Klaus Barbie był agentem BND

Wywiad RFN nie miał żadnych skrupułów, zatrudniając zbrodniarzy nazistowskich

Publikacja: 17.01.2011 02:22

Ma prawdziwie niemieckie przekonania i jest zdecydowanym wrogiem komunizmu – w taki sposób niemiecki wywiad (BND) scharakteryzował nazistowskiego zbrodniarza Klausa Barbiego, nawiązując z nim współpracę w 1966 roku.

Niemcy wiedzieli oczywiście, że Klaus Barbie został już wcześniej trzykrotnie skazany zaocznie we Francji na karę śmierci, gdzie określano go mianem rzeźnika z Lyonu. Był tam w czasie wojny szefem gestapo i współdziałał w deportacji tysięcy Żydów do obozów zagłady i wymordowaniu ponad 4 tys. osób. Z jego rozkazu torturowano tysiące podejrzanych, w tym zamordowanego później Jeana Moulina, najwyższego rangą członka francuskiego ruchu oporu, który wpadł w ręce gestapo.

BND wiedziało też, że Barbie współpracował po wojnie z wywiadem USA, który pomógł mu wyjechać do Boliwii pod nazwiskiem Klaus Altmann. Jak podaje tygodnik „Der Spiegel”, Barbie działał dla BND w Boliwii pod pseudonimem Adler przez kilka miesięcy. Przekazał w tym czasie do centrali 35 raportów, za które otrzymywał wynagrodzenie za pośrednictwem jednego z brytyjskich banków w San Francisco. BND zerwało z nim kontakty, gdy osobą Barbiego zaczęła się interesować prokuratura RFN. „Uznano wtedy, że wrogie wywiady mogą szantażować Barbiego” – pisze „Spiegel”.

Jako współpracownik boliwijskiego MSW Barbie brał udział w zamachu stanu w 1980 roku i wydany został Francji dopiero trzy lata później. Skazany na dożywocie zmarł w więzieniu w 1991 roku.

Był jednym z wielu zbrodniarzy nazistowskich pracujących po wojnie dla wywiadu RFN. Ocenia się, że było ich około 400. Nie zabrakło wśród nich także podwójnych agentów.

Jednym z nich był Heinz Felfe, były oficer SS. Zwerbowany przez KGB, do 1961 roku dostarczał Moskwie wiele cennych informacji. Po zdemaskowaniu został wymieniony na szpiegów radzieckich i zamieszkał następnie w NRD. Służba bezpieczeństwa NRD Stasi przygotowała całe dossier na temat byłych zbrodniarzy nazistowskich w BND i kontrwywiadzie. Jest ono w posiadaniu niemieckiego wywiadu, ale jest nadal trzymane w tajemnicy. Wiadomo, że jednym z nich był Kurt Fischer, Sturmbannführer SS, który w czasach wojny działał w Sosnowcu, później w Dachau, gdzie był odpowiedzialny za dostawy cyklonu B.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1156
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1155
Świat
Ukraina: Kto może zastąpić pomoc wywiadowczą USA i Starlinki Muska?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1154
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1150