Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy zapowiada, że wiosną ukraińska armia wyzwoli Ługańsk, Donieck i Sewastopol.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
USA zgadzają się sprzedać Polsce Abramsy
Agencja Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa Obronnego Pentagonu powiadomiła Kongres o możliwej sprzedaży Polsce 116 Abramsów we wtorek.
Reuters zauważa, że pomimo zgody Departamentu Stanu zawiadomienie nie wskazuje na podpisanie umowy ani zakończenie negocjacji.
Czytaj więcej
Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż 116 wyprodukowanych przez General Dynamics czołgów M1A1 Abrams, innych pojazdów i amunicji do Polski w ramach umowy o wartości do 3,75 mld dolarów.
Sekretarz Obrony: USA nie powstrzymują Ukrainy
Lloyd Austin mówił, że USA nie przeciwdziałają rozwojowi własnych zdolności obronnych walczącego kraju.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone nie działają na rzecz powstrzymania Ukrainy przed rozwijaniem własnych zdolności uderzeniowych dalekiego zasięgu, które mogłyby potencjalnie wycelować w terytorium Rosji - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin.
Norwegia przekaże Ukrainie 14,5 mln euro na pomoc wojskową
Czytaj więcej
Norwegia wniesie dobrowolny wkład finansowy do Misji Wsparcia Wojskowego UE wspierającej Ukrainę - poinformowała Rada Unii Europejskiej.
Doradca ukraińskiego MSW pokazuje, co kradną Rosjanie
Ukraińska ekspertka ds. mediów odrzuca niemiecką nagrodę wolności prasy
Oksana Romaniuk, szefowa Instytutu Informacji Masowej, odrzuciła Nagrodę Johanna-Philippa-Palma za wolność słowa i prasy ze względu na to, że nagrodę przyznano także rosyjskiemu dziennikarzowi Aleksiejowi Wenediktowowi, którego nazwała „oficjalnym kremlowskim liberałem".
"Były redaktor naczelny „Echa Moskwy”, Wenediktow „nieraz propagował kremlowską propagandę, publicznie nazywał Putina swoim „jedynym szefem”, chwalił się powiązaniami z ministrem spraw zagranicznych Rosji Ławrowem, rzecznikiem Kremla Pieskowem i innymi funkcjonariuszami" – napisał Romaniuk na Facebooku.
Kierowany przez Romaniuk Instytut Informacji Masowej to ukraińska organizacja pozarządowa i dziennikarski ośrodek analityczny chroniący wolność słowa i wspierający rozwój ukraińskiego dziennikarstwa.
MSZ Rosji zadeklarowało gotowość powrotu do dialogu z Zachodem w sprawie bezpieczeństwa
Moskwa jest gotowa powrócić do dialogu na temat gwarancji bezpieczeństwa z Zachodem, kiedy Zachód potwierdzi, że jest gotowy do jakiegoś bardziej sensownego i wyważonego dialogu. Ale sama o to nie poprosi - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.
Eksplozje w obwodzie dniepropietrowskim
Do co najmniej trzech eksplozji doszło w mieście Dniepr. Trwa rosyjski ostrzał.
Syreny wyją w Zaporożu, Połtawie i Kropywnyckim.
Do niedawna alarm obowiązywał w Odessie i Mikołajowie.
Rzecznik Departamentu Stanu: USA nie „umożliwiają” ani „nie zachęcają Ukrainy do uderzenia poza jej granicami”
Price powiedział, że Stany Zjednoczone „nie dostarczyły Ukrainie broni, której miałaby używać w Rosji”.
Czytaj więcej
Zapewniamy Ukrainie wszystko, czego potrzebuje na swoim suwerennym terytorium do walki z rosyjskimi agresorami - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.
Podsekretarz Stanu USA sugeruje, kto zaatakował rosyjskie bazy
W rozmowie z CNN Victoria Nuland zauważyła, że „nikt nie przyznał się” do poniedziałkowych ataków dronów na rosyjskie bazy.
Czytaj więcej
Podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland zasugerowała, że za niedawnymi atakami dronów na dwie rosyjskie bazy stoją Ukraińcy. Nuland oskarżyła prezydenta Rosji Władimira Putina o popełnienie zbrodni wojennych poprzez ataki na ludność cywilną i infrastrukturę.
Frontex: Stała liczba osób przekraczających granicę z Ukrainą
Unijna agencja ochrony granic Frontex nie stwierdziła znaczącej zmiany w liczbie osób przekraczających granicę Ukrainy z UE.
