19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 12.01.2025 02:47 Publikacja: 06.12.2022 12:55
gen. Mieczysław Bieniek
Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
- Rosja nie może przegrać totalnie, choć powinna. Nie jest to w interesie ani Chin, ani w interesie USA. Rosja ma wyjść z tego konfliktu osłabiona na tyle, żeby jej plany legły w gruzach. Już dzisiaj możemy ocenić, że Rosja utraciła zdolność do prowadzenia działań bojowych przeciwko jakiemukolwiek państwu – a zwłaszcza NATO-wskiemu – na co najmniej 10 lat - powiedział w rozmowie z RMF FM gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca Dowódcy Strategicznego NATO ds. Transformacji w stanie Virginia. - Jeśli chodzi o aspekt psychologiczny, moralny, socjalny, ale również wojnę wygrała jeśli chodzi o sprawy strategiczno-operacyjne - mówił o Ukrainie generał. Jak dodał, sukcesem Ukrainy będzie także „jeśli odzyska tereny, które utraciła po 24 lutego, a później będzie ewentualnie mowa o tym, co zrobić z Krymem".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w obwodzie kurskim wojska ukraińskie po raz pierwszy wzięły do niewoli żołnierzy z Korei Północnej.
15 tys. osób protestowało w piątkowy wieczór przed siedzibą rządu Słowacji. Po wystąpieniu premiera Roberta Ficy w parlamencie, gdzie relacjonował swoją grudniową wizytę w Moskwie, demonstrujący w Bratysławie domagali się od rządu zaprzestania współpracy z Rosją i zmiany kierunku polityki zagranicznej.
Na kilka dni przed inauguracją prezydenta-elekta Donalda Trumpa, NATO przejęło od Stanów Zjednoczonych dowództwo obrony przeciwlotniczej w Polsce. Ma to „zabezpieczyć” pomoc udzielaną Ukrainie przed decyzjami nowej administracji USA.
Z analizy opracowanej przez brytyjskich i amerykańskich naukowców wynika, że liczba ofiar wojny w Gazie, którą palestyńskie Ministerstwo Zdrowia szacuje na około 46 tys. osób, może być zaniżona o co najmniej 40 procent. A to oznacza, że życie mogło stracić nawet 70 tys. Palestyńczyków.
Donald Trump nadal nie wie, jak zakończyć wojnę i nie ma zamiaru zaprzestać pomocy dla Ukrainy - pisze "Financial Times", powołując się na swoje źródła.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Od trzech tygodni tysiące wolontariuszy zbierają na plażach mazut rozlany z dwóch rozbitych tankowców. Ale strefa skażenia cały czas się rozszerza,
Prezydent Joe Biden uhonorował papieża Franciszka Prezydenckim Medalem Wolności z Wyróżnieniem. Żegnając się z prezydenturą odznaczył także współpracowników i osoby szczególnie zasłużone na różnych płaszczyznach.
Pojawiły się doniesienia, że europoseł Grzegorz Braun, jeden z liderów Konfederacji, wystartuje w wyborach prezydenckich w 2025 r. Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen ocenił, że to plotki.
Premier Słowacji Robert Fico ostro skrytykował Ukrainę jako niewiarygodnego partnera i powiedział, że "ma dość" prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
„Wspólne Jutro” - tak nazywa się nowe stowarzyszenie, które zostało w ten weekend powołane przez grupę polityczek, które w ubiegłym roku odeszły z Partii Razem. To jednocześnie pierwszy krok reorganizujący środowisko Nowej Lewicy (i lewicy jako takiej) w 2025 roku.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w obwodzie kurskim wojska ukraińskie po raz pierwszy wzięły do niewoli żołnierzy z Korei Północnej.
Po uszkodzeniach kabli i gazociągów na dnie Bałtyku, tym razem nastąpiła awaria gazociągu w Morzu Kaspijskim, gdzie wydobywany jest azerski gaz, wysyłany m.in do Bułgarii i Serbii. Operator złoża - BP Azerbaijan przerwał dostawy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas