Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja wyraziła gotowość do przedłużenia tzw. porozumienia zbożowego o 60 dni.
Władze w Kijowie zapowiadały, że armia Ukrainy będzie potrzebowała miliona pocisków w 2023 roku. Władze Estonii oceniły, że pilna dostawa amunicji kosztowałaby 4 mld euro. Tallin jako pierwszy postawił tę kwestię miesiąc temu, sugerując pilne zainwestowanie pieniędzy w zwiększenie mocy produkcyjnych, by sprostać tym wymaganiom.
Estońskie władze szacują, że Ukraina zużywa średnio od 60 tys. do 210 tys. sztuk amunicji miesięcznie, ale europejski przemysł obronny jest w stanie wyprodukować w tym samym czasie tylko do 25 tys. sztuk.
Przedstawiciele państw członkowskich UE nie sprecyzowali jeszcze dokładnie, ile są skłonni przeznaczyć na zakup pocisków w tym roku i jak takie środki miałyby być zorganizowane. Niektórzy członkowie UE chcieliby ustanowić obowiązkowe składki proporcjonalne do wielkości gospodarki każdego państwa, inni chcieliby, aby składki były dobrowolne.
Czytaj więcej
Jakość ukraińskiej armii pogorszyła się wraz z utratą wielu najbardziej doświadczonych żołnierzy, co doprowadziło niektórych ukraińskich urzędników do zakwestionowania gotowości Kijowa do długo oczekiwanej wiosennej ofensywy - inforrmuje "Washington Post".