Koronawirus. Sondaż: Czy szczepienia na COVID powinny być obowiązkowe? Polacy podzieleni

"Czy Pani/Pana zdaniem szczepienia na COVID-19 powinny być w Polsce obowiązkowe?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 28.08.2021 08:25 Publikacja: 28.08.2021 07:23

Koronawirus. Sondaż: Czy szczepienia na COVID powinny być obowiązkowe? Polacy podzieleni

Foto: PAP, Albert Zawada

Obecnie w Polsce na COVID-19 mogą się szczepić osoby powyżej 12. roku życia. Szczepienie jest dobrowolne. Do użycia dopuszczono szczepionki Pfizer/BioNTech, Moderny (dwudawkowe, oparte na technologii mRNA), AstraZeneca (dwudawkowa) i Johnson&Johnson (jednodawkowa).

Akcja szczepień na COVID-19 rozpoczęła się w Polsce - podobnie jak w większości innych państw UE - 27 grudnia. Jak dotąd wykonano w jej ramach 36 053 472 szczepienia - w pełni zaszczepionych (dwoma dawkami szczepionek dwudawkowych lub jedną dawką szczepionki Johnson&Johnson) jest 18 618 197 osób.

Resort zdrowia w piątek podał dane, z których wynika, że od początku szczepień drugą dawką szczepionek na COVID-19 spośród osób, które zmarły po zakażeniu koronawirusem 1,65 proc. to osoby, które otrzymały drugą dawkę co najmniej 14 dni przed zgonem. Jednocześnie wśród zakażonych od momentu rozpoczęcia szczepień drugą dawką 0,72 proc. to osoby, które otrzymały drugą dawkę szczepionki co najmniej 14 dni przed wykryciem zakażenia.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że osoby z obniżoną odpornością będą szczepione od 1 września trzecią dawką szczepionki. W przypadku doszczepiania pozostałych grup polski rząd czeka na rekomendację w tej sprawie, jaką ma przedstawić Europejska Agencja ds. Leków.

Przedstawiciele rządu wielokrotnie przekonywali, że nie mają zamiaru wprowadzać obowiązku szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Minister zdrowia nie wykluczył jednak, że szczepienia te mogą być wkrótce płatne. Z kolei przewodniczący Rady Medycznej przy premierze, prof. Andrzej Horban stwierdził niedawno, że "ma nadzieję, iż rząd podejmie decyzję, by szczepienia były przymusowe" w przypadku "niektórych grup, które są narażone na zakażenia"

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - należałoby wprowadzić obowiązek szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce.

17,9 proc. respondentów na tak zadane pytanie odpowiedziało: "Tak, tylko dla dorosłych".

24,7 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź: "Tak, dla dorosłych i dzieci".

Łącznie, za jakąś formą przymusu szczepień opowiedziało się 42,6 proc. ankietowanych.

Odpowiedzi "Nie" udzieliło 42,8 proc. respondentów.

Zdania w tej sprawie nie ma 14,6 proc. ankietowanych.

- Obowiązkowemu szczepieniu w jakiejkolwiek formie częściej sprzeciwiają się kobiety (46%) niż mężczyźni (40%). Pomysłu wprowadzenia obligatoryjnych szczepień nie popiera częściej niż  co drugi respondent w wieku od 25 do 34 lat i 48% badanych o dochodach mieszczących się granicach 2001 – 3000 zł. Biorąc pod uwagę wielkość miejsca zamieszkania największy odsetek przeciwników obowiązkowego szczepienia mieszka w miastach liczących od 20 tys. do 99 tys. osób - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak – wiceprezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24-25.08.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1050
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1049
Świat
Shahla Kazimova: W Azerbejdżanie już wcześniej była duża nieufność do Rosji
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1045
Materiał Promocyjny
Technologia na straży bezpieczeństwa
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1044