"W ciągu ostatniego tygodnia 229 542 osób wyjechało z Ukrainy do kraju UE, a 208 988 podróżowało w przeciwnym kierunku" - informuje Frontex.
Niemieckie wyrzutnie Patriot będą rozmieszczone w Polsce
Poinformował o tym na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
Czytaj więcej
Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska, wraz z Ministerstwem Obrony Niemiec, przystępuje do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce.
Ukraina otrzyma pomoc finansową UE pomimo weta Węgier
Kijów otrzyma obiecane 18 miliardów euro na 2023 rok, niezależnie od tego, czy weźmie w nim udział 27 czy 26 krajów - poinformowała Komisja Europejska.
Rosja też będzie regulować ceny swojej ropy
Kreml chce, by nowe ceny nie uderzały w "kraje neutralne.
Czytaj więcej
W odpowiedzi na uzgodnienie przez UE, G7 i Australię pułapu ceny ropy z Rosji, Kreml rozważa wprowadzenie własnego „pułapu cenowego” dla eksportu surowców energetycznych.
Ukraińskie szpitale mają przekładać operacje
Aż do czasu ustabilizowania się sytuacji energetycznej.
Czytaj więcej
Ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek, że szpitale nadal udzielają pomocy w nagłych wypadkach, ale planowe operacje powinny zostać zawieszone.
Co osiągnie Rosja dzięki wojnie? Podolak: Wzrost alkoholizmu
„Wzrost alkoholizmu, przemocy domowej, rozbojów, gwałtów i rozkwit przestępczości zorganizowanej – to jedyne rezultaty »operacji specjalnej«, które zostaną osiągnięte przez Rosję” - ocenił Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. „Z wyjątkiem, oczywiście, reparacji na dużą skalę dla Ukrainy, zniszczonej gospodarki i wyroków sądowych dla rosyjskiej wierchuszki” - napisał na Twitterze.
Ambasadorka Niemiec w USA o niemieckiej polityce wobec Rosji: „Zignorowaliśmy znaki ostrzegawcze”
Ambasadorka Niemiec w USA Emily Haber przyznała, że w ostatnich latach Niemcy popełniły błędy w swoich kontaktach z Rosją. Poprawa stosunków z Moskwą przez kilka dekad umacniała po stronie niemieckiej założenie, że uzależnienie się od siebie prowadzi do stabilności, transparencji i w końcu do zmian systemowych – napisała Haber w opublikowanym w poniedziałek artykule gościnnym dla dziennika „Washington Post”.
„Zignorowaliśmy znaki ostrzegawcze i nie potraktowaliśmy krytyki ze strony naszych sojuszników i partnerów tak poważnie, jak powinniśmy – szczególnie w odniesieniu do geopolitycznych implikacji gazociągu Nord Stream” – napisała Haber.
UE szykuje więcej sankcji
Komisja Europejska szykuje sankcje na górnictwo,, banki, drony, media, inwestycje
Czytaj więcej
W dziewiątym pakiecie antyrosyjskich sankcji Komisja Europejska może nałożyć restrykcje na rosyjski przemysł wydobywczy. Pod sankcje mogą się też dostać trzy kolejne rosyjskie banki, państwowe media, producenci dronów.
"Forbes" wycenia rosyjskie ataki na Ukrainę
Ukraińska redakcja magazynu "Forbes" oszacowała wartość pocisków użytych przez Rosję od początku inwazji.
Czytaj więcej
Tylko 5 grudnia, podczas szóstego masowego ataku na system energetyczny Ukrainy, Rosja wystrzeliła blisko 70 pocisków manewrujących. Ich łączna wartość to 400-500 mln dolarów.
Krym marzy, by być całorocznym kurortem
Rosyjskim władzom Krymu nie przeszkadza ciągłe "zagrożenie terrorystyczne".
Czytaj więcej
Okupacyjne władze Krymu przed tygodniem zaczęły ryć okopy a dziś przedłużyły obowiązywanie do 22 grudnia żółtego wysokiego alarmu antyterrorystycznego. Jednocześnie ogłosiły, że chcą uczynić zawłaszczony od Ukrainy półwysep „całorocznym kurortem”.
Rosja przestała używać irańskich dronów
Są wykonane z materiałów nieodpornych na zimno.
Czytaj więcej
Rosja zaprzestała używania irańskich dronów, które są wykonane z plastiku i innych materiałów nieodpornych na mróz - twierdzi cytowany przez Unian Ewhen Silkin z ukraińskiego Dowództwa Sił Połączonych.
