Projekt jest prowadzony wspólnie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Od strony merytorycznej koordynuje go Akademia Ignatianum w Krakowie. Konferencja odbędzie się w poniedziałek 14 stycznia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
– Bazą dla naszych rozważań będzie społeczna nauka Kościoła, w której człowiek jest najważniejszy – mówi jezuita, o. Wit Pasierbek, jeden z organizatorów konferencji.
Prelegenci skupią się z jednej strony na prawach człowieka, ale też przyjrzą się sferze jego obowiązków. – Będziemy mówić o tym, jak ta tematyka uregulowana została prawnie – zarówno w prawie polskim, jak i międzynarodowym. Pochylimy się przede wszystkim nad poszanowaniem godności człowieka w obliczu rozwijającej się nauki – tłumaczy o. Pasierbek. – Główne tematy konferencji dotyczyć będą praw i obowiązków osoby przede wszystkim w sferze moralnej, etycznej, społecznej – dodaje jezuita. Jak podkreśla, postęp technologiczny nie zawsze idzie w parze ze sprawami etycznymi i dlatego rozmowa na ten temat jest tak ważna.
Uczestnicy konferencji przyjrzą się np. problematyce automatyzacji w procesie produkcyjnym. – Będziemy się zastanawiać, na ile roboty mogą wyprzeć pracę ludzi i zastanawiać się nad tym, czy warto dla automatyzacji odbierać ludziom źródło zarobku – wyjaśnia Pasierbek.
Wykład inaugurujący konferencję wygłosi prof. Wojciech Dajczak z Wydziału Prawa UAM. Dotyczyć on będzie tego, czy idee algorytmizacji prawa da się pogodzić z wyjątkowością osoby ludzkiej.