IMGW podkreśla, że pogoda długoterminowa powinna być traktowana orientacyjnie, ponieważ zawsze istnieje ryzyko nagłych zjawisk meteorologicznych, których nie da się przewidzieć.
Używane pojęcia „w normie”, „poniżej normy” oraz „powyżej normy” odnoszą się do wartości z normy wieloletniej (za okres od 1991 do 2020 roku). Średnia tygodniowa temperatura lub suma opadów z tych lat jest sortowana od najniższej do najwyższej, po czym 10 najwyższych wartości określa się jako „powyżej normy”, 10 najniższych – „poniżej normy”, a 10 środkowych jako „w normie”.
Prognoza pogody długoterminowej na 5 tygodni
Na udostępnionej przez IMGW na portalu X grafice można zauważyć, że 47. tydzień tego roku (od 18 do 24 listopada) pod względem średniej temperatury będzie w całym kraju w normie. Z kolei suma opadów na całym obszarze kraju znajdzie się powyżej normy, co wskazuje na tydzień mokry.
W 48. tygodniu roku (od 25 listopada do 1 grudnia) średnia temperatura wyniesie powyżej normy miejscowo na północy i południu, na pozostałym obszarze kraju pozostanie w normie. Natomiast na terenie całego kraju suma opadów znajdzie się powyżej normy.
Czytaj więcej
Zachmurzenie, wilgoć i niskie temperatury będą nam towarzyszyć jeszcze przez kilka dni. Szczególnie kierowcy powinni uważać na utrzymujące się nocami przymrozki. IMGW ostrzega też przed marznącymi opadami deszczu. W górach spadnie śnieg.