Wysokiej rangi hiszpańskie źródła rządowe tłumaczą naszej gazecie: “zarówno dla Hiszpanii jak i dla Niemiec Polska stanowi fundamentalny element projektu europejskiego. Musimy znaleźć kompromis, który pozwoli na uratowanie twarzy obu stron, z zastrzeżeniem, że prymat prawa europejskiego musi być zachowany bo to jest fundament konstrukcji europejskiej. Nie ma dziś ważniejszej dla Unii sprawy, niż rozwiązanie sporu z Polską. Ale jesteśmy przekonani, że polski rząd będzie starał się pójść w tej sprawie na kompromis”.
W miniony czwartek kanclerz Angela Merkel odebrała w Hiszpanii z rąk króla Filipa VI tegoroczną Europejską Nagrodą im. Karola V. Odbyła przy tej okazji długą rozmowę z premierem Pedro Sanchezem. Po jej zakończeniu kanclerz oświadczyła: “unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji, a zamiast tego rozmawiać z rządem w Warszawie, aby znaleźć rozwiązanie trudności we wzajemnych stosunkach”.
Czytaj więcej
Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych: W naszej klasie politycznej panuje przekona...
W czasie pożegnalnej wizyty w Warszawie 11 września Angela Merkel zapowiedziała, że zaangażuje się w rozwiązanie sporu między Polską i UE. Wskazywała też, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą być jedynym sposobem dochodzenie do porozumienia. Konieczny jest dialog polityczny.
Ostrożny optymizm co do szybkiego zatwierdzenia KPO i uruchomienia Funduszy Odbudowy dla Polski panuje także nad Wisłą. Źródła rządowe powiedziały “Rzeczpospolitej”, że powinno to się stać jeszcze przed połową listopada. Dzięki temu nasz kraj mógł otrzymać w tym roku 13-procentową zaliczkę wartego 37 mld euro funduszu czyli blisko 5 mld euro.