Kraje UE i Wielka Brytania nadal kupują LNG z Rosji
W tym roku kraje te kupiły od Kremla o 21 procent więcej LNG niż przed atakiem na Ukrainę.
Czytaj więcej
W tym roku UE i Wielka Brytania kupiły od Rosji o 21 proc. więcej LNG niż przed wojną w Ukrainie – informuje „Handelsblatt”.
Rosja produkuje pociski manewrujące
Eksperci zbadali pozostałości pocisków manewrujących Kh-101 znalezionych w Kijowie po ataku z 23 listopada, w wyniku którego duża część Ukrainy została pozbawiona prądu i wody. Jeden z pocisków został wyprodukowany tego lata, a drugi - później niż we wrześniu.
Czytaj więcej
Specjaliści ds. broni odkryli, że co najmniej jeden rosyjski pocisk manewrujący Kh-101 użyty w atakach na Ukrainę 23 listopada, został wyprodukowany nie wcześniej niż w październiku.
Obwód biełgorodzki w Rosji tworzy bataliony samoobrony na pograniczu
Formowanych jest kilka batalionów "z tych, którzy - ze względów zdrowotnych albo ze względu na wiek - nie mogą być powołani do Sił Zbrojnych, ale mają doświadczenie bojowe i chęć, by - w razie potrzeby - bronić ojczyzny i rodzin".
Czytaj więcej
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, we wtorek ogłosił, że w obwodzie sformowane zostaną bataliony samoobrony z mieszkańców obwodu.
Rząd Orbána zablokował unijne miliardy dla Ukrainy
- Węgry nie opowiadają się za zmianą rozporządzenia finansowego - oświadczył podczas debaty na temat pomocy finansowej dla Ukrainy minister finansów Węgier Mihály Varga.
Czytaj więcej
Zgodnie z zapowiedzią premiera Viktora Orbána, rząd Węgier zablokował unijne porozumienie ws. wspólnego zaciągnięcia długu w celu udzielenia Ukrainie pomocy w wysokości 18 miliardów euro w 2023 r.
Ukraina rozmawia z USA o dostawach czołgów i baterii systemu Patriot
- Strona ukraińska porusza kwestię dostarczenia amerykańskich czołgów i patriotów w czasie każdego kontaktu ze stroną amerykańską - oświadczył szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba. Szef MSZ Ukrainy dodał, że takie rozmowy toczą się zarówno na poziomie prezydentów obu krajów, jak i na poziomie szefów dyplomacji. Szef MSZ Ukrainy przyznał, że rozmowy "nie są łatwe z wielu powodów, ale posuwają się do przodu". - Chciałbym, aby poruszały się z prędkością samolotu, ale poruszają się z prędkością czołgu, więc to wymaga czasu - podsumował.
Mołdawia: Wszczęto śledztwo ws. rakiety, która spadła na kraj
MSW Mołdawii podawało, że 5 grudnia, w pobliżu miasta Bryczany, straż graniczna znalazła szczątki rakiety. Rakieta spadła na terytorium Mołdawii po zmasowanym ostrzale rakietowym sąsiadującej z tym krajem Ukrainy przez Rosjan.
Czytaj więcej
Mołdawska straż graniczna wszczęła śledztwo ws. szczątek rakiety, które 5 grudnia spadły na terytorium kraju, w rejonie miasta Bryczany.
Ukraina do Iranu: Koszty współpracy z Rosją będą dla was większe niż zyski
- Obecnie bardzo uważnie obserwujemy każdy krok Iranu ws. współpracy wojskowo-technicznej z Rosją. Wszystkie racjonalne argumenty wskazują, że ta współpraca powinna być zerwana natychmiast. Ale ostateczna decyzja zostanie podjęta w Teheranie, zobaczymy i będziemy odpowiednio reagować - powiedział na konferencji szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba. Kułeba dodał, że "sygnał Ukrainy (dla Iranu) jest jasny: po pierwsze, albo przestaniecie (współpracować z Rosją), albo zmierzycie się ze złożonymi i poważnymi konsekwencjami; po drugie, nieważne jakie zyski osiągancie ze współpracy z Rosją w zakresie dostaw dronów i innego uzbrojenia, negatywne konsekwencje będą dla was większe niż wszelkie pozytywy".
Ukraińska straż graniczna rozbiła grupę Rosjan budujących fortyfikacje w obwodzie donieckim
Grupa rosyjskich żołnierzy wojsk inżynieryjnych została ostrzelana z moździerzy przez ukraińską straż graniczną i rozbita, po wcześniejszym wykryciu jej przez żołnierzy 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.
Wicepremier i wiceminister z Ukrainy aresztowane - in absentia - przez sąd w Moskwie
Iryna Wereszczuk i Emina Dżaparowa są oskarżone in absentia o naruszenie integralności terytorialnej Federacji Rosyjskiej - informuje Interfax.
Czytaj więcej
Sąd w Moskwie, na żądanie śledczych, aresztował - in absentia (dosł. pod nieobecność) ukraińską wicepremier, Irynę Wereszczuk i pierwszą wiceszefową MSZ Ukrainy, Eminę Dżaparową.
Gen. Bieniek: Totalna przegrana Rosji nie jest w interesie Chin i USA
Rosja nie może przegrać totalnie, choć powinna. Nie jest to w interesie ani Chin, ani w interesie USA. Rosja ma wyjść z tego konfliktu osłabiona na tyle, żeby jej plany legły w gruzach. Już dzisiaj możemy ocenić, że Rosja utraciła zdolność do prowadzenia działań bojowych przeciwko jakiemukolwiek państwu – a zwłaszcza NATO-wskiemu – na co najmniej 10 lat - powiedział w rozmowie z RMF FM gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca Dowódcy Strategicznego NATO ds. Transformacji w stanie Virginia.
Czytaj więcej
Zdaniem gen. Mieczysława Bieńka, byłego zastępcy Dowódcy Strategicznego NATO ds. Transformacji w stanie Virginia, „oddala się dziś wizja użycia przez Rosjan broni jądrowej na Ukrainie”. - Używanie argumentacji przez stronę rosyjską, że będą używać broni jądrowej zakończyło się po serii spotkań, szczególnie z Chinami i z grupą państw środkowej Azji, jak również po rozmowach, które przeprowadził sekretarz obrony USA i prezydent Biden z innymi przywódcami - powiedział.
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o ofensywie w rejonie Łymanu
Ze słów rzecznika resortu obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa wynika, że Rosjanie przeprowadzili działania ofensywne w rejonie Łymania, w obwodzie ługańskim, gdzie posunęli się naprzód i zajęli nowe pozycje. W wyniku rosyjskiej ofensywny ukraińska armia miała stracić na tym kierunku 80 żołnierzy, dwa czołgi i trzy pojazdy opancerzone oraz dwie ciężarówki.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje o wymianie jeńców
Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że w wyniku negocjacji udało się doprowadzić do wymiany jeńców, w ramach której 60 rosyjskich żołnierzy wróciło z ukraińskiej niewoli.
Od stycznia do listopada 2022 roku Ukraina wyeksportowała żywność wartą 21,1 mld dolarów
Dane takie przekazała pierwsza wicepremier Ukrainy, minister gospodarki, Julia Swyridenko. Z jej słów wynika, że w ciągu 11 miesięcy Ukraina wyeksportowała 50,9 mln ton produktów rolnych i innych produktów branży spożywczej, warte 21,1 mld dolarów. Jeśli chodzi o wielkość jest to 16,7 proc. mniej niż rok temu, a jeśli chodzi o wartość - 13,7 proc. mniej niż rok temu.
Ukrinform: Atak dronów na fabrykę w obwodzie briańskim
Rosjanie informują o ataku dronów na fabrykę w obwodzie briańskim, drony miały spaść kilka metrów od zbiorników z paliwem - informuje Ukrinform, powołując się na kanał Baza w serwisie Telegram. Atak na fabrykę, która znajduje się ok. 80 km od granicy Rosji z Ukrainą, miał miejsce w nocy z poniedziałek na wtorek. Drony spadły i eksplodowały trzy metry od zbiorników z paliwem. W momencie ataku pięciotonowe zbiorniki były puste - głosi informacja na kanale Baza. Do poprzedniego ataku na ten zakład w obwodzie briańskim miało dojść 30 listopada. Wówczas, po ataku dronów, trzy zbiorniki z paliwem stanęły w płomieniach.
Wiceszef MSZ Rosji: Nie mieszamy się w tworzenie międzynarodowego sądu ds. Ukrainy
- Nie mieszamy się w tworzenie międzynarodowego sądu ds. Ukrainy, nie będziemy uważali tej instytucji za legalną - oświadczył wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow. - Nielegalność tego (trybunału) jest całkowicie oczywista, nie będzie miał dla nas żadnych konsekwencji - dodał.
