Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekonuje, że Rosja nie ma już potencjału, by wymuszać coś na innych państwach, ponieważ zmarnowała swój potencjał "w szaleństwie wojny z Ukrainą i całym wolnym światem".
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
MSZ Rosji komentuje odmowę wiz dla Rosjan na konferencję MAEA
Nieobecność Rosji na konferencji MAEA obniża status wydarzenia - oświadczyła rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.
Czytaj więcej
Nieobecność Rosji na konferencji MAEA na temat energii jądrowej w XXI wieku obniża rangę tego ważnego wydarzenia - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Lapid w wywiadzie dla "Jerusalem Post": Nie ignorujemy bliskości Rosji i Iranu
To nie jest coś, co zamierzamy ignorować lub nic nie robić… - powiedział izraelski premier.
Czytaj więcej
Izrael jest coraz bardziej zaniepokojony „niebezpieczną bliskością” między Rosją a Iranem - powiedział w wywiadzie dla "Jerusalem Post" premier Jair Lapid. Wywiad ukaże się w piątek.
Rosja chce zwołania posiedzenia RB ONZ
Na temat "ukraińskiej prowokacji" z użyciem "brudnej wojny".
Czytaj więcej
Rosja domaga się, by Rada Bezpieczeństwa ONZ przedyskutowała we wtorek temat "zbliżającej się" prowokacji Kijowa z użyciem „brudnej bomby” - donosi państwowa rosyjska agencja RIA Nowosti.
Poroszenko zaprasza Sunaka do Kijowa. „Złożył obietnicę”
- Rishi Sunak złożył obietnicę, że z pierwszą zagraniczną wizytą uda się do Kijowa. Jest bardzo młodym i bardzo obiecującym politykiem, który wypełnia swoje obietnice. Panie premierze, gratuluję objęcia przywództwa w Partii Konserwatywnej i w brytyjskim rządzie. Czekamy na pana w Kijowie - powiedział na antenie Sky News Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy, pytany o nowego premiera Wielkiej Brytanii. Podkreślił przy tym, jak symboliczna byłaby taka wizyta.
Grupa demokratów namawia Bidena do zmiany strategii wobec Urainy
Sugerują bardziej zdecydowaną próbę zakończenia wojny za pomocą dyplomacji.
Czytaj więcej
Grupa 30 demokratów w liście do prezydenta Bidena sugeruje bardziej zdecydowaną próbę zakończenia wojny za pomocą dyplomacji, twierdząc, że konieczne jest zapobieżenie długiemu i zaciekłemu konfliktowi.
Elon Musk nieparlamentarnie o Garrim Kasparowie. Zdenerwował się
Wybitny szachista skrytykował propozycję rozwiązania konfliktu między Rosją a Ukrainą, złożoną przez Muska.
Czytaj więcej
Biznesmen Elon Musk nazwał szachistę Garriego Kasparowa "idiotą" za krytykę zaproponowanego przez niego rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.
Rząd Holandii zwolnił wiele krajowych firm z sankcji
Od lutego rząd holenderski wydał 91 zwolnień z sankcji Unii wobec Rosji. Z jednego zezwolenia może korzystać po kilka firm.
Czytaj więcej
Od lutego rząd holenderski wydał 91 zwolnień z sankcji Unii wobec Rosji. Z jednego zezwolenia może korzystać po kilka firm.
Były ambasador USA: rosyjskie reparacje wojenne dla Ukrainy powinny wynosić od 750 miliardów do 1 biliona dolarów
Były ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie William B. Taylor Jr, obecnie wiceprezes Amerykańskiego Instytutu na rzecz Pokoju w Waszyngtonie, podał tę liczbę podczas pierwszego Szczytu Parlamentarnego Międzynarodowej Platformy Krymskiej.
Główny dowódca wojsk USA rozmawiał z rosyjskim odpowiednikiem
Dowódcy rozmawiali po raz pierwszy od pięciu miesięcy.
Czytaj więcej
Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów, gen. Mark Milley, rozmawiał dziś z gen. Walerijem Gierasimowem, szefem Sztabu Generalnego wojsk rosyjskich.
Nancy Pelosi o poparciu dla pomocy dla Ukrainy
- Poparcie dla Ukrainy jest dwupartyjne, dwuizbowe, to znaczy w Izbie i Senacie, i zaczyna się w Białym Domu z naszym prezydentem - powiedziała przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi podczas wizyty w Chorwacji.
Czytaj więcej
Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi potwierdziła zaangażowanie swojego kraju na rzecz Ukrainy w walce z rosyjską agresją, mówiąc, że „Iran popełnia wielki błąd” w udzielaniu pomocy Rosjanom.
Nieoficjalnie: Iran dostarczy Rosji 40 turbin gazowych
Iran podpisał z Rosją kontrakt na dostawę 40 turbin, które mają wspomóc przemysł gazowy, borykający się z problemami technologicznymi od czasu nałożenia zachodnich sankcji - podaje „The Times Of Israel”, cytując media irańskie. Nie jest jasne, kiedy dokładnie została podpisana umowa i kiedy turbiny mają być dostarczone.
Ukraińcy zestrzelili dwa rosyjskie „aligatory” w pół godziny
Ukraińskie wojsko w ciągu pół godziny zestrzeliło dwa rosyjskie śmigłowce szturmowe Ka-52 w obwodzie chersońskim. Informację o zestrzeleniach podały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie.
