UE nie może znaleźć miliona pocisków dla Ukrainy

Unia Europejska, która zgodziła się wesprzeć Kijów dodatkową amunicją, szuka sposobu na pilne uzupełnienie potrzeb ukraińskiej armii. Wspólnota ma problem z dostarczeniem pocisków 155 mm, których Kijów potrzebuje w tym roku.

Publikacja: 14.03.2023 08:28

UE nie może znaleźć miliona pocisków dla Ukrainy

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 384

Władze w Kijowie zapowiadały, że armia Ukrainy będzie potrzebowała miliona pocisków w 2023 roku. Władze Estonii oceniły, że pilna dostawa amunicji kosztowałaby 4 mld euro. Tallin jako pierwszy postawił tę kwestię miesiąc temu, sugerując pilne zainwestowanie pieniędzy w zwiększenie mocy produkcyjnych, by sprostać tym wymaganiom.

Estońskie władze szacują, że Ukraina zużywa średnio od 60 tys. do 210 tys. sztuk amunicji miesięcznie, ale europejski przemysł obronny jest w stanie wyprodukować w tym samym czasie tylko do 25 tys. sztuk. 

Przedstawiciele państw członkowskich UE nie sprecyzowali jeszcze dokładnie, ile są skłonni przeznaczyć na zakup pocisków w tym roku i jak takie środki miałyby być zorganizowane. Niektórzy członkowie UE chcieliby ustanowić obowiązkowe składki proporcjonalne do wielkości gospodarki każdego państwa, inni chcieliby, aby składki były dobrowolne.

Czytaj więcej

Rośnie pesymizm w ukraińskiej armii. Brakuje wykwalifikowanych żołnierzy

W marcu europejscy ministrowie obrony poparli propozycję szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella, by wykorzystać miliard euro z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju na jak najszybsze dostarczenie Ukrainie amunicji z istniejących zapasów. Kolejny miliard euro mógłby zostać wykorzystany na wspólny zakup pocisków, ale wszelkie dodatkowe fundusze musiałyby zostać uzgodnione przez członków UE

Kwestia finansowania, a także uzgodnienia ilości dostarczanej amunicji, ma być omawiana na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony UE w przyszłym tygodniu. Ta sama kwestia znajdzie się w programie szczytu przywódców bloku w Brukseli.

Czytaj więcej

Rosyjski żołnierz po wyzwoleniu Charkowa ukrywał się przez pół roku. Został złapany

Nie wiadomo jeszcze, jakie ilości amunicji są dostępne do natychmiastowej dostawy i czy będą wystarczające - mówią osoby, z którymi rozmawiał Bloomberg. 

Konflikty zbrojne
Jak wyglądało rosyjskie "porozumienie pokojowe". Radio Swoboda dotarło do dokumentu z 2022 roku
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konflikty zbrojne
Zaktualizowane mapy Google zdradzają pozycje ukraińskich systemów wojskowych
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Iran nie zaatakuje Izraela przed wyborami w USA
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińska propaganda mnoży żołnierzy z Korei Północnej jak grzyby po deszczu
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Konflikty zbrojne
Orbán: zwycięstwo Trumpa zmusi Europę do przemyślenia kwestii wsparcia dla Ukrainy