Mali Japończycy nie chcą chodzić do szkoły. Czym jest "Futoko"?

„Futoko” to określenie, którego używa japońskie ministerstwo edukacji wobec dzieci, które nie chcą chodzić do szkoły i nie pojawiają się w niej dłużej niż 30 dni z powodów, które nie są związane ze zdrowiem lub problemami finansowymi. Termin ten można tłumaczyć jako nieobecność w pracy, wagarowanie, czy fobię szkolną.

Aktualizacja: 23.12.2019 10:44 Publikacja: 23.12.2019 10:21

Mali Japończycy nie chcą chodzić do szkoły. Czym jest "Futoko"?

Foto: AdobeStock

adm

Postawy wobec tego zjawiska zmieniały się na przestrzeni dziesięcioleci. Do 1992 roku odmowa chodzenia do szkoły nazywana była „tokokyoshi”, co oznacza opór. Uważano to za rodzaj choroby psychicznej. W 1997 roku terminologia zmieniła się na „futoko”, które jest bardziej neutralne i oznacza tyle, co brak obecności.

17 października bieżącego roku rząd japoński ogłosił, że w 2018 roku absencja wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów osiągnęła rekordowy poziom. Przez 30 dni lub dłużej w placówkach edukacyjnych nie pojawiło się aż 164 528 uczniów. Dla porównania, w 2017 roku były to 144 031 dzieci.

W latach 80. XX wieku w Japonii pojawiły się alternatywne szkoły działające na zasadach wolności i indywidualności, które miały być odpowiedzią na rosnącą liczbę „futoko”. Stanowią one akceptowaną alternatywę dla edukacji obowiązkowej, ale nie dają dzieciom uznanych kwalifikacji.

Liczba uczniów uczęszczających do bezpłatnych lub alternatywnych szkół zamiast do zwykłych placówek edukacyjnych znacznie wzrosła w ciągu ostatnich lat. W 1992 roku dzieci, które do nich uczęszczały było 7424 a w 2017 już 20.346. Eksperci podkreślają, że rezygnacja ze szkoły może mieć długofalowe konsekwencje i istnieje wysokie ryzyko, że młodzi ludzie całkowicie wycofają się przez to ze społeczeństwa.

Jeszcze bardziej niepokojąca jest liczba uczniów, którzy odbierają sobie życie. W 2018 roku liczba samobójstw w japońskich szkołach była najwyższa od 30 lat. Miało wówczas miejsce 332 takich przypadków. W 2016 roku rosnąca liczba samobójstw uczniów doprowadziła rząd japoński do uchwalenia ustawy o ich zapobieganiu. Znalazły się w niej specjalne zalecenia dla szkół.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Społeczeństwo
Ostrzeżenia IMGW dla wszystkich województw. Pogoda da się we znaki
Społeczeństwo
20 tysięcy złotych i operacja trzustki na nowoczesnym sprzęcie. Pacjentów informował znany profesor
Społeczeństwo
Sondaż: Czy marsze wpłyną na wynik wyborów prezydenckich? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Stadniny koni arabskich na finansowym dnie. Najgorsze wyniki od lat
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczeństwo
„Agresywne” napisy na płocie domu Jerzego Owsiaka. „Kolejne traumatyczne przeżycie”