Wojsko ukraińskie wyzwoliło kolejne 4 miejscowości w obwodach ługańskim i donieckim
Siły Zbrojne wypchnęły rosyjskich okupantów z Karmazynówki, Miasożarywki i Newskiego w obwodzie ługańskim oraz Nowosadowa w obwodzie donieckim.
Zełenski wezwał Izrael do „wspólnego działania”
- W ciągu ośmiu miesięcy wojny na pełną skalę Rosja użyła przeciwko nam prawie 4500 pocisków. A ich zapas pocisków kurczy się. To dlatego Rosja szukała niedrogiej broni w innych krajach, aby kontynuować swój terror. Znalazła je w Iranie – powiedział Zełenski podczas Haaretz Democracy Conference.
Czytaj więcej
Podczas internetowego wystąpienia podczas Haaretz Democracy Conference, zorganizowanej przez dziennik "Haaretz", Zełenski wezwał Izrael do „wspólnego działania” z zachodnimi demokracjami uzbrajającymi Kijów. - Czy nie nadszedł czas, aby Izrael wybrał, z kim stoi?
Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły ponad 90 miejscowości w obwodzie chersońskim
Informację przekazało Dowództwo Operacyjne „Południe”.
W okolicy miasta Bachmut Rosjanie wciąż się wycofują
W obwodzie donieckim, w okolicy miasta Bachmut, sytuacja pozostaje bardzo napięta, ale wróg wycofuje się każdego dnia, ponosząc straty - przekazał szef donieckiej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko. - Wszystkie próby wtargnięcia wroga do miasta i przebicia się przez naszą obronę nie kończą się sukcesem, wróg codziennie doznaje obrażeń i wycofuje się, ponosząc straty - powiedział na poniedziałkowym briefingu prasowym.
Łotewski minister ostrzega przed przerwaniem pomocy dla Ukrainy
Według Edgarsa Rinkēvičsa jedność Zachodu w pomocy Ukrainie jest wystarczająco silna, ale problemy bywają związane z szybkością realizacji decyzji, np. dostawy broni są często wolniejsze niż zmiany na froncie.
Czytaj więcej
Po Rosji, zwłaszcza w związku z niekorzystną dla niej sytuacją wokół Chersonia, można się spodziewać wszystkich możliwych scenariuszy - powiedział łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkēvičs.
Holenderscy eksperci medycyny sądowej po raz drugi jadą na Ukrainę
Holenderska grupa ekspertów medycyny sądowej po raz drugi wybiera się na Ukrainę, aby pomóc w zbadaniu rosyjskich zbrodni wojennych - poinformował holenderski nadawca publiczny NOS. Holendrzy będą działać w imieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze oraz w odpowiedzi na apel rządu ukraińskiego do państw Zachodu o pomoc w zbadaniu okrucieństw, dokonanych przez najeźdźców.
Zmobilizowani będą walczyć na Ukrainie w irańskim sprzęcie
„W najbliższej przyszłości planowane jest przekazanie 3000 jednostek sprzętu - 1500 kamizelek kuloodpornych, 1500 hełmów wyprodukowanych przez „Milad” (Iran)” - poinformował ukraiński wywiad.
Czytaj więcej
W związku z brakami w magazynach i ograniczeniami mocy produkcyjnych, Rosjanie, którzy trafiają na front po „częściowej mobilizacji”, mają być wyposażani w sprzęt produkcji irańskiej - twierdzi ukraiński wywiad.
Rosjanie przestali przywozić towary do Chersonia i zamknęli supermarkety
Najeźdźcy w związku z tworzeniem tzw. obrony terytorialnej w Chersoniu zaogniają sytuację i zachęcają do udania się na lewy brzeg Dniepru, w ramach ewakuacji, ale w rzeczywistości po prostu deportują wiele osób na Krym - ocenił w czasie konferencji prasowej Serhij Chłań, zastępca chersońskiej rady regionalnej. Według niego „okupanci planują wykorzystać część przybyłych na lewy brzeg jako ludzką tarczę dla swoich jednostek wojskowych i sprzętu”.
Według Chłania najeźdźcy ponownie wywołują kryzys humanitarny w obwodzie chersońskim. - Teraz okupanci przestali dostarczać jakiekolwiek produkty do Chersoniu i prawobrzeżnej części regionu. Rynki już dawno odmówiły przyjmowania rubla, jedynymi, które go akceptowały, były ich supermarkety (...) Rosyjskie supermarkety ostrzegały, że niedziela jest ostatnim dniem ich pracy. Małe sklepy nadal przyjmują tylko hrywnę. Wciąż są tam towary - powiedział Chłań.
Miedwiediew zaprzecza pogłoskom, że Rosji zaczyna brakować uzbrojenia
Rośnie produkcja broni - zapewnia polityk.
Czytaj więcej
Dmitrij Miedwiediew, były premier i prezydent, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, zaprzeczył informacjom podawanym przez zachodnich analityków wojskowym, że Rosji zaczyna brakować uzbrojenia.
