Blackwatersi eskortowali wówczas konwój czterech pojazdów, którymi podróżowali amerykańscy dyplomaci. Na karę dożywotniego pozbawienia wolności został skazany Nicholas Slatten, a trzej pozostali: Paul Slough, Evan Liberty i Dustin Heard usłyszeli wyrok 30 lat więzienia. W 2009 roku amerykański sędzia Ricardo Urbina odrzucił wszystkie zarzuty wobec pracowników firmy Blackwater. Jego zdaniem zostały naruszone konstytucyjne prawa oskarżonych. Według sędziego prokuratorzy w niewłaściwy sposób wykorzystali zeznania ochroniarzy z Blackwater złożone śledczym z Departamentu Stanu USA, uzyskane pod groźbą utraty pracy.

W 2009 roku, gdy iracki rząd odmówił przedłużenia kontraktu Blackwater, firma zmieniła nazwę na Xe Services, a obecnie działa pod nazwą Academi. Jest jedną z największych i najbardziej wyrafinowanych prywatnym firm wojskowych na świecie.

Od zakończenia Zimnej wojny można zauważyć coraz dalej idącą prywatyzację szeroko rozumianych usług wojskowych. Podwaliny pod współczesne PMC (ang. private military companies) położyła firma Executive Outcomes, założona w 1989 roku z siedzibą w RPA.

Współczesne najemnictwo to profesjonalnie zarządzane przedsiębiorstwami wojskowymi, które zatrudniają doświadczonych, i doskonale wyszkolonych byłych żołnierzy, ale także doradców w zakresie bezpieczeństwa i wywiadu. Academi (Blackwater) swoją potęgę zbudowała na kontraktach w Iraku i Afganistanie zdobytych za prezydentury George'a W. Busha. Średni roczny dochód firm tego sektora to 200 miliardów dolarów.

Poniedziałkowy wyrok ma także wymiar polityczny. Zamyka bowiem jeden z tragiczniejszych rozdziałów, który kładł się cieniem na relacje Waszyngtonu z Bagdadem.