W Dniu Święta Sił Zbrojnych Ukrainy Zełenski odwiedził Słowiańsk
- Tradycyjnie tego dnia spotykam się na froncie z naszymi bojownikami. Dziś jesteśmy w Donbasie. Strefa działań wojennych stała się większa, walka jest trudniejsza, płacona cena wyższa. Ale jest coś, co pozostaje niezmienne, stabilne (...) - wasza odwaga, wasza wytrwałość (...) - mówił Zełenski na nagraniu umieszczonym na jego kanale w serwisie Telegram, kierując te słowa do ukraińskich żołnierzy.
Kreml: Nasze koncerny nie dostosują się do pułapu cenowego
Rosyjskie koncerny paliwowe dostaną od Kremla zakaz handlowania ropą z uwzględnieniem pułapu cenowego. Ma zacząć obowiązywać do końca roku. Kreml ostrzega świat przed konsekwencjami. Dla siebie ich nie widzi.
Czytaj więcej
Rosyjskie koncerny paliwowe dostaną od Kremla zakaz handlowania ropą z uwzględnieniem pułapu cenowego. Ma zacząć obowiązywać do końca roku. Kreml ostrzega świat przed konsekwencjami. Dla siebie ich nie widzi.
Przydacz: Zachód nie chce sprzedać Ukrainy
- Wszystko to, co robi Zachód - a przynajmniej lider tego Zachodu, czyli Stany Zjednoczone - w ostatnich miesiącach wskazuje na to, że ta polityka jest nakierunkowana na pomoc i wsparcie Ukrainy - powiedział w RMF FM wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Czytaj więcej
- Władimir Putin taką ma konstrukcję psychiczną, która powoduje, że każde próby kontaktu, obłaskawiania go, wzmacniają go wewnętrznie. Uważa, że w ten sposób Zachód okazuje słabość - ocenił w RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Szojgu: W ciągu dwóch tygodni Ukraińcy 33 razy ostrzelali Zaporoską Elektrownię Jądrową
Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu podał, że ukraińska armia w ciągu dwóch tygodni ostrzelała 33 razy największą w Europie elektrownię jądrową, okupowaną od marca przez Rosjan, z użyciem amunicji wielkokalibrowej. Według ministra obrony Rosji strona ukraińska "tworzy zagrożenie katastrofa nuklearną kontynuując celowy ostrzał" elektrowni. Ukraińcy o ostrzeliwanie elektrowni oskarżają Rosjan i domagają się uczynienia z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej strefy zdemilitaryzowanej.
Kreml zaprzecza pogłoskom o nowej fali mobilizacji
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany przez dziennikarzy o doniesienia na temat możliwej drugiej fali mobilizacji w Federacji Rosyjskiej, stwierdził, że "prezydent (Władimir Putin) powiedział już wszystko". - Po prostu nie zwracajcie uwagi na te informacje (w mediach społecznościowych) - dodał przekonując, że "należy skupiać się na informacjach pochodzących od Ministerstwa Obrony i prezydenta".
Minister obrony Ukrainy mówi, że Rosjanie palą tam, gdzie nie wolno, dlatego na lotniskach dochodzi do eksplozji
Z kolei doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz powiedział, że lotnisko w Engelsie to jedyna w pełni wyposażona baza bombowców strategicznych, których Rosja używa do ataków na Ukrainę. - Będą starali się rozproszyć (lotnictwo strategiczne) po różnych lotniskach, ale to skomplikuje ich działania przeciw Ukrainie. Wczoraj, dzięki ich nieudanemu paleniu, osiągnęliśmy ważny efekt - powiedział Arestowycz.
Czytaj więcej
We wtorek doszło do trzeciego, w ostatnich dwóch dniach, ataku na lotnisko w Rosji przeprowadzonego z użyciem dronów - zauważa Reuters dodając, że jest to dowód na "zdobycie przez Ukrainę potencjału do atakowania celów położonych setki kilometrów w głębi Rosji".
Tankowce utknęły w długiej kolejce w Turcji. To efekt sankcji
Dwie dziesiątki tankowców chcących przepłynąć przez tureckie cieśniny Bosfor i Dardanele stanęło w poniedziałek na kotwicach w oczekiwaniu na zgodę Turcji na kontynuowanie podróży. Dalej popłyną tylko te jednostki, które okażą ważne ubezpieczenie.
Czytaj więcej
Dwie dziesiątki tankowców chcących przepłynąć przez tureckie cieśniny Bosfor i Dardanele stanęło w poniedziałek na kotwicach w oczekiwaniu na zgodę Turcji na kontynuowanie podróży. Dalej popłyną tylko te jednostki, które okażą ważne ubezpieczenie.