Dowódca wojsk lądowych: Zagrożenie użyciem przez Rosję broni jądrowej istnieje
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski uważa, że świat powinien poważnie traktować groźby Władimira Putina dotyczące użycia broni jądrowej. - To nas martwi i powinno nas martwić. Uważam, że takie zagrożenie naprawdę istnieje i musimy się z tym liczyć - powiedział wojskowy w rozmowie z ABC News. Jego zdaniem Ukraińcy obecnie wygrywają wojnę, ale ostrzegł przed hurraoptymistycznymi nastrojami. - Odnosimy sukcesy na polu bitwy, ale wojna jest trudna – stwierdził.
13 worków z tajnymi rosyjskimi dokumentami odkryto w Izium
W wyzwolonym Izium w obwodzie charkowskim funkcjonariusze organów ścigania odkryli tajną dokumentację Rosjan, w tym rozkaz bojowy o inwazji na Ukrainę oraz mapę z trasą przemieszczania się wojsk - poinformowała ukraińska policja. Dokumentację znaleziono w piwnicy jednej ze szkół. Funkcjonariusze skonfiskowali 13 worków dokumentów.
Malezja rozważa wznowienie lotów do Rosji
Chargé d'affaires ambasady Malezji w Rosji Johan Ariff bin Abdul Razak powiedział, że władze jego kraju i Rosji omawiają wznowienie bezpośrednich lotów między tymi państwami. - Z niecierpliwością czekamy na wznowienie bezpośrednich lotów - powiedział na konferencji prasowej w Jekaterynburgu. Dodał też, że teraz kraje negocjują, czyja linia lotnicza jako pierwsza poleci na tej trasie - malezyjska czy rosyjska. To istotne ze względu na sankcje Zachodu, dotyczące m. in. leasingowanych samolotów.
Szef ukraińskiego wywiadu: Ukraina zestrzeliła 70 proc. irańskich dronów
Szef wywiadu wojskowego Kiryło Budanow przekazał, że wojsko zestrzeliło ponad dwie trzecie z ok. 330 dronów Shahed, które Rosja wystrzeliła do soboty.
- Terror z użyciem „szahedów” może trwać bardzo długo – cytuje wypowiedź Budanowa Ukraińska Prawda. - Obrona powietrzna w zasadzie sobie radzi, 70 proc. dronów zostało zestrzelonych.
Kolejne niemieckie Iris-T dla Ukrainy
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział wysłanie do Ukrainy "w najbliższej przyszłości" kolejnych trzech systemów obrony powietrznej Iris-T.
W lipcu Rosja była drugim największym dostawcą gazu dla Chin
Największym dostawcą gazu dla Chin jest Turkmenistan. Druga była na tej liście do niedawna Australia, ale w lipcu - jak podaje chiński urząd celny - ten ostatni kraj wyprzedziła Rosja. Chiny sprowadziły w lipcu 2,4 mld m3 gazu z Rosji i 2,278 mld m3 z Australii.
We wtorek Władimir Putin zwoła posiedzenie Rady Koordynacyjnej, by poznać potrzeby rosyjskich sił zbrojnych i innych formacji mundurowych
Podczas zdalnego posiedzenia Rady Koordynacyjnej głos zabierze przewodniczący Rady, premier Michaił Miszustin i mer Moskwy, Siergiej Sobianin - poinformował Kreml.
Rosja: Będą dodatkowe punkty dla kandydatów na studia dla osób po służbie wojskowej?
Propozycje zmian w prawie w tym zakresie przedstawiła prezydencka partia, Jedna Rosja.
Czytaj więcej
Do rosyjskiej Dumy (izby niższej parlamentu) wpłynął projekt ustawy przewidujący, że kandydaci na studia, którzy mają za sobą służbę w armii, otrzymywaliby dodatkowe punkty pomagające przy rekrutacji - informuje biuro prasowe Jednej Rosji, partii będącej parlamentarnym zapleczem prezydenta Rosji, Władimira Putina.
Chorwacja gotowa leczyć rannych ukraińskich żołnierzy
O gotowości Chorwacji na przyjęcie na leczenie i rehabilitację ukraińskich żołnierzy rannych w czasie walk z Rosją poinformowała Ołena Kodratiuk, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, po spotkaniu z wicepremierem i ministrem ds. weteranów, Tomem Medvedem.
Rosyjski programista ukrywa się w lesie, by uniknąć wysłania na front
- Zawsze miałem przed oczyma takie warianty: albo pójdę sobie do sklepu, a stamtąd mnie wyprowadzą pod ramiona do komisji poborowej, albo będę żył niezbyt komfortowo w lesie, za to na wolności – powiedział niezależnemu, rosyjskiemu wydaniu Mediazona programista z dużego miasta na południu Rosji.
Czytaj więcej
Programista z dużego miasta na południu od miesiąca kryje się w lesie, by nie zostać wysłanym na front.
Ławrow: Rosja ma twarde dowody na chęć użycia przez Ukrainę "brudnej bomby"
Szef MSZ Rosji zadeklarował, że Moskwa jest gotowa na współpracę z partnerami na poziomie eksperckim ws. rzekomej chęci użycia przez Kijów "brudnej bomby" i oskarżenia o to Moskwy.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, powtórzył oskarżenia ministra obrony Rosji, Siergieja Szojgu, pod adresem Ukrainy ws. potencjalnego przeprowadzenia przez Kijów ataku z użyciem brudnej bomby, o co potem Ukraina miałaby oskarżyć Moskwę.
