej budowy samolotu wielozadaniowego 6. generacji (GCAP) do 2035 roku.
W Rumunii powstanie nowy zakład produkcji prochu i amunicji
Minister gospodarki Rumunii, Florin Spătaru poinformował, że w kraju, we współpracy z USA i Koreą Południową, powstanie nowy zakład produkujący proch i amunicję.
Zełenski: W Awdijiwce, Bachmucie, Wuhłedarze decyduje się nasza przyszłość
- Sytuacja na wschodzie jest bardzo trudna, bardzo bolesna. Musimy zniszczyć potęgę wojskową wroga i zrobimy to. W Biłohoriwce i Marijince, Awdijiwce i Bachmucie, Wuhłedarze i Kamiance - we wszystkich innych miejscach, gdzie decyduje się nasza przyszłość. Gdzie trwają walki o naszą przyszłość, o przyszłość wszystkich Ukraińców - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który w szczególności podziękował żołnierzom 92. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, która uczestniczy w walkach w rejonie Bachmutu.
Rosjanie będą prowadzić "inspekcję" zasobów mieszkaniowych w okupowanym Berdiańsku
Zdaniem mera okupowanego Melitopola, Iwana Fedorowa, Rosjanie chcą w ten sposób ustalić, które mieszkania w mieście zostały opuszczone przez mieszkańców i zakwaterować w nich przedstawicieli administracji okupacyjnej i kolaborantów, podobnie jak to miało miejsce w Melitopolu.
ONZ odnotowała gotowość Rosji do przedłużenia porozumienia zbożowego o 60 dni
Stojąca na czele Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Rebecca Greenspan, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych, Martin Griffiths oraz rosyjska delegacja na czele z wiceszefem MSZ Rosji, Siergiejem Wierszyninem poinformowali, że ONZ "odnotowała oświadczenie wydane w poniedziałek przez Federację Rosyjską", o gotowości przedłużenia porozumienia zbożowego o 60 dni. Według ONZ tzw. porozumienie zbożowe, umowa z 22 lipca 2022 roku, umożliwiła eksport 24 mln ton zboża i ponad 1 600 bezpiecznych rejsów statków towarowych przez Morze Czarne. 55 proc. eksportu zboża tym szlakiem trafiło do krajów rozwijających się.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister kultury Ukrainy poparł zmianę nazwy Rosji na "Moskowię" (Moskwę).