Minister energetyki Ukrainy rozmawiał z wicepremierem Mołdawii
Herman Hałuszczenko, minister energetyki Ukrainy rozmawiał z wicepremierem Mołdawii, Andriejem Spiną o "koordynacji w podejmowaniu decyzji dotyczących zrównoważenia systemów energetycznych Ukrainy i Mołdawii". - Omówiliśmy trwający ostrzał ukraińskiej infrastruktury krytycznej i uzgodniliśmy koordynowanie niezbędnych decyzji dotyczących stabilizacji systemu energetycznego - poinformował Hałuszczenko.
Na jednej z wysp Kuryli Rosja rozmieściła systemy rakietowe Bastion
Rosja wycofała się z rozmów na temat układu pokojowego z Japonią i zamroziły realizację rosyjsko-japońskich projektów na Kurylach, ze względu na dołączenie Japonii do sankcji wobec Rosji po jej inwazji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Rosyjski resort obrony poinformował o rozmieszczeniu mobilnych systemów obrony wybrzeża Bastion na wyspie Paramuszyr, wchodzącej w skład Wysp Kurylskich.
Władimir Putin 9 grudnia odwiedzi Kirgistan
Jurij Uszakow, doradca prezydenta Rosji, Władimira Putina poinformował, że 9 grudnia Putin złoży zaplanowaną wizytę w Biszkeku, stolicy Ukrainy.
Do Polski dotarły pierwsze południowokoreańskie czołgi i armatohaubice
W odbiorze pierwszych egzemplarzy czołgów K2 i armatohaubic K9 biorą udział prezydent Andrzej Duda i szef MON, Mariusz Błaszczak.
Rosja zamierza umacniać więzi z Chinami, Indiami i Turcją
Jurij Uszakow, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina oświadczył, że Rosja będzie umacniać współpracę z Chinami, Indiami, krajami Azji południowo-wschodniej, Bliskiego Wschodu, Iranem i Turcją.
Łotewska Rada Mediów Elektronicznych (NCESMI) cofnęła koncesję dla rosyjskiej telewizji
Rosyjska niezależna telewizja Dożd´, w Rosji uznawana za podmiot będący "zagranicznym agentem", straciła koncesję na nadawanie na Łotwie. Decyzję w tej sprawie podjęła Łotewska Rada Mediów Elektronicznych (NCESMI), motywując to zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego kraju. Telewizja dopuściła się też - jak podaje NCESMI - licznych naruszeń: m.in. pokazała mapę, na której Krym przedstawiony był jako część terytorium Rosji, a prezenter telewizji nazwał rosyjską armię "naszą armią".
Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Z informacji przekazanych przez ukraiński Sztab Generalny wynika, że od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie 92,2 tys. żołnierzy, 2929 czołgów, 5905 pojazdów opancerzonych, 1915 zestawów artyleryjskich, 395 wyrzutni rakiet, 211 zestawów przeciwlotniczych, 281 samolotów, 264 śmigłowce, 1587 bezzałogowych statków powietrznych, 592 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4505 pojazdów (w tym cystern) i 163 jednostki sprzętu specjalnego.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 8,213 mln osób
5 grudnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 21 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 20,6 tys. osób, a od 24 lutego - 6,389 mln osób.
Kyryłenko o rannych w obwodzie donieckim
W poniedziałek w wyniku ostrzału terenów zamieszkałych w obwodzie donieckim rannych zostało 9 osób - przekazał w mediach społecznościowych szef obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.
Doniesienia o ostrzale Nikopola
W nocy wojska rosyjskie ostrzelały Nikopol oraz teren dwóch hromad (gmin) - podał szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko. Nie było ofiar w ludziach. W Nikopolu uszkodzonych zostało 10 prywatnych budynków, w gminie Mrganieck uszkodzone zostały domy, zaś w gminie Czerwonogrihorowsk ostrzał uszkodził linię przesyłową, co odcięło od zasilania pompy wodociągów, w wyniku czego 9 tys. rodzin z kilku miejscowości zostało bez dostaw wody. Trwają naprawy.
Eksplozja w okupowanym Melitopolu
Ukraiński mer Melitopola, Iwan Fedorow, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że okupowanym przez Rosjan miastem wstrząsnęła rano eksplozja, którą "słyszała połowa miasta".
Duża część obwodu kijowskiego bez prądu przez kilka dni
Wołodymyr Kudricki, szef państwowej firmy Ukrenergo oświadczył, że Rosja celowo przeprowadza ataki w momencie, gdy temperatura na Ukrainie spadła poniżej zera.