Deputowana do Dumy: W listopadzie nie ma chętnych na wakacje na Krymie
Po ogłoszeniu wysokiego poziomu zagrożenia terrorystycznego na Krymie, okupowany przez Rosjan półwysep doświadcza odpływu turystów: jeśli we wrześniu zarezerwowanych było 25 proc. dostępnych miejsc, w październiku - 5 proc., to w listopadzie nie ma żadnych rezerwacji - oświadczyła deputowana do Dumy z Sewastopola, zastępczyni przewodniczącego komisji ds. turystyki i infrastruktury turystycznej, Tatiana Łobach.
Minister obrony Rumunii podał się do dymisji w związku z wypowiedzią na temat Ukrainy
Na początku października Vasile Dincu stwierdził, że Ukraina potrzebuje, by jej sojusznicy podjęli negocjacje ws. gwarancji jej bezpieczeństwa z Rosją, co ściągnęło na niego krytykę ze strony prezydenta kraju, Klausa Iohannisa i przywódców partii tworzących koalicję rządzącą.
Czytaj więcej
Vasile Dincu, minister obrony Rumunii, zrezygnował ze stanowiska oświadczając, że nie jest w stanie dalej współpracować z prezydentem kraju. Dymisja jest pokłosiem wypowiedzi ministra Dincu sprzed kilku tygodni ws. wojny na Ukrainie.
Rosjanie wywożą z Chersonia pomniki
W nocy z Chersonia zniknęły dwa monumenty: popiersie Aleksandra Suworowa i pomnik admirała Fiodora Uszakowa. Ukraińcy twierdzą, że zostały one zabrane przez Rosjan podczas ewakuacji ludności.
Czytaj więcej
Pomniki dowódcy wojskowego Aleksandra Suworowa i admirała Fiodora Uszakowa zostały usunięte z piedestałów i wywiezione z Chersonia - informuje agencja Interfax.
Były szef Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii: Rosjan czeka nieuchronna klęska w Chersoniu
Gen. Richard Dannatt, były szef Sztabu Generalnego armii Ukrainy oświadczył w rozmowie ze Sky News, że Rosjan czeka "nieuchronna klęska" w Chersoniu, dlatego decydują się na taktyczny odwrót, aby porażka wyglądała "mniej chaotycznie". Według gen. Dannatta Rosjanie wciąż są w odwrocie na polu walki, dlatego Moskwa wzięła na cel ukraińską infrastrukturę energetyczną.
Kreml: Groźba użycia "brudnej bomby" przez Kijów jest realna
Według analityków think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) słowa o potencjalnym użyciu brudnej bomby na Ukrainie mają "zastraszać kraje Zachodu, by te zmniejszyły lub przerwały dostawy pomocy Ukrainie w czasie, gdy Rosja doznaje kolejnych porażek i prawdopodobnie do końca roku straci Chersoń".
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, powtórzył oskarżenia ministra obrony Rosji, Siergieja Szojgu, pod adresem Ukrainy ws. potencjalnego przeprowadzenia przez Kijów ataku z użyciem brudnej bomby, o co potem Ukraina miałaby oskarżyć Moskwę.
Resort obrony Rosji podał dane o stratach Ukrainy
Rzecznik Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że od 24 lutego Ukraińcy stracili 325 samolotów, 162 śmigłowce, 2 326 bezzałogowych statków powietrznych, 383 zestawy przeciwlotnicze, 6 020 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 874 wyrzutnie rakiet, 3 521 zestawy artyleryjskie i moździerze oraz 6 741 jednostek sprzętu specjalnego.
Eksport z Chin do Rosji wzrósł we wrześniu o 21,5 proc. rok do roku
To trzeci z kolei miesiąc, gdy eksport towarów z Chin do objętej sankcjami przez Zachód Rosji rośnie rok do roku o dwucyfrową wartość. W sierpniu wzrost wynosił 26,5 proc. Całość chińskiego eksportu we wrześniu, rok do roku, wzrosła o 5,7 proc.
Biejat: Ukrainki, które do nas przyjeżdżają, bardzo często są ofiarami przemocy i gwałtu, ale nie mogą otrzymać u nas pomocy
- Przyjechały do nas kobiety z Ukrainy, które podkreślały, że (w czasie wojny - red.) nie można gubić perspektywy cywili i praw kobiet. Mówiły też o tym, jak dużego wsparcia potrzebują od strony krajów, do których przyjeżdżają. Smutnym wątkiem była sytuacja prawna w Polsce dotycząca przerywania ciąży. W Ukrainie prawo do przerywania ciąży jest dużo bardziej liberalne niż w Polsce - mówiła posłanka Nowej Lewicy w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.
Czytaj więcej
W tej chwili to prawo jest obwarowane tyloma warunkami, że praktycznie niemożliwe jest, żeby - do dwunastego tygodnia ciąży - przerwać ciążę pochodzącą z gwałtu - mówiła Magdalena Biejat, posłanka, partia Razem z sejmowego klubu Nowej Lewicy, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.
Straż Graniczna będzie informować ZUS o przekraczaniu granicy przez Ukraińców
Straż Graniczna poinformuje ZUS o kolejnych wjazdach i wyjazdach obywateli Ukrainy w celu uniknięcia wypłat świadczeń 500+, 300+, świadczeń rodzinnych i rodzinnego kapitału opiekuńczego osobom, które od 30 dni nie mieszkają w Polsce.
