Kuba: Awaria w głównym zakładzie produkującym tlen medyczny

Ministerstwo zdrowia Kuby poinformowało w niedzielę, że podejmowane są wszelkie wysiłki, by wznowić działanie głównego zakładu produkującego tlen na wyspie, w którym doszło do awarii w czasie, gdy liczba zgonów chorych na COVID-19 w ciągu doby osiągnęła w sobotę 98 - co jest rekordowym poziomem.

Aktualizacja: 16.08.2021 06:42 Publikacja: 16.08.2021 04:52

Kuba: Awaria w głównym zakładzie produkującym tlen medyczny

Foto: PAP/EPA

arb

Minister zdrowia Kuby, Jose Angel Portal, wystąpił na antenie telewizji w czasie, gdy fala epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, napędzana transmisją wariantu Delta (B.1.617.2, wariant wykryty po raz pierwszy w Indiach) na Kubie doprowadziła do przeciążenia systemu ochrony zdrowia w wielu miejscach wyspy.

Średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem wynosi obecnie na Kubie od 8 do 9 tysięcy. Śmiertelność chorych na COVID-19 wynosi niespełna 1 proc. - mniej niż w większości państw świata, ale więcej niż jeszcze rok temu na Kubie, gdy wskaźnik ten wynosił na wyspie 0,67 proc.

Do soboty na Kubie wykryto - od początku epidemii - 577 668 zakażeń. Zmarło 4 023 zakażonych.

Epidemia doprowadziła do recesji na Kubie, której gospodarka skurczyła się w 2020 roku o 10,9 proc. W czerwcu zanotowano spadek PKB o 2 proc. rok do roku. W efekcie na wyspie brakuje wielu podstawowych dóbr. W ubiegłym miesiącu dziesiątki tysięcy Kubańczyków wyszły na ulice, co było największym protestem społecznym na Kubie od czasu rewolucji z 1959 roku.

Na zamieszkałej przez 11,2 mln mieszkańców Kubie w pełni zaszczepionych, opracowanymi na wyspie, krajowymi szczepionkami, są 3 miliony osób. Dwa kolejne miliony mają być w pełni zaszczepione przed wrześniem.

W ubiegłym tygodniu wypowiedzi przedstawiciela władz Kuby, obarczającego pracowników ochrony zdrowia odpowiedzialnością za załamanie się systemu ochrony zdrowia w wielu miejscach, wywołało reakcję lekarzy, którzy w mediach społecznościowych oskarżali rząd o złe zarządzanie szpitalami.

W niedzielę minister zdrowia pochwalił lekarzy za "walkę na froncie" z wirusem dodając, że występują pewne deficyty leków stosowanych w terapii COVID-19, których 80 proc. produkowanych jest na Kubie.

Minister zapewnił też, że podejmowane są wszelkie możliwe wysiłki, by uporać się z deficytem tlenu medycznego. Nie wskazał jednak, kiedy główny zakład produkujący tlen ma zostać znów uruchomiony.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1150
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1149
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1148
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1147
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1146