Czytaj więcej
Na połowie terytorium obwodu kijowskiego, zamieszkiwanego przed wojną przez ok. 1,8 mln osób (nie licząc Kijowa, w którym przed wojną mieszkało ok. 3 mln osób), nie będzie prądu przez najbliższych kilka dni - oświadczył gubernator obwodu, Ołeksij Kułeba.
W nocy Rosjanie ostrzelali przedmieścia Zaporoża
W nocy z 5 na 6 grudnia Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na przedmieścia Zaporoża - informuje gubernator obwodu zaporoskiego, Ołeksandr Staruch. W wyniku ataku uszkodzony miał zostać obiekty infrastruktury krytycznej i budynki mieszkalne. Według wstępnych informacji nikt nie został ranny.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Zniszczyliśmy ponad 60 rakiet wystrzelonych przez Rosję
"Wróg wystrzelił 70 pocisków Ch-101, Ch-555, Ch-22, Ch-59, Ch-31P i Kalibr przeciwko celom na terytorium Ukrainy. Łącznie ponad 60 pocisków najeźdźców zostało zniszczonych przez jednostki obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Ukrainy" - czytamy w komunikacie ukraińskiego Sztabu Generalnego. Ukraiński Sztab podkreśla, że "nadal utrzymuje się zagrożenie rosyjskimi atakami rakietowymi na elementy systemu energetycznego i infrastrukturę krytyczną na całej Ukrainie". Ukraiński Sztab informuje też, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 17 uderzeń lotniczych i 38 ataki z użyciem wyrzutni rakiet na cele na Ukrainie.
Ponad połowa Rosjan uważa, że władze w Moskwie powinny rozpocząć rozmowy pokojowe z Ukrainą
Z kolei 41 proc. respondentów twierdzi, że Rosja ma kontynuować działania wojenne, a reszta nie ma zdania na temat. Jeszcze w sierpniu nastroje były inne, wówczas 44 proc. ankietowanych opowiadało się za rozpoczęciem rokowań, a 48 proc. za kontynuacją wojny - pisze w "Rzeczpospolitej" Rusłan Szoszyn, dziennikarz działu świat.
Czytaj więcej
Większość Rosjan opowiada się za rozpoczęciem rozmów pokojowych. Ukraińcy zaś chcą walczyć do zwycięstwa.
Atak dronów na lotnisko w Kursku
Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt, pisze o ataku dronów na lotnisko w Kursku, w wyniku którego w płomieniach stanął zbiornik z paliwem.
Czytaj więcej
Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt, pisze o ataku drona na lotnisko w Kursku, w wyniku którego w płomieniach stanął zbiornik z paliwem.
Coraz więcej Ukraińców usamodzielnia się i ściąga do Polski swoją rodzinę lub zaprasza inne osoby
W Kielcach mniej więcej co czwarty wniosek o 40 zł jest składany przez obywatela Ukrainy – przyznaje Agata Bednarz z MOPR w Kielcach. I dodaje, że większość wniosków dotyczy kontynuacji wypłaty 40 zł dla osób w szczególnej sytuacji.
Czytaj więcej
Wciąż można składać wnioski o 40 zł na utrzymanie i zakwaterowanie osób przybywających z terenów objętych wojną. Okazuje się, że coraz częściej schronienia udzielają rodacy.
ISW: Ukraina chce pokazać, że może atakować rosyjskie zasoby strategiczne
Think tank pisze, że atak na lotniska w głębi Rosji wywołał niezadowolenie rosyjskich blogerów wojskowych, którzy krytykują władze za to, że nie były w stanie zapewnić bezpieczeństwa lotniskom, mimo że wiedziały, iż są one oczywistym celem dla Ukraińców. "Niektórzy rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że ukraińskie grupy sabotażowe i grupy rozpoznania musiały przeprowadzić atak na lotnisko Engels-2 z terytorium Rosji. ISW pisze również, że niektórzy rosyjscy blogerzy wojskowi wskazują, że Ukraińcy mogą być w stanie zagrozić samej Moskwie z terytorium Ukrainy.
Czytaj więcej
"Ukraińskie wojska prawdopodobnie przeprowadziły ataki na dwa rosyjskie strategiczne lotniska, wyrządzając niewielkie szkody przy jednoczesnym zademonstrowaniu zdolności Ukrainy do uderzania na cele na rosyjskim zapleczu" - czytamy w analizie amerykańskiego think tanku, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Mieszkańcy Odessy pozbawieni dostępu do wody i ciepła
W wyniku rosyjskiego ataku na obiekty infrastruktury krytycznej i braku prądu w Odessie, wstrzymano dostawy wody i ciepła do mieszkańców miasta. Koncern Ukrenergo, odpowiedzialny za ukraińską sieć energetyczną, deklaruje, że rozwiąże problem z dostawami prądu w ciągu kilku dni. O wstrzymaniu dostaw wody i ciepła do mieszkańców informuje mer miasta, Giennadij Truchanow. Truchanow podkreśla, że jeśli sytuacja szybko się nie poprawi, woda zacznie być dostarczana do różnych części miasta beczkowozami.
Nieoficjalnie: Lotnisko w głębi Rosji zaatakowane przy wsparciu ukraińskich sił specjalnych
"New York Times", cytując przedstawiciela ukraińskich władz podaje, że drony, które zaatakowały dwa rosyjskie lotniska, wystartowały z terytorium Ukrainy. Co najmniej jedno z uderzeń miało zostać przeprowadzone z pomocą sił specjalnych działających w pobliżu jednego z zaatakowanych lotnisk.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że we wtorek w kraju dojdzie po raz kolejny do nieplanowanych przerw w dostawach prądu, w związku z koniecznością odtworzenia infrastruktury energetycznej uszkodzonej w wyniku poniedziałkowego ataku rakietowego, przeprowadzonego przez Rosję.
W poniedziałek na obwód sumski spadły 84 rosyjskie pociski
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram Dmytro Żywicki, gubernator obwodu sumskiego. Ostrzelane zostały, przy użyciu artylerii, wyrzutni rakiet i moździerzy, okolice pięciu miejscowości. Pociski trafiły m.in. w budynek administracyjny męskiego klasztoru.
Wsparcie Czarnogóry dla Ukrainy na poziomie 11 proc. budżetu wojskowego bałkańskiego państwa
Rząd Czarnogóry w opublikowanym komunikacie podkreśla, że wartość pomocy militarnej, jaką Czarnogóra udziela Ukrainie, to równowartość 11 proc. budżetu wojskowego Czarnogóry. "Rząd Czarnogóry okazuje determinację, by wesprzeć obronę Ukraińców wraz ze swoimi sojusznikami, zarówno przekazując 11 proc. środków ze swojego budżetu wojskowego, jak i przyjmując tysiące uchodźców" - czytamy w komunikacie wydanym w związku z podpisaniem z Ukrainą deklaracji o Euroatlantyckiej perspektywie dla Ukrainy.
Zełenski: W poniedziałek przeciwko Ukrainie wystrzelono 70 rakiet
- 70 rosyjskich rakiet zostało wystrzelonych (w kierunku celów na Ukrainie - red.), większość z nich zostało strąconych. To rakiety Kalibr, Ch-101, etc. (...) Jestem wdzięczny naszym partnerom za systemy obrony przeciwlotniczej, których obecnie używamy. Każda strącona rosyjska rakieta jest twardym dowodem, że terror może być pokonany - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Ale niestety nadal nie możemy zapewnić pełnego bezpieczeństwa naszego nieba - kilka rakiet trafiło w cele - dodał. - Niestety są ofiary. Do teraz wiadomo o czterech osobach zabitych w wyniku dzisiejszych ataków rakietowych - mówił prezydent Ukrainy. Zełenski podkreślił również, że "po raz kolejny rosyjski terror był odczuwalny również w innych państwach. - Doszło do przerw w dostawach prądu w Mołdawii. To po raz kolejny dowodzi, że rosyjskie zdolności do przeprowadzania takich zmasowanych ataków terrorystycznych, są zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale też dla całego regionu. Co najmniej - mówił.
USA nie kupią rosyjskiej ropy, by uzupełnić swoje rezerwy strategiczne
Rzeczniczka Białego Domu, Karine Jean-Pierre, pytana na konferencji prasowej czy administracja Joe Bidena rozważa zakup rosyjskiej ropy, by uzupełnić swoje rezerwy strategiczne, odparła: "Nie". - Zakazaliśmy importu tej ropy - przypomniała.
Od 22 lipca z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło ponad 13 mln ton żywności
Wspólna Komisja Koordynująca (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca, którego stronami są ONZ, Turcja, Ukraina i Rosja, podała w poniedziałek, że od momentu zawarcia porozumienia z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło 525 statków, na pokładzie których znajdowało się 13 045 403 mln ton zbóż i innych produktów żywnościowych.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreśla, ze zima będzie trudna, ale Ukraińcy muszą ją przetrwać, aby obronić kraj.