Czytaj więcej
ZUS i samorządy będą musiały sprawdzać, czy ukraiński uchodźca wyjechał z Polski na dłużej niż 30 dni. Przestaną wówczas wypłacać świadczenia.
Władze okupacyjne obwodu chersońskiego: Atak rakietowy na Kachowską Elektrownię Wodną
Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych władz okupacyjnych obwodu chersońskiego informuje, że ukraińska armia wystrzeliła 19 rakiet w kierunku Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Do ataku na obiekt ukraińska armia miała - rzekomo - użyć m.in. zestawów HIMARS. W elektrownię miały uderzyć trzy rakiety. Strona ukraińska wcześniej wiele razy sygnalizowała, że wycofująca się z obwodu chersońskiego armia rosyjska może wysadzić w powietrze tamę na terenie elektrowni, by wywołać katastrofalną powódź oraz zakłócić dostawy prądu na Ukrainie.
Sondaż: Tylko 10 proc. Ukraińców chce rozmów z Rosją, które miałyby jak najszybciej zakończyć ostrzał terytorium Ukrainy
86 proc. Ukraińców uważa, że Rosji trzeba stawać zbrojny opór nawet w sytuacji dalszego ostrzału terytorium Ukrainy przez Rosjan.
Czytaj więcej
Nawet jeśli Rosja nadal będzie niszczyć infrastrukturę krytyczną na Ukrainie i ostrzeliwać cele cywilne, zdaniem przeważającej większości Ukraińców kraj powinien kontynuować zbrojny opór - wynika z sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii przeprowadzonego 21-23 października.
Bruksela zapowiada wspólne zakupy gazu
Rynek zareagował natychmiast: ceny gazu ziemnego gwałtownie spadają.
Czytaj więcej
Od poniedziałkowego poranka cena gazu w Europie spadła o 11 procent - poniżej 1050 dolarów za 1000 metrów sześciennych, czyli 101,1 euro za MWh. To reakcja rynku na decyzję Brukseli i perspektywą utraty przez Rosję unijnego rynku gazu. W poniedziałek w południe cena gazu na europejskim rynku (kontrakty terminowe z dostawą w listopadzie z niderlandzkiego hubu TTF) zmniejszyła się już o 14 proc. d/d do 986,3 dol. za 1000 m3 czyli 97,25 euro za MWh.
Musk: Starlink będzie działał na Ukrainie nawet przy odmowie finansowania przez Pentagon
Elon Musk zapewnia rząd w Kijowie, że nie przerwie wspierania finansowego dla systemów Starlink na Ukrainie.
Czytaj więcej
SpaceX zapewni Ukrainie satelitarne usługi telekomunikacyjne Starlink, nawet jeśli Pentagon odmówi finansowania działania sieci w tym kraju - zapowiedział Elon Musk.
Irański generał kpi z UE. "Konfiskują moje aktywa, by kupić węgiel"
Szef irańskiego Sztabu Generalnego, gen. Mohammad Bagheri, objęty sankcjami przez Wielką Brytanię i UE w związku z dostawą irańskich dronów-kamikadze rosyjskiej armii, miał powiedzieć, że UE konfiskuje należące do niego aktywa, aby "kupić węgiel dla obywateli Europy, których czeka ciężka zima".
Dziennikarz RT mówił o topieniu ukraińskich dzieci. Przeprasza, bo "dał się ponieść"
Szef Komitetu Śledczego Rosji Aleksander Bastrykin zlecił sporządzenie raportu w sprawie słów, które padły na antenie RT.
Czytaj więcej
Gospodarz rosyjskiego programu na kanale RT został zawieszony w niedzielę po tym, jak na antenie wezwał do "utopienia lub spalenia" ukraińskich dzieci, które postrzegały Rosję sowiecką jako okupanta. Później przeprosił za swoje słowa, ale czeka go dochodzenie.
Polacy chcieliby wspólnego rządu PiS i opozycji w przypadku ataku na nasz kraj
Co trzeci ankietowany wskazuje na rząd składający się z przedstawicieli wszystkich ugrupowań.
Czytaj więcej
W przypadku wojny i ataku na nasz kraj, Polacy chcieliby, aby rząd wspólnie tworzyli przedstawiciele wszystkich partii parlamentarnych - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.
Ukraińska policja pokazuje skutki niedzielnego ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan
W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali dziewięć miejscowości w obwodzie donieckim z użyciem wyrzutni rakiet Grad, ale też zestawów przeciwlotniczych i artylerii. W wyniku ostrzału zniszczono i uszkodzono 16 obiektów cywilnych - w tym sześć budynków mieszkalnych, szpital, podstację elektryczną, a także kawiarnię, garaż i samochód.
Ukrenergo: W Kijowie rozpoczęły się kontrolowane wyłączenia prądu
O wyłączaniu prądu w stolicy Ukrainy informuje Ukrenergo, ukraiński operator sieci energetycznej. Wyłączenia prądu mają związek z koniecznością naprawy uszkodzonej przez Rosjan infrastruktury energetycznej.
Rosyjscy śledczy: Usterka lub błąd pilota przyczyną katastrofy myśliwca Su-30 w Irkucku
Do katastrofy doszło w niedzielę - myśliwiec Su-30 rozbił się w dzielnicy mieszkaniowej Irkucka, obaj piloci zginęli w katastrofie. W miejscu rozbicia się samolotu wybuchł pożar. Uszkodzony został jednopiętrowy budynek mieszkalny - wśród jego mieszkańców nie ma jednak ofiar.
Czytaj więcej
Usterka techniczna i błąd pilota są uważane za główne powody katastrofy myśliwca Su-30 w Irkucku - podał Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej na swoim kanale w serwisie Telegram.
Kwaśniewski: Zagrożenie atakiem taktyczną bronią nuklearną jest większe, niż w ostatnich 30-40 latach
Aleksander Kwaśniewski powiedział w rozmowie z Radiem Zet, iż jest przekonany, że „Rosja dostała informację, że w przypadku ataku bronią masowego rażenia, zostaną zaatakowane ważne cele, np. wszystkie siedziby, w których bywa Putin”. Zdaniem polityka, „zagrożenie atakiem taktyczną bronią nuklearną jest większe, niż w ostatnich 30-40 latach”. - Choćby z tego powodu, że mówi się o tym głośno. Adekwatna odpowiedź musi być przygotowana - zaznaczył były prezydent.
Czytaj więcej
- Putin narobił już wiele głupstw, jego ręce są skrwawione tysiącami ofiar, przede wszystkim cywilnych, więc muszą by stosowane różne środki, by okiełznać, przestraszyć głównego autora tych zbrodni - powiedział Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Radiem ZET.
Część mieszkańców stolicy obwodu chmielnickiego pozbawionych jest prądu
W związku z przeciążeniem sieci energetycznej w części stolicy obwodu chmielnickiego wstrzymano dostawy prądu - poinformował mer miasta Chmielnicki, Ołeksandr Simcziszin, na swoim kanale w serwisie Telegram. Mer miasta poinformował, że w stolicy obwodu nie kursują trolejbusy i wezwał do maksymalnego ograniczenia konsumpcji prądu.
Rosjanie w nocy ostrzelali obwód mikołajowski
W wyniku ostrzału rejonu basztańskiego, ok. 3:40 czasu lokalnego, uszkodzone zostały linie wysokiego napięcia, trzy domy prywatne i placówki edukacyjne - informuje na Facebooku administracja obwodowa.
Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie mogą jeszcze długo atakować z użyciem dronów, zamówili ich 1 700
Rosja ma otrzymywać od Iranu drony partiami, po ok. 300. Obecnie Rosjanie wykorzystują drony otrzymane w ramach drugiej partii - poinformował Kyryło Budanow.
Czytaj więcej
Zapasy rakiet niemal wyczerpały się w Federacji Rosyjskiej, ale ataki terrorystyczne z użyciem dronów mogą być prowadzone jeszcze przez długi czas - mówi w rozmowie z "Ukraińską Prawdą" szef Głównego Dyrektoriatu Wywiadu Ministerstwa Obrony, Kyryło Budanow.
Okupacyjne władze obwodu chersońskiego: Zatrzymaliśmy grupę ukraińskich sabotażystów
Zastępca szefa władz okupacyjnych obwodu chersońskiego, Kirył Stremousow, poinformował o "zidentyfikowaniu przez rosyjską armię w obwodzie chersońskim grupy ukraińskich sabotażystów". W nagraniu umieszczonym na swoim kanale w serwisie Telegram Stremousow mówi o zatrzymaniu ukraińskich sabotażystów rankiem, 24 października, w rejonie berysławskim. Stremousow podał też, że siły zbrojne Ukrainy próbowały przełamać linię frontu, ale zostały odparte w rejonie rzeki Ingulec.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 67 940 żołnierzy, 2 590 czołgów, 5 295 pojazdów opancerzonych, 1 673 zestawy artyleryjskie, 375 wyrzutnie rakiet, 189 zestawów przeciwlotniczych, 270 samolotów, 245 śmigłowców, 1 370 bezzałogowych statków powietrznych, 350 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 044 pojazdy (w tym cysterny), 149 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosja namawia mężczyzna z Chersonia do wstąpienia do obrony terytorialnej
Rosjanie spodziewają się ukraińskiej ofensywy.
Czytaj więcej
W Chersoniu rozpoczęło się formowanie obrony terytorialnej, a mężczyźni pozostający w mieście są namawiani do wstąpienia do niej.
Ukraina otrzymała od Izraela dane wywiadowcze, jak zwalczać irańskie drony
W ubiegłym tygodniu władze Izraela odmówiły przekazania Ukrainie systemów przeciwlotniczych.
Czytaj więcej
Przedstawiciel ukraińskiego Ministerstwa Obrony powiedział "New York Times", że Izrael dostarczył dane wywiadowcze potrzebne do zestrzelania irańskich dronów.
Szef wywiadu: 30 proc. dronów Shahed-136 trafia w cel
Szef wywiadu Ministerstwa Obrony Kyryło Budanow powiedział w wywiadzie dla Ukraińskiej Prawdy, że od 22 października siły rosyjskie użyły około 330 dronów Shahed-136 produkcji irańskiej, z których 222 zostały zestrzelone. Według Budanowa, 30 proc. dronów trafia w swoje cele lub uderza gdzieś w pobliżu tych punktów. Rosja zamówiła około 1700 dronów, dostarczanych w partiach po 300 sztuk jednorazowo.
Amerykanie odrzucają rosyjskie ostrzeżenia przed możliwością użycia przez Ukraińców "brudnej bomby"
Przedstawiciele Zachodu i władze w Kijowie reagują na słowa Siergieja Szojgu.
Czytaj więcej
USA uważają za "jawnie fałszywe" i pozbawione dowodów twierdzenie Rosji, że Ukraina przygotowuje się do użycia "brudnej bomby" na własnym terytorium w ramach eskalacji wojny.
Szef kancelarii Zełenskiego: Nikt od dawna nie boi się Rosji
"Rosjanie to słabi tchórze, którzy marzą o negocjacjach, aby powstrzymać swój upadek. Cały świat to widzi. Nie będzie negocjacji. Wszystko, co brudne, pozostanie w Federacji Rosyjskiej, w izolacji, w której ona z pewnością skończy" - tak szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, zareagował na słowa Siergieja Szojgu, który sugerował, że Ukraina może przeprowadzić atak z użyciem brudnej bomby na swoim terytorium i oskarżyć o ten atak Rosję.
Obwód doniecki: Sześć cywilnych ofiar rosyjskich ataków w ciągu doby
Sześciu cywilów zginęło, a pięciu zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów z 23 października - podał gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Prezes Ukrenergo: Przywróciliśmy dostawy prądu dla ok. 1,5 mln odbiorców
Udało się przywrócić dostawy prądu dla większości z 1,5 mln odbiorców, którzy byli ich pozbawieni po rosyjskich atakach z 22 października - poinformował Wołodymyr Kudryckij, prezes spółki Ukrenergo, zarządzającej ukraińską siecią energetyczną. - Od wczoraj możliwe było ustabilizowanie sytuacji w wielu obwodach. Większość konsumentów odzyskało dostęp do prądu, w szczególności z tych 1,5 mln odbiorców, którzy zostali odłączeni od sieci w sobotę - mówił Kudryckij na antenie ukraińskiej telewizji.
Brytyjski resort obrony: Drony z Iranu wolne, głośne i latają na małych wysokościach
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie na temat działań wojennych na Ukrainie podkreśla, ze Rosjanie "nadal wykorzystują irańskich bezzałogowych statków powietrznych do atakowania celów na całej Ukrainie". "Ukraińskie próby zwalczania (dronów) Shahed-136 są coraz skuteczniejsze" - zaznacza resort obrony Wielkiej Brytanii powołując się m.in. na prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który mówi o strącaniu do 85 proc. irańskich dronów nad Ukrainą. "Te bezzałogowe statki powietrzne są wolne, głośne i latają na małych wysokościach, co czyni je łatwym celem" - zauważa brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Ostrzelaliśmy cztery rosyjskie składy amunicji
Sztab Generalny armii Ukrainy, w swoim najnowszym raporcie z frontu podaje, że ukraińska artyleria i wojska rakietowe w ciągu doby ostrzelały cztery składy amunicji, pozycje rosyjskiej artylerii, a także pięć zgrupowań rosyjskiej armii.
Zastępca sekretarza generalnego ONZ: Samo zimno, kiedy ludzie nie mogą się ogrzać, jest groźne
Podobnie jak choroby, które mogą się w związku z tym pojawić. To może zmusić jeszcze więcej Ukraińców do opuszczenia swoich domów, co dobije gospodarkę. Już teraz siedem milionów wyjechało z Ukrainy i drugie tyle zmieniło miejsce zamieszkania wewnątrz kraju. Problemem jest jednak przede wszystkim sam czas trwania konfliktu - mówi zastępca sekretarza generalnego ONZ Jens Wandel.
Czytaj więcej
Prawa wojny są takie, że im konflikt trwa dłużej, tym okrutniejszy kształt może przybrać – mówi zastępca sekretarza generalnego ONZ Jens Wandel.
Rząd przyznaje, że przerasta go finansowa pomoc, jaką zagwarantowała Ukraińcom specustawa
Polska dopiero kilka dni temu otrzymała z UE pierwsze środki na pomoc Ukraińcom w Polsce: to zapowiadane już od kwietnia przez KE 700 mln zł (144,6 mln euro). Minister Mariusz Kamiński przyznał, że to „niewielka pomoc”, ale pokazująca, że Unia docenia Polskę. MSWiA złożyło wniosek o kolejne ponad 200 mln zł.
Czytaj więcej
Wydaliśmy 5,5 mld zł na uchodźców z Ukrainy. Rząd uważa, że na tak szeroką pomoc już nas nie stać.
Kijów może uznać Białoruś za kraj okupowany przez Rosję
Odpowiedni projekt ustawy został zarejestrowany w Radzie Najwyższej Ukrainy. Wszelkie relacje z reżimem Aleksandra Łukaszenki zostałyby zerwane, Ukraina przestałaby też respektować przedstawicieli władz w Mińsku w organizacjach międzynarodowych takich jak ONZ czy MFW.
Czytaj więcej
Ukraina może oficjalnie uznać, że Białoruś jest pod rosyjską okupacją, i zerwać relacje dyplomatyczne z reżimem Łukaszenki.
ISW: Szojgu mówi o brudnej bombie by zastraszyć i podzielić państwa Zachodu
"Seria rozmów Siergieja Szojgu to prawdopodobnie kolejne pobrzękiwanie szabelką przez Rosję, aby zastraszyć kraje Zachodu wspierające Ukrainę i prawdopodobnie pogłębić podziały w NATO" - piszą analitycy ISW.
Czytaj więcej
"Rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu, prawdopodobnie chce zmniejszenia tempa lub zawieszenia dostaw zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy i potencjalnego osłabienia NATO" - tak think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia rozmowy telefoniczne, jakie Szojgu odbył w niedzielę z ministrami obrony Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji oraz sekretarzem obrony USA.
Dmytro Kułeba apeluje o ogólnoświatowy zakaz działalności rosyjskiej telewizji RT
To reakcja szefa MSZ Ukrainy na słowa dziennikarza RT, Antona Krasowskiego, który na antenie stacji apelował o topienie w rzece ukraińskich dzieci, które postrzegają Rosjan jako okupantów.
Czytaj więcej
Ukraina określiła rosyjskiego publicznego nadawcę, RT (dawniej - Russia Today) mianem podżegacza do ludobójstwa, po tym jak prezenter tej stacji powiedział na antenie, że ukraińskie dzieci, które postrzegają Rosjan jako okupantów w czasach ZSRR, powinny zostać utopione.
Ławrow spotka się w Moskwie z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Islamskiej
Siergiej Ławrow w poniedziałek będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) Hussejnem Ibrahimem Tahą, który przebywa w Moskwie z roboczą wizytą - informuje rosyjski MSZ. Rozmowy mają dotyczyć "różnych aspektów dwustronnej współpracy między Rosją a OIC, w tym politycznego dialogu, współpracy na polu gospodarki, finansów, nauki i edukacji, walki z terroryzmem oraz gwarantowania praw człowieka i promowania dialogu międzycywilizacyjnego i międzyreligijnego". Rozmowy mają dotyczyć też "napiętej sytuacji międzynarodowej, z naciskiem na jej konsekwencje dla najbiedniejszych gospodarek świata". Dla OIC priorytetem w czasie rozmów mają być relacje palestyńsko-izraelskie - odnotowuje rosyjski MSZ.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Dwa rosyjskie okręty na Morzu Czarnym uzbrojone w 16 pocisków Kalibr
W swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie południowym ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje, że zgrupowanie rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym liczy obecnie 11 okrętów i łodzi, w tym trzy okręty desantowe i dwa uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr. Na pokładzie okrętów uzbrojonych w te pociski ma znajdować się łącznie 16 pocisków Kalibr, którymi mogą być rażone cele na Ukrainie.
Od 22 lipca z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło 8,5 mln ton żywności
Jak informuje Wspólna Komisja Koordynacyjna (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca, od dnia zawarcia przez ONZ, Turcję, Rosję i Ukrainę porozumienia z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym (Odessy, Czernomorska i Jużnego) wypłynęło 379 statków na pokładzie których znajdowało się 8 514 537 ton żywności.
Wiceszef MSZ Rosji wyklucza możliwość demilitaryzacji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
"Porozumienie ws. demilitaryzacji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest niemożliwe co do zasady" - oświadczył wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow, w komentarzu na łamach dziennika "Izwiestia". "Rosja uważa za konieczne stworzenie strefy ochronnej wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i jest gotowa pracować nad tym wraz z Międzynarodową Agencją Elektrowni Atomowej" - dodał. W kontekście demilitaryzacji Riabkow stwierdził, że Rosja "musi chronić elektrownię, zapewniać jej bezpieczeństwo".
Macron o pokoju na Ukrainie: Jest szansa
- Kiedy naród ukraiński i jego przywódcy zdecydują się na warunki, porozumienie pokojowe będzie mogło zostać zawarte z drugą stroną - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron.
Czytaj więcej
Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że w wojnie na Ukrainie możliwy jest pokój. Tego samgo dnia Rosja ostrzegła przed potencjalną eskalacją konfliktu.
Zełenski odpowiada na słowa Szojgu o brudnej bombie
- Jeśli Rosja dzwoni i mówi, że Ukraina rzekomo coś przygotowuje, to znaczy jedno: Rosja już to wszystko przygotowała - w ten sposób prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odpowiedział na słowa ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, który podczas rozmów z ministrami obrony m.in. Wielkiej Brytanii i Francji przekonywał, że Ukraina przygotowuje prowokację z użyciem tzw. brudnej bomby.
Czytaj więcej
- Jeśli ktoś może użyć broni nuklearnej w naszej części Europy, to tylko jeden podmiot - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dając do zrozumienia, że chodzi mu prezydenta Rosji Władimira Putina. Zełenski odpowiedział na słowa Siergieja Szojgu, który zarzucił Ukrainie przygotowywanie prowokacji z użyciem tzw. brudnej bomby.
Nagranie wykonane przez pilota ukazuje moment zestrzelenia rosyjskiego samolotu nad Ukrainą
Nagranie zostało wykonane latem, teraz trafiło do mediów społecznościowych.
Czytaj więcej
Pilot rosyjskiego samolotu wojskowego nagrał moment, w którym katapultował się po tym, jak jego maszyna została zestrzelona nad Ukrainą.
Relację z wczorajszych wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po niemal ośmiu miesiącach Rosjanie ewakuują się z okupowanego Chersonia, jednocześnie irańskimi dronami i rakietami atakując infrastrukturę cywilną